آقای دیپلمات زیر فشار بی‌سابقه اصولگرایان

16:37 ۹ روز و ۴ ساعت پیش برترین ها 34 0

اصولگرایان مجلس دهم قصد دارند کاری کنند که اصولگرایان مجلس نهم در انجام آن ناتوان بودند. این بار هدف آقای دیپلمات است. محمدجواد ظریف دست کم از نظر افکار عمومی مشهورترین و موفق‌ترین مرد کابینه روحانی بوده است.

برترین ها

رویداد 24 نوشت: اصولگرایان مجلس دهم قصد دارند کاری کنند که اصولگرایان مجلس نهم در انجام آن ناتوان بودند. این بار هدف آقای دیپلمات است. محمدجواد ظریف دست کم از نظر افکار عمومی مشهورترین و موفق‌ترین مرد کابینه روحانی بوده است.
مذاکرات طولانی ظریف با همتایان خود در ۵+۱ به خصوص وزیر خارجه آمریکا و تک جملات مشهوری مثل «هرگز یک ایرانی را تهدید نکن» در کنار روحیه آرام و چهره خندان، از محمدجواد ظریف، چهره یک قهرمان ساخته است؛ قهرمانی که البته بسیار در موردش اغراق هم می‌شود. روزنامه‌های اصلاح‌طلب تصویر او را در کنار تصویر مصدق چاپ می‌کنند و در مقایسه‌ای نالازم او را به مصدق تشبیه می‌کنند.
خروج آمریکا از برجام هم، هرچند در کاهش محبوبیت دولت روحانی اثرگذار بود، اما همچنان از نگاه کارشناسان و افکار عمومی، این مدیران اقتصادی بودند که نتوانستند طوفان آغاز تحریم‌ها را با درایت مدیریت کنند و از قضا ظریف و یاران او باز هم از این گزند در امان ماندند. هرچند خود ظریف نیز سعی می‌کند این روزها سخنی از برجام به میان نیاورد و بیشتر تمایل دارد بگوید اگر برجام نبود چه می‌شد.
در این سال‌ها البته ظریف یک بار جملاتی گفت که به مذاق مردم خوش نیامد. او در مصاحبه با رضا رشیدپور مجری سیمای ایران شرکت کرد و در واکنش به سوال او، در باره مقایسه روابط ضعیف ایران با کشور‌های دیگر در مقابل روابط گسترده آن‌ها با یکدیگر گفت: «یک دلیل وجود دارد این است که ما خودمان انتخاب کردیم که یک جور دیگر زندگی کنیم. آیا شما (جوانان ایران) دوست دارید که یک رئیس‌جمهور خارجی بیاید و بگوید که اگر من چتر حمایتی خود را از روی شما بردارم شما سه هفته دوام نمی‌آورید.»
این صحبت‌ها همان زمان با واکنش تند کاربران فضای مجازی در ایران رو به رو شد و بسیاری از کاربران نوشتند که وضعیت فعلی، انتخاب آن‌ها نبوده است. در شبکه‌های اجتماعی به زندگی محمدجواد ظریف انتقاد شده بود که، چون بیشتر عمرش را در آمریکا سپری کرده، از وضعیت زندگی مردم ایران و مشکلاتی که گریبان‌گیر مردم است، خبر ندارد.
رانده از چپ و راست! محمدجواد ظریف البته نه با رانت جمهوری اسلامی که از ترس سرکوب پهلوی و البته به بهانه تحصیل، پیش از پیروزی انقلاب به آمریکا رفت و در آنجا با سیاستمدارانی مثل محمد هاشمی رفسنجانی، محمود واعظی و ابراهیم یزدی ارتباط گرفت و در تشکیلات انجمن اسلامی فعال شد. بعد از پیروزی انقلاب تحصیلات خود را (که از نرم افزار به روابط بین‌الملل تغییر داده بود) به پایان رساند و حتی دوران خدمت سربازی خود را به عنوان کارمند دفتر نمایندگی ایران، در نیویورک گذراند.
اقامت طولانی مدت ظریف در آمریکا، باعث شد در دهه هفتاد، جناح چپ و به خصوص روزنامه سلام، منتقد جدی رفتار‌های او باشد و به او و نزدیکانش لقب «دار و دسته نیویورکی‌ها» در وزارت خارجه داده شود.
