علیپور: برانکو فوتبال من را زیر و رو کرد

12:37 ۱۲ روز و ۴ ساعت پیش برترین ها 135 0

مهاجم پرسپولیس گفت: من و همبازیانم برای مرد سال آسیا شدن بازی نکردیم، تلاش کردیم پرسپولیس آقای فوتبال آسیا شود.

برترین ها

خبرورزشی: دیدار دو تیم پرسپولیس و ماشین‌سازی در حالی امروز در ورزشگاه بنیان‌دیزل تبریز برگزار می‌شود که علی علیپور بزرگ‌ترین امید سرخپوشان تهرانی برای گشودن دروازه میزبان است. شاگردان برانکو یک‌شنبه گذشته در ورزشگاه آزادی تهران به تساوی صفر بر صفر مقابل تراکتورسازی رضایت داده بودند و حالا این فرصت فراهم شده تا پرسپولیسی‌ها در تبریز آن تساوی را جبران کرده و به پیروزی برسند. در همین ارتباط بد ندیدیم دقایقی با علی علیپور بهترین مهاجم پرسپولیس هم‌کلام شویم.
* فقط ۴ گل زده در ۱۱ بازی! برای مدافع عنوان آقای گلی لیگ برتر کم نیست؟‌ نمی‌دانم. شاید خیلی‌ها بگویند وظیفه یک مهاجم گلزنی است، اما برای من یکی موفقیت پرسپولیس در اولویت قرار دارد.
* همیشه همین جمله را در تمام مصاحبه‌های خودت تکرار می‌کنی. چرا؟
چون در فوتبال حرفه‌ای یاد گرفتم برای تیم بازی کنم نه برای خودم. پرسپولیس یک تیم است. یک تیم همدل و متحد که فداکاری و ازخودگذشتگی حرف اول و آخر را می‌زند. البته منظورم از فداکاری خودم نیست. کل تیم است که برای برد و موفقیت پرسپولیس دسته‌جمعی تلاش می‌کنند و به فکر موفقیت‌های انفرادی نیستند.
* انصافاً به مرد سال آسیا شدن فکر نکردی؟ شما یکی مرا خوب می‌شناسید. در این سال‌ها نشان دادم به دنبال عناوین انفرادی نیستم. پارسال هم که شما از من می‌پرسیدید بالای ۲۰ گل می‌زنی؟ یا اینکه رکورد گل زده در لیگ برتر را می‌شکنی؟ جواب من چی بود؟
* همیشه تکرار می‌کردی که دنبال آقای گلی نیستی و اگر قسمت باشد این اتفاق خواهد افتاد! بله، دقیقاً همین طور است. ما اول تلاش می‌کنیم پرسپولیس را قهرمان کنیم. به طور مثال درآسیا دنبال آقایی پرسپولیس بودیم. حالا اینکه مرد سال شویم یا نه، اتفاقی بود که خیلی من یکی حداقل به آن فکر نمی‌کردم!
* ولی بسیاری از کارشناسان معتقد بودند این جام باید به علیرضا بیرانوند می‌رسید، اما برخلاف انتظارات او حتی کاندیدا هم نشد؟! علیرضا، سیدجلال و یکی دو بازیکن دیگر ما واقعاً شایستگی‌های خود را به اثبات رساندند، اما باور کنید ما بازیکنان پرسپولیس به دنبال کسب عنوان مرد سال آسیا نبودیم. همان‌طور که گفتم هدف ما آقایی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا بود.
* به نظرت به این هدف رسیدید؟ با این بضاعت و شرایطی که داشتیم یا برای ما به وجود آوردند به نظرم برای فوتبال ایران نماینده شایسته‌ای بودیم و آبروداری کردیم. انصافاً خود شما فکر می‌کردید پرسپولیس پس از حکم محرومیت فیفا و بدون خرید بازیکن بتواند تا فینال آسیا جلو برود؟
* متعصب‌ترین هواداران پرسپولیس هم تصور نمی‌کردند این تیم بتواند برای اولین بار در تاریخ حیات خود به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد. عامل اصلی این اتفاق بزرگ چه بود؟
یکی دو عامل را نمی‌توان شمرد، اما خیلی مسائل دست به دست هم داد. دانش و تجربه کادر فنی و زحمات بازیکنان و مدیران و به ویژه هواداران پرسپولیس که در تمام مسابقاتی که میزبان بودیم برای ما سنگ تمام گذاشتند.
