روح شورشی ایرلندی و خاموشی یک ستاره

23:42 ۱۰ روز و ۵ ساعت پیش برترین ها 98 0
         روح شورشی ایرلندی و خاموشی یک ستاره

آنتونی استوکس فوتبالیست بااستعداد ایرلندی که زمانی یکی از آینده‌دارترین فوتبالیست‌های ایرلند به حساب می‌آمد در آستانه‌ی سی سالگی با مشکلاتی بزرگ دست و پنجه نرم می‌کند.

برترین ها

ورزش سه: آنتونی استوکس فوتبالیست بااستعداد ایرلندی که زمانی یکی از آینده‌دارترین فوتبالیست‌های ایرلند به حساب می‌آمد در آستانه‌ی سی سالگی با مشکلاتی بزرگ دست و پنجه نرم می‌کند.

 هفته‌ی پیش بود باشگاه یونانی آپولون اسمیرنیس اعلام کرد که بر علیه آنتونی استوکس به دادگاه شکایت کرده چرا که استوکس فصل گذشته در حالیکه با این تیم یونانی قرارداد امضا کرده بوده بدون هیچ عذر موجهی، تنها بعد از 4 بازی، دیگر در تمرینات شرکت نکرده و باشگاه یونانی دیگر از او خبری نداشته.

استوکس در هفته‌‌ی اخیر همین سناریو را در تراکتورسازی تکرار کرد اما واقعیت این است که بسیاری از مربیانی که در گذشته با استوکس کار کرده‌اند از شنیدن این خبرها تعجب نخواهند کرد.

روی کین، نیل لنون، رانی دیلا و آلن استابز از جمله مربیانی بوده‌اند که با این فوتبالیست شورشی و عجیب و غریب ایرلندی سر و کار داشته و در تیم‌هایشان با او کار کرده‌اند. فوتبالیستی بسیار بااستعداد، با اخلاقی که کار کردن با او را برای هر مربی‌ای غیرممکن می‌کند.

در سال 2007 زمانی که استوکس در ساندرلند بازی می‌کرد، روی کین مربی آن روزهای او در این تیم درباره‌ی جوان بااستعداد و شورشی تیمش گفته بود:" استوکس می‌تواند تا چهار یا پنج سال دیگر یکی از بهترین فوتبالیست‌های دنیا باشد ولی در عین حال ممکن است به جایی برسد که هیچ تیمی حاضر نباشد او را به خدمت بگیرد. شک ندارم که استوکس یا مسیر اول را خواهد پیمود یا در مسیر دوم حرکت خواهد کرد".

         روح شورشی ایرلندی و خاموشی یک ستاره

استوکس پیش از پیوستن به ساندرلند عضو باشگاه آرسنال بود و در تیم این باشگاه بازی می‌کرد. لیام بردلی هم‌تیمی او در آن روزها درباره‌ی استوکس گفته بود:" استوکس بهترین فوتبالیست جوانی است که بعد از دوران رابین کین و دیمین داف از ایرلند به دنیای فوتبال معرفی شده".

اما استوکس در سال 2007 از سوی توپچی‌های لندن با قراردادی به ارزش 2 میلیون پوند به ساندرلند فروخته می‌شود. آرسن ونگر درباره‌ی این انتقال می‌گوید استوکس در آینده می‌تواند دوباره بازیکن آرسنال شود ولی چون می‌خواسته سریعاً در تیم اول یک باشگاه بازی کند تصمیم گرفته او را به ساندرلند واگذار کند.

         روح شورشی ایرلندی و خاموشی یک ستاره

مارتین اونیل سرمربی وقت تیم ملی ایرلند چند سال بعد، زمانی که استوکس بعد از درگیری در یک باشگاه شبانه منتظر حضور در جلسه‌ی دادگاه بود درباره‌ی او گفت:" چند ماه اخیر برای استوکس ماه‌های سخت و دشواری بوده. آنتونی از آن جوانهایی است که زمانی درخشان ظاهر می‌شود و خودش را نمایش می‌دهد که احساس اعتماد به نفس داشته باشد.

