موسویان: تهران و ریاض بحران یمن را حل کنند

13:23 ۱۶۹ روز و ۷ ساعت پیش برترین ها 189 0

یک دیپلمات پیشین کشورمان گفت: پس از خروج ترامپ، برجام به کما رفته و در اتاق اورژانس است، قدرت‌های جهانی تاکنون کمتر از 20 درصد از تعهدات برجامی خود را انجام داده‌اند.

برترین ها

روزنامه شرق: یک دیپلمات پیشین کشورمان گفت: پس از خروج ترامپ، برجام به کما رفته و در اتاق اورژانس است، قدرت‌های جهانی تاکنون کمتر از 20 درصد از تعهدات برجامی خود را انجام داده‌اند.
سیدحسین موسویان در کنفرانسی با حضور حدود ۲۰۰ نفر از شخصیت‌های برجسته سیاسی و علمی جهان ازجمله وزیران خارجه و دفاع برخی از کشورهای اروپایی در برلین، سیاست خارجی آلمان و تحولات بین‌المللی را مورد بررسی قرار داد. این کنفرانس سالانه با همکاری مشترک وزارت خارجه و بنیاد مطالعاتی کوربر آلمان تشکیل می‌شود.
عادل الطریفی، وزیر سابق فرهنگ عربستان، سیدحسین موسویان، دیپلمات سابق ایران و فیلیپ آکرمن، مدیر خاورمیانه وزارت خارجه آلمان در پنلی درباره برجام و بحران‌های خاورمیانه بحث کردند.
بخش کوتاهی از این مناظره را بخوانید: موسویان: اول اینکه آقای الطریفی{وزیر سابق فرهنگ عربستان} ایراد گرفت که برجام به مسائل منطقه نپرداخته است. متخصصان و مطلعان در این جلسه حضور دارند و می‌دانند که آقای جلیلی زمانی که ریاست مذاکرات هسته‌ای را داشتند، مطرح کردند که علاوه‌بر موضوع هسته‌ای راجع‌به سایر مسائل مهم منطقه هم گفت‌وگو شود اما آمریکا و اروپا مخالفت کردند و گفتند فقط هسته‌ای؛ بنابراین اگر سرزنشی هست باید متوجه آمریکا و اروپا باشد و نه ایران. طبق استانداردهای منشور سازمان ملل، سوریه یک دولت قانونی داشت اما کشورهایی برای ساقط‌کردن آن دولت بیش از ۸۰ هزار تروریست از صد کشور دنیا به سوریه صادر کردند. ایران هم طبق درخواست دولت سوریه برای مقابله با تروریست‌ها به کمک سوریه رفت.
همه هم می‌دانند شروع‌کننده جنگ در آنجا کدام کشورها بودند و این نیروها توسط چه کشورهایی هدایت می‌شدند و از کجا حمایت مالی دریافت می‌کردند (اشاره به عربستان و ائتلاف سعودی‌ها). درعین‌حال تا زمانی که قدرت‌های منطقه به‌ویژه ایران و عربستان یک گفت‌وگو و همکاری صادقانه نداشته باشند، ما در این منطقه شاهد صلح و ثبات نخواهیم بود. چند اقدام سازنده بین ایران و عربستان و سایر کشورهای خلیج‌فارس ضروری و فوری است.
اولین قدم بین ایران و عربستان شروع یک گفت‌وگوی مستقیم است. ایران و عربستان حتی در دوران تجاوز صدام که با حمایت عربستان بود، باهم گفت‌وگو می‌کردند و رابطه داشتند.