* برخی هم معتقدند، چون به حریفان عربستانی برخورد نکردید و درایران میزبان حریفان شدید توانستید به فینال این مسابقات صعود کنید.
به طور قطع و یقین خیلی تأثیرگذار بود. اینکه ما به حق واقعی خود رسیدیم و توانستیم در خانه میزبان باشیم خیلی خوب بود. ما به لطف همین هواداران پرشور و عاشق خود توانستیم الدحیل و السد را ببریم و این موضوع قابل کتمان نیست.
* نقش برانکو در این موفقیت چه بود؟ شاید هر مربی دیگری بود این شرایط را تحمل نمی‌کرد. غر می‌زد و از کمبود بازیکن و خیلی مسائل دیگر می‌نالید.
آقای برانکو یک آدم جنتلمن و باشخصیت است. از آن بالاتر ایشان یک معلم است. بار‌ها به خودش گفتم و حالا به شما می‌گویم ایشان را به عنوان یک معلم و مربی دوست دارم. فوتبالم را در پرسپولیس زیرورو کرد. هواداران پرسپولیس هم آقای برانکو را به خوبی می‌شناسند و خوشحالم زیر نظر چنین مربی باکلاسی تمرین می‌کنم.
* (به شوخی) پس لابد می‌دانی که برانکو از کره‌جنوبی پیشنهاد دارد. حاضری با او به کره بروی؟
امیدوارم آقای برانکو سال‌ها سرمربی پرسپولیس باشد و من هم شاگردش! * جواب زیرکانه و در عین حال سیاست‌مدارانه‌ای بود! مهم‌ترین درسی که برانکو به تو داده چیست؟ همیشه به من سفارش می‌کند دنبال پیشرفت باشم و به جایگاه امروزی‌ام رضایت ندهم. ضمن آنکه توصیه ویژه‌ای به تکرار در تمرین دارد. همیشه هم می‌گوید هر آنچه به فوتبال شما اضافه می‌شود در تمرین و تکرار است.
* این روز‌ها بازیکنان پرسپولیس یکی پس از دیگری مصدوم می‌شوند. نگران نیستی که تو هم مصدوم شوی؟
نه، ما کادر فنی و مربیان باتجربه‌ای داریم و ترسی هم از مصدومیت نداریم. اگر می‌بینید حسین ماهینی، محمد انصاری، شایان مصلح و کمال کامیابی‌نیا مصدوم شدند به دلیل فشردگی بازی‌ها و کمبود بازیکن بوده است. باور کنید رئال و بارسا هم اگر می‌خواستند با ۱۲ یا ۱۳ بازیکن دائم بازی کنند مصدوم می‌شدند و رباط پاره می‌کردند!
* ولی بارسا و رئال‌مادرید که هر ۴ یا ۵ روز یک بار بازی می‌کنند.
بله، شاید توجه نکردید که گفتم ما با ۱۳ بازیکن در هر مسابقه به زمین می‌رفتیم. البته جوانان مستعدی داریم ولی بازیکن بزرگسال همین تعداد بودند. با حکم فیفا قادر هم نبودیم بازیکن جدید بخریم در حالی که همه حریفان ما حداقل ۲۰ بازیکن بزرگسال هم‌تراز داشتند. آیا رئال و بارسا هم فقط ۱۳ بازیکن بزرگسال دارند؟
* در این یک مورد حق دارید، اما قاره آسیا پهناور است و کشور‌ها فاصله زیادی با هم دارند. شاید اگر برای بازی رفت فینال به شرق آسیا نمی‌رفتید و اختلاف ساعت پرسپولیس را اذیت نمی‌کرد قهرمان می‌شدید. اغلب بازیکنان پرسپولیس همین حرف را می‌زنند که در ژاپن درست نتوانستند بخوابند و ساعت خواب و بیداری آنان تنظیم نشد تا اینکه...
گذشته، گذشته است. در زندگی یاد گرفته‌ام در گذشته زندگی نکنم. بخواهیم وقت خودمان را با فکر کردن در این رابطه تلف کنیم آینده را از دست می‌دهیم.
* دوباره به همان پرسش اول برگردیم. چرا علی علیپور این فصل کم گل زده است؟
