گلزن‌ترین استقلال؛ وقتی شفر از ۸ میلیارد گذشت

02:01 ۱۷۴ روز و ۲۱ ساعت پیش برترین ها 401 0
         گلزن‌ترین استقلال؛ وقتی شفر از ۸ میلیارد گذشت

واکاوی چندانی لازم نیست. استقلال منهای گران ترین مهاجمانش بزرگ ترین برد خود درلیگ هجدهم را به دست آورد. آیا شفر دراین شرایط نباید در افکارش تجدید نظر کند؟

برترین ها

ایران ورزشی: 3 گل استقلال درغیاب گرو وتبریزی که مجموعا 8میلیاردتومان هزینه برای استقلال داشته اند شاید پیام بزرگی برای وینفرد شفر باشد.

پیروزی مقابل صنعت نفت آبادان در غیاب مهاجمان گران قیمت اما نشانه هایی از باورهای تازه در استقلال بود. باورهایی که شاید شفر هرگزباورش نداشته باشد.

استقلال در روزی 3 بار فاتح دروازه صنعت نفت آبادان شد که عملا در ترکیب خود ازمهاجم راس استفاده نکرد؛ نقشی که شفردربازی های قبل بارها به عهده گرو سپرد و دربرخی میدان ها نیز بردوش مرتضی تبریزی نهاد.

شفر اما درست در میدانی که گرو وتبریزی را هم زمان روی نیمکت نشاند و یک دقیقه هم به آن ها بازی نداد به بردی پرگل دست یافت.

آیا ارتباطی هست میان نیمکت نشینی دو عنصراصلی خط حمله با این بازی رو به جلو وبا طراوت؟ چرا استقلال در روزی گلزن می‌شود که دو گزینه کلیدی اش درخط آتش را دراختیار ندارد؟ پاسخ ها روشن است. یا گرو وتبریزی هنوز فوت وفن بازی در استقلال را یاد نگرفته اند و یا اینکه شفر نمی‌داند از این دو بازیکن چگونه بازی بگیرد که باید برای حل این مسائل راهی اندیشید.

         گلزن‌ترین استقلال؛ وقتی شفر از ۸ میلیارد گذشت

اگر این بازی ملاک شفر برای تصمیم گیری های بعدی درانتخاب ترکیب باشد باید گرو وتبریزی همچنان نیمکت نشین باقی بمانند به این علت که استقلال بزرگ ترین بردش درفصل هجدهم را درغیاب دو بازیکن پرهزینه خط حمله به دست آورده اما از طرفی تجربه هم نشان می‌دهد که سرمربی استقلال علاقه وافری به تغییرات پی درپی درترکیب خود دارد و حتی به ترکیب برنده هم دست می‌زند!

درعین حال سرمربی استقلال بعد از پیروزی بزرگ مقابل صنعت نفت آبادان بازهم به دفاع از الحاجی گرو پرداخته واعلام ‌‌کرده که من مانند یک پدر باید دست بازیکنم را بگیرم!

این دفاعیه درحالی ابهام ها درباره رابطه فراتر ازکاری شفر با گرو را در ذهن تقویت می‌کند که به وضوح می‌بینیم گرو دربازی های قبل نیز عملکرد قابل دفاع و درخشانی نداشته است و از سویی همه اعضای کمیته فنی این باشگاه نیز متفق القول اعتقاد دارند که گرو باید استقلال را ترک کند. این دفاعیه هم زمان با بزرگ ترین برد استقلال درلیگ هجدهم بسیار بحث برانگیز است.

اینکه دلیل علاقمندی شفر به گرو از چه نقطه ای نشات می‌گیرد را به درستی کسی نمی‌داند اما برای بیننده های فوتبال تنها دلیل موجه به علاقه یک مربی به بازیکنش مسائل فنی است که شفر نشان داده که لااقل درمواجهه با گرو چنین ایده ای ندارد و به قول خودش می‌خواهد برای گرو پدر باشد!

گرو تا امروز برای استقلال یک گل از نقطه پنالتی به ثمر رسانده و چند موقعیت سازی دربازی با استقلال خوزستان برای روح الله باقری که سرمربی استقلال بارها به آن اشاره داشته است. شفر حتی پیش ازبازی با صنعت نفت آبادان به نوعی روح الله باقری را به دلیل استفاده نکردن از موقعیت های نصفه و نیمه ای که گرو دربازی با استقلال خوزستان برای او ساخت مورد شماتت قرارداد که این سطح از حمایت درباشگاه استقلال تا امروز بی سابقه بوده است.

سرمربی استقلال کوله باری از تجربه را به همراه دارد اما به نظر می‌رسد درتصمیم گیری ها بسیاراحساسی و حتی غیرمنطقی عمل می‌کند. پیروزی مقابل صنعت نفت آبادان اما می‌تواند یک سرمشق بزرگ برای او باشد. شاید شفر بخشی از دلایل پیروزی دراین بازی را شادابی مردانش بداند و آن را برجسته کند اما در واقع آنچه او و تیمش را به این پیروزی بزرگ نائل کرد انتخاب درست سیستم بازی و نفرات اصلی بود؛ نفراتی که سرعت شاخصه اصلی بازی شان بود.

به این اسامی بنگیرد:« روح الله باقری (۶۵ اللهیار صیادمنش)، وریا غفوری و طارق همام.» این نام ها ترکیب خط حمله استقلال دربازی با صنعت نفت را تشکیل دادند. مردانی که سرعت انتقال بالایی دارند و آنچه استقلال دربازی های قبل کمتر داشت همین سرعت بود.

