وضع مالی دولت چطور است؟

15:33 ۱۱ روز پیش برترین ها 39 0

وضعیت مالی دولت که این روزها در حال چکش‌کاری بودجه ۱۳۹۸ است، به گونه‌ای است که توانسته درآمد و هزینه را با هم منطبق کند.

برترین ها

ایسنا: ۱۴ آذر زمانی است که دولت وعده داده لایحه بودجه ۱۳۹۸ را به مجلس تقدیم کند، اما همچنان بررسی‌ها درباره آن ادامه داشته و به گفته نوبخت- رئیس سازمان برنامه و بودجه- لایحه روز دوشنبه هفته پیش رو نهایی خواهد شد.
پیش‌بینی منابع درآمدی برای هزینه‌هایی که دولت در هر سال دارد، از مهم‌ترین مسائل مورد بررسی در بودجه سالانه است و اکنون نیز بحث‌ها و بررسی‌های بسیاری در دولت در رابطه با پیش‌بینی منابع بودجه سال بعد در حال انجام است و با حساسیت بیشتری پیش می‌رود.
این‌ در حالی است که با توجه به شرایطی که در نتیجه‌ تحریم‌های اعمال شده در سال جاری می‌تواند برای منابع درآمدی بودجه ایجاد شود، ‌ ‌ملاحظاتی لازم است و همان طورکه پیش از این نوبخت اعلام کرده است، بودجه سال آینده بر اساس شرایط خاص تدوین می‌شود، اما این به معنی عقب ماندن از اهداف بودجه‌ای نیست.
اما در آستانه ورود لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس، بررسی وضعیت بودجه سال جاری و آن چه که دولت در حال‌ حاضر برای منابع و مصارف در اختیار دارد نیز قابل توجه است؛ چرا که عملکرد مالی موجود یکی از محورهای اصلی پیش‌بینی بودجه سال آینده به شمار می‌رود.
دولت برای منابع امسال حدود ۳۸۶ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود که رقم مصوب برای نیمه اول سال به ۱۹۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد، اما نوسان در برخی از بخش‌های درآمدی موجب شده است که منابع عمومی دولت در این مدت تا ۱۶۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محقق شود.
منابع عمومی دولت از محل درآمدها که مالیات را نیز در بر می‌گیرد تا حدود ۶۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای شش ماهه اول سال بوده است که نسبت به ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی که باید در این مدت کسب در آمد می‌شد تا ۴۷ هزار میلیارد تومان کسری دارد.
کاهش درآمدها تا حدودی در بخش درآمدهای نفتی جبران شده است؛ چرا که باید در شش ماهه اول امسال تا ۵۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابع نفتی کسب می‌شد که به دلیل افزایش قیمت نفت در بازار جهانی و افزایش قیمت دلار دولتی به ۶۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
بخش سوم منابع عمومی بودجه، دارایی‌های مالی است که دولت از انتشار آن به عنوان وسیله‌ای برای تسویه بدهی‌های خود استفاده می‌کند که تا مرز ۵۰ هزار میلیارد تومان محقق شده است و این رقم ۱۸ هزار میلیارد تومان بالاتر از منابع پیش‌بینی شده برای نیمه اول امسال است.
در مقابل منابع، ‌ دولت برای بودجه سال جاری و در شش ماهه اول حدود ۱۹۶ هزار میلیارد تومان مصارف در نظر داشته که با توجه به عدم تحقق منابع، صرفه جویی‌هایی نیز در این بخش انجام شده است و به عبارتی عدم پرداخت وجود دارد؛ به طوری که تا حدود ۱۶۲ هزار میلیارد تومان پرداختی داشته است.
بخش اصلی هزینه‌های دولت به هزینه‌های جاری که عمده آن حقوق و دستمزد است، اختصاص داشته است که به ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در نیمه اول سال می‌رسد. این رقم البته از میزان مصوب برای این دوره تا ۲۰ هزار میلیارد تومان کمتر است.
در بخش عمرانی به عنوان دیگر مصارف بودجه‌ای، در نیمه اول سال حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان آن محقق شد که در این میان عدم پرداخت بودجه عمرانی نیز یکی از محل های کاهش مصارف بوده است.
برای تملک دارایی‌های مالی که به تسویه اوراق منتشر شده در سال‌های قبل مربوط می‌شود، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در کل سال پیش‌بینی شده بود که باید در پایان نیمه اول ۱۵ هزار میلیارد تومان از این بابت پرداخت می‌شد اما حدود ۴۷۰۰ میلیارد تومان تحقق یافته است.
در مجموع اوضاع مالی دولت در نیمه ابتدایی سال جاری و در فاصله باقی‌ مانده تا ارائه لایحه بودجه ۱۳۹۸ چندان بد نیست و گر چه عدم تحقق در منابع و مصارف وجود دارد، اما کسری بودجه در آمارها دیده نمی‌شود؛ به طوری که حدود ۱۶۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع در نیمه اول امسال کسب شده و در سوی مقابل ۱۶۱ هزار و میلیارد تومان مصارف وجود داشته است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

