تاکتیک اصولگرایان رادیکال در مواجهه با رقیب

09:21 ۱۱ روز و ۱ ساعت پیش برترین ها 39 0

از دست دادن قدرت برتر در دولت، مجلس و شورای شهر شرایط سختی را برای اصولگرایان ایجاد کرده است. اگر اصولگرایان تا پیش از شرایط جدید، به واسطه قدرت برتر، زمین بازی را انتخاب می‌کردند، اکنون این جریان مقابل است که برنامه‌های سیاسی خود را پیش می‌برد.

برترین ها

رویداد۲۴ نوشت: از دست دادن قدرت برتر در دولت، مجلس و شورای شهر شرایط سختی را برای اصولگرایان ایجاد کرده است. اگر اصولگرایان تا پیش از شرایط جدید، به واسطه قدرت برتر، زمین بازی را انتخاب می‌کردند، اکنون این جریان مقابل است که برنامه‌های سیاسی خود را پیش می‌برد.
چناچه در تصویب برجام و لوایح پولشویی اصولگرایان کمترین دخالتی نداشتند و تنها به واکنش مقابل رقیب مشغول بودند. اما این همه ماجرا نیست؛ اصولگرایان تندرو تاکتیک خود را تغییر داده‌اند. این را از برنامه‌های جدید این جریان می‌توان فهمید.
تا پیش از این واکنش اصولگرایان تندرو در قبال جریان رقیب، نهایت به فشارهای رسانه‌ای از طریق خبرگزاری‌هایی همچون فارس و تسنیم و مشرق و وطن امروز و جوان و ... یا ارسال پیامک‌هایی در مخالفت با قوانین پولشویی ختم می‌شد اما این روزها واکنش این جریان به کنش نبدیل شده است؛ فشار آنها برای پائین کشاندن لاریجانی از قدرت یا استیضاح ظریف تغییر تاکتیک جدید اصولگرایان تندرو است؛ آنها دیگر منتظر رفتار رقیب نیستند تا واکنش نشان بدهند، در تاکیتیک جدید آنها تلاش می‌کنند جریان مقابل را به واکنش واردارند و از این روند دستاوردی بگیرند.
جلال جلالی زاده فعال سیاسی معتقد است رفتار جدید اصولگرایان تندرو برای پیچیده کردن شرایط است. او به رویداد۲۴ می‌گوید: پیچیده شدن شرایط این دستاورد را برای آنها به همراه دارد که علاوه بر درگیر کردن مردم، مسئولان را هم درگیر می‌کند؛ آنها نیز از این وضعیت آشفته به نفع خودشان استفاده می‌کنند.
رسانه‌های اصولگرا اخبار استیضاح ظریف را با قدرت پوشش دادند، اما عجیب آنکه روزنامه جوان در گزارش یک خود به همفکران خود در مجلس هشدار داده که استیضاح ظریف را فراموش کنند. این رسانه نوشته است: «نمایندگانی که در فکر استیضاح وزیر خارجه‌اند، وقت‌شناسی نکرده‌اند. از چند جهت الان وقت استیضاح و یقه‌گیری نیست. یکی از این جهات، موقعیت ما در برابر دشمن است. ایران باید امروز به دنیا نشان دهد که اگر با تحریم و تحدید دشمن خارجی روبه رو شود، انعطاف بسیار زیادی در سیاست داخلی برای رسیدن به مرز‌های انسجام و وحدت ملی نشان می‌دهد.» بدین ترتیب تندروهای اصولگرا از یک سو، جریان اخبار را به نحوی پیش می‌برند که استیضاح ظریف ضروری است و از سوی دیگر هشدار می‌دهند زمان استیضاح فرا نرسیده است.
جلالی زاده می‌گوید: جریان تندرو‌ به نوعی روانشناسی رفتار مردم را انجام می‌دهند و با استفاده از شرایط پیچیده، سوءاستفاده می‌کنند، در حالی که خودشان می‌دانند هر انتقادی که مطرح می‌شود هم مورد پذیرش مردم نیست. آن چیزی مورد قبول مردم است که پایگاه اجتماعی و برخاسته از خواسته‌ها و مطالبات مردم باشد.
جلالی زاده به موضوع فشار تندروهای مجلس بر ظریف و لاریجانی اشاره می‌کند و می‌گوید: روش‌های تخریبی که برای ظریف و لاریجانی در پیش گرفته شده هیچ سودی برای مردم ندارد بلکه مشکلات را برای مردم بیشتر و بیشتر می‌کنند.
او به زمان پایان مجلس دهم اشاره می‌کند و می‌گوید: تندرو‌ها با رفتار‌ جدید سعی دارند بگویند در مجلس کاری انجام داده‌ایم و به نحوی خودشان را مطرح کنند. آن‌ها سعی دارند مسائل شخصی و جناحی را بر مسائل و منافع کشور ارجح بدانند. هرچند که مردم این افراد و جریان‌ها را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند این جریان‌ها در حال سوءاستفاده از شرایط موجود هستند.
