پراید با استاندارد یورو ۴ ساخته می‌شود

02:48 ۱۳ روز و ۱۶ ساعت پیش برترین ها 125 0

برنامه«آزادسازی قیمت خودرو» با حضور کارشناسان و صاحب‌نظران در شبکه یک سیما به مناظره گذاشته شد. کاکائی ابراز کرد: صنعت خودرو در یک بازه زمانی سوده بود و حالا با عدم حمایت ها زیانده شده است لذا باید تاکید کنم پژو و پراید ما بر اساس استاندارد های یورو ۴ تهیه می شوند نه قوانین ۲۰ سال گذشته .

برترین ها

باشگاه خبرنگاران جوان،: بهرام پارسا،سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی،در برنامه "مناظره شبکه یک سیما" با موضوع بررسی آزادسازی قیمت خودرو ، اظهار کرد: مسئله چگونگی آزادسازی قیمت باید مورد بررسی قرار بگیرد. با وجود شرایط انحصاری حاکم بر صنعت خودرو ، آزاد سازی ممکن نیست. پیشنهاد خودروسازان،احتساب قیمت بازار آزاد با افزایش 5 درصدی است .مخالف این نوع آزادسازی قیمت هستم و معتقدم در حق ملت کوتاهی می شود .در چنین فضایی افزایش قیمت کاملا فریب افکار عمومی است.
37 درصد کارکنان قطعه سازی بیکار شده اند/انتظار چندین ماهه برای تهیه مواد اولیه محمدرضا نجفی منش ،رئیس انجمن قطعه سازان در ادامه این مناظره ابراز کرد: ما در شرایط بسیار نامناسبی قرار داریم و ۳۷ درصد کارکنانمان را از دست داده ایم.
وی افزود:اگر در همین شرایط باقی بمانیم قطعا دشمنان خارجی ما شاد خواهد شد.۴ مشکل عمده داریم .افزایش قیمت بعلت افزایش قیمت مواد اولیه است.
نجفی منش گفت:مشکلات مالی قطعه سازان و فروش قطعات با قیمت پایین باعث شده تا فعلان این صنف ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان زیان ببینند.
رییس انجمن قطعه سازان خودرو بیان کرد:تامین مواد اولیه چه داخلی و خارجی با مشکل رو به روست.داخلی ها را باید در صف بورس تهیه کنیم که قبلا به این صورت نبود .برای تهیه مواد اولیه خارجی هم باید چندین ماه منتظر بمانیم.
تولیدات فعلی خودرو کشور در هیچ جای دنیا خریدار ندارد/شبه خودرو تولید می کنیم دربخش دیگری از مناظره ؛محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت:در گذشته صنعت خودروسازی آنقدر قوی بود که می توانست حتی کمبود بودجه نفت را هم جبران کند.
وی افزود: اما خودمان با دست خود این صنعت را نابود کردیم به طوری که تولیدات فعلی در هیچ جای دنیا خریدار ندارد زیرا ما خودرو تولید نمی کنیم بلکه شبه خودرو تولید می کنیم.
منصوری تاکید کرد: در کجای دنیا ترمز اِی بی اِس به عنوان یک گزینه برای بالا بردن قیمت استفاده می شود؟! نباید به هر چیزی که چهار چرخ دارد بگوییم خوردو.
وی ادامه داد: با افزایش قیمت دلار باید این روزها مراقب باشیم خاکمان را صادر نکنند.ما حتی در هزینه دستمزد کارگرهایمان هم عقب هستیم.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در ایران دستمزد متوسط هر کارگر ۱۰۰ دلار است و در چین چیزی حدود ۹۰۰ دلار و این موضوع جای تاسف دارد.
امیر حسین کاکایی،عضو هییت علمی دانشگاه علم و صنعت در ادامه گفت: در حال حاضر در جنگ اقتصادی قرار داریم و باید دنبال ثبات باشیم و مردم این تصور را نکنند که تمام پول به جیب خودروساز می رود.