امور زیر بنایی
امور زیر بنایی

آخرین اخبار

امینی: اصلاحات را اصلاح طلب واقعی باید انجام دهد نه فرصت طلب
نماینده مردم هشترود و چاراویماق در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم از تورم و گرانی ناراحتند و خواهان اصلاحات درست و حسابی در کشور هستند؛ اما اصلاحات را باید اصلاح طلب واقعی انجام دهد نه فرصت طلب.
صحبت‌های قلعه‌نویی کار دستش داد!
مرتضی تورک، رئیس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال از احضار امیر قلعه‌نویی به کمیته اخلاق خبر داد.
اظهارنظر عجیب رئیس دپارتمان داوری درخصوص ابلاغ داوران
داود رفعتی ابلاغ رسمی به داوران برای قضاوت را منوط به اعلام از طریق سایت فدراسیون فوتبال دانست.
بدبیاری دیگر برای تیم ملی فوتبال استرالیا
یکی دیگر از بازیکنان اصلی تیم ملی فوتبال استرالیا مصدوم شد و جام ملت‌های آسیا را از دست داد.
افزایش سرعت قطار توسعه همدان
همدان - ایرنا - امروز سه شنبه 20 آذر با آغاز به کار اداره کل راه آهن همدان، توسعه خط ریلی دیار هگمتانه شتاب می گیرد و سرعت قطار توسعه این استان بیش از پیش افزایش می یابد.
واردات آیفون X به چین ممنوع می‌شود
کوالکام در ادعایی جنجالی و مهم گفته که دادگاهی در کشور چین، به ممنوعیت فروش برخی مدل‌های قدیمی آیفون رأی داده است؛ اما اپل این موضوع را تکذیب می‌کند.
مدیر عامل پارس جنوبی: پرسپولیس تیم خوبی است
رضائیان در مورد دیدار روز جمعه با پرسپولیس در هفته پانزدهم لیگ برتر گفت: پرسپولیس تیم خوبی است و اگر بازیکنان این تیم کم هستند اما این تیم بازیکنان باکیفیتی دارد و مقابل سپاهان هم بسیار خوب بازی کرد.
افزایش سرعت قطار توسعه همدان
همدان- ایرنا- امروز سه شنبه 20 آذر با آغاز به کار اداره کل راه آهن همدان، توسعه خط ریلی دیار هگمتانه شتاب می گیرد و سرعت قطار توسعه این استان بیش از پیش افزایش می یابد.
شیعی: جلالی ماراتن‌ گونه جدا شد!
مدیرعامل باشگاه پیکان گفت: جلالی مربی با دانش و با شخصیتی است اما ما از نظر روحی دچار مشکل شده بودیم.
فهرست نهایی کاندیدهای بهترین خودروی سال ۲۰۱۹ اروپا منتشر شد
هفت مدل مختلف از برندهای خودروسازی کشورهای فرانسه، بریتانیا، آلمان، آمریکا و کره‌ جنوبی برای دریافت عنوان بهترین خودروی سال ۲۰۱۹ اروپا رقابت می‌کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
به یاد احمدرضا دالوند؛ مردی که سواد بصری داشت
احمدرضا دالوند، گرافیست، منتقد هنری و روزنامه نگار بامداد دیروز درگذشت و برای همیشه از تحمل بیماری دشوارش خلاص شد. او هنگام مرگ ۶۰ سال داشت که بیش از نیمی از عمرش را صرف حرفه اش کرد و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
بهرام قاسمی درگذشت احمدرضا دالوند را تسلیت گفت
خرم آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت روزنامه نگار و گرافیست پیشکسوت را تسلیت گفت.
پیام‌های تسلیت برای «زیبا بروفه»-از مهناز افشار تا رامبد جوان
هنرمندان بسیاری از جمله رامبد جوان، مهناز افشار و بهنوش بختیاری پیام‌های تسلیتی را در پی درگذشت پیام صابری منتشر کردند.
واردات آیفون X به چین ممنوع می‌شود
فهرست نهایی کاندیدهای بهترین خودروی سال ۲۰۱۹ اروپا منتشر شد
بودجه، تورم و رکود با توجه به آمار  وضعیت مناسبی ندارد
قیمت انواع میوه به صورت عمده فروشی اعلام شد +جدول
۱.۶ میلیارد دلار قطعه خودرو وارد کشور شد
مشخصات رسمی هواوی Enjoy ۹ منتشر شد
افزایش ۲۰ درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم
خرید و فروش طلا و سکه در بازار عادی است
افت ۶۸۰ واحدی شاخص بورس
قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۱۳۹۷-۰۹-۲۰