فروش گوشت میش به جای گوشت کاوه در یاسوج!

18:13 ۱۷ روز و ۲۲ ساعت پیش برترین ها 58 0

اخیرا در بین قصابان یاسوج باب شده که وقتی مشتری از قصاب سوال می‌کند که گوشت میش دارید ضمن پاسخ منفی اعلام می‌کنند که گوشت "کاوه" (بره نر یکساله) داریم.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: اخیرا در بین قصابان یاسوج باب شده که وقتی مشتری از قصاب سوال می‌کند که گوشت میش دارید ضمن پاسخ منفی اعلام می‌کنند که گوشت "کاوه" (بره نر یکساله) داریم.
در حالی که گوشت گوسفند موجود در بازار یا گوشت میش است و یا گوشت بره اما برخی قصابان با فریب دادن مردم و غَش در معامله، گوشت میش را به عنوان گوشت"کاوه" و با قیمت بالاتر (48هزار تومان) به مردم می‌فروشند.
در این زمینه گفت وگویی با شهروندان یاسوجی انجام دادیم تا نظر آنها را جویا شویم یکی از شهروندان که در حال خرید گوشت بود به خبرنگار ایسنا می‌گوید: چند قصابی شهر یاسوج را برای خرید گوشت میش سر زدم اما اکثرا یا می گویند گوشت میش نداریم و یا مطرح می کنند که گوشت"کاوه" داریم، در حالی که همان گوشت میش است.
وی افزود: مسئول نظارت و بازرسی و کنترل بازار گوشت برعهده چه کسی است چرا به مسئولیت نظارتی خود عمل نمی کنند.
یک شهروند دیگر به خبرنگار گفت: کار این قصابان از نظر قانونی و شرعی خلاف است و باید متولیان امر با اینگونه موارد برخورد جدی داشته باشند.
وی افزود: گوشت گوسفند موجود در بازار یا گوشت بره و یا گوشت میش است چرا به مردم دروغ می‌گویند که گوشت"کاوه" داریم و مردم را فریب می دهند.
مجبوریبم بگوییم گوشت "کاوه" است یک قصاب در این زمینه به خبرنگار گفت: قیمت گوشت میش پایین است و ما برای اینکه بتوانیم راحت‌تر و با قیمت بالاتر گوشت میش را بفروشیم مجبوریم بگوییم که گوشت"کاوه" است.
همچنین اسکندر روزبهی، رئیس اتحادیه قصابان بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اطلاع دارید مردم هنگام مراجعه به قصابی ها متقاضی گوشت میش می شوند اما قصابان بخاطر فروش با قیمت بیشتر پاسخ می دهند که گوشت میش نداریم و گوشت کاوه داریم؟ گفت: فکر نکنم که چنین چیزی صحت داشته باشد.
معرفی متخلفان به تعزیرات حکومتی وی افزود: در صورتی که این مسئله صحت داشته باشد و به بازرسان اتحادیه گزارش شود، موضوع را بررسی و ضمن تشکیل پرونده برای متخلفان، واحدهای متخلف به تعزیرات حکومتی معرفی خواهند شد و اگر این تخلف دوبار تکرار شود اقدام به پلمب واحد قصابی متخلف می شود.
روزبهی بیان کرد: قبلا این موارد نبود اما هم اکنون قیمت دام زنده افزایش پیدا کرده است شاید برخی از واحدهای قصابی اقدام به این کار کنند اما همه قصابان گوشت میش را به جای گوشت کاوه به مردم نمی فروشند.
رئیس اتحادیه قصابان بویراحمد تصریح کرد: برخی از مسئولان اعلام می کنند که این استان قطب دامداری است اما دام، مرکز خرید دام، دامداری در استان وجود ندارد تنها در حد آمار و نامه نوشتن است.
هم اکنون بیشتر دام کشتارگاههای استان از شهرهای آباده، اقلید و نورآباد استان فارس، شهرضا در استان اصفهان و لردگان استان چهارمحال و بختیاری وارد می شود.