ظریف که خود می‌گوید «بحمدالله در هیچ زمانی به حزبی وابسته نبودم و نیستم. ان‌شاءالله پس از این نیز نخواهم بود.» (آقای سفیر، گفتگو با محمدجواد ظریف ص. ۲۱) «من در امور داخلی نه تخصصی دارم و نه در حوزه کاری‌ام است» (همان ص. ۱۱۶)، در وزارت خارجه ولایتی به عنوان معاون منصوب می‌شود و وقتی دوم خرداد فرا می‌رسد، به خاطر نزدیکی به کمال خرازی که روزگاری با او در آمریکا همکاری کرده بود، این بار معاون وزارت خارجه جریانی می‌شود که تا چندی قبل او را به صفت نیویورکی بودن، نوازش می‌کردند.
با وجود نقش‌آفرینی ظریف در مذاکرات هسته‌ای دوران خاتمی، به خصوص توافق سعد آباد، با روی کار آمدن دولت روحانی بود که بنیادگرایان و جناح تندروی اصولگرا، او را سیبل حملات خود قرار دادند. اما حمایت‌های بزرگان نظام و توفیق نسبی در مذاکرات هسته‌ای، ظریف خندان را بدل به چهره‌ای تاثیرگذار کرد تا جایی که در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ گمانه‌هایی مطرح شد که شاید او گزینه اصلی اصلاح‌طلبان باشد و به جای جهانگیری، در کنار روحانی وارد عرصه رقابت‌های انتخاباتی شود.
ظریف البته وارد عرصه انتخابات نشد و فقط در یکی از سفر‌های تبلیغاتی حسن روحانی در کنار رئیس جمهور به اصفهان سفر کرد. این سفر هم البته برای آقای وزیر بی حاشیه نبود و اصولگرایان، این سفر را مغایر با وظایف وزارت خارجه و ممنوعیت‌های ذکر شده برای فعالیت در این نهاد شمردند. چند روز بعد از سفر، سخنگوی وزارت خارجه توضیح داد صرفا عضویت در احزاب برای کارمندان وزارت خارجه ممنوع است و حضور در یک سخنرانی تبلیغاتی، منع قانونی ندارد.
بعد از طوفان! پس از لغو برجام و آغاز دوباره مذاکره‌های طولانی با اتحادیه اروپا بر سر ایجاد مکانیزم ویژه مالی، یکبار دیگر محمدجواد ظریف به سطح اول خبر‌های سیاسی بازگشته است. بار دیگر تندرو‌های مجلس، برای استیضاح ظریف نامه امضا می‌کنند. اصلاح طلبان می‌گویند این حمله، هزینه‌ای است که ظریف برای امضای برجام باید امضا کند.
ظریف البته محبوبیت گذشته خود را حفظ کرده است و بعید است مجلس دهم که نسبت به مجلس نهم متعادل‌تر شده است، این وزیر را استیضاح کند، اما آنچه باعث شده است ظریف، در مرکز سیبل اصولگرایان داخل و خارج مجلس قرار بگیرد، اظهارات او درباره سیاست داخلی بود. همانجایی که ظریف اطلاعی درباره آن نداشت و به این بی اطلاعی حتی افتخارهم می‌کرد، پاشنه آشیل تندترین انتقادات چند سال گذشته از وزیر خارجه ایران شده است.
ماجرا از زمانی شروع شد که در کشاکش رفت و برگشت لوایح چهارگانه FATF، ظریف در یک اظهار نظر جنجالی گفته بود «بسیاری از نگرانی‌هایی که از سوی دوستان ما بیان می‌شود نگرانی‌های صادقانه است و عمدتاً هم به دلیل اطلاعات غلط و نادرست این نگرانی‌ها به وجود آمده است. پولشویی در کشور یک واقعیت است و به نظر پشت این فضاسازی‌ها و القای این نگرانی‌ها افرادی قرار دارند که منافع اقتصادی دارند.»
صحبت‌های ظریف در حالی مطرح می‌شد که گاهی در رسانه‌های ضد انقلاب، نظام اقتصادی ایران را به پولشویی برای کارتابل‌های مواد مخدر محکوم می‌کنند. اصولگرایان معتقدند استیضاح ظریف ارتباط مستقیمی با ادعای او درباره پولشویی ندارد و فقط یکی از یازده محور استیضاح اوست. اصلاح‌طلبان هم مدام تبلیغ می‌کنند که موفق‌ترین وزیر دولت استیضاح می‌شود.
در این وانفسا محمد مهاجری اصولگرا از ظریف تعریف می‌کند و جلال محمودزاده اصلاح طلب لیست امید، متن استیضاح را امضا کرده است. شاید آقای سفیر نیاز دارد بیشتر از هر زمان دیگری، به مطالعه سیاست داخلی ایران بپردازد. چه بسا، دو سال دیگر تسلط به سیاست داخلی بیشتر به کار آقای وزیر بیاید.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

