چرا افشین قطبی به ایران بازگشت؟

07:44 ۷ روز و ۱۵ ساعت پیش برترین ها 93 0

یکی از عجیب‌ترین اتفاقات ممکن در فوتبال ایران بازگشت افشین قطبی بود. او با دل شیرش به ایران بازگشت تا برای یک و نیم‌فصل هدایت فولاد خوزستان را عهده‌دار شود.

برترین ها

فرهیختگان: یکی از عجیب‌ترین اتفاقات ممکن در فوتبال ایران بازگشت افشین قطبی بود. او با دل شیرش به ایران بازگشت تا برای یک و نیم‌فصل هدایت فولاد خوزستان را عهده‌دار شود. در ابتدای به امر به نظر نمی‌رسد ژن خونی قطبی با تیم جنوبی سازگار باشد و اتفاقا این مربی ایرانی‌الاصل نیز قصد ماندگاری در فولاد را نداشته و احتمالا خیلی زود از فولاد جدا شود. با این حال اینکه چرا قطبی به فوتبال ایران بازگشته و چرا کار را با فولاد استارت زده، خود یک سوال بزرگ است.
قطبی بعد از جدایی از پرسپولیس در تیم‌هایی که بود، کارنامه آنچنان موفقی نداشت. قبل از حضور در ایران نیز اصولا قطبی در جایی به‌عنوان نفر نبود و از وی به‌عنوان یک دستیار موفق مربیان بزرگی مانند گاس هیدینک، دیک‌آدوکات و پیم فربیک در تیم ملی فوتبال کره جنوبی نام برده می‌شد.
چرا قطبی به ایران آمد؟ حالا چرا قطبی با وجود بدهی مالیات سنگینی که داشت به ایران آمد؟ هنوز به یاد داریم که قطبی حتی به خاطر فوت مادرش و خاکسپاری وی هم نتوانسته بود به ایران بازگردد اما احتمالا این‌بار به جز پرداخت بدهی مالیاتی توسط باشگاه فولاد، پای یک مساله مهم دیگر هم در میان است؛ خیال بازگشت دوباره به تیم ملی و شاید حتی پرسپولیس.
یکی از نزدیکان افشین قطبی در این‌باره به «فرهیختگان» گفت: «قطبی به این دلیل به ایران بازگشته تا دوباره خودی نشان دهد! در واقع می‌خواهد با کار در فولاد کنار گوش تیم ملی و حتی پرسپولیس باشد.»
در هر صورت تحولات در این دو تیم در آینده شکل خواهد گرفت. به‌خصوص رفتن کی‌روش بعد از جام ملت‌ها تقریبا مسجل شده و درصورتی که قطبی در گرفتن نتیجه با فولاد موفق باشد، می‌تواند به‌عنوان یک آلترناتیو جدی خود را برای صندلی مربیگری تیم ملی معرفی کند. در این بین پرسپولیس با برانکو موفق بوده و بعید است طرفین حالاحالاها قصد جدایی از یکدیگر را داشته باشند و به نظر می‌رسد قطبی بیشتر به‌عنوان یک آلترناتیو برای تیم ملی مطرح باشد تا پرسپولیس.
کارنامه قطبی بعد از پرسپولیس قطبی بعد از ناکامی با تیم ملی ایران در مقدماتی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی و سپس جام‌ملت‌های آسیا 2011 از فوتبال ایران جدا شد و سعی کرد بخت خویش را در خاور دور بیازماید. او در همه این سال‌ها هرگز تمایلی برای سرمربیگری در فوتبال ایران نشان نداد و شاید هم می‌خواست مصداق بارز این بیت از غزل حافظ باشد: ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش، بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش.
قطبی بعد از رفتن از فوتبال ایران در باشگاه‌هایی که مربیگری کرد، نتوانست نتایج قابل‌قبولی بگیرد. بعد از جام‌ملت‌های آسیا هدایت شیمیزو اس‌پالس‌ژاپن را برعهده گرفت. سرمربی سابق تیم ملی، در ژاپن نتوانست موفقیتی به دست آورد. او در فصل اول حضورش در ژاپن همراه با تیم خود در جی لیگ دهم شد. در فصل دوم باز هم نتوانست موفقیتی به دست آورد و نهم شد.
در فصل سوم حضورش هم مقامی بهتر از نهمی به دست نیاورد. سرمربی اسبق پرسپولیس در فصل آخر حضورش در این باشگاه ژاپنی درحالی که همراه با این تیم در رده‌ دوازدهم جدول رده‌بندی قرار داشت از کار خود برکنار شد تا نتواند فصل را به پایان برساند.
قطبی بعد از اخراج از ژاپن حدود دو سال در تیمی فعالیت نداشت تا به باشگاه بوریرام یونایتد تایلند پیوست؛ باشگاهی که در تایلند عنوان‌دار بود و حتی سابقه‌ بازی کردن در لیگ قهرمانان آسیا مقابل استقلال تهران را هم در کارنامه داشت.
قطبی که در اواسط فصل به این تیم پیوسته بود، در بوریرام هم نتوانست نتایج خوبی به دست آورد و درحالی که با این تیم در رده‌ چهارم جدول رده‌بندی قرار داشت، از هدایت این تیم کنار گذاشته شد. تیم بوریرام با هدایت او در 6 هفته پایانی لیگ برتر تایلند شانسی برای قهرمانی نداشت. این تیم از جام فدراسیون هم حذف شده و تنها توانسته بود به مرحله نیمه‌نهایی لیگ کاپ تایلند صعود کند.
قبل از حضور در فولاد خوزستان قطبی در دسته اول چین و باشگاه شیجیاژوانگ اوربرایت مربیگری کرد. او در فصل اول حضورش در این تیم به مقام سوم رسید و در فصل دوم حضورش هم درحالی که همراه با این تیم در رده‌ ششم جدول رده‌بندی قرار داشت، از ادامه‌ همکاری با این باشگاه چینی کناره‌گیری کرد.
بعد از کناره‌گیری قطبی، صحبت‌هایی مبنی‌بر اینکه او به دلیل حضور در یک تیم بزرگ از این باشگاه چینی کناره‌گیری کرده مطرح شده بود که بعد از کمتر از دو ماه قطبی باشگاه فولاد خوزستان را برای ادامه‌ مربیگری خود انتخاب کرد تا مشخص شود چرا او به یک‌باره، تصمیم به ترک این باشگاه چینی گرفته است.
در این بین حتی قطبی برای مدت زمان کوتاهی نیز دستیار پاتریک کلایورت در تیم ملی کوراسائو شد تا این تیم کوچک را در انتخابی جام جهانی 2018 همراهی کند که در این تیم هم قطبی با ناکامی کار را به پایان رساند.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