علی ارشدی، رئیس اتاق اصناف یاسوج در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: قصابان در شرایط فعلی آمادگی دارند هر نهادی که دام در اختیارشان قرار دهد گوشت را با نرخ مصوب در بازار عرضه کنند. متاسفانه هم اکنون با کمبود دام زنده در استان مواجهیم.
وی در خصوص بحث فروش گوشت کاوه به جای گوشت یا میش افزود: قرار شد که از کشتارگاه در سه جای لاشه نوع گوشت مشخص و پرس شود. قیمت گوشت کاوه و بره یک قیمت و گوشت میش نیز یک قیمت دارد.
ارشدی ضمن تایید فروش گوشت میش به جای گوشت کاوه اضافه کرد: احتمال فروش گوشت"میش" به جای گوشت "کاوه" وجود دارد.
مردم گزارش دهند با متخلفان برخورد می‌شود روح الله باقری، معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: تاکنون گزارشی در این زمینه به ما اعلام نشده است اما درصورتی که مردم به ما گزارش دهند پس از بررسی و مشاهده تخلف با متخلفان طبق قانون برخورد می شود.
وی افزود: وظیفه ما نظارت بر گران فروشی و هرگونه تخلف و شکایت مردمی در خصوص وضعیت بازار است اما اگر کسی شکایت کند که گوشت "میش" بجای گوشت "بره" یا "کاوه" به آنها فرخته شده است پس از کارشناسی اگر تخلف قصاب محرز شد ضمن تشکیل پرونده برای متخلف، به تعزیرات حکومتی معرفی می شود.
باقری اظهارکرد: قیمت گوشت قرمز طی سالجاری در دو مرحله افزایش پیدا کرده و طبق قانون با هرگونه گران فروشی و تخلف در این زمینه برخورد جدی می‌شود.
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: قیمت مصوب گوشت "میش" 44 هزار تومان و "بره" 54 هزار تومان اعلام شد و قصابانی که بیش از این قیمت گوشت بفروشند، متخلف و با آنها برخورد خواهد شد.
فروش گوشت میش به جای گوشت کاوه شرعا حرام است حجت الاسلام محمد غفاری، کارشناس مذهبی هم در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: براساس عناوین فقهی این نوع معامله شرعا حرام است و شرایط بیع شرعی را ندارد. عناوین فقهی متعددی بر این نوع معامله وارد است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

دیپلماسی علمی ایران توسعه می یابد
کاشان- ایرنا - قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل از اجرای طرح های پژوهشی مشترک با کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، مجارستان و هند خبر داد.
نگاه ویژه به اثربخشی پژوهش شود
رشت - ایرنا - رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با تاکید بر ضرورت توجه به پژوهش و نقش آن در رشد اقتصادی و تامین رفاه اجتماعی، خواستار نگاه ویژه به اثربخشی پژوهش شد.
90 درصد مشکلات کشور توسط کارآفرینان قابل حل است
زاهدان - ایرنا - رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران گفت: 90 درصد مشکلات کشور توسط کارآفرینان و تنها 10 درصد از سوی دولت قابل حل شدن است بنابراین به کارآفرینان باید اهمیت ویژه ای داد.
تب هم نشینی در طولانی ترین شب سال - فرنگیس حمزه یی*
بندرعباس- ایرنا- یلدا آغاز چله ‌نشینی برای دیدن لبخندهای کسانی است که در بلندترین شب سال مهتابی پرنور می شود تا نگاه‌ ها، طعم لبخند و امید به زندگی بگیرد و هر آنچه روزگاری سرمشق خوبی ها بوده تکرار شود.
خود مراقبتی نیاز امروز زنان - سارا خدادادی*
سمنان - ایرنا - آموزش های خود مراقبتی در زنان، مهم ترین اصل در پیشگیری و کنترل هر بیماری از جمله سرطان محسوب می شود که با فرهنگ سازی لازم در کنار غربالگری اصولی، مشکل شیوع آن در جامعه برطرف می شود.