روزنامه جوان در مطلبی که در انتقاد از استیضاح‌کنندگان ظریف منتشر کرده، نوشته «شما با استیضاح می‌خواهید به برکناری برسید، اما مجلس الان باید شرایط را برای ماندن ظریف و مطالبه وعده‌های دولت درباره برجام و وعده نتیجه گرفتن از تعامل با غرب در سیاست خارجی، فراهم کند، نه اینکه مثلاً مجلس، ظریف را برکنار کند و شخص دیگری بیاید که نه وعده‌ای داده است و نه مسئولیتی داشته است و آنگاه همان کار ظریف را دنبال کند و مجلس هم به تماشای او بنشیند!» جلالی زاده اما معتقد است وعده گرفتن از ظریف بحث انحرافی است و تندروها می‌خواهند از سخنان وزیر خارجه درباره با پولشویی انتقام بگیرند چون می‌دانند مشکل از خودشان است و باید به خودشان نگاه کنند و ببینند چه نقشی داشته‌اند که تا این اندازه دچار خشم شده‌اند بنابراین معتقدم در این رفتارها، بیشتر مسائل شخصی مشخص است نه مسائل کشور.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رایزنی ایران و 4 کشور اروپایی درباره یمن
چهارمین دور گفت‌وگوهای ایران با نماینده اتحادیه اروپا و نمایندگان چهار کشور اروپایی (آلمان،‌فرانسه، انگلیس و ایتالیا) درباره یمن (دوشنبه) 19 آذر ماه در بروکسل برگزار شد.
سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸
کارمندان تا سقف ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان (ماهانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان) در سال از مالیات معاف هستند.
سرقت نفت توسط شبه‌نظامیان کُرد از میدانی نفتی ˮکونیکوˮ در شرق سوریه
گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که عناصر نیروهای دموکراتیک سوریه حاضر در شهرک «خشام» به همراه ساکنان این شهرک و ساکنان منطقه «جدید عکیدات» بر چاههای نفت واقع در اطراف میدان نفتی «کونیکو» مسلط شدند.
آخرین دادگاه پرونده دکل نفتی؛ دو هفته آینده
وکیل مدافع یکی از متهمان پرونده دکل نفتی از احتمال برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده دکل نفتی در دو هفته آینده خبرداد.
دشمن در تهاجم به معنویات نیز شکست خواهد خورد
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره‌ی شهدای استان خراسان جنوبی که در تاریخ ۱۴ آبان ۹۷ برگزار شده بود، صبح امروز (سه‌شنبه) در محل این همایش در بیرجند منتشر شد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنبه تا صبح سه شنبه
تهران-ایرنا-معاون رییس‌ جمهوری:جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم،هشت میلیون نفر در کشور مبتلا به دیابت هستند،وزیر ارشاد:جامعه جهانی جذابیت سینمای مستند ایران را می شناسند،مکرون خواسته های جلیقه زردها را پذیرفت و پمپئو: چین بزرگترین تهدید برای آمریکا است ازمهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر ارشد پیام نور از امروز
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی فراگیر ارشد دانشگاه پیام نور از امروز (سه‌شنبه ۲۰ آذرماه) خبر داد و گفت: این آزمون روز جمعه ۲۳ آذر ماه برگزار می‌شود.
سردار حاجی زاده: به خودروسازان کمک می‌کنیم
فرمانده نیروی هوافضای سپاه در پاسخ به سؤال دانشجویان درباره صنایع فضایی و خودروسازی تأکید کرد که سپاه آمادگی کمک به صنایع غیرنظامی را دارد.
بودجه ۲ هزار میلیاردی برای رتبه‌بندی معلمان
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: برخی مدیران سازمان برنامه و بودجه مدعی شدند که ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار درباره اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان در نظر گرفته شده است.
سقوط اخلاقی تا نقطه صفر مطلق کلوین
هفته نامه سپهر فارس ویژه شهرستان های لامرد و مُهر در شماره 37 خود یادداشتی را با عنوان 'سقوط اخلاقی تا نقطه صفر کلوین' منتشر کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
پیام‌های تسلیت برای «زیبا بروفه»-از مهناز افشار تا رامبد جوان
هنرمندان بسیاری از جمله رامبد جوان، مهناز افشار و بهنوش بختیاری پیام‌های تسلیتی را در پی درگذشت پیام صابری منتشر کردند.
استکی: رشته MMA هم پول دارد و هم شهرت!
سرمربی سابق تیم ملی بوکس گفت: بوکسورها مشتاقند به سمت MMA بروند، چون این رشته هم شهرت و هم پول دارد و هزار مزایای دیگر برای یک ورزشکار دارد.
رایزنی ایران و 4 کشور اروپایی درباره یمن
سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸
آخرین دادگاه پرونده دکل نفتی؛ دو هفته آینده
دشمن در تهاجم به معنویات نیز شکست خواهد خورد
سردار حاجی زاده: به خودروسازان کمک می‌کنیم
بودجه ۲ هزار میلیاردی برای رتبه‌بندی معلمان
ولایت فقیه جایگاه مهندسی نظام را دارد
آمریکا در پشت پرده اعتراضات فرانسوی‌هاست؟
وقتی حساب و کتاب برجامی روحانی قاطی می‌شود
رویکرد شورای امنیت درباره آزمایش موشکی ایران