پیدا شدن جسد کارمند گوگل در دفتر نیویورک
پلیس جسد مهندس نرم‌افزار گوگل را در دفتر این کمپانی در نیویورک پیدا کرد.
ساوجی ها دست خالی از هفته نوزدهم
ساوه - ایرنا - هر 2 نماینده فوتبال ساوه در لیگ برتر فوتسال ایران عصر امروز مقابل حریفان خود نتیجه را واگذار کردند و دست خالی و بازنده میدان رقابت ها بودند.
شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ضمن اشاره به قرارداد ۱۰۴ بیمارستان و حدود ۳هزار پزشک با بیمه سلامت در تهران، چگونگی حذف دفترچه چند بیمه‌ای‌ها در جهت رفع همپوشانی‌های بیمه‌ای را تشریح کرد.
توسعه فرهنگی زیر ساخت پیشرفت کشور است
مشهد - ایرنا - معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: توسعه فرهنگی، زیر ساخت و لازمه توسعه و پیشرفت کشور به شمار می رود.
راه آهن رفع کمبود واگن را به بخش خصوصی واگذار کند
مشهد - ایرنا - تعدادی از صادرکنندگان خراسان رضوی از راه آهن جمهوری اسلامی خواستند رفع مشکل کمبود واگن برای صادرات به کشورهای آسیای میانه را به طور موقت به بخش خصوصی واگذار کند.
زیباکلام: دانشگاه در ایران نمی تواند غیرسیاسی بماند
زنجان - ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: به دلیل نبود احزاب و تشکل ها، مطبوعات و سازمان های مردم نهاد موثر، فعالیت های اجتماعی و سیاسی بر دوش دانشگاه و دانشجویان قرار گرفته است، بنابراین دانشگاه در ایران نمی تواند غیرسیاسی بماند.
آیت الله رفسنجانی از محصولات جنبش بیداری بازگشت به اسلام است
زنجان - ایرنا - وزیر سابق اطلاعات گفت: آیت الله هاشمی، از محصولات جنبش بیداری بازگشت به اسلام است که این بیداری و جنبش را شخصیت هایی مانند سیدجمال الدین اسدآبادی آغاز کردند در سایر کشورها نیز تاثیر گذاشت و در ایران نیز در شخصیت هایی مانند امام خمینی(ره) و آیت الله هاشمی بروز کرد.
حوادث ترافیکی جاده کرج - چالوس  14 مصدوم داشت
کرج - ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز اعلام کرد که در13 فقره تصادف پیاپی در جاده کرج - چالوس، 14 نفر مصدوم شدند.
تیم فوتسال فرش آرا شهرداری ساوه را گل باران کرد
مشهد - ایرنا - تیم فوتسال فرش آرای مشهد در یک دیدار پر گل با نتیجه هشت بر سه تیم شهرداری ساوه را شکست داد.
احتمال تغییردرهای باز آلمان به روی مهاجران با انتخاب رهبر جدید
تهران – ایرنا - «آنه گرت کرامپ کارن باور» رهبر جدید حزب دمکرات مسیحی آلمان روز یکشنبه با اشاره به طرح تغییر سیاست های مهاجرتی این حزب تا قبل از انتخابات سال آینده در اروپا، احتمال داد که ممکن است از رویکرد لیبرالیستی «آنگلا مرکل» صدراعظم این کشور عدول کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