یکی ازعواملی که همواره باعث شده سرعت از بازی استقلال گرفته شود، حضورالحاجی گرو است. گرچه مرتضی تبریزی هم دربه وجود آمدن چنین شرایطی کم مقصر نیست. تبریزی نیز سرعت بالایی ندارد و شاید به ایستایی وسکون گرو نباشد اما سبک بازی او نیز با آنچه استقلال بیش از همیشه به آن نیاز دارد درمنافات است.

فصل پیش به واسطه حضورتیام سرعت درخط حمله نقطه اوج رسیده بود وجبارف نیز با دریبل های سریع وپاس های درعمق بی وقفه برسرعت استقلال می‌افزود، استقلال با از دست دادن این دو درواقع به میزان قابل توجهی از سرعت خود را ازکف داده است اما همین حالا نیز کم بازیکن با این سبک بازی درترکیب استقلال دیده نمی‌شوند که اگر درشرایط آرمانی کنار هم قرارداده شوند، روزهای خوبی همچون بازی با صنعت نفت آبادان بازهم تکرارخواهد شد.

ازظاهرا ماجرا اما این طورپیدا است که شفر روی همان مدار گرومحوری پیش خواهد رفت و بازهم به این بازیکن میدان خواهد داد والبته تبریزی هم دراین دایره قرارخواهد گرفت.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

دنیای ورزش
دنیای ورزش

آخرین اخبار

مسی سکوتش را شکست
مهاجم بارسلونا پس از شکست برابر لیورپول در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا برای نحستین‌بار با رسانه‌ها صحبت کرد.
وقوع انفجار در لیون فرانسه با چندین زخمی
منابع خبری از وقوع انفجار در شهر لیون فرانسه و زخمی شدن ۷ تن خبر دادند.
لغو کلیه امتحانات مدارس در فردای شب‌های قدر
وزارت آموزش و پرورش در ابلاغیه‌ای به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، کلیه امتحانات مدارس در فردای شب‌های قدر را به جهت بهره‌مندی دانش‌آموزان از برکات لیالی قدر، لغو کرد.
مهران رجبی در نقش روحانی- عکس
مهران رجبی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
آمریکا رسماً اعلام کرد فروش سلاح به سعودی‌ها را تسریع می‌کند
دولت آمریکا رسماً اعلام کرد قصد دارد بدون مجوز کنگره فروش سلاح به سعودی‌ها را تسریع کند.
ارسال مدارک کانون صرافان به بانک مرکزی آغاز شد
کانون صرافان ایران از روز گذشته ارسال مدارک به بانک مرکزی برای ورود به بازار متشکل را آغاز کرده است. به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی این بازار فعلا در مرحله آزمایشی قرار دارد و پس از تکمیل این مرحله، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
سی‌ان‌ان: ترامپ با تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه موافقت کرد
یک مقام آمریکایی مدعی شده رئیس‌جمهور این کشور با تقویت حضور نظامی این کشور در منطقه موافقت کرده است.
انفجار در شهر لیون فرانسه
در انفجاری در مرکز شهر لیون فرانسه دست کم 7 نفر مجروح شدند.
موسویان: با رئیس‌جمهوری در آمریکا طرفیم که نمی‌داند در مورد ایران چه می‌خواهد
دیپلمات پیشین کشورمان گفت: ترامپ برای مذاکره با ایران، باید تغییر سیاست داده و به اصل عدم مداخله و احترام متقابل عمل کند.
انتقاد دوباره حیدر العبادی از اوضاع سیاسی و دولت عراق
نخست‌وزیر سابق عراق ضمن انتقاد از دولت فعلی این کشور، مدعی شد که در شرایط فعلی منافع شخصی بر منافع ملی اولویت دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
بازدید سحرگاهی معاون درمان وزارت بهداشت از چند بیمارستان در تهران و شهر ری
معاون درمان وزارت بهداشت سحرگاه امروز به طور سرزده از بیمارستان‌های بهارلو و شهدای هفت تیر شهر تهران و فیروزآبادی شهر ری بازدید کرد.
ظرفیت پارکینگ‌های پیرامون حرم حضرت عبدالعظیم(ع) به ۱۰ هزار رسید
شهردار منطقه ۲۰ تهران اولویت اول برای دسترسی به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) و شرکت در مراسم لیالی قدر را استفاده از حمل ونقل عمومی برشمرد و گفت: برای شهروندانی که مجبور به استفاده از خودروهای شخصی هستند در ۱۲ موقعیت با ظرفیت ۱۰ هزار و ۵۰۰ خودرو ظرفیت پارکینگ ایجاد شده است.
واردات خودرو دست دوم باعث ایجاد فضای رقابتی در بازار می‌شود
یک عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا هنگامی که یک خودرو ساز بداند بازار انحصاری را در دست دارد یکه تازی می‌کند و مردم مجبور به خریدن محصولات بی کیفیت هستند.
گل مهدی ترابی بهترین گل هفته لیگ قهرمانان آسیا شد
گل ترابی بهترین گل آسیا شد
مسدودسازی سایت‌های شرط‌بندی، انحلال کانون‌های هواداری و ...
قرارداد لیکنز با تراکتورسازی فسخ شد
قرارداد لیکنز با تراکتورسازی فسخ شد
لوگوی پرسپولیس در آستانه توقیف
پروژه فسخ قرارداد شفر کلید خورد
عرب: نان شب‌مان را به منشا دادیم- می‌خواهیم برانکو بماند
عرفان بوز جانشین لیکنز در تراکتورسازی؟
مانع اصلی حضور تیام در استقلال چیست؟- زمان انتخاب سرمربی خارجی مشخص شد