موسویان: تهران و ریاض بحران یمن را حل کنند

13:23 ۱۲ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 54 0

یک دیپلمات پیشین کشورمان گفت: پس از خروج ترامپ، برجام به کما رفته و در اتاق اورژانس است، قدرت‌های جهانی تاکنون کمتر از 20 درصد از تعهدات برجامی خود را انجام داده‌اند.

برترین ها

روزنامه شرق: یک دیپلمات پیشین کشورمان گفت: پس از خروج ترامپ، برجام به کما رفته و در اتاق اورژانس است، قدرت‌های جهانی تاکنون کمتر از 20 درصد از تعهدات برجامی خود را انجام داده‌اند.
سیدحسین موسویان در کنفرانسی با حضور حدود ۲۰۰ نفر از شخصیت‌های برجسته سیاسی و علمی جهان ازجمله وزیران خارجه و دفاع برخی از کشورهای اروپایی در برلین، سیاست خارجی آلمان و تحولات بین‌المللی را مورد بررسی قرار داد. این کنفرانس سالانه با همکاری مشترک وزارت خارجه و بنیاد مطالعاتی کوربر آلمان تشکیل می‌شود.
عادل الطریفی، وزیر سابق فرهنگ عربستان، سیدحسین موسویان، دیپلمات سابق ایران و فیلیپ آکرمن، مدیر خاورمیانه وزارت خارجه آلمان در پنلی درباره برجام و بحران‌های خاورمیانه بحث کردند.
بخش کوتاهی از این مناظره را بخوانید: موسویان: اول اینکه آقای الطریفی{وزیر سابق فرهنگ عربستان} ایراد گرفت که برجام به مسائل منطقه نپرداخته است. متخصصان و مطلعان در این جلسه حضور دارند و می‌دانند که آقای جلیلی زمانی که ریاست مذاکرات هسته‌ای را داشتند، مطرح کردند که علاوه‌بر موضوع هسته‌ای راجع‌به سایر مسائل مهم منطقه هم گفت‌وگو شود اما آمریکا و اروپا مخالفت کردند و گفتند فقط هسته‌ای؛ بنابراین اگر سرزنشی هست باید متوجه آمریکا و اروپا باشد و نه ایران. طبق استانداردهای منشور سازمان ملل، سوریه یک دولت قانونی داشت اما کشورهایی برای ساقط‌کردن آن دولت بیش از ۸۰ هزار تروریست از صد کشور دنیا به سوریه صادر کردند. ایران هم طبق درخواست دولت سوریه برای مقابله با تروریست‌ها به کمک سوریه رفت.
همه هم می‌دانند شروع‌کننده جنگ در آنجا کدام کشورها بودند و این نیروها توسط چه کشورهایی هدایت می‌شدند و از کجا حمایت مالی دریافت می‌کردند (اشاره به عربستان و ائتلاف سعودی‌ها). درعین‌حال تا زمانی که قدرت‌های منطقه به‌ویژه ایران و عربستان یک گفت‌وگو و همکاری صادقانه نداشته باشند، ما در این منطقه شاهد صلح و ثبات نخواهیم بود. چند اقدام سازنده بین ایران و عربستان و سایر کشورهای خلیج‌فارس ضروری و فوری است.
اولین قدم بین ایران و عربستان شروع یک گفت‌وگوی مستقیم است. ایران و عربستان حتی در دوران تجاوز صدام که با حمایت عربستان بود، باهم گفت‌وگو می‌کردند و رابطه داشتند.