شاید بگویم خستگی یا فشردگی مسابقات پیش خودتان بگویید دنبال بهانه‌تراشی است، اما این یک واقعیت محض است. ما درگیر لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا و همیشه در هوا بودیم!
* هوا؟! منظورم سفر با هواپیماست! نتوانستیم مثل بقیه تیم‌ها به موقع استراحت کنیم و بیشتر از همه باشگاه‌های ایرانی هم در این فصل بازی کردیم. تازه بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا هم برای ما بازی گذاشتند و اصلاً شرایطی برای ریکاوری نداشتیم. خودتان هم می‌دانید چند بازیکن ما فقط و فقط به همین دلیل مصدوم شده و نتوانستند لیگ را ادامه بدهند. در چنین وضعیتی تلاشم را کردم و اگر نتوانستم بیشتر از ۴ گل در لیگ بزنم باید ببخشید!
* (با خنده) چرا ما ببخشیم؟ برانکو مربی‌ات گفته تیمی که می‌خواهد قهرمان شود باید بیشتر گل بزند.
حق با آقای برانکو است. سعی می‌کنم در ادامه لیگ بیشتر گل بزنم، اما باز هم می‌گویم هدف اصلی من موفقیت پرسپولیس است.
* از همین بازی با ماشین‌سازی تبریز شروع می‌کنی؟ ان‌شا‌ءا... ولی مهم‌تر برد پرسپولیس است. ما برای کسب ۳ امتیاز به تبریز می‌رویم و محکوم به پیروزی هستیم.
* راستی دیدی گادوین منشا در تلویزیون چه تعریفی از تو کرد؟ نه! چه گفت؟ * امیرحسین مدرس مجری برنامه از او پرسید اگر بخواهی یک تیم سه نفره تشکیل بدهی از چه کسانی استفاده می‌کنی؟ منشا هم جواب داد سیدجلال و علی علیپور و فکر کنم آن یکی را گفت: شجاع خلیل‌زاده...
گادوین منشا پسر بامعرفت و دوست صمیمی من است.
* خیلی جالب است یک مهاجم بیاید و از رقیب خود در تیم این‌گونه تعریف کند.
راز موفقیت پرسپولیس همین دوستی و رفاقت‌هاست. همین همدلی باعث شد تا فینال لیگ قهرمانان آسیا جلو برویم.
* دوست داری ماشین‌سازی تبریز را با گل خودت و منشا ببرید؟ این‌طوری که عالی می‌شود! اینکه من و منشا دوتایی به ماشین‌سازی تبریز گل بزنیم. البته فراموش نکنید ماشین‌سازی یک تیم منظم با خط دفاعی مستحکم است که راحت گل نمی‌خورد. دروازه اش سخت باز می‌شود، اما ما باید از این مسابقه با پیروزی خارج شویم. می‌خواهیم بعد از مساوی هفته قبل لبخند را روی لبان هواداران بنشانیم.
* بازی با تراکتورسازی عجیب حساس بود. ماشین‌سازی که آن‌قدر حساس نمی‌شود؟
آن مسابقه هم حساس نبود. تراکتورسازی یک تیم خوب و پرمهره است که مقابل ما یک بازی سنگین و نفسگیر برگزار کرد. اگر ما بیشتر دقت می‌کردیم یا کمی خوش‌شانس‌تر بودیم باید برنده می‌شدیم.
* کارشناسان تلویزیونی گل احسان حاج‌صفی را درست اعلام کردند. نظری ندارید؟
آقایان رضا غیاثی، داود رفعتی و خیلی‌های دیگر این گل را آفساید و تصمیم کمک‌داور مسابقه را درست خواندند. هرچه بود تمام شد و ما باید به فکر بازی با ماشین‌سازی باشیم.
* یک سؤال خاص دارم، اما جواب کلیشه‌ای نمی‌خواهم! این سؤالاتی که مطرح کردید خاص نبود؟ * این یکی یک مقدار متفاوت و مربوط به تیم ملی است. انتظار نداشتی که به تیم ملی دعوت شوی؟
بنویسید این تشخیص سرمربی تیم ملی بوده و من هم به آن احترام می‌گذارم! * همین؟! این که شد جواب کلیشه‌ای! برای موفقیت تیم ملی کشورم در جام ملت‌های آسیا آرزوی موفقیت می‌کنم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

