تاکتیک اصولگرایان رادیکال در مواجهه با رقیب

09:21 ۱۷۵ روز پیش برترین ها 216 0

از دست دادن قدرت برتر در دولت، مجلس و شورای شهر شرایط سختی را برای اصولگرایان ایجاد کرده است. اگر اصولگرایان تا پیش از شرایط جدید، به واسطه قدرت برتر، زمین بازی را انتخاب می‌کردند، اکنون این جریان مقابل است که برنامه‌های سیاسی خود را پیش می‌برد.

برترین ها

رویداد۲۴ نوشت: از دست دادن قدرت برتر در دولت، مجلس و شورای شهر شرایط سختی را برای اصولگرایان ایجاد کرده است. اگر اصولگرایان تا پیش از شرایط جدید، به واسطه قدرت برتر، زمین بازی را انتخاب می‌کردند، اکنون این جریان مقابل است که برنامه‌های سیاسی خود را پیش می‌برد.
چناچه در تصویب برجام و لوایح پولشویی اصولگرایان کمترین دخالتی نداشتند و تنها به واکنش مقابل رقیب مشغول بودند. اما این همه ماجرا نیست؛ اصولگرایان تندرو تاکتیک خود را تغییر داده‌اند. این را از برنامه‌های جدید این جریان می‌توان فهمید.
تا پیش از این واکنش اصولگرایان تندرو در قبال جریان رقیب، نهایت به فشارهای رسانه‌ای از طریق خبرگزاری‌هایی همچون فارس و تسنیم و مشرق و وطن امروز و جوان و ... یا ارسال پیامک‌هایی در مخالفت با قوانین پولشویی ختم می‌شد اما این روزها واکنش این جریان به کنش نبدیل شده است؛ فشار آنها برای پائین کشاندن لاریجانی از قدرت یا استیضاح ظریف تغییر تاکتیک جدید اصولگرایان تندرو است؛ آنها دیگر منتظر رفتار رقیب نیستند تا واکنش نشان بدهند، در تاکیتیک جدید آنها تلاش می‌کنند جریان مقابل را به واکنش واردارند و از این روند دستاوردی بگیرند.
جلال جلالی زاده فعال سیاسی معتقد است رفتار جدید اصولگرایان تندرو برای پیچیده کردن شرایط است. او به رویداد۲۴ می‌گوید: پیچیده شدن شرایط این دستاورد را برای آنها به همراه دارد که علاوه بر درگیر کردن مردم، مسئولان را هم درگیر می‌کند؛ آنها نیز از این وضعیت آشفته به نفع خودشان استفاده می‌کنند.
رسانه‌های اصولگرا اخبار استیضاح ظریف را با قدرت پوشش دادند، اما عجیب آنکه روزنامه جوان در گزارش یک خود به همفکران خود در مجلس هشدار داده که استیضاح ظریف را فراموش کنند. این رسانه نوشته است: «نمایندگانی که در فکر استیضاح وزیر خارجه‌اند، وقت‌شناسی نکرده‌اند. از چند جهت الان وقت استیضاح و یقه‌گیری نیست. یکی از این جهات، موقعیت ما در برابر دشمن است. ایران باید امروز به دنیا نشان دهد که اگر با تحریم و تحدید دشمن خارجی روبه رو شود، انعطاف بسیار زیادی در سیاست داخلی برای رسیدن به مرز‌های انسجام و وحدت ملی نشان می‌دهد.» بدین ترتیب تندروهای اصولگرا از یک سو، جریان اخبار را به نحوی پیش می‌برند که استیضاح ظریف ضروری است و از سوی دیگر هشدار می‌دهند زمان استیضاح فرا نرسیده است.
جلالی زاده می‌گوید: جریان تندرو‌ به نوعی روانشناسی رفتار مردم را انجام می‌دهند و با استفاده از شرایط پیچیده، سوءاستفاده می‌کنند، در حالی که خودشان می‌دانند هر انتقادی که مطرح می‌شود هم مورد پذیرش مردم نیست. آن چیزی مورد قبول مردم است که پایگاه اجتماعی و برخاسته از خواسته‌ها و مطالبات مردم باشد.
جلالی زاده به موضوع فشار تندروهای مجلس بر ظریف و لاریجانی اشاره می‌کند و می‌گوید: روش‌های تخریبی که برای ظریف و لاریجانی در پیش گرفته شده هیچ سودی برای مردم ندارد بلکه مشکلات را برای مردم بیشتر و بیشتر می‌کنند.
او به زمان پایان مجلس دهم اشاره می‌کند و می‌گوید: تندرو‌ها با رفتار‌ جدید سعی دارند بگویند در مجلس کاری انجام داده‌ایم و به نحوی خودشان را مطرح کنند. آن‌ها سعی دارند مسائل شخصی و جناحی را بر مسائل و منافع کشور ارجح بدانند. هرچند که مردم این افراد و جریان‌ها را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند این جریان‌ها در حال سوءاستفاده از شرایط موجود هستند.
روزنامه جوان در مطلبی که در انتقاد از استیضاح‌کنندگان ظریف منتشر کرده، نوشته «شما با استیضاح می‌خواهید به برکناری برسید، اما مجلس الان باید شرایط را برای ماندن ظریف و مطالبه وعده‌های دولت درباره برجام و وعده نتیجه گرفتن از تعامل با غرب در سیاست خارجی، فراهم کند، نه اینکه مثلاً مجلس، ظریف را برکنار کند و شخص دیگری بیاید که نه وعده‌ای داده است و نه مسئولیتی داشته است و آنگاه همان کار ظریف را دنبال کند و مجلس هم به تماشای او بنشیند!» جلالی زاده اما معتقد است وعده گرفتن از ظریف بحث انحرافی است و تندروها می‌خواهند از سخنان وزیر خارجه درباره با پولشویی انتقام بگیرند چون می‌دانند مشکل از خودشان است و باید به خودشان نگاه کنند و ببینند چه نقشی داشته‌اند که تا این اندازه دچار خشم شده‌اند بنابراین معتقدم در این رفتارها، بیشتر مسائل شخصی مشخص است نه مسائل کشور.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