اگر اشتباه نکنم چند نفر از مربیان سابق استوکس هم گفته‌اند که او بازیکنی است که اگر اعتماد به نفس بالا داشته باشد خودش را نشان می‌دهد. اعتماد به نفس مثل غذای روح او است. خیلی از بازیکنهایی که توان و مهارت بالا دارند مثل استوکس با مشکل اعتماد به نفس روبرو می‌شوند. حالا وقت آن است که دیگران در زندگی استوکس مداخله کنند و روی او تاثیر بگذارند. او را نباید به حال خود گذاشت".

         روح شورشی ایرلندی و خاموشی یک ستاره

استوکس بعد از جدایی از ساندرلند هیبرنیان اسکاتلند پیوست که در لیگ برتر این کشور بازی می‌کند. اما در این باشگاه هم استوکس با سرمربی‌اش نیل لنون به مشکل برخورد. لنون درباره‌ی استوکس گفته بود:" من از ماجرایی که با استوکس پیدا شد واقعاً متاسفم. ولی یک باشگاه تا حدی می‌تواند تحمل کند و در نهایت چاره‌ای جز قطع همکاری باقی نمی‌ماند".

بدین‌ترتیب استوکس شهر ادینبورو را ترک کرده و راهی آتن می‌شود تا به باشگاه آپولون بپیوندد. باشگاهی کوچک در پایخت یونان که با استوکس قراردادی کوتاه‌مدت امضا می‌کند.

آپولون باشگاه بزرگی نیست و در هر بازی تعداد تماشاچی‌هایی کمتر از 1000 نفر به تماشای بازی‌هایش می‌آیند. وقتی استوکس به یونان می‌رسد فوتبال باشگاهی یونان با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می‌کند. بازیکنان به دلیل عدم پرداخت دستمزدهایشان دائماً دست به اعتصاب می‌زنند و این ماجراها روند برگزاری لیگ را با مشکلات عدیده مواجه کرده است.

مشکلات لیگ باشگاهی یونان از آن زمان تا امروز همچنان ادامه داشته و بر شدتش افزوده شده است. تا اینکه ماه گذشته لیگ فوتبال یونان به کلی تعلیق شد، بعد از آنکه مالک باشگاه پائوک با هفت‌تیر وارد زمین شد و به سمت داور رفت.

         روح شورشی ایرلندی و خاموشی یک ستاره

ولی حضور در یونان برای استوکس فرصتی برای رهایی از مشکلاتش بود. استوکس در یونان فرصت بازی کردن و فیکس شدن پیدا کرده بود، می‌توانست دوباره گلزنی کند و به دور از وسوسه‌های همیشگی لندن یا گلاسکو زندگی آرامی در پیش بگیرد.

از سوی دیگر هواداران آپولون هم از اینکه فوتبالیستی با سابقه‌ی حضور در لیگ برتر را در تیم محبوب‌شان می‌دیدند ذوق‌زده شده بودند و استوکس را همچون ستاره‌ای بزرگ نگاه می‌کردند. اما استوکس در چهار بازی اول برای آپولون موفق به گلزنی نمی‌شود و بعد ناگهان غیبش می‌زند.

باشگاه آپولون اعلام می‌کند که استوکس که برای تعطیلات عید پاک به کشورش بازگشته بوده، دیرتر از موعد مقرر به آتن بازگشته و در نتیجه از او خواسته شده هر چه زودتر به آتن بازگشته و در مقابل کمیته‌ی انضباطی باشگاه قرار بگیرد. اما استوکس دیگر هرگز در آتن آفتابی نمی‌شود.