باید به سمت قیمت گذاری واقعی برویم در ادامه نجفی منش بیان کرد: ما در سال ۷۶ الی ۷۸ هم با مشکلی که الان با آن مواجه هستیم رو به رو شدیم و دولت به خودرسازان تکلیف کرد تا قیمت خود را به بازار نزدیک کنند.
وی افزود: اما طی بخشنامه داخلی درصد سود و قیمت تمام شده را برای خود برداشته و و مابه التفاوت را به خزانه واریز کند.
رئیس انجمن قطعه سازان گفت: و این روند تا حدود ده سال ادامه داشت و صنعت خودرو ۱۳ رشد کرد و به جایی رسیدیم که قیمت بازار آزاد کمتر از کارخانه بود.
وی افزود: این روند در حال حاضر هم باید کم کمک اجرا شود و در نهایت ما شاهد قیمت واقعی در بازار باشیم.
منصوری اظهار کرد: چرا باید با این همه حمایت از خودروسازان در یک زمانی خودروی ایرانی را با قیمت ۱۵ هزار دلار بفروشیم درحالی که آن زمان بنز هم ۱۵ هزار دلار بود.
وی افزود: قیمت را مصرف کنندگان باید تعیین کنند و این بین نباید فساد بروز پیدا کند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: چرا با دریافت وام های کلان صنعت خودرو حالا به این وضع دچار است.
پراید با استاندارد یورو ۴ ساخته می شود کاکائی ابراز کرد: صنعت خودرو در یک بازه زمانی سوده بود و حالا با عدم حمایت ها زیانده شده است لذا باید تاکید کنم پژو و پراید ما بر اساس استاندارد های یورو ۴ تهیه می شوند نه قوانین ۲۰ سال گذشته .
در ادامه پارسایی بیان کرد: من نماینده ۸۰ میلیون نفر هستم و میدانم قطعه سازان مطالبه دارند اما چرا جناب نجفی منش به شکل یک خودروساز اینجا حاضر شدند برای ما عجیب است.در هر صورت چرا این قشر مطالبه افزایش حقوق کارمندان را ندارد کارمندی که اگر ۲۰ سال هم کار کند نمی تواند یک ماشین تولید شما را بخرد.
وی افزود: برخی خودروسازان معتقدند ۱ میلیون شغل ایجاد کرده اند و ب ازای هر ماشین یک کارگر فعالیت می کند در صورتی که چنین نیست و آن ها فقط ۱۰۰ هزار شغل را مدیریت کرده اند.
نجفی منش در پاسخ به این سوال گفت:ما ۱۵۰ هزار قطعه ساز در سه مرحله داریم؛عده ای تهیه مواد اولیه،عده ای ساخت قطعه و عده ای هم مجموعه ساز برای برقراری ارتباط با خودروسازان فعالیت میکنند.
کاکایی ادامه داد: چرا خودروسازان هم مانند قطعه سازان که به علت فشار بالا کاری نیروهای خود را تعدیل کردند، تعدیل نمیکند و این امر موجب افزایش هزینه ها و فشار به مصرف کننده می شود.
چرا رنو از ایران رفت؟! پارسایی ادامه داد: چرا رنو در ایران نماند؟دلیلش مخالفت خودروسازان و امتناع از حضور آن ها بود.
وی افزود:با حضور رنو دانش اموختگان ما خبره و ما توانایی تولید خودروهای صادرات محور را پیدا می کردیم.دلیل اصلی این بود که مافیا نگذاشت و رنو رفت
منصوری بیان کرد: سوال بعدی ما از خودروسازان این است چرا خودرو پیش فروش می کنند چیزی که مدت هاست در جهان از کار افتاده ست و جالب این است که با پیش فروش بدقولی هم می کنند.
وی افزود:قیمت گذاری واقعی نبوده ونیست.
پارسایی، سخنگوی اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده وتولید کننده خود عضو هیئت مدیره یکی از همین شرکت های خودرو سازی است.
وی افزود: این فرد چطور می تواند مصرف کننده را درک کرده و او را حمایت کند.چرا خودروسازان اسامی هیئت مدیره خود را اعلام نمی کننو تا ما بدانیم کدام رده سیاسی عضو این نهادها هستند.