غذا‌های نونی برای شام؛ از کوکو تا فلافل
اگر به دنبال راهی آسان و مناسب برای آشپزی هستید، غذا‌های نونی می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد. در این مطلب طرز تهیه چند غذای نونی خوشمزه را آموزش می‌دهیم تا در این شب‌های سرد پاییزی نوش جان کنید و لذت ببرید.
«سرچشمه»؛ جایی که گردشگری سلامت قربانی می شود
اردبیل - ایرنا - «مانات، مانات»؛ صداهایی که تو را در کوچه شمس و معصومین میدان سرچشمه در میان سیل بیماران به خود می خواند، زنان و مردانی که با پوشش خاص خود با گویش ترکی سریع بدنبال «دلال ها» وارد مطب و داروخانه ها شده و از آن خارج می شوند.
اما و اگرها درباره آینده شورای همکاری خلیج فارس
تهران-ایرنا- نشست امروز یکشنبه شورای همکاری خلیج فارس در ریاض در مرکز توجه رسانه های منطقه ای قرار گرفت، اما این بار برخلاف همیشه ، عمده نگاه ها به این شورا با یاس و ناامیدی نسبت به آینده آن همراه شده است.
معرفی پدریزرگ‌ها و مادربزرگ‌های برتر قصه‌گو
شش نفر برگزیده بخش پدریزرگ‌ها و مادربزرگ‌های بیست و یکمین جشنواره قصه‌گویی به مرحله پایانی راه یافتند.
قهرمانی با دست‌های خالی-حمایتی از دانشجویان ورزشکار نمی‌شود
دانشجویان ورزشکار دانشگاه صنعتی بیرجند با دست خالی قهرمانی ‌هایی را آفریدند و باعث درخشیدن نام خراسان جنوبی این استان کم برخوردار در کشور شدند.
رقیبان اروپایی شانس بیشتری برای کسب عنوان بهترین دروازه بان جهان دارند
رقیبان اروپایی شانس بیشتری برای کسب عنوان بهترین دروازه بان جهان دارند
با هدف پیروزی و قهرمانی لیگ برتر وارد میدان می شویم
با هدف پیروزی و قهرمانی لیگ برتر وارد میدان می شویم
ساوجی ها دست خالی از هفته نوزدهم
نیمار «سفیر جهانی برند» بزرگترین بانک قطر می شود
نیوکاسل مغلوب ولورهمپتون شد
تیم فوتبال داماش گیلان برابر  فولاد نوین اهواز پیروز شد
اکسین البرز یک گام نزدیکتر به صدر جدول
اکسین البرز یک گام نزدیکتر به صدر جدول