         روح شورشی ایرلندی و خاموشی یک ستاره

حالا می‌دانیم که استوکس بعد از آن به ایران آمده و با باشگاه تراکتورسازی قرارداد امضا می‌کند. استوکس بر خلاف یونان، در ایران برای تراکتورسازی گلزنی می‌کند و به یکی از ستاره‌های محبوب تراکتورسازی تبدیل می‌شود. از سوی دیگر بر خلاف آپولون که قراردادی کوتاه‌مدت با استوکس گریزپا امضا کرده بود، تراکتورسازی استوکس را با قراردادی چهارساله به تبریز می‌آورد.

اما شبح شورشی استوکس بار دیگر بالای سر او به گردش درمی‌آید و او ناگهان از ایران هم غیب می‌شود. باشگاه تراکتورسازی که از استوکس عصبانی است اعلام کرده که از استوکس شکایت کرده و یا حکم توقیف اموال او را می‌گیرد یا استوکس را مجبور می‌کند خسارت ناشی از فسخ یک‌طرفه‌ی قرارداد چهارساله‌اش با تراکتورسازی را بپردازد. داستان آنتونی استوکس، داستان فوتبالیستی است بااستعداد که می‌توانست یکی از ستاره‌های بزرگ دنیای فوتبال باشد

ولی روح شورشی و سر پرشور او که از بخت بد او با مربیانی سخت‌گیر روبرو نمی‌شود و فرصت مهار شدن پیدا نمی‌کند، در نهایت او را در آستانه‌ی سی‌سالگی بدون تیم گذاشته و با شکایت‌های قانونی و خطر توقیف اموال روبرو کرده است.

آرش جلال منش


گروه های زیر مجموعه ورزشی

کشتی و رزمی
کشتی و رزمی

آخرین اخبار

استکی: رشته MMA هم پول دارد و هم شهرت!
سرمربی سابق تیم ملی بوکس گفت: بوکسورها مشتاقند به سمت MMA بروند، چون این رشته هم شهرت و هم پول دارد و هزار مزایای دیگر برای یک ورزشکار دارد.
تعلیق هواداران خاطیِ چلسی از حضور در ورزشگاه
باشگاه چلسی اعلام کرد که حضور چهار هواداری که به رحیم استرلینگ توهین نژادپرستانه کردند، در ورزشگاه استمفوردبریج فعلا به تعلیق درآمده است.
تیم شفر «فوتبال بدون تیام» را یاد گرفت
بازیکن اسبق استقلال گفت: استقلال کمی دیر راه افتاد ولی ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.
افزایش ۸۰۰ درصدی قیمت ستاره دورتموند
ارزش جیدن سانچو در سه ماه اخیر 800 درصد رشد داشته است.
گزارش نود؛ جنجالی‌ترین داوری‌های لیگ
عادل فردوسی‌پور در برنامه این هفته به حواشی هفته اخیر فوتبال ایران و داوری‌های جنجالی لیگ برتر پرداخت.
گرشاسبی: یک‌سری باج بگیر گفتند استقلالی هستم
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: زمانی که نامه محرومیت پرسپولیس که از طرف فیفا آمده بود را دیدم در خفا گریه کردم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
استکی: رشته MMA هم پول دارد و هم شهرت!
سرمربی سابق تیم ملی بوکس گفت: بوکسورها مشتاقند به سمت MMA بروند، چون این رشته هم شهرت و هم پول دارد و هزار مزایای دیگر برای یک ورزشکار دارد.
مجادله فتاحی و خمارلو درباره حواشی دیدارِ اصفهان
ترین‌های هفته یازدهم لیگ برتر
تعلیق هواداران خاطیِ چلسی از حضور در ورزشگاه
قتل عجیب و باورنکردنی بخاطر هواداری از یک تیم
تیم شفر «فوتبال بدون تیام» را یاد گرفت
نود تا نود (۱۹/ ۰۹/ ۱۳۹۷)
افزایش ۸۰۰ درصدی قیمت ستاره دورتموند
گزارش نود؛ جنجالی‌ترین داوری‌های لیگ
گرشاسبی: یک‌سری باج بگیر گفتند استقلالی هستم
پیام شبانه کی‌روش: الان زمان صعود است!