پارسایی تاکید کرد: الان هم قیمت گذاری در بازار آزاد است و خودروساز به دنبال رسمیت بخشیدن به گرانی های خود است.
وی افزود: در رز ۹۰ میلیون لیتر سوخت مصرف می شود و ما قطعات و خودروهایمان بروز نشده اند تا جلو این هدر رفت را بگیرند.اگر روزانه ۳۰ درصد صرفه جویی کنیم می شود روزی ۱۰۸ میلیارد تومان و در نهایت سالی ۳۸ هزار میلیارد تومن این عدد چیز کمی نیست.
این نماینده مجلس بیان کرد: این ها همگی عزت ملی را زیر سوال می برد و ما شاهد میلیاردها بدهی و پیش فروش ها هستیم و در نهایت میبینیم کشور جنگ زده مثل عراق در مرزهای غربی با بهترین خودروها به مت فخر می فروشد.
نجفی منش در انتقاد به پارسایی بیان کرد: شما می توانید در جلوگیری از ۲۰ میلیون لیتر قاچاق در روز از کاهش سرمایه ملی جلوگیری کنید.
وی افزود: طبق آخرین آمارها تنها ۱ درصد از تصادفات به علت نواقص خودرویی است و مابقی خطای انسانی است.
رئیس انجمن قطعه سازان اضافه کرد: ۱۵۰ هزار خودرو پراید به عراق صادرکردیم به قیمت ۶ هزار دلار آیا این دستاورد نیست؟! اگر پول داشتیم بازهم اجازه واردات خودرو صورت می گرفت.
وی افزود: این ما بودیم که پژو و رنو را آوردیم اما رنو شامل اشتباهاتی بود که از نظر ما رد شد.
نجفی منش گفت: ترامپ در تلاش است تا ما را از صحنه روزگار محو کند و ما دنبال راه حل هستیم، باید توجه کنیم که قیمت برخی اقلام نظیر الومینیوم و فولاد ۴ برابر شده است.
کاکایی در ادامه گفت: علت اصلی آلودگی تهران خودروهای سنگین فرسوده هستند.در قوانین خودرو تناقض وجود دارد و نمی توانیم روندی صحیح اجرا کنیم.
وی افزود: چرا وقتی شرکتی در حال ورشکستگی است به بخش خصوصی میبریم ؟! در نهایت انتظار قیمت گذاری از حاشیه بازار هستیم.در حال حاضر قیمت گذاری بر اساس حاشیه بازار به علت کمبود تولید بسیار خطرناک است.
منصوری بیان کرد: در خارح از ایران کارمندی دوماه کار کند می تواند ماشین بخرد ولی در ایران این امان در ۲۰ ماه هم محقق نمی شود.
وی افزود: خودروسازانمان خودرو را فقط برای داخل می سازند و قصدی برای صادرات محور شدن آن ندارند.
نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وقتی ماشینی پیش فروش می شود باید در زمان تحویل با همان قیمت قبل ارایه شود نه قیمت روز.
وی ادامه داد:پارسایی نیز در تایید این موضوع گفت: تنها فرد با خرید در یک روز می تواند قیمت روز را پرداخت کند و این درست نیست خودروساز ماشین پیش فروش را با قیمت روز تحویل بفروشد.
در ادامه این مناظره برخی از حضار سوالاتی را مطرح کردند که در شاما پاسخ هایی شد.
کاکائی در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه مدیریت سیاسی خودروسازی ها گفت: اگر این امر وجود دارد چرا نهادهای نظارتی برخوردی نکردند؟!این امر ربطی به قیمت گذاری ها ندارد.
منصوری در ادامه پاسخ داد: دلیل اصلی ایجاد فساد عملکرد ضعیف تعزیرات است چرا زندان های ما فقط پر از تخم مرغ دزد و ضبط دزد است نه افرادی که فساد کرده اند! کاکائی در ماسخ به سوالی مبنی بر کاهش تلفات گفت: برای پیشرفت در صنعت یا باید میزان نیروی انسانی را افزایش می دادیم یا دستگاه های بروز صده وارد می کردیم که حالا براساس تحریم ها شدنی نیست.
