اولین‌هایی که FATF در ایران سبب شد

16:47 ۱۴ روز و ۱۲ ساعت پیش برترین ها 72 0

چهار لایحه‌ای که در راستای حل مشکل ایران با سازمان «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) از سوی دولت به مجلس تقدیم شد، ماجراهای متعددی را به ‌وجود آورد که هرکدام در نوع خود در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی‌سابقه بود. برای اولین بار تعدادی از نمایندگان درخواست استیضاح وزیر امور خارجه را تقدیم هیئت‌رئیسه کردند؛ برای اولین بار تعدادی از نمایندگان تلاش خود را برای طرح سؤال از رئیس مجلس کلید زدند.

برترین ها

روزنامه شرق: چهار لایحه‌ای که در راستای حل مشکل ایران با سازمان «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) از سوی دولت به مجلس تقدیم شد، ماجراهای متعددی را به ‌وجود آورد که هرکدام در نوع خود در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی‌سابقه بود. برای اولین بار تعدادی از نمایندگان درخواست استیضاح وزیر امور خارجه را تقدیم هیئت‌رئیسه کردند؛ برای اولین بار تعدادی از نمایندگان تلاش خود را برای طرح سؤال از رئیس مجلس کلید زدند.
هرچند که در این مسیر تا به ‌الان موفق نشده‌اند؛ و برای اولین بار موضوع ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی مصوبات مجلس مطرح شد. هریک از این بحث‌ها ماهیت مستقلی از لوایح چهارگانه داشتند؛ اما این موضوع FATF بود که آنها را زنده کرد و به متن نزاع و کشمکش آورد.
ظریف در آستانه استیضاح اگر استیضاح ظریف از سوی نمایندگان با استقبال رو‌به‌رو شود و او در وضعیت رأی اعتماد مجدد قرار گیرد، فارغ از نتیجه رأی اعتماد، محمدجواد ظریف اولین وزیر خارجه‌ جمهوری اسلامی ایران خواهد بود که استیضاح می‌شود. البته برایند موضع‌گیری‌ها نشان می‌دهد که ظریف یا استیضاح نمی‌شود یا اگر استیضاح شود، دوباره رأی اعتماد خواهد آورد.
پای نامه استیضاح او را 24 نماینده نزدیک به جبهه پایداری امضا کرده‌اند. اگر تمام نماینده‌های فراکسیون ولایی نیز پای کار باشند که طبق گفته رئیس این فراکسیون نیستند، باز هم نیاز به مؤتلفانی دارند تا موفق شوند اکثریت مجلس را در دست گیرند. این در حالی است که اعضای فراکسیون امید تمام‌قد پای ظریف مانده‌اند و فراکسیون مستقلین هم فعلا تمایلی به این‌ کار ندارند.اما چطور بحث لوایح مربوط به FATF باعث شد که عده‌ای تلاش کنند برای اولین بار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی را استیضاح کنند؟
ماجرا از این قرار بود که آخرین این لوایح چهارگانه جنجالی‌ترین آنها هم شد. مخالفان بیرون و درون مجلس بسیجی تمام‌عیار را آغاز کردند تا پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین تروریسم (CFT) رأی نیاورد. سیل پیامک‌ها به نمایندگان برای تأثیرگذاشتن بر نظر آنها از مشهد انجام می‌شد. در تهران نمایندگان مخالف با طومارهایی که حاوی امضای مردمی بودند، تلاش کردند وجه مردمی‌بودن مخالفت‌ها را نشان دهند.
بیرون مجلس اتوبوس‌اتوبوس مخالفان بودند که در روز رأی‌گیری و حتی برخی از روزهای دیگر جلوی مجلس جمع می‌شدند تا دیگر کاری نباشد که انجام نداده باشند.این تلاش‌ها بی‌تأثیر نبود. برخلاف انتظار رأی‌های موافق به این لایحه در قیاس با سه لایحه پیشین افت محسوسی داشت. بعد از تمام این اتفاقات بود که روزی محمدجواد ظریف که تا پیش‌از‌این تمام تلاش خود را برای تصویب این لوایح به ‌کار بسته بود، به بخشی از پشت پرده مخالفت‌ها با CFT اشاره کرد.
او از «افرادی» گفت که سودهای کلان از پول‌شویی می‌برند و این لوایح را تهدیدی علیه خود به‌ حساب می‌آوردند. آنهایی که پول‌شویی می‌کنند، قاعدتا منابع مالی زیادی در دست دارند و نتیجه منطقی این معادله، سرمایه‌گذاری برای فضاسازی علیه این لوایح است. همین گفته‌ها بود که توپخانه مخالفان لوایح را روشن کرد.