اولویت ستادمبارزه باموادمخدر توانمندسازی دانش آموزان است
اهواز - ایرنا - مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: این ستاد تمام اولویت خود را بر توانمندسازی دانش آموزان و والدین آنها در برابر آسیب های اجتماعی متمرکز کرده است.
ضعف مدیریتی علت ساخت و سازهای غیرمقاوم است
کرمان - ایرنا - رئیس انجمن مهندسی زلزله ایران گفت : به دلیل فقدان مدیریت جامع نگر در برنامه های توسعه ای شهرها، ضعف حاکمیت ، پاسخگو نبودن مسئولان ، عدم مدیریت تخصصی و کارآمد شاهد توسعه ناسازگار و آسیب پذیر در حوزه ساخت و سازها هستیم.
راه اندازی کانال ویژه مالی، نماد رابطه فعال ایران و اروپاست
لندن – ایرنا – تام برک نماینده پارلمان انگلیس از حزب لیبرال دمکرات در واکنش به خبر یک روزنامه انگلیسی درباره راه‌اندازی کانال مالی ایران در سوئیس تصریح کرد این مساله نشان می‌دهد که رابطه ایران با شرکای اروپایی همچنان فعال است.
ایران با حفظ برجام، آمریکا را منزوی کرد-اروپا فعالترعمل کند
مسکو - ایرنا- رئیس مرکز مطالعات ایران در انستیتو شرق شناسی روسیه با تمجید از سیاست ایران در حفظ برجام که به انزوای آمریکا منجر شد ، اظهار داشت: روسیه و ایران در شرایطی که هر دو کشور در برابر تحریم های یک جانبه آمریکا قرار دارند باید همکاری های خود را در حوزه های مختلف گسترش دهند.
آسوشیتدپرس:یمنی ها با سرمای شدید وگرسنگی مواجه هستند
تهران - ایرنا - خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل ازبنیاد'آکسفام' ودیگر نهادهادی بین المللی امدادرسانی گزارش داد، نیمی از یک میلیون آواره یمنی در معرض تهدید قحطی و با هوای رو به انجماد مناطق کوهستانی مواجه هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد
سنندج - ایرنا - مدیرکل فرودگاه های استان کردستان گفت: به علت شرایط نامساعد جوی و کاهش دید افقی، پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد.
خیران کشور 12 هزار میلیارد ریال به ساخت مدرسه کمک کردند
اراک - ایرنا - رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور گفت: خیران مدرسه ساز کشور 12 هزار میلیارد ریال در سال جاری برای ساخت، بازسازی و مقاوم سازی فضاهای آموزشی کمک کردند.
واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
قطاری که تهرانی‌ها را نیم ساعته به شمال می‌رساند
اتصال متروی تهران به آمل عنوان طرحی است که با عنوان گسترش خطوط ریلی مطرح شده،اما به گفته کارشناسان ذیربط، تحت این عنوان و در قالب بودجه‌های استانی توجیه‌پذیر نیست، این پروژه هزینه بالایی را به استان مازندران وارد کرده و چنانچه با بودجه استانی اجرایی شود فاقد توجیه اقتصادی است.
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟
از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!
علت اصلی تصادف خودروی رئیس تأمین اجتماعی
برخورد با استفاده از ذرت دامی در مواد خوراکی
وزارت راه و شهرسازی: فلات ایران ناآرام است
آماده باش پلیس برای شب یلدا
برف نو، سلام! بنشین، خوش نشسته‌ای بر بام
برگزاری پویش خون قهرمان با حضور عوامل اورژانس
وزیر ارشاد: حج عمره فعلا مسکوت است
۷ رستوران در فرحزاد تخریب شده است
خط و نشان بطحائی برای عاملان حادثه زاهدان
برگزاری ویژه برنامه یلدای سپید در شهر زیر زمینی پایتخت