دومین قدم، احیای توافق امنیتی ایران و عربستان است که در دوران ریاست‌جمهوری آقای خاتمی بین آقای روحانی و امیر نایف، وزیر کشور عربستان امضا شد. سومین موضوع ضروری توافق درباره اصولی است که می‌تواند مبنای حل اختلافات باشد؛ اصولی مانند احترام به حاکمیت کشورهای عضو، احترام به مرزهای موجود و تمامیت ارضی کشورهای عضو، عدم مداخله در امور داخلی کشورها، احترام به اصول منشور سازمان ملل و... . چهارمین قدم هم گفت‌وگو برای ایجاد یک ساختار همکاری و امنیت مشترک در خلیج‌فارس بین ایران، عراق، عربستان و سایر کشورهای عضو شورای همکاری است.
یکی از حضار از امارات متحده عربی از موسویان سؤال کرد که ایران مشکلات داخلی زیادی دارد که آمریکا را مقصر قلمداد می‌کند. فرمول شما برای حل مشکلات داخلی ایران مثل فساد، کمبود آب، محیط زیست و... چیست؟
موسویان: معتقدم تحریم‌های آمریکا مشکلاتی برای ایران ایجاد کرده اما آمریکا هم عامل همه مشکلات داخلی ایران نیست. شما اگر رسانه‌های ایران را بخوانید، هر روز درباره فساد گسترده، بحران کم‌آبی، مشکلات محیط‌زیستی خبر و مطلب الی‌ماشاءالله خواهید دید. هم مسئولان و هم مردم این مشکلات را به رسمیت شناخته‌اند و می‌دانند که در حل آن موفق نبوده‌اند. بخشی از مشکلات به‌خاطر ناکارآمدی مدیران است. درعین‌حال فرمول حل مشکلات داخلی ایران دست مردم ایران است و نه من. ما در ایران انتخابات داریم. مردم رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس و اعضای شوراهای شهر را انتخاب می‌کنند.
مردم باید با انتخاب خود، فرمول حل مشکلات داخلی را تعیین کنند. درعین‌حال توجه کنید که ایران در اروپا زندگی نمی‌کند بلکه در منطقه‌ای زندگی می‌کند که مملو از جنگ و بی‌ثباتی است و همه مرزهای ایران را تهدید فراگرفته است. درباره نقش ایران در یمن اغراق زیادی شده است. نظرات من نظرات دولت ایران نیست؛ چون من سمتی ندارم و نظرات شخصی خودم را اظهار می‌کنم.
در این نشست آقای سجادپور، معاون وزیر خارجه ایران حضور دارند و می‌توانند مواضع رسمی ایران را اعلام کنند. اما اعتقاد من این است که ایران آماده کمک به عربستان برای حل مشکل یمن است و من پیشنهاد می‌کنم آقای محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس را به ریاض دعوت کند تا بحران یمن را با همکاری حل کنند.
درباره سوریه هم اینکه ایران برنامه‌ای برای ایجاد پایگاه نظامی در کشورهای منطقه ندارد و روزی که دولت سوریه درباره رفع تهدید تروریسم قانع شود، ایران حضور نظامی در سوریه نخواهد داشت.
عربستان، ایران و همه کشورهای منطقه باید بازی سرزنش را تمام کنند و به آینده نگاه کنند. ایران و سعودی با وجود مشکلات، منافع مشترک زیادی دارند. صلح پایدار در گرو سیستم همکاری جمعی در خلیج‌فارس است. گفت‌وگوها با مدیریت سازمان ملل در‌این‌باره باید آغاز شود. بند ۸ قطع‌نامه ۵۹۸، از دبیرکل خواسته با کشورهای حوزه خلیج‌فارس درباره همکاری مشترک در این حوزه گفت‌وگو کند؛ این مسیری است که باید آغاز شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

جلوگیری از آلزایمر شهرها ضروری است
کاشان- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جلوگیری از آلزایمر شهرها بیش از آلزایمر انسان ها اهمیت دارد چرا که بی توجهی به این امر می تواند بر آگاهی نسل آینده از داشته هایشان اثرگذار باشد.
موضوعی که باعث نگرانی جانشین ناجا شد
جانشین فرمانده ناجا از عواملی که سبب توقف روند کاهشی آمار حوادث رانندگی شد، انتقاد کرد.
معاون قوه قضاییه: شالوده فرهنگ غرب گذشت نکردن است
بجنورد- ایرنا- معاون فرهنگی قوه قضائیه گفت: شالوده فرهنگ وارداتی غرب برای کشور ما گذشت نکردن اشخاص در مسائل حقوقی و انسانی است که موجب از بین رفتن محبت و معرفت می شود.
چهارمین سالگرد زنده‌یاد انوشیروان ارجمند برگزار می‌شود
تهران- ایرنا- چهارمین سالگرد زنده‌یاد انوشیروان ارجمند بازیگر توانمند تئاتر، سینما و تلویزیون فردا (جمعه) در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برگزار می‌شود.
فوت ۳۴۰۴ نفر در حوادث رانندگی زمستان ۹۶
رئیس پلیس راهور ناجا گفت: در زمستان سال گذشته، ۳۴۰۴ نفر بر اثر تصادفات درون و برون شهری، جان خود را از دست دادند.
پیشگیری از آلزایمر شهرها ضروری است
کاشان- ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جلوگیری از آلزایمر شهرها بیش از آلزایمر انسان ها اهمیت دارد چرا که بی توجهی به این امر می تواند بر آگاهی نسل آینده از داشته هایشان اثرگذار باشد.
پیشنهاد وکیل باقری‌درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام
وکیل حمید باقری‌درمنی از پیشنهاد خود به شرکت نفت جی، برای توقف اجرای حکم اعدام و پرداخت تمام محکومیت مالی موکلش در مدت ۳ ماه خبر داد.
۴ دلیل برای ناکارآمدی طرح زوج و فرد
تحقیقات کارشناسان نشان می دهد ایجاد محدودیت های ترافیکی بر اساس رقم پایانی پلاک خودرو تاثیری بر کاهش آلودگی هوا و ترافیک نداشته است.
7 اثر تاریخی فارس مجهز به سامانه فروش بلیت الکترونیک شد
شیراز- ایرنا- هفت اثر تاریخی استان فارس در آیینی با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تخت جمشید به سامانه فروش بلیت الکترونیک مجهز شد.
۳ هزار راننده عامل مرگ 16 هزار نفر
رئیس پلیس راهور ناجا گفت: در سوانح رانندگی سال گذشته ۱۶ هزار نفر تلفات داشتیم که به علت تقصیر۳ هزار راننده بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بررسی اوضاع سوریه در دیدار مقامات بلندپایه روس با بشار اسد
هیئتی متشکل از مقامات سیاسی و نظامی روسیه در نشستی با رئیس جمهوری سوریه، روند حل و فصل مسائل مربوط به این کشور و بخصوص تسریع در تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را مورد بررسی قرار دادند.
گمانه‌زنی از فهرست استقلال در نیم فصل دوم
با اینکه استقلال هنوز یک بازی دیگر تا پایان نیم فصل در پیش دارد اما از همین حالا گمانه‌زنی‌ها در مورد فهرست خروجی و ورودی باعث شده تا باشگاه استقلال بیانیه بدهد.
بودجه پارک های علم و فناوری در سال آینده رشد دارد
رشت - ایرنا - نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه بودجه سال آینده، برای پارک های علم و فناوری رشد 50 درصدی اعتبار دیده شده است.
«آزاده نامداری» دست به دامان خدای عشق شد! -عکس
آزاده نامداری این عکس را در استوری اینستاگرام خود منتشر کرد.
آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟
یک نماینده مجلس افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده را کافی ندانست.
استراتژی احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰
امواج اعتراض؛ مصر فروش جلیقه زرد را ممنوع کرد!
ابطحی: رفتار سیاستمداران با توییتر طنز آلود شده
غرویان: به جنتی گفتم جلوی شما را می‌گیرم
ورود قوه‌قضائیه به پرونده گرانی لبنیات
فیلم- پشت پرده کشف حجاب در کلام امام خمینی(ره)
جلیقه زرد‌ها این بار در اردن ظاهر شدند
دخالت عارف و موسوی لاری در انتخابات شورای عالی استان‌ها
کانال مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می‌شود
روایت مصلحی از زیرشاخه‌های نفوذ دشمن در ایران‌