ورزش بانوان
ورزش بانوان

آخرین اخبار

مصدومیت سرمربی سپیدار قائمشهر در حادثه رانندگی
ساری – ایرنا – سرمربی تیم سپیدار قائمشهر یک شنبه شب در حادثه رانندگی با کامیون دچار مصدومیت شد.
شهرداری گنبد برای پیروزی مقابل پیام مشهد به میدان می رود
گنبدکاووس - ایرنا - سرمربی تیم والیبال شهرداری گنبدکاووس با اشاره به آمادگی فنی و روحی بازیکنان تیمش برای دیدار فردا چهارشنبه با تیم پیام مشهد در هفته دوازدهم لیگ برتر گفت: به کسب هر سه امتیاز این بازی خانگی چشم دوخته ایم.
پیشکسوت والیبال تبریز درگذشت
تبریز - ایرنا - «جمال رضوان»، پیشکسوت والیبال تبریز صبح امروز سه شنبه دار فانی را وادع گفت.
دیدار سختی با ذوب آهن داریم
اصفهان - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نفت مسجد سلیمان گفت : دیدار سختی را مقابل این تیم خوب ذوب آهن اصفهان پیش رو داریم.
اخذ امتیاز دیدار با مسجد سلیمان برای ما مهم است
اصفهان- ایرنا- سرمربی ذوب آهن اصفهان گفت: دیدار مهم و سختی مقابل تیم مسجد سلیمان در پیش داریم و می خواهیم با پیروزی در این دیدار سه امتیاز در اصفهان حفظ شود.
دیدار سختی با ذوب آهن داریم
اصفهان- ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نفت مسجد سلیمان گفت: دیدار سختی را مقابل تیم خوب ذوب آهن اصفهان پیش رو داریم.
امتیاز دیدار با مسجد سلیمان برای ما مهم است
اصفهان- ایرنا- سرمربی ذوب آهن اصفهان گفت: دیدار مهم و سختی مقابل تیم مسجد سلیمان در پیش داریم و می خواهیم با پیروزی، سه امتیاز این دیدار را بگیریم.
صحبتی در خصوص حضور «فرهاد مجیدی» در کادر فنی نیست
تهران- ایرنا- سرپرست باشگاه استقلال تهران در واکنش به اخباری مبنی بر اضافه شدن «فرهاد مجیدی» به کادر فنی این تیم، گفت: تاکنون صحبتی در این خصوص نشده است.
جام باشگاه های جهان؛ جدی ترین آزمون سولاری
تهران- ایرنا- «سانتیاگو سولاری» سرمربی تازه وارد تیم فوتبال رئال مادرید در فاصله 2 ماه پس از نشستن روی نیمکت کهکشانی ها، جدی ترین آزمون خود را در ابوظبی یعنی جایی که باید از عنوان قهرمانی این تیم در جام باشگاه های جهان دفاع کند، پس خواهد داد.
اسامی محرمان آخرین هفته نیم فصل لیگ برتر اعلام شد
تهران- ایرنا- کمیته مسابقات سازمان لیگ اسامی محرومان آخرین هفته مسابقات نیم فصل اول لیگ برتر را اعلام کرد که بر این اساس تیم های پرسپولیس و سپاهان هر کدام یک بازیکن محروم دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
به یاد احمدرضا دالوند؛ مردی که سواد بصری داشت
احمدرضا دالوند، گرافیست، منتقد هنری و روزنامه نگار بامداد دیروز درگذشت و برای همیشه از تحمل بیماری دشوارش خلاص شد. او هنگام مرگ ۶۰ سال داشت که بیش از نیمی از عمرش را صرف حرفه اش کرد و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
بهرام قاسمی درگذشت احمدرضا دالوند را تسلیت گفت
خرم آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت روزنامه نگار و گرافیست پیشکسوت را تسلیت گفت.
پیام‌های تسلیت برای «زیبا بروفه»-از مهناز افشار تا رامبد جوان
هنرمندان بسیاری از جمله رامبد جوان، مهناز افشار و بهنوش بختیاری پیام‌های تسلیتی را در پی درگذشت پیام صابری منتشر کردند.
دیدار سختی با ذوب آهن داریم
اخذ امتیاز دیدار با مسجد سلیمان برای ما مهم است
دیدار سختی با ذوب آهن داریم
امتیاز دیدار با مسجد سلیمان برای ما مهم است
صحبتی در خصوص حضور «فرهاد مجیدی» در کادر فنی نیست
جام باشگاه های جهان؛ جدی ترین آزمون سولاری
اسامی محرمان آخرین هفته نیم فصل لیگ برتر اعلام شد
مطالبات بازیکنان تیم 90 ارومیه تا چند هفته آینده پرداخت می شود
آنالیز بازی پدیده برای بازیکنان استقلال
«جلالی» به صورت توافقی از پیکان جدا شد