برتری مقصودلو و شکست عجیب قائم‌مقامی در آسیا
دور نخست رقابت‌های شطرنج انفرادی قهرمانی آسیا با ثبت سه پیروزی، یک تساوی و یک شکست در کارنامه نمایندگان ایران پیگیری شد.
سهرابیان: تلاشم را کردم ولی نشد به پدیده برسم
مدافع چپ استقلال می گوید در بازی با پدیده در بازی پایانی نیم فصل نمی تواند برای تیمش بازی کند.
گزارشی از آخرین اخبار نقل و انتقالات پرسپولیس
جذب بازیکن چند پستی از یک تیم شهرستانی و سه بازیکن جوان و تلاش برای جذب یک مهاجم تمام کننده مهم‌ترین اهداف برانکو در نقل و انتقالات است.
محرومیت ستاره‌های الاهلی و الهلال
کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال عربستان بازیکنان خارجی باشگاه‌های الاهلی و الهلال این کشور را به دلیل تخلفات انضباطی محروم کرد.
از اخلاق خوب علی کریمی تعجب می‌کنیم
کاپیتان تیم سپیدرود رشت می‌گوید که در عین تعجب علی کریمی بعد از باخت سنگینی تیمش مقابل استقلال علی‌رغم ناراحتی شدیدی که داشته اما به بازیکنان حرفی نزده و اخلاق خوبی داشته است.
مدیرعامل پرسپولیس به فولاد خوزستان می‌رود؟
با قطعی شدن رفتن گرشاسبی از باشگاه پرسپولیس به دلیل اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان، خبر می‌رسد که این مدیر قرار است مدیرعامل یک باشگاه لیگ برتری دیگر شود.
هوادار ۱۹ ساله سپاهان جان باخت
حسین صدری هوادار 19 ساله تیم فوتبال سپاهان، عصر روز گذشته و در مسیر بازگشت به خانه، دچار سانحه رانندگی شد و جان خود را از دست داد.
اکبر ایمانی: به دنبال جدایی از صنعت نفت هستم
اکبر ایمانی، هافبک تیم فوتبال صنعت نفت آبادان قصد دارد از این تیم جدا شود.
شیرجه بلند نیازمند؛ گزارش یک توپ ربایی
دروازه بان سپاهان برابر پرسپولیس باز هم سیمای یک مهره موثر را داشت.
اعلام اسامی نامزدهای تیم منتخب سال یوفا
یوفا اسامی نامزدهای حضور در تیم منتخب سال ۲۰۱۸ را اعلام کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

میز مدیریت شبکه افق به «جلال غفاری» رسید
تهران- ایرنا- «مرتضی میرباقری» معاون سیمای سازمان صدا و سیما با صدور حکمی «جلال غفاری» را به عنوان مدیر شبکه افق منصوب کرد.
شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ غذا با رویکرد فرهنگی
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
کاهش اشتها را با این خوراکی‌ها تجربه کنید!
حتما برای شما هم اتفاق افتاده که غذایی کم حجم بخورید، ولی برای مدت طولانی دچار کاهش اشتها شوید و گرسنگی به سراغتان نیاید. در این مقاله با همراه شوید تا ۱۹ ماده غذایی که تاثیر زیادی در کاهش اشتها دارند را با یکدیگر بررسی کنیم.
این عکس‌ها ماجراهای زیبا و شاید غم انگیزی دارند
همه ما لحظاتی را تجربه کرده ایم که نمی‌دانستیم بخندیم یا گریه کنیم. این ماجراهای زیبا برای همیشه به دلمان می‌نشینند. این مطلب پر از ماجرا‌های زیبا و احساسی است، بیایید با هم نگاهی به آن‌ها بیندازیم.
چیزهای عجیبی که در برخی مدارس کاملا عادی هستند!
در عصر مدرن، انسان‌ها اهمیت تحصیل و آموزش را بیش از همیشه می‌دانند. با این حال رفتن به مدرسه برای همه افراد تجربه یکسانی نیست. در واقع مدارس بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، روش‌های مختلفی را پیش می‌گیرند.
واکنش رئیس قوه قضائیه به آشوب در فرانسه
آشنا: زهی خیال باطل
لاریجانی: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد
ضرغامی: تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد
بازگشایی برج ایفل و موزه لوور پاریس
سازمان حمایت: پیش‌فروش ایران خودرو قانونی بود
هشدار به ایرانی‌ها؛ فرانسه نروید
سخنان روحانی؛ چراغ سبز به افزایش قیمت بنزین
طهرانچی:گزارش شفافیت مالی دانشگاه آزاد تا پایان سال ارائه می‌شود
فلاحت پیشه: استیضاح ظریف منتفی شد