گلزن‌ترین استقلال؛ وقتی شفر از ۸ میلیارد گذشت

02:01 ۱۸ روز و ۹ ساعت پیش برترین ها 150 0
         گلزن‌ترین استقلال؛ وقتی شفر از ۸ میلیارد گذشت

واکاوی چندانی لازم نیست. استقلال منهای گران ترین مهاجمانش بزرگ ترین برد خود درلیگ هجدهم را به دست آورد. آیا شفر دراین شرایط نباید در افکارش تجدید نظر کند؟

برترین ها

ایران ورزشی: 3 گل استقلال درغیاب گرو وتبریزی که مجموعا 8میلیاردتومان هزینه برای استقلال داشته اند شاید پیام بزرگی برای وینفرد شفر باشد.

پیروزی مقابل صنعت نفت آبادان در غیاب مهاجمان گران قیمت اما نشانه هایی از باورهای تازه در استقلال بود. باورهایی که شاید شفر هرگزباورش نداشته باشد.

استقلال در روزی 3 بار فاتح دروازه صنعت نفت آبادان شد که عملا در ترکیب خود ازمهاجم راس استفاده نکرد؛ نقشی که شفردربازی های قبل بارها به عهده گرو سپرد و دربرخی میدان ها نیز بردوش مرتضی تبریزی نهاد.

شفر اما درست در میدانی که گرو وتبریزی را هم زمان روی نیمکت نشاند و یک دقیقه هم به آن ها بازی نداد به بردی پرگل دست یافت.

آیا ارتباطی هست میان نیمکت نشینی دو عنصراصلی خط حمله با این بازی رو به جلو وبا طراوت؟ چرا استقلال در روزی گلزن می‌شود که دو گزینه کلیدی اش درخط آتش را دراختیار ندارد؟ پاسخ ها روشن است. یا گرو وتبریزی هنوز فوت وفن بازی در استقلال را یاد نگرفته اند و یا اینکه شفر نمی‌داند از این دو بازیکن چگونه بازی بگیرد که باید برای حل این مسائل راهی اندیشید.

         گلزن‌ترین استقلال؛ وقتی شفر از ۸ میلیارد گذشت

اگر این بازی ملاک شفر برای تصمیم گیری های بعدی درانتخاب ترکیب باشد باید گرو وتبریزی همچنان نیمکت نشین باقی بمانند به این علت که استقلال بزرگ ترین بردش درفصل هجدهم را درغیاب دو بازیکن پرهزینه خط حمله به دست آورده اما از طرفی تجربه هم نشان می‌دهد که سرمربی استقلال علاقه وافری به تغییرات پی درپی درترکیب خود دارد و حتی به ترکیب برنده هم دست می‌زند!

درعین حال سرمربی استقلال بعد از پیروزی بزرگ مقابل صنعت نفت آبادان بازهم به دفاع از الحاجی گرو پرداخته واعلام ‌‌کرده که من مانند یک پدر باید دست بازیکنم را بگیرم!

این دفاعیه درحالی ابهام ها درباره رابطه فراتر ازکاری شفر با گرو را در ذهن تقویت می‌کند که به وضوح می‌بینیم گرو دربازی های قبل نیز عملکرد قابل دفاع و درخشانی نداشته است و از سویی همه اعضای کمیته فنی این باشگاه نیز متفق القول اعتقاد دارند که گرو باید استقلال را ترک کند. این دفاعیه هم زمان با بزرگ ترین برد استقلال درلیگ هجدهم بسیار بحث برانگیز است.

اینکه دلیل علاقمندی شفر به گرو از چه نقطه ای نشات می‌گیرد را به درستی کسی نمی‌داند اما برای بیننده های فوتبال تنها دلیل موجه به علاقه یک مربی به بازیکنش مسائل فنی است که شفر نشان داده که لااقل درمواجهه با گرو چنین ایده ای ندارد و به قول خودش می‌خواهد برای گرو پدر باشد!

گرو تا امروز برای استقلال یک گل از نقطه پنالتی به ثمر رسانده و چند موقعیت سازی دربازی با استقلال خوزستان برای روح الله باقری که سرمربی استقلال بارها به آن اشاره داشته است. شفر حتی پیش ازبازی با صنعت نفت آبادان به نوعی روح الله باقری را به دلیل استفاده نکردن از موقعیت های نصفه و نیمه ای که گرو دربازی با استقلال خوزستان برای او ساخت مورد شماتت قرارداد که این سطح از حمایت درباشگاه استقلال تا امروز بی سابقه بوده است.

سرمربی استقلال کوله باری از تجربه را به همراه دارد اما به نظر می‌رسد درتصمیم گیری ها بسیاراحساسی و حتی غیرمنطقی عمل می‌کند. پیروزی مقابل صنعت نفت آبادان اما می‌تواند یک سرمشق بزرگ برای او باشد. شاید شفر بخشی از دلایل پیروزی دراین بازی را شادابی مردانش بداند و آن را برجسته کند اما در واقع آنچه او و تیمش را به این پیروزی بزرگ نائل کرد انتخاب درست سیستم بازی و نفرات اصلی بود؛ نفراتی که سرعت شاخصه اصلی بازی شان بود.

به این اسامی بنگیرد:« روح الله باقری (۶۵ اللهیار صیادمنش)، وریا غفوری و طارق همام.» این نام ها ترکیب خط حمله استقلال دربازی با صنعت نفت را تشکیل دادند. مردانی که سرعت انتقال بالایی دارند و آنچه استقلال دربازی های قبل کمتر داشت همین سرعت بود.