آنها گمان می‌بردند که دستمایه لازم را برای استیضاح ظریف پیدا کرده‌اند؛ اما با فروکش‌کردن هجمه‌های سنگین رسانه‌ای معلوم شد که شانس آنها برای رقم‌زدن این «اولین» بسیار کم است. هرچند نمایندگان مخالف 11 مورد را در استیضاح ظریف مطرح کردند؛ اما با نگاهی به آن موارد مشخص است که مشکل این گروه با ظریف مشکلی قدیمی است که اظهارات ظریف درباره پول‌شویی تنها دستمایه لازم برای این ‌کار بود.
طرح سؤال یا استیضاح رئیس مجلس مناقشات درباره لوایح چهارگانه کار را به‌ جایی رساند که عده‌ای از اصولگرایان نزدیک به جبهه پایداری تلاش خود را برای طرح سؤال از رئیس مجلس و در صورت امکان تغییر او به‌ کار ببرند. شاید سال‌های قبل کمتر کسی فکر می‌کرد که روزی بخشی از جریان اصولگرایی تلاش خواهد کرد جایگاه علی‌ لاریجانی را به‌عنوان رئیس مجلس متزلزل کند و اولین طرح سؤال را به نام خود به ثبت برسانند؛ اما در پی ارسال دو لایحه از چهار لایحه FATF – کنوانسیون پالرمو و اصلاح قانون پول‌شویی - به مجمع تشخیص مصلحت از سوی ریاست مجلس، همان گروه مخالف فرصت را مناسب دید تا این موضوع را دستمایه «طرح سؤال از ریاست مجلس» قرار دهد.
تفاوت این مورد با استیضاح ظریف در آن بود که حتی تعداد امضاهای لازم برای این‌ کار یک روز هم دوام نیاورد و با پس‌گرفته‌شدن امضای برخی از نمایندگان این طرح ناکام ماند.این «اولین» با «اولین» بعدی ارتباط تنگاتنگی دارد. علی لاریجانی درباره چرایی ارجاع آن دو لایحه به مجمع بدون مطرح‌کردن آن در صحن توضیح داده است؛ اما موضوع از این قرار است که لوایح پالرمو و اصلاح قانون پول‌شویی یک بار از شورای نگهبان به مجلس ارسال شده بود و مجلس نیز مشکلات مدنظر شورای نگهبان را برطرف کرده بود.
این نکته را کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، گفت؛ اما شورای نگهبان این دو لایحه را به این خاطر که نکات مدنظر هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت برطرف نشده است، به مجلس بازگرداند. در اینجا بود که علی‌ لاریجانی دو لایحه را بدون بررسی دوباره مجلس به مجمع فرستاد تا تعیین تکلیف شود؛ اما چرا؟ دلیل «اولین» بعدی است.
هیئت عالی نظارت یا شورای نگهبان دوم آخرین و شاید مهم‌ترین «اولینی» که در خلال بحث‌های مربوط به لوایح چهارگانه مطرح شد، هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام بود. طبق آخرین حکم انتصاب رهبری درباره اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، بند دوم اصل 110 قانون اساسی که «نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» است، به آنها تفویض شد؛ اما در‌این‌میان دو دسته تفسیر به ‌وجود آمد. با توجه به رویه فعلی و اظهارنظراتی که انجام شده، به ‌نظر می‌رسد بیشتر اعضای مجمع بر این باورند که با توجه به تفویضی که صورت گرفته، آنها باید بتوانند مصوبات مجلس را بررسی کرده و ایرادات آن را در قیاس با سیاست‌های کلی نظام اعلام کنند. این تفسیری است که از سوی اکثریت مجلس مورد نقد است.
مجلسیان با طلایه‌داری مطهری مقابل این تفسیر ایستاده‌اند و آن را هم عرض تشکیل شورای نگهبان دوم می‌دانند؛ به این معنا که اگر طبق قانون اساسی شورای نگهبان حق دارد مصوبات مجلس را با «شرع» و «قانون اساسی» تطبیق دهد و در صورت ایراد مصوبه را به مجلس برگرداند،‌ مجمع نیز از این به بعد مصوبات را با سیاست‌های کلی نظام می‌سنجد و ایرادات خود را مطرح می‌کند. این موضوع اولین بار در هنگام بررسی دو لایحه پالرمو و اصلاح قانون پول‌شویی عیان شد. شورای نگهبان در ایرادات خود به این دو لایحه به ایرادات هیئت عالی نظارت مجمع هم اشاره کرد و این آغاز فاز رسانه‌ای این ماجرا بود.