وی افزود: ۳ دلیل وجود دارد که کیفیت ها پایین آمده و مردم شاکی شده اند. یک وجود وابستگی برای تامین قطعات، دو مشکلات گمرکی و در نهایت وجود سورس خارجی برای برخی قطعات مثل ایربک که ما را گرفتار کرده است.
پارسایی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا تحقیق و تفحص سال ۹۳ اجرایی نشد گفت: مافیا آنقدر قدرتمند است که جلو هر تحقیق وتفحصی راهم گرفته است.وقتی وزیر صمت وقت اسامی متخلفان واردات را منتشر کرد رسانه ها به سمتی پیش رفتند که خود او متهم اصلی شد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیمه رازی، قهرمان کشتی آزاد باشگاههای جهان
تیم بیمه رازی به عنوان قهرمانی پنجمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد جام باشگاه‌های جهان دست یافت.
فیگو حذف می‌شود؟
هواداران بارسلونا از مسئولان این باشگاه درخواست کردند که تصویر ستاره پرتغالی سابق این باشگاه را از ورزشگاه نیوکمپ بردارند.
تمرین تیم ملی در ساختمان پک برگزار شد
بازیکنان حاضر در ایران صبح امروز در تمرین تیم ملی حاضر شدند.
کاروان رقیب ایران سه شنبه عازم قطر می‌شود
کاروان تیم ملی فوتبال عراق سه شنبه برای برگزاری اردوی تدارکاتی عازم دوحه می شود.
پیام تبریک انگلیسی‌ها به مایکل اوون
فدراسیون فوتبال انگلیس برای مهاجم صاحب‌نام اسبق سه‌شیرها پیام تبریک فرستاد.
غیبت رحمتی و باقری و گفتگوی منتظری با شفر
تمرین ریکاوری استقلال در سالن وزنه هتل المپیک برگزار شد.
انتظار ۴۵ دقیقه‌ای هواداران برای استقلال و پدیده!
هواداران استقلال با وجود در اختیار داشتن بلیت طبقه اول نتوانستند بازی را از نزدیک تماشا کنند.
ترکیب سایپا برای جدال با صنعت نفت
بازیکنان اصلی علی دایی برای جدال با صنعت نفت مشخص شدند.
آرسنال و چلسی به دنبال جذب دنیس سوارز
دنیس سوارز، هافبک بارسلونا، مورد توجه باشگاه‌های آرسنال و چلسی قرار دارد.
کمک داور استقلال - پدیده: عذرخواهی می‌کنم
کمک داور دیدار استقلال و پدیده خراسان به خاطر اشتباهی که مرتکب شد، عذرخواهی کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
۵ پرواز فرودگاه اهواز لغو شدند
مرکز اطلاعات پرواز فرودگاه بین المللی اهواز از لغو پنج پرواز به مبدأ و مقصد این فرودگاه خبر داد.
داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
گفت و گوی آوای کرمانشاه با نماینده شرق استان کرمانشاه
هفته نامه آوای کرمانشاه در شماره روز سه شنبه بیستم آذر ماه 96 مصاحبه خبرنگار این نشریه محلی را با حسن سلیمانی نماینده مردم شهرستانهای کنگاور، هرسین و صحنه در مجلس شورای اسلامی با عنوان «روزگارِ شیخ نمایندگان» منتشر کرده است.
آیا باید نگران اجاره‌بها در سال آینده باشیم؟
طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت
لایحه بودجه ۱۳۹۸ در دستور کار مجلس
کارشکنی بانک‌ها در بازار مسکن
نرخ اجاره‌بها در مناطق مرفه‌نشین پایتخت
جدیدترین ترفند اخلالگران برای افزایش قیمت دلار
پیش بینی توکلی از وضعیت تورم در سال آینده
پیش بینی توکلی از وضعیت تورم در سال آینده
قیمت نگران‌کننده گوشت در آستانه شب یلدا
ترفند اخلالگران برای مقابله با روند کاهش قیمت دلار