دومین قدم، احیای توافق امنیتی ایران و عربستان است که در دوران ریاست‌جمهوری آقای خاتمی بین آقای روحانی و امیر نایف، وزیر کشور عربستان امضا شد. سومین موضوع ضروری توافق درباره اصولی است که می‌تواند مبنای حل اختلافات باشد؛ اصولی مانند احترام به حاکمیت کشورهای عضو، احترام به مرزهای موجود و تمامیت ارضی کشورهای عضو، عدم مداخله در امور داخلی کشورها، احترام به اصول منشور سازمان ملل و... . چهارمین قدم هم گفت‌وگو برای ایجاد یک ساختار همکاری و امنیت مشترک در خلیج‌فارس بین ایران، عراق، عربستان و سایر کشورهای عضو شورای همکاری است.
یکی از حضار از امارات متحده عربی از موسویان سؤال کرد که ایران مشکلات داخلی زیادی دارد که آمریکا را مقصر قلمداد می‌کند. فرمول شما برای حل مشکلات داخلی ایران مثل فساد، کمبود آب، محیط زیست و... چیست؟
موسویان: معتقدم تحریم‌های آمریکا مشکلاتی برای ایران ایجاد کرده اما آمریکا هم عامل همه مشکلات داخلی ایران نیست. شما اگر رسانه‌های ایران را بخوانید، هر روز درباره فساد گسترده، بحران کم‌آبی، مشکلات محیط‌زیستی خبر و مطلب الی‌ماشاءالله خواهید دید. هم مسئولان و هم مردم این مشکلات را به رسمیت شناخته‌اند و می‌دانند که در حل آن موفق نبوده‌اند. بخشی از مشکلات به‌خاطر ناکارآمدی مدیران است. درعین‌حال فرمول حل مشکلات داخلی ایران دست مردم ایران است و نه من. ما در ایران انتخابات داریم. مردم رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس و اعضای شوراهای شهر را انتخاب می‌کنند.
مردم باید با انتخاب خود، فرمول حل مشکلات داخلی را تعیین کنند. درعین‌حال توجه کنید که ایران در اروپا زندگی نمی‌کند بلکه در منطقه‌ای زندگی می‌کند که مملو از جنگ و بی‌ثباتی است و همه مرزهای ایران را تهدید فراگرفته است. درباره نقش ایران در یمن اغراق زیادی شده است. نظرات من نظرات دولت ایران نیست؛ چون من سمتی ندارم و نظرات شخصی خودم را اظهار می‌کنم.
در این نشست آقای سجادپور، معاون وزیر خارجه ایران حضور دارند و می‌توانند مواضع رسمی ایران را اعلام کنند. اما اعتقاد من این است که ایران آماده کمک به عربستان برای حل مشکل یمن است و من پیشنهاد می‌کنم آقای محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس را به ریاض دعوت کند تا بحران یمن را با همکاری حل کنند.
درباره سوریه هم اینکه ایران برنامه‌ای برای ایجاد پایگاه نظامی در کشورهای منطقه ندارد و روزی که دولت سوریه درباره رفع تهدید تروریسم قانع شود، ایران حضور نظامی در سوریه نخواهد داشت.
عربستان، ایران و همه کشورهای منطقه باید بازی سرزنش را تمام کنند و به آینده نگاه کنند. ایران و سعودی با وجود مشکلات، منافع مشترک زیادی دارند. صلح پایدار در گرو سیستم همکاری جمعی در خلیج‌فارس است. گفت‌وگوها با مدیریت سازمان ملل در‌این‌باره باید آغاز شود. بند ۸ قطع‌نامه ۵۹۸، از دبیرکل خواسته با کشورهای حوزه خلیج‌فارس درباره همکاری مشترک در این حوزه گفت‌وگو کند؛ این مسیری است که باید آغاز شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