این ماجرا در لایحه CFT هم تکرار شد. هنوز مشخص نیست که کدام تفسیر تثبیت خواهد شد و به همین خاطر است که برخی نمایندگان تمام تلاش خود را می‌کنند تا مانع از تثبیت چیزی شوند که غیرقانونی می‌دانند.خود چهار لایحه مربوط به FATF به اندازه کافی جنجالی بودند؛ اما این لوایح آن‌چنان پیچیده شد که لرزه‌هایش موضوعات کاملا مستقلی را زنده کرد که باید منتظر تعیین سرنوشت آنها ماند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مهاجم نیجریه‌ای از استقلال جدا شد
الحاجی گرو نخستین خروجی استقلال در نیم‌فصل لیگ هجدهم لقب گرفت.
گرسنگی پنهان، مشکلی شایع در گیاهخواران
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد رژیم غذایی گیاه‌خواری گرسنگی پنهان را که شکلی از سوء تغذیه است، افزایش می‌دهد.
آثار تحریم‌ها بر دانشجویان ایرانی در انگلیس
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی نوشته دانشگاه‌های انگلیس دانشجویان ایرانی‌تبار خود را که به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به انتقال شهریه تحصیل خود نبوده‌اند تهدید کرده‌اند.
گاج:دانش‌آموز بدون مشق شب دچار آسیب می‌شود
جوکار، مدیر انتشارات گاج در واکنش به حذف مشق شب برای دانش آموزان در توییت خود نوشت: معتقدم دانش آموز بدون مشق شب دچار آسیب می‌شود.
احتمال گرانی قیمت کالا‌های مهم در سال آینده
امسال سال مایوس‌کننده‌ای برای کالاها بوده اما برخی از کالاها مانند طلا، مس، ذرت و سویا که عملکرد ضعیفی داشتند، ممکن است در سال ۲۰۱۹ پیشرو باشند و رشد قیمت چشمگیری را نشان دهند.
مرسدس بنز با پوشش برلیان در تهران!
در عکس زیر رونمایی از اولین خودرو کاور شده با سنگ برلیان در تهران را می بینید.
پناه بردن امام عسکری(ع) به خدا از دست این افراد
امام حسن عسکری علیه السلام: پناه می برم به خدا از جماعتی که آیات محکمات کتاب الهی را نادیده گرفته‌اند و حضرت رب‌العالمین را فراموش کرده‌اند.
حدیث امام صادق(ع) درباره آموختن ادب
حدیث امام صادق(ع) درباره آموختن ادب را در اینجا بخوانید.
بیماری ناشناخته،خواننده مشهور را گرفتار کرد!- اوضاع خواننده ایرانی وخیم است
صفحه اینستاگرام مجید خراطها، خواننده و آهنگساز موسیقی پاپ، از وضع وخیم چشمان او به دلیل یک بیماری ناشناخته خبر داد.
جدیدترین پستی که «آزاده نامداری» منتشر کرد- عکس
آزاده نامداری با انتشار عکس زیر صفحه شخصی خود را به روز کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شغل عجیب «فریبرز عرب نیا» در کانادا- عکس
واکنش فریبرز عرب نیا به انتقادات روزهای اخیر رسانه‌ها درخصوص اقامت و زندگی وی در کانادا: راننده بیماران هستم!
مهاجم نیجریه‌ای از استقلال جدا شد
الحاجی گرو نخستین خروجی استقلال در نیم‌فصل لیگ هجدهم لقب گرفت.
گرسنگی پنهان، مشکلی شایع در گیاهخواران
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد رژیم غذایی گیاه‌خواری گرسنگی پنهان را که شکلی از سوء تغذیه است، افزایش می‌دهد.
آثار تحریم‌ها بر دانشجویان ایرانی در انگلیس
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی نوشته دانشگاه‌های انگلیس دانشجویان ایرانی‌تبار خود را که به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به انتقال شهریه تحصیل خود نبوده‌اند تهدید کرده‌اند.
گاج:دانش‌آموز بدون مشق شب دچار آسیب می‌شود
جوکار، مدیر انتشارات گاج در واکنش به حذف مشق شب برای دانش آموزان در توییت خود نوشت: معتقدم دانش آموز بدون مشق شب دچار آسیب می‌شود.
گرسنگی پنهان، مشکلی شایع در گیاهخواران
آثار تحریم‌ها بر دانشجویان ایرانی در انگلیس
گاج:دانش‌آموز بدون مشق شب دچار آسیب می‌شود
تصویری جالب از طهران قدیم!
مرسدس بنز با پوشش برلیان در تهران!- عکس
هرآنچه باید از یخ درمانی بدانید
توصیه های مهم و کلیدی برای بیماران دیالیزی
سواری گرفتن حلزون از تمساح- عکس
دیابت به سلامت مغز آسیب می رساند
علایم بروز سکته مغزی را بشناسید