یکی ازعواملی که همواره باعث شده سرعت از بازی استقلال گرفته شود، حضورالحاجی گرو است. گرچه مرتضی تبریزی هم دربه وجود آمدن چنین شرایطی کم مقصر نیست. تبریزی نیز سرعت بالایی ندارد و شاید به ایستایی وسکون گرو نباشد اما سبک بازی او نیز با آنچه استقلال بیش از همیشه به آن نیاز دارد درمنافات است.

فصل پیش به واسطه حضورتیام سرعت درخط حمله نقطه اوج رسیده بود وجبارف نیز با دریبل های سریع وپاس های درعمق بی وقفه برسرعت استقلال می‌افزود، استقلال با از دست دادن این دو درواقع به میزان قابل توجهی از سرعت خود را ازکف داده است اما همین حالا نیز کم بازیکن با این سبک بازی درترکیب استقلال دیده نمی‌شوند که اگر درشرایط آرمانی کنار هم قرارداده شوند، روزهای خوبی همچون بازی با صنعت نفت آبادان بازهم تکرارخواهد شد.

ازظاهرا ماجرا اما این طورپیدا است که شفر روی همان مدار گرومحوری پیش خواهد رفت و بازهم به این بازیکن میدان خواهد داد والبته تبریزی هم دراین دایره قرارخواهد گرفت.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

سیامند رحمان و رکوردی که خودش نشکست
سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک در گزارشی به مرور رویدادهای سال ۲۰۱۸ وزنه‌برداری معلولین پرداخت که سیامند رحمان نیز بخشی از آن بود.
ادامه صدرنشینی ناگتس در کنفرانس غرب
در دیدارهای صبح امروز لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا، تیم دنور ناگتس با کسب یک پیروزی دیگر، صدرنشینی خود در کنفرانس غرب را تثبیت کرد.
«هفت جادویی» استقلال «جادو» شد!
پیراهنی که سال‌ها بر تن یکی از محبوب‌ترین بازیکنان استقلال زمینه‌ساز شادی و قهرمانی‌های فراوان شده بود بعد از خداحافظی فرهاد مجیدی برای هیچ کدام از بازیکنان دیگر این تیم آمد نداشت.
سپاهان مانع بزرگ پوکر خط حمله پرسپولیس
تیم برانکو در حالی تاکنون ۱۷ گل به ثمر رسانده‌ که آمار آن‌ها در فصل جاری کمتر از هر سه فصل گذشته بوده است.
سرخاب: استقلال باید مراقب سپاهان باشد
پیشکسوت باشگاه استقلال گفت: تحولاتی که در این مدت در بخش مدیریتی رخ داده بیانگر این است که در مدیریت استقلال، تدبیر جایگاه درستی دارد.
گواردیولا: مورینیو نیازی به من ندارد
سرمربی اسپانیایی منچسترسیتی به اخراج ژوزه مورینیو واکنش نشان داد.
اسنایدر الغرافه را ترک می‌کند
کاپیتان هلندی الغرافه به جدایی از این تیم فکر می‌کند و به نظر می‌رسد که این تیم قطری در زمستان تغییرات زیادی خواهد داشت.
مورینیو بهترین مربی یونایتد بعد از فرگوسن بود
اسطوره لیورپول به اخراج ژوزه مورینیو از نیمکت شیاطین سرخ واکنش نشان داد.
ادامه بازی موش و گربه کفاشیان با قانون!
علی کفاشیان از ریاست کمیته فوتسال فدراسیون استعفا داد و داود پرهیزکار جایش را گرفت.
مظلومی: منتظر لیست خرید «شفر» هستیم
سخنگوی کمیته فنی باشگاه استقلال با بیان اینکه اعضای این کمیته با شفر برای دو بازیکن خارجی اختلاف نداشتند، گفت: شفر هنوز لیست خرید بازیکنان مدنظرش را ارائه نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟
از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!
نمایندگان اصفهان به مجلس بازگشتند
نمایندگان مردم اصفهان که در پی مشکلات آب این استان درخواست استعفای دسته جمعی داده بودند پس از جلسه مشترک با هیات رئیسه امروز در صحن علنی مجلس حضور یافتند.
چهار ستاره در لیست مشترک سرخابی‌ها
نیم‌فصل اول لیگ برتر هجدهم چندروزی است که به پایان رسیده و تیم‌ها به مدت یک‌ماه فرصت دارند تا در نقل‌وانتقالات زمستانی کادر بازیکنان خود را با خروج نفرات مازاد و جذب بازیکنان جدید تقویت کنند.
سیامند رحمان و رکوردی که خودش نشکست
سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک در گزارشی به مرور رویدادهای سال ۲۰۱۸ وزنه‌برداری معلولین پرداخت که سیامند رحمان نیز بخشی از آن بود.
«هفت جادویی» استقلال «جادو» شد!
سپاهان مانع بزرگ پوکر خط حمله پرسپولیس
سرخاب: استقلال باید مراقب سپاهان باشد
گواردیولا: مورینیو نیازی به من ندارد
اسنایدر الغرافه را ترک می‌کند
مورینیو بهترین مربی یونایتد بعد از فرگوسن بود
ادامه بازی موش و گربه کفاشیان با قانون!
مظلومی: منتظر لیست خرید «شفر» هستیم
نورافکن در آستانه بازگشت به استقلال
پسر شفر، مامور مذاکره با بازیکنان خارجی