کرباسچی: در بازی دموکراسی افراط نکنیم

13:09 ۱۷۷ روز و ۲۰ ساعت پیش برترین ها 202 0

دبیرکل حزب سازندگی گفت: مبادا آن قدر در بازی دموکراسی افراط کنیم که مردم بگویند صد رحمت به دیکتاتوری این خطری است که در انقلاب مشروطیت پس از یک دوره بیست ساله هرج و مرج به یک دوره بیست ساله دیکتاتوری انجامید.

برترین ها

ایرنا نوشت: دبیرکل حزب سازندگی با بیان اینکه اصلاح طلبی اسم مستعار هیچ حزب و گروه سیاسی نیست، گفت: اصلاح طلبی به معنای جدید خود نهضتی است که پس از یک تاخیر ۱۰ ساله ناشی از جنگ تحمیلی شکل گرفت و همه جریان های چپ و راست اصلاح طلب در دولت‌های هاشمی، خاتمی و روحانی کارگزاران هستند.
غلامحسین کرباسچی روز پنجشنبه در سومین کنگره ملی حزب کارگزاران سازندگی ایران گفت: ما در هیات موسس این حزب، که از اول هم قرار نبود حزب باشد به این فکر می‌کردیم که کشور نیاز به کار دارد و برای تداوم کار و سازندگی ایران باید جلوی حذف یک جناح (هر جناحی) به وسیله جناح دیگر را بگیریم.
اهم اظهارات کرباسچی به شرح زیر است: * در حالی که یکی از شاداب ترین دوران سیاسی ایران همان دهه ۷۰ بود. این شادابی را می توان در سیاست، فرهنگ، مطبوعات، اقتصاد و جامعه ایران یافت. بحث برانگیزترین فیلمهای سینمایی، رسانه‌های مکتوب و گروه‌های سیاسی در آن دوره شکل گرفت. از روزنامه سلام و نشریه عصر ما و ایران فردا تا همشهری و ایران و مجله کیان و مجله زنان در آن دوره منتشر شدند. مجاهدین انقلاب در همان دوره احیا شد. نطفه جریان ملی مذهبی شکل گرفت و آثار ادبی و هنری برجسته ای از توسط داریوش مهرجویی و بهرام بیضایی تا ابراهیم حاتمی کیا و بهروز افخمی در آن دهه تولید شد.
*چون در آن زمان در بطن کار بودیم چندان رابطه علت و معلولی این پدیده را درک نمی‌کردیم. اما جامعه شناسان معتقدند هر رشد اقتصادی به رشد اجتماعی و در نهایت به رشد فرهنگی و سیاسی منتهی می‌شود و این کلیت مفهوم توسعه را تشکیل می‌دهد. آقای هاشمی بنا به هوش سیاسی خود این رابطه را فهمیده بود هر چند ممکن بود کسی نتواند دقیقا آن را به زبان روشنفکران بیان کند به خصوص که روشنفکران ما هم نوعا چپگرا و چپ زده بودند.
* روشنفکران نمی‌گفتند که چگونه توسعه و سازندگی به تکوین طبقه متوسط منجر می شود و قدرت گرفتن طبقه متوسط هم سبب می شود دموکراسی تقویت شود. نمی‌گفتند که فقر اتفاقا سبب رشد استبداد می شود و اگر به استبداد اشراف نینجامد به دیکتاتوری پرولتاریا هم نمی انجامد. ما کارگزاران را با این فکر ایجاد کردیم که تولید بنای توسعه و توسعه پایه آزادی است و تولید و توسعه فقط با حضور همه افکار و جناح های سیاسی قابل تحقق است. ما در مجلس پنجم مقابل حذف چپ ایستادیم و در مجلس ششم با پدیده حذف راست مخالف بودیم.
* ما از دولت سازندگی، دوران آقای هاشمی چهره ای آرمانی و رویایی ارائه نمی کنیم. حتما به دهه ۷۰ انتقادات بسیاری وارد است. شاید توجه نداشتن به مفاهیمی چون تامین اجتماعی به عنوان معیار و ملاک عینی عدالت اجتماعی، عدم تفکیک آزادسازی از خصوصی سازی، بی توجهی به برخی رانت‌ها و فسادها و عدم توجه به روشنفکران سیاسی ایرادات آن دوران باشد اما جوهر حرف آن زمان درست بود: راه آزادی از سازندگی می گذرد. تا کار نکنیم حرف بی فایده است.
*دموکراسی یک کالای لوکس و تشریفاتی نیست که ما یک سال را صرف ترتیبات برای انتخاب شهردار تهران کنیم و نتوانیم ثبات اجرایی و اداری در اداره یک شهر که مردم با هزار امید آن را به ما سپرده اند به وجود آوریم. زمان به سرعت سپری می شود. دموکراسی برای ما طریقیت دارد یعنی ابزار کار آمدی ماست. من به صراحت می گویم چه در سطح نظام جمهوری اسلامی، چه در سطح دولت و قوه مجریه و چه در سطح جبهه اصلاحات فقط و فقط با کارآمدی است که می‌توان مشروعیت نظام، دولت و جبهه اصلاحات را نزد مردم حفظ کرد.
* دموکراسی بازی تقسیم قدرت نیست. هدف از سیاست ورزی هم بازی انتخاباتی نیست. هدف از انتخابات اداره کشور و خدمت به ملت است. مبادا آن قدر در بازی دموکراسی افراط کنیم که مردم بگویند صد رحمت به دیکتاتوری این خطری است که در انقلاب مشروطیت پس از یک دوره بیست ساله هرج و مرج به یک دوره بیست ساله دیکتاتوری انجامید.
*حرف ما پس از دو دهه همان است که بود: «کار». زمانی احزاب کارگری، «کار» را فقط در نیروی کارگری خلاصه می کردند اما خطاب ما به کار آفرینان است. تا کارآفرین نباشد کارگر نیست و تا کارگر نباشد کار آفرین نیست. همه ما در برابر تولید و توسعه و ترقی و تعالی کشور مسئول هستیم همه ما چه در نظام چه در دولت چه در جبهه اصلاحات که از مردم رای می گیریم باید به مردم پاسخگو باشیم، هر کسی به قدر خویش. مردم نمی پذیرند که ما به ضرب و زور استدلال و تبلیغات آنها را به پای صندوق رای بیاوریم بگوییم با همین قانون و با همین حاکمیت امکان کار وجود دارد. اما وقتی در دولت، مجلس و شهرداری قدرت را در دست گرفتیم بگوییم «نمی گذارند کار کنیم.»
*من جناح مقابل را تبرئه نمی کنم. اما ما مقاومت آنها را می‌شناختیم که وارد این میدان شدیم. ما قدرت خود را می شناختیم که وارد این میدان شدیم. ما تجربه دولت مرحوم هاشمی و خاتمی را داشتیم که به دولت روحانی رای دادیم. پس عذری پذیرفته نیست. دبیرکل حزب سازندگی گفت: اصلاح طلبی اسم مستعار هیچ حزب و گروه سیاسی نیست. اصلاح طلبی به معنای جدید خود حرکتی و نهضتی است که پس از یک تاخیر ده ساله ی ناشی از جنگ تحمیلی و در امتداد انقلاب اسلامی از دهه ی ۷۰ برای بازسازی و نوسازی ایران شکل گرفت و همه جریان های چپ و راست اصلاح طلب در دولت های هاشمی و خاتمی و روحانی کارگزاران هستند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