آسیب حاد اجتماعی در مناطق سیل زده خوزستان به وجود نیامده است
اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: ارزیابی میدانی تیم های اجتماعی در مناطق سیل زده خوزستان نشان می دهد که هنوز آسیب اجتماعی حاد و غیرعادی به وجود نیامده و میزان تبعات ناشی از آن در اینگونه مناطق بالا نرفته است.
جابجایی روستاهای درحریم رودخانه ها  حداقلی انجام می شود
اهواز - ایرنا - معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: نتیجه بررسی در خصوص جابجایی روستاهای در حریم رودخانه های خوزستان نشان می دهد که باید این اقدام در صورت وجود ضرورت جدی به شکل حداقلی انجام شود.
معاون اقتصادی وزیر کشور: مطالبات قطعه سازان را پیگیری می کنیم
همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور گفت: تا پایان هفته آتی گزارشی از وضعیت شرکت های قطعه ساز خودرو برای رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال و مطالبات این شرکت ها را از خودروسازان کشور پیگیری می کنیم.
بهسازی جاده بستان - مرز بین المللی چذابه در خوزستان به پایان رسید
اهواز - ایرنا - فرماندار دشت آزادگان گفت: تعمیر و بهسازی جاده بستان - چذابه و انتقال آب سیلاب از روی این جاده در نقطه ای دیگر روز یکشنبه به پایان رسید و جاده برای تردد خودروها باز شده است.
گردشگر دوچرخه سوار پس از 18 ماه رکاب زنی به خوزستان رسید
اهواز - ایرنا - دوچرخه سوار و گردشگر ایرانی پس از 18 ماه و چند روز رکاب زنی و عبور از استان های مختلف کشور میهمان خوزستانی ها ست.
میزان گرد و غبار در حمیدیه خوزستان به 3.8 برابر حد مجاز رسید
اهواز - ایرنا - میزان گرد و غبار در ساعت 17 روز یکشنبه در حمیدیه 3.8 برابر حد مجاز اعلام شد.
مدیرعامل پالایشگاه تبریز: واحد قیرسازی آلاینده نیست
تبریز- ایرنا- مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص شائبه های آلایندگی واحد قیرسازی این شرکت گفت: واحد قیرسازی ما به هیچ عنوان آلایندگی ندارد و یکی از واحدهای تکمیلی پالایشگاه می باشد که در راستای تکمیل زنجیره تامین، توزیع و محصولات راه اندازی شده است.
رعدوبرق جان یک نفر را در اسلام آبادغرب گرفت
کرمانشاه- ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان کرمانشاه گفت: یک نفر در شهرستان اسلام آبادغرب عصر امروز (یکشنبه) بر اثر اصابت صاعقه جان خود را از دست داد.
از جویدن 10میلیارد تومان اعتبار توسط ملخها تا گلایه هاشمی از سه قوه
استان ها - ایرنا - تخصیص 10 میلیارد تومان به مبارزه با ملخ ها، نقش شرکتهای نفتی در ممانعت آبگیری بخشی از هورالعظیم، به گور بردن آرزوی شکست ایران، اعلام وزیر مبنی نداشتن کمبود معلم، گلایه هاشمی از سه قوه، زنانی با دلهای کبود و ترمیم جراحت تحریم گزیده ای از اخبار 24 ساعت گذشته است که بر روی خروجی استان های ایرنا قرار گرفته است.
یک هزار و 220 راس دام در سیل خوزستان تلف شدند
اهواز - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت:یک هزار و 220راس دام سبک و سنگین در جریان وقوع سیلاب فروردین امسال در خوزستان تلف شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
پاکستان از کشف ذخایر نفتی جدید ناامید شد
تهران- ایرنا- دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان از متوقف شدن عملیات اکتشاف نفت و گاز در سواحل کراچی خبر داد و گفت هیچ ذخایر نفتی در این منطقه کشف نشده است.
اعتبار فرهنگی ستاد احیا دریاچه ارومیه به 362 میلیارد ریال رسید
ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه اعتبار فرهنگی مصوب این ستاد از بدو تاسیس/1393/ تاکنون به 362 میلیارد ریال رسیده، گفت: 131 میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافته است.
معاون اقتصادی وزیر کشور: مطالبات قطعه سازان را پیگیری می کنیم
همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور گفت: تا پایان هفته آتی گزارشی از وضعیت شرکت های قطعه ساز خودرو برای رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال و مطالبات این شرکت ها را از خودروسازان کشور پیگیری می کنیم.
اگر من جای قوه قضائیه بودم، همه مسؤولان خاطی در جریان سیل اخیر را محاکمه می کردم
بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی درباره تحرکات اخیر ترامپ و آمریکا
واکنش جمنا به تهدیدات آمریکا
ریزش ۹۰ درصدی؛ دو سال پس از غوغای پوپولیسم
برگزاری انتخابات جمعیت پیشرفت و عدالت در شهرستان بویر احمد و دنا
انتخابات جمعیت پیشرفت و عدالت در اصفهان برگزار شد
ذوق زدگی فمینیست‌ها از کتک کاری بانوان +عکس
البنا:  نه در واشنگتن و نه در تهران کسی به مزخرفات بولتون اهمیتی نمی‌دهد
ایندیپندنت: اسرائیلی‌ها اطلاعات مهمی درباره زرداخانه موشکی ایران در اختیار پنتاگون قرار دادند
آخرین وضعیت تعیین جایگزین تخت‌روانچی در دولت