آقای دیپلمات زیر فشار بی‌سابقه اصولگرایان

16:37 ۲۰۶ روز و ۲۲ ساعت پیش برترین ها 325 0

اصولگرایان مجلس دهم قصد دارند کاری کنند که اصولگرایان مجلس نهم در انجام آن ناتوان بودند. این بار هدف آقای دیپلمات است. محمدجواد ظریف دست کم از نظر افکار عمومی مشهورترین و موفق‌ترین مرد کابینه روحانی بوده است.

برترین ها

رویداد 24 نوشت: اصولگرایان مجلس دهم قصد دارند کاری کنند که اصولگرایان مجلس نهم در انجام آن ناتوان بودند. این بار هدف آقای دیپلمات است. محمدجواد ظریف دست کم از نظر افکار عمومی مشهورترین و موفق‌ترین مرد کابینه روحانی بوده است.
مذاکرات طولانی ظریف با همتایان خود در ۵+۱ به خصوص وزیر خارجه آمریکا و تک جملات مشهوری مثل «هرگز یک ایرانی را تهدید نکن» در کنار روحیه آرام و چهره خندان، از محمدجواد ظریف، چهره یک قهرمان ساخته است؛ قهرمانی که البته بسیار در موردش اغراق هم می‌شود. روزنامه‌های اصلاح‌طلب تصویر او را در کنار تصویر مصدق چاپ می‌کنند و در مقایسه‌ای نالازم او را به مصدق تشبیه می‌کنند.
خروج آمریکا از برجام هم، هرچند در کاهش محبوبیت دولت روحانی اثرگذار بود، اما همچنان از نگاه کارشناسان و افکار عمومی، این مدیران اقتصادی بودند که نتوانستند طوفان آغاز تحریم‌ها را با درایت مدیریت کنند و از قضا ظریف و یاران او باز هم از این گزند در امان ماندند. هرچند خود ظریف نیز سعی می‌کند این روزها سخنی از برجام به میان نیاورد و بیشتر تمایل دارد بگوید اگر برجام نبود چه می‌شد.
در این سال‌ها البته ظریف یک بار جملاتی گفت که به مذاق مردم خوش نیامد. او در مصاحبه با رضا رشیدپور مجری سیمای ایران شرکت کرد و در واکنش به سوال او، در باره مقایسه روابط ضعیف ایران با کشور‌های دیگر در مقابل روابط گسترده آن‌ها با یکدیگر گفت: «یک دلیل وجود دارد این است که ما خودمان انتخاب کردیم که یک جور دیگر زندگی کنیم. آیا شما (جوانان ایران) دوست دارید که یک رئیس‌جمهور خارجی بیاید و بگوید که اگر من چتر حمایتی خود را از روی شما بردارم شما سه هفته دوام نمی‌آورید.»
این صحبت‌ها همان زمان با واکنش تند کاربران فضای مجازی در ایران رو به رو شد و بسیاری از کاربران نوشتند که وضعیت فعلی، انتخاب آن‌ها نبوده است. در شبکه‌های اجتماعی به زندگی محمدجواد ظریف انتقاد شده بود که، چون بیشتر عمرش را در آمریکا سپری کرده، از وضعیت زندگی مردم ایران و مشکلاتی که گریبان‌گیر مردم است، خبر ندارد.
رانده از چپ و راست! محمدجواد ظریف البته نه با رانت جمهوری اسلامی که از ترس سرکوب پهلوی و البته به بهانه تحصیل، پیش از پیروزی انقلاب به آمریکا رفت و در آنجا با سیاستمدارانی مثل محمد هاشمی رفسنجانی، محمود واعظی و ابراهیم یزدی ارتباط گرفت و در تشکیلات انجمن اسلامی فعال شد. بعد از پیروزی انقلاب تحصیلات خود را (که از نرم افزار به روابط بین‌الملل تغییر داده بود) به پایان رساند و حتی دوران خدمت سربازی خود را به عنوان کارمند دفتر نمایندگی ایران، در نیویورک گذراند.
اقامت طولانی مدت ظریف در آمریکا، باعث شد در دهه هفتاد، جناح چپ و به خصوص روزنامه سلام، منتقد جدی رفتار‌های او باشد و به او و نزدیکانش لقب «دار و دسته نیویورکی‌ها» در وزارت خارجه داده شود.
ظریف که خود می‌گوید «بحمدالله در هیچ زمانی به حزبی وابسته نبودم و نیستم. ان‌شاءالله پس از این نیز نخواهم بود.» (آقای سفیر، گفتگو با محمدجواد ظریف ص. ۲۱) «من در امور داخلی نه تخصصی دارم و نه در حوزه کاری‌ام است» (همان ص. ۱۱۶)، در وزارت خارجه ولایتی به عنوان معاون منصوب می‌شود و وقتی دوم خرداد فرا می‌رسد، به خاطر نزدیکی به کمال خرازی که روزگاری با او در آمریکا همکاری کرده بود، این بار معاون وزارت خارجه جریانی می‌شود که تا چندی قبل او را به صفت نیویورکی بودن، نوازش می‌کردند.
با وجود نقش‌آفرینی ظریف در مذاکرات هسته‌ای دوران خاتمی، به خصوص توافق سعد آباد، با روی کار آمدن دولت روحانی بود که بنیادگرایان و جناح تندروی اصولگرا، او را سیبل حملات خود قرار دادند. اما حمایت‌های بزرگان نظام و توفیق نسبی در مذاکرات هسته‌ای، ظریف خندان را بدل به چهره‌ای تاثیرگذار کرد تا جایی که در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ گمانه‌هایی مطرح شد که شاید او گزینه اصلی اصلاح‌طلبان باشد و به جای جهانگیری، در کنار روحانی وارد عرصه رقابت‌های انتخاباتی شود.
ظریف البته وارد عرصه انتخابات نشد و فقط در یکی از سفر‌های تبلیغاتی حسن روحانی در کنار رئیس جمهور به اصفهان سفر کرد. این سفر هم البته برای آقای وزیر بی حاشیه نبود و اصولگرایان، این سفر را مغایر با وظایف وزارت خارجه و ممنوعیت‌های ذکر شده برای فعالیت در این نهاد شمردند. چند روز بعد از سفر، سخنگوی وزارت خارجه توضیح داد صرفا عضویت در احزاب برای کارمندان وزارت خارجه ممنوع است و حضور در یک سخنرانی تبلیغاتی، منع قانونی ندارد.
بعد از طوفان! پس از لغو برجام و آغاز دوباره مذاکره‌های طولانی با اتحادیه اروپا بر سر ایجاد مکانیزم ویژه مالی، یکبار دیگر محمدجواد ظریف به سطح اول خبر‌های سیاسی بازگشته است. بار دیگر تندرو‌های مجلس، برای استیضاح ظریف نامه امضا می‌کنند. اصلاح طلبان می‌گویند این حمله، هزینه‌ای است که ظریف برای امضای برجام باید امضا کند.
ظریف البته محبوبیت گذشته خود را حفظ کرده است و بعید است مجلس دهم که نسبت به مجلس نهم متعادل‌تر شده است، این وزیر را استیضاح کند، اما آنچه باعث شده است ظریف، در مرکز سیبل اصولگرایان داخل و خارج مجلس قرار بگیرد، اظهارات او درباره سیاست داخلی بود. همانجایی که ظریف اطلاعی درباره آن نداشت و به این بی اطلاعی حتی افتخارهم می‌کرد، پاشنه آشیل تندترین انتقادات چند سال گذشته از وزیر خارجه ایران شده است.
ماجرا از زمانی شروع شد که در کشاکش رفت و برگشت لوایح چهارگانه FATF، ظریف در یک اظهار نظر جنجالی گفته بود «بسیاری از نگرانی‌هایی که از سوی دوستان ما بیان می‌شود نگرانی‌های صادقانه است و عمدتاً هم به دلیل اطلاعات غلط و نادرست این نگرانی‌ها به وجود آمده است. پولشویی در کشور یک واقعیت است و به نظر پشت این فضاسازی‌ها و القای این نگرانی‌ها افرادی قرار دارند که منافع اقتصادی دارند.»
صحبت‌های ظریف در حالی مطرح می‌شد که گاهی در رسانه‌های ضد انقلاب، نظام اقتصادی ایران را به پولشویی برای کارتابل‌های مواد مخدر محکوم می‌کنند. اصولگرایان معتقدند استیضاح ظریف ارتباط مستقیمی با ادعای او درباره پولشویی ندارد و فقط یکی از یازده محور استیضاح اوست. اصلاح‌طلبان هم مدام تبلیغ می‌کنند که موفق‌ترین وزیر دولت استیضاح می‌شود.
در این وانفسا محمد مهاجری اصولگرا از ظریف تعریف می‌کند و جلال محمودزاده اصلاح طلب لیست امید، متن استیضاح را امضا کرده است. شاید آقای سفیر نیاز دارد بیشتر از هر زمان دیگری، به مطالعه سیاست داخلی ایران بپردازد. چه بسا، دو سال دیگر تسلط به سیاست داخلی بیشتر به کار آقای وزیر بیاید.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