والورده: شکست بدی بود ولی ربطی به بازی لیورپول نداشت
سرمربی تیم فوتبال والنسیا تاکید کرد که شکست تیمش برابر والنسیا در کوپا دل ری ربطی به شکست مقابل لیورپول نداشت.
سانچس: باید قهرمانی در جام ملت‌ها را خیلی زود فراموش کنیم
سرمربی تیم ملی فوتبال قطر به فکر بازی‌های پیش روی این تیم در کوپا آمه ریکا است و اعتنایی به موفقیت‌های قبل ندارد.
ناپولی پیشنهاد نخست رئال را رد کرد
باشگاه ناپولی پیشنهاد نخست رئال مادرید برای جذب کولیبالی را رد کرد.
یووه رقم فروش مانژوکیچ را اعلام کرد
مهاجم کروات یوونتوس در یک حالت می‌تواند این تیم را در تابستان ترک کند.
باز هم کتک کاری در فوتبال بانوان- این‌بار پای مردان هم به درگیری باز شد!
کتک کاری در لیگ فوتبال بانوان باز هم بازیکنی را راهی بیمارستان کرد اما این بار مسئولان حراست ورزشگاه هم با بازیکنان درگیر شدند.
دیدار رئیس شورای نظامی انتقالی سودان با سیسی در قاهره
رئیس شورای نظامی انتقالی سودان با رئیس جمهوری مصر در قاهره دیدار کرد.
حفتر: فرستاده سازمان ملل به اظهارات غیرمسئولانه خود ادامه می‌دهد
فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی فرستاده ویژه سازمان ملل به این کشور را یک میانجی‌گر جانبدار خواند و تاکید کرد که او همچنان به اظهارات غیرمسئولانه خود ادامه می‌دهد.
ترامپ: نگران آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی نیستم
دونالد ترامپ امروز (یکشنبه) در سخنانی ضد مواضع مشاور امنیت ملی خودش، آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی را کم اهمیت دانست و گفت که این موارد مایه نگرانی او نیست؛ گرچه این تحولات ژاپن را نگران کرده است.
صالح مسلم: روسیه باعث شد کردها به حقوق خود در سوریه نرسند
مسئول روابط خارجه در حزب اتحاد دموکرات کرد از موضع روسیه در قