علیپور: برانکو فوتبال من را زیر و رو کرد

12:37 ۱۷۲ روز و ۲۰ ساعت پیش برترین ها 511 0

مهاجم پرسپولیس گفت: من و همبازیانم برای مرد سال آسیا شدن بازی نکردیم، تلاش کردیم پرسپولیس آقای فوتبال آسیا شود.

برترین ها

خبرورزشی: دیدار دو تیم پرسپولیس و ماشین‌سازی در حالی امروز در ورزشگاه بنیان‌دیزل تبریز برگزار می‌شود که علی علیپور بزرگ‌ترین امید سرخپوشان تهرانی برای گشودن دروازه میزبان است. شاگردان برانکو یک‌شنبه گذشته در ورزشگاه آزادی تهران به تساوی صفر بر صفر مقابل تراکتورسازی رضایت داده بودند و حالا این فرصت فراهم شده تا پرسپولیسی‌ها در تبریز آن تساوی را جبران کرده و به پیروزی برسند. در همین ارتباط بد ندیدیم دقایقی با علی علیپور بهترین مهاجم پرسپولیس هم‌کلام شویم.
* فقط ۴ گل زده در ۱۱ بازی! برای مدافع عنوان آقای گلی لیگ برتر کم نیست؟‌ نمی‌دانم. شاید خیلی‌ها بگویند وظیفه یک مهاجم گلزنی است، اما برای من یکی موفقیت پرسپولیس در اولویت قرار دارد.
* همیشه همین جمله را در تمام مصاحبه‌های خودت تکرار می‌کنی. چرا؟
چون در فوتبال حرفه‌ای یاد گرفتم برای تیم بازی کنم نه برای خودم. پرسپولیس یک تیم است. یک تیم همدل و متحد که فداکاری و ازخودگذشتگی حرف اول و آخر را می‌زند. البته منظورم از فداکاری خودم نیست. کل تیم است که برای برد و موفقیت پرسپولیس دسته‌جمعی تلاش می‌کنند و به فکر موفقیت‌های انفرادی نیستند.
* انصافاً به مرد سال آسیا شدن فکر نکردی؟ شما یکی مرا خوب می‌شناسید. در این سال‌ها نشان دادم به دنبال عناوین انفرادی نیستم. پارسال هم که شما از من می‌پرسیدید بالای ۲۰ گل می‌زنی؟ یا اینکه رکورد گل زده در لیگ برتر را می‌شکنی؟ جواب من چی بود؟
* همیشه تکرار می‌کردی که دنبال آقای گلی نیستی و اگر قسمت باشد این اتفاق خواهد افتاد! بله، دقیقاً همین طور است. ما اول تلاش می‌کنیم پرسپولیس را قهرمان کنیم. به طور مثال درآسیا دنبال آقایی پرسپولیس بودیم. حالا اینکه مرد سال شویم یا نه، اتفاقی بود که خیلی من یکی حداقل به آن فکر نمی‌کردم!
* ولی بسیاری از کارشناسان معتقد بودند این جام باید به علیرضا بیرانوند می‌رسید، اما برخلاف انتظارات او حتی کاندیدا هم نشد؟! علیرضا، سیدجلال و یکی دو بازیکن دیگر ما واقعاً شایستگی‌های خود را به اثبات رساندند، اما باور کنید ما بازیکنان پرسپولیس به دنبال کسب عنوان مرد سال آسیا نبودیم. همان‌طور که گفتم هدف ما آقایی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا بود.
* به نظرت به این هدف رسیدید؟ با این بضاعت و شرایطی که داشتیم یا برای ما به وجود آوردند به نظرم برای فوتبال ایران نماینده شایسته‌ای بودیم و آبروداری کردیم. انصافاً خود شما فکر می‌کردید پرسپولیس پس از حکم محرومیت فیفا و بدون خرید بازیکن بتواند تا فینال آسیا جلو برود؟
* متعصب‌ترین هواداران پرسپولیس هم تصور نمی‌کردند این تیم بتواند برای اولین بار در تاریخ حیات خود به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد. عامل اصلی این اتفاق بزرگ چه بود؟
یکی دو عامل را نمی‌توان شمرد، اما خیلی مسائل دست به دست هم داد. دانش و تجربه کادر فنی و زحمات بازیکنان و مدیران و به ویژه هواداران پرسپولیس که در تمام مسابقاتی که میزبان بودیم برای ما سنگ تمام گذاشتند.
* برخی هم معتقدند، چون به حریفان عربستانی برخورد نکردید و درایران میزبان حریفان شدید توانستید به فینال این مسابقات صعود کنید.