شهرام هروی: باید بدون اشتباه حرکت کنیم- نتیجه نگرفتن برخی چهره‌ها طبیعی بود
سرمربی تیم ملی کاراته گفت: هنوز برای کسب سهمیه کامل المپیک راه درازی در پیش داریم و باید با تمرکز بالا و بدون اشتباه به سمت جلو حرکت کنیم.
برای درمان «فشار خون» و «دیابت» به کجا مراجعه کنیم؟
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت درباره نحوه ارائه خدمت در مراکز درمان بیماری‌های غیرواگیری چون دیابت و فشار خون توضیح داد.
چرا چینی‌ها نمی‌توانند اپل را تحریم کنند؟
با توجه به اقدامات تلافی جویانه چین و آمریکا در طول یک سال اخیر، بسیاری از مردم چین خواستار تحریم محصولات اپل و ضربه زدن به اقتصاد ایالات متحده شده اند. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان این اقدام را به ضرر چین می دانند.
ماندگاری شغل در بخش صنعت بیشتر است
یک مقام مسئول کارگری با بیان این که بدون ایجاد زیرساختهای لازم برنامه های اشتغال به نتیجه نمی‌رسد، گفت: اگر چه اشتغال پایدار هزینه‌بر است ولی باید به سمت پایداری مشاغل برویم.
نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا
درحالی که ترکش‌های جنگ تجاری آمریکا و چین تمام بازارهای جهانی را تحت تأثیر قرار داده است، بازار طلای سیاه نیز از این ماجرا بی‌تاثیر نبوده است. چینی‌ها که از رفتارهای غیرمنطقی دولت آمریکا در وضع تعرفه‌های تجاری علیه محصولات خود شاکی هستند، ممکن است تصمیم‌هایی در بازار نفت بگیرند که چندان مورد پسند آمریکایی‌ها نباشد.
سمامی: عدم آشنایی مردم از حقوق‌شان یکی از دلایل کثرت دعاوی است
یک وکیل دادگستری گفت: عدم آشنایی مردم نسبت به حق و حقوق خودشان یکی از دلایل مهم کثرت دعاوی و نزاع‌ها در جامعه است.
برای حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌ها باید از ملاحظات سیاسی خودداری کرد
نماینده دائم ایران گفت: یکی از مشکلات اساسی در حفاظت از غیر نظامیان در درگیری‌های مسلحانه تصمیم‌گیری بر اساس ملاحظات سیاسی و مسئول نشناختن عاملان جنایات است.
تخت‌روانچی: ترامپ خصومت بی حد و حصر نسبت به ملت ایران دارد
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: حرف‌های متناقض رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ایران و ملت بزرگ ایران است.
یاغی در پرسپولیس بهتر بود یا استقلال!
در جدولی که بر اساس داده‌های متریکا جمع‌آوری شده، مقایسه می‌کنیم که در لیگ هجدهم منشا برای ثبت هر کنش در پیراهن استقلال و پرسپولیس چقدر منتظر می‌ماند و در کدام تیم عملکرد بهتری داشت.
ترابی از ملی‌پوش سابق برزیل پیش افتاد
گل مهدی ترابی به السد قطر در صدر نظرسنجی AFC برای کسب عنوان بهترین گل هفته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
وجود حیات روی کره زمین به خاطر ماه است
محققان دانشگاه مونستر آلمان می‌گویند بیشتر آب‌های موجود روی کره زمین از برخورد کیهانی که باعث شکل گرفتن ماه شده، آمده است.
خبر خوش برای تولیدکنندگان
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری‌هایی که در طرح‌ رونق تولید صورت گرفته، از پیش‌بینی پرداخت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۳۵ هزار و ۶۱۰ واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.
سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که طرح ساماندهی بازار خودرو نمی‌تواند در شرایط کنونی تاثیر بسزایی را در بازار خودرو ایفا کند، گفت‌: آن چه که امروز می‌تواند در مدیریت بازار خودرو موثر باشد، افزایش تولید و رساندن خودرو به دست مصرف کننده واقعی است.
دستاویز جدید سعودی‌ها برای فرافکنی جنایت‌هایشان در یمن
کره‌شمالی: تشنه مذاکره با آمریکا و برداشته شدن تحریم‌ها نیستیم
چرا برجام را آتش نزدیم؟
صدای ذلت و تسلیم از ایران بلند نخواهد شد
مذاکره ظریف با مقامات آسیایی برای اثبات حقانیت‌مان در برجام است
مجمع باید هر چه سریع‌تر لوایح پالرمو و CFT را تصویب کند
جزئیات دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
دبکا: آمریکا نظامیانش را در عراق افزایش می‌دهد
دانشجویان در دیدار با امام خامنه‌ای چه گفتند؟
زمان سفر ظریف به عراق