موگرینی: اینستکس آماده عملیاتی شدن است- برجام سازوکار برخورد با موارد عدم پایبندی دارد
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه کمیسیون مشترک برجام به زودی تشکیل جلسه می‌دهد، گفت که توافق هسته‌ای خود سازوکارهایی برای برخورد با عدم پایبندی به آن دارد.
تلاش وزیر دفاع موقت آمریکا برای همسویی متحدان این کشور در ناتو علیه ایران
وزیر دفاع موقت آمریکا گفت که به دنبال این است که متحدان این کشور در ناتو را با مواضع آمریکا در برابر ایران همسو کرده و امکان دیپلماسی را فراهم کند.
یک مقام ارشد حوثی: وابسته به ایران نیستیم
رئیس شورای عالی انقلاب یمن در گفت‌وگو با یک رسانه عربی ادعاهای ائتلاف عربی و عربستان سعودی مبنی بر حمایت‌های تسلیحاتی ایران از انصارالله را تکذیب کرد.
شینزو آبه: برای کاهش تنش‌های منطقه به تهران سفر کردم
نخست‌وزیر ژاپن در گفت‌وگو با یک رسانه عربی با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور ایران گفت به دنبال جنگ با آمریکا نیست و رهبر ایران نیز گفت که کشورش به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، افزود: برای کاهش تنش‌های منطقه به ایران سفر کردم.
ویژه برنامه‌های تابستانی شبکه «شما»
برنامه‌های شبکه های استانی و شما، ویژه فصل تابستان با موضوعات محوری آرامش و پایداری، امید و شادمانی و تلاش و مقاومت تدارک دیده شده‌اند.
یک پیش‌بینی برای اسکار ۲۰۲۰-فیلم‌هایی که شانس بالایی دارند را بشناسید
فیلم‌هایی را که شانس بالایی برای شرکت و رقابت در اسکار ۲۰۲۰ دارند، بشناسید.
ظریف: مرحوم صفاری در دوران خدمت در وزارت خارجه، منشأ خدمات بسیاری شدند
وزیر خارجه کشورمان درگذشت دکتر صفاری، از دپیلمات‌های وزارت خارجه و نماینده مردم نطنز و بادرود در مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفت.
«جنایت فراموش شده» روی آنتن شبکه سه!
مجموعه مستند «جنایت فراموش شده» از شنبه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.
ذوالقدر: مشارکت پارلمان‌ها در امور سیاسی در آسیا را تسهیل کنیم
رییس گروه بین‌المجالس پارلمانی آسیا با تاکید بر ضرورت تسهیل مشارکت پارلمان‌ها در امور سیاسی در آسیا گفت که نشست کمیته دائمی امور سیاسی مجمع مجالس آسیایی به تحقق اهداف مد نظر در امور سیاسی برای همگرایی ارزش‌های مشترک و پیگیری اهداف مشترک در آسیا کمک خواهد کرد.
سکانس جنجالی «گاندو» درباره مصونیت سیاسی آقازاده‌ها- فیلم
شب گذشته در قسمت هفدهم سریال «گاندو»، اشاره‌ای انتقادی به مصونیت سیاسی وابستگان برخی مسئولان شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
محرومیت 5 ساله کفاشیان و ترابیان از فعالیت در فوتبال
علی کفاشیان رییس سابق فدراسیون فوتبال و عباس ترابیان با رای کمیته اخلاق در پرونده فساد معروف به شرکت ام پی سیلوا، به ۵ سال محرومیت از هرگونه فعالیت فوتبالی محکوم شدند.
هیچ یک از رهبران عرب جرات قبول معامله قرن را نخواهند داشت
ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی و از نزدیکان محمد بن زاید ولیعهد امارات در سلسله پیام‌هایی توئیتری نوشت: تحقق معامله قرن که رئیس‌جمهور آمریکا از آن سخن می‌گوید خواب ابلیس در بهشت است.
تاکتیک های احتمالی دنیزلی در تراکتور
سرخپوشان تبریزی برای دومین فصل با مالکیت جدید خود وارد بازار نقل و انتقالات شده اند. آن ها که فصل پیش پس از خرید بازیکنان، سرمربی خود را انتخاب کردند، این بار شرایط متفاوتی را تجربه می کنند.
توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
مترو دربست برای رئیسی +عکس
زنگنه، مقصر از دست رفتن بازارهای نفت و گاز ایران
متن گزارش مجلس درباره تخلّفات شرکت‌های نفتی دولتی
ربیعی: تحریم ظریف جلوی گفت‌وگو را می‌گیرد
ریابکوف: آمریکا باید از اعمال فشار بر تهران دست بردارد
راز بوسه آن روز سردار سلیمانی
آبه شینزو: برای اینکه نقشی در کاهش تنش داشته باشیم به ایران سفر کردم
یک نماینده مجلس درگذشت
شرایط استفاده چادر برای متهمان زن - سه اقدام جدی برای کاهش پرونده‌های قضایی