به طور قطع و یقین خیلی تأثیرگذار بود. اینکه ما به حق واقعی خود رسیدیم و توانستیم در خانه میزبان باشیم خیلی خوب بود. ما به لطف همین هواداران پرشور و عاشق خود توانستیم الدحیل و السد را ببریم و این موضوع قابل کتمان نیست.
* نقش برانکو در این موفقیت چه بود؟ شاید هر مربی دیگری بود این شرایط را تحمل نمی‌کرد. غر می‌زد و از کمبود بازیکن و خیلی مسائل دیگر می‌نالید.
آقای برانکو یک آدم جنتلمن و باشخصیت است. از آن بالاتر ایشان یک معلم است. بار‌ها به خودش گفتم و حالا به شما می‌گویم ایشان را به عنوان یک معلم و مربی دوست دارم. فوتبالم را در پرسپولیس زیرورو کرد. هواداران پرسپولیس هم آقای برانکو را به خوبی می‌شناسند و خوشحالم زیر نظر چنین مربی باکلاسی تمرین می‌کنم.
* (به شوخی) پس لابد می‌دانی که برانکو از کره‌جنوبی پیشنهاد دارد. حاضری با او به کره بروی؟
امیدوارم آقای برانکو سال‌ها سرمربی پرسپولیس باشد و من هم شاگردش! * جواب زیرکانه و در عین حال سیاست‌مدارانه‌ای بود! مهم‌ترین درسی که برانکو به تو داده چیست؟ همیشه به من سفارش می‌کند دنبال پیشرفت باشم و به جایگاه امروزی‌ام رضایت ندهم. ضمن آنکه توصیه ویژه‌ای به تکرار در تمرین دارد. همیشه هم می‌گوید هر آنچه به فوتبال شما اضافه می‌شود در تمرین و تکرار است.
* این روز‌ها بازیکنان پرسپولیس یکی پس از دیگری مصدوم می‌شوند. نگران نیستی که تو هم مصدوم شوی؟
نه، ما کادر فنی و مربیان باتجربه‌ای داریم و ترسی هم از مصدومیت نداریم. اگر می‌بینید حسین ماهینی، محمد انصاری، شایان مصلح و کمال کامیابی‌نیا مصدوم شدند به دلیل فشردگی بازی‌ها و کمبود بازیکن بوده است. باور کنید رئال و بارسا هم اگر می‌خواستند با ۱۲ یا ۱۳ بازیکن دائم بازی کنند مصدوم می‌شدند و رباط پاره می‌کردند!
* ولی بارسا و رئال‌مادرید که هر ۴ یا ۵ روز یک بار بازی می‌کنند.
بله، شاید توجه نکردید که گفتم ما با ۱۳ بازیکن در هر مسابقه به زمین می‌رفتیم. البته جوانان مستعدی داریم ولی بازیکن بزرگسال همین تعداد بودند. با حکم فیفا قادر هم نبودیم بازیکن جدید بخریم در حالی که همه حریفان ما حداقل ۲۰ بازیکن بزرگسال هم‌تراز داشتند. آیا رئال و بارسا هم فقط ۱۳ بازیکن بزرگسال دارند؟
* در این یک مورد حق دارید، اما قاره آسیا پهناور است و کشور‌ها فاصله زیادی با هم دارند. شاید اگر برای بازی رفت فینال به شرق آسیا نمی‌رفتید و اختلاف ساعت پرسپولیس را اذیت نمی‌کرد قهرمان می‌شدید. اغلب بازیکنان پرسپولیس همین حرف را می‌زنند که در ژاپن درست نتوانستند بخوابند و ساعت خواب و بیداری آنان تنظیم نشد تا اینکه...
گذشته، گذشته است. در زندگی یاد گرفته‌ام در گذشته زندگی نکنم. بخواهیم وقت خودمان را با فکر کردن در این رابطه تلف کنیم آینده را از دست می‌دهیم.
* دوباره به همان پرسش اول برگردیم. چرا علی علیپور این فصل کم گل زده است؟
شاید بگویم خستگی یا فشردگی مسابقات پیش خودتان بگویید دنبال بهانه‌تراشی است، اما این یک واقعیت محض است. ما درگیر لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا و همیشه در هوا بودیم!
* هوا؟! منظورم سفر با هواپیماست! نتوانستیم مثل بقیه تیم‌ها به موقع استراحت کنیم و بیشتر از همه باشگاه‌های ایرانی هم در این فصل بازی کردیم. تازه بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا هم برای ما بازی گذاشتند و اصلاً شرایطی برای ریکاوری نداشتیم. خودتان هم می‌دانید چند بازیکن ما فقط و فقط به همین دلیل مصدوم شده و نتوانستند لیگ را ادامه بدهند. در چنین وضعیتی تلاشم را کردم و اگر نتوانستم بیشتر از ۴ گل در لیگ بزنم باید ببخشید!
* (با خنده) چرا ما ببخشیم؟ برانکو مربی‌ات گفته تیمی که می‌خواهد قهرمان شود باید بیشتر گل بزند.
حق با آقای برانکو است. سعی می‌کنم در ادامه لیگ بیشتر گل بزنم، اما باز هم می‌گویم هدف اصلی من موفقیت پرسپولیس است.
* از همین بازی با ماشین‌سازی تبریز شروع می‌کنی؟ ان‌شا‌ءا... ولی مهم‌تر برد پرسپولیس است. ما برای کسب ۳ امتیاز به تبریز می‌رویم و محکوم به پیروزی هستیم.
* راستی دیدی گادوین منشا در تلویزیون چه تعریفی از تو کرد؟ نه! چه گفت؟ * امیرحسین مدرس مجری برنامه از او پرسید اگر بخواهی یک تیم سه نفره تشکیل بدهی از چه کسانی استفاده می‌کنی؟ منشا هم جواب داد سیدجلال و علی علیپور و فکر کنم آن یکی را گفت: شجاع خلیل‌زاده...
گادوین منشا پسر بامعرفت و دوست صمیمی من است.
* خیلی جالب است یک مهاجم بیاید و از رقیب خود در تیم این‌گونه تعریف کند.
راز موفقیت پرسپولیس همین دوستی و رفاقت‌هاست. همین همدلی باعث شد تا فینال لیگ قهرمانان آسیا جلو برویم.
* دوست داری ماشین‌سازی تبریز را با گل خودت و منشا ببرید؟ این‌طوری که عالی می‌شود! اینکه من و منشا دوتایی به ماشین‌سازی تبریز گل بزنیم. البته فراموش نکنید ماشین‌سازی یک تیم منظم با خط دفاعی مستحکم است که راحت گل نمی‌خورد. دروازه اش سخت باز می‌شود، اما ما باید از این مسابقه با پیروزی خارج شویم. می‌خواهیم بعد از مساوی هفته قبل لبخند را روی لبان هواداران بنشانیم.
* بازی با تراکتورسازی عجیب حساس بود. ماشین‌سازی که آن‌قدر حساس نمی‌شود؟
آن مسابقه هم حساس نبود. تراکتورسازی یک تیم خوب و پرمهره است که مقابل ما یک بازی سنگین و نفسگیر برگزار کرد. اگر ما بیشتر دقت می‌کردیم یا کمی خوش‌شانس‌تر بودیم باید برنده می‌شدیم.
* کارشناسان تلویزیونی گل احسان حاج‌صفی را درست اعلام کردند. نظری ندارید؟
آقایان رضا غیاثی، داود رفعتی و خیلی‌های دیگر این گل را آفساید و تصمیم کمک‌داور مسابقه را درست خواندند. هرچه بود تمام شد و ما باید به فکر بازی با ماشین‌سازی باشیم.
* یک سؤال خاص دارم، اما جواب کلیشه‌ای نمی‌خواهم! این سؤالاتی که مطرح کردید خاص نبود؟ * این یکی یک مقدار متفاوت و مربوط به تیم ملی است. انتظار نداشتی که به تیم ملی دعوت شوی؟
بنویسید این تشخیص سرمربی تیم ملی بوده و من هم به آن احترام می‌گذارم! * همین؟! این که شد جواب کلیشه‌ای! برای موفقیت تیم ملی کشورم در جام ملت‌های آسیا آرزوی موفقیت می‌کنم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

اعزام ۱۴۰ ورزشکار کارگر به مسابقات جهانی- رمضی: به دنبال اعزام کاروان کیفی و پرمدال هستیم
رییس فدراسیون آماتور ورزش کارگری گفت: در این دوره از مسابقات جهانی ورزش کارگری سعی کردیم کاروان کیفی را راهی اسپانیا کنیم تا تعداد مدالهای خود را نسبت به دوره قبل افزایش دهیم.
ورزشکاران هنگام افطار نان سبوس دار نخورند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: مصرف نان‌های سبوس‌دار به دلیل این که نفاخ دار هستند و جذب کربوهیدرات را به تعویق می‌اندازند، برای یک ورزشکار حرفه‌ای که بعد از افظار قرار است در یک مسابقه سنگین شرکت کند، مناسب نیست.
2 میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات هرمزگان صادر شد
بندرعباس- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: دو میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات تولیدی استان ظرف یکسال گذشته صادر شد.
اعضای بدن جوان گناوه ای به بیماران نیازمند پیوند اهدا شد
بوشهر- ایرنا- در شب میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) اعضای بدن جوان 31 ساله گناوه ای که دچار مرگ مغزی شده بود، به بیماران نیازمند پیوند عضو اهدا شد.
آیا رونالدو واقعا به مردم فلسطین کمک کرد؟
کمک مالی کریستیانو رونالدو به مردم فلسطین در ماه مبارک رمضان صحت دارد؟ این موضوع اخیرا در برخی رسانه‌های خارجی مطرح شد اما به نظر می‌رسد واقعیت نداشته است.
مواد پلاستیکی، تهدیدی برای زندگی زمین
مشهد - ایرنا - مواد پلاستیکی بلای جان طبیعت وعامل نابودی پرندگان، آبزیان وحیات وحش هستند واستفاده بی حد و اندازه از این مواد از جدی ترین چالش های کره زمین است که نه تنها خشکی ها بلکه دریاها را نیز به خطر انداخته است.
احضار بیرانوند به  کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال
کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال درباره اتفاقات حاشیه‌ای دیدار پرسپولیس و پارس جنوبی جم اطلاعیه‌ای صادر کرد.
معتبرترین شرکت فرانسوی «متری شیش‌ونیم» را خرید
با امضای قراردادی در بازار جشنواره کن، یک کمپانی معتبر حق پخش فیلم جدید سعید روستایی را خرید.
متخصصان: ژنتیک عامل اساسی ایجاد بیماری شکاف لب و کام
اصفهان- ایرنا- شکاف لب و کام از شایع ترین نقایص دهانی- صورتی و شامل وجود فضای غیر طبیعی در لب بالا یا کام بوده که به اعتقاد شماری از پزشکان و متخصصان امر حدود 50 درصد عوامل ایجاد این بیماری مربوط به ژنتیک است.
واکنش رسانه‌های قطری به شکست السد برابر پرسپولیس
شکست السد برابر تیم فوتبال پرسپولیس در هفته پایانی لیگ قهرمانان آسیا در رسانه‌های قطری بازتاب داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وزیر دفاع پیشین آمریکا: تحرک نظامیان ما برای واداشتن ایران به توافق جدید است
تهران - ایرنا -«جیمس متیس» وزیر دفاع پیشین دولت «دونالد ترامپ» که جای خود را به 'پاتریک شاناهان» سرپرست پنتاگون داده است، بامداد سه شنبه گفت: تحرک نظامیان ما برای واداشتن ایران به آمدن پای میز مذاکره وانعقاد توافق جدید است.
اعزام ۱۴۰ ورزشکار کارگر به مسابقات جهانی- رمضی: به دنبال اعزام کاروان کیفی و پرمدال هستیم
رییس فدراسیون آماتور ورزش کارگری گفت: در این دوره از مسابقات جهانی ورزش کارگری سعی کردیم کاروان کیفی را راهی اسپانیا کنیم تا تعداد مدالهای خود را نسبت به دوره قبل افزایش دهیم.
ورزشکاران هنگام افطار نان سبوس دار نخورند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: مصرف نان‌های سبوس‌دار به دلیل این که نفاخ دار هستند و جذب کربوهیدرات را به تعویق می‌اندازند، برای یک ورزشکار حرفه‌ای که بعد از افظار قرار است در یک مسابقه سنگین شرکت کند، مناسب نیست.
2 میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات هرمزگان صادر شد
بندرعباس- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: دو میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات تولیدی استان ظرف یکسال گذشته صادر شد.
اعضای بدن جوان گناوه ای به بیماران نیازمند پیوند اهدا شد
بوشهر- ایرنا- در شب میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) اعضای بدن جوان 31 ساله گناوه ای که دچار مرگ مغزی شده بود، به بیماران نیازمند پیوند عضو اهدا شد.
احضار بیرانوند به  کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال
واکنش رسانه‌های قطری به شکست السد برابر پرسپولیس
مسئولان سه مدرسه فوتبال یزد مجوز فعالیت دریافت کردند
ماشین‌سازی تبریز، سلطان تساوی لیگ هجدهم
ضعف‌های اساسی استقلال مقابل العین که کار دستش نداد!
ˮجهان فوتبال عزادار شد؛ ژاوی کفش هایش را آویختˮ
مجیدی: هر کمکی بتوانم به استقلال می‌کنم- می‌توانستیم گل‌های بیشتری بزنیم
تبریزی: مصمم به شکست العین بودیم
بازی پایاپای استقلال و العین در شب پیروزی شاگردان مجیدی
استقلال بالاخره کامبک زد- حذف آبرومندانه شاگردان مجیدی از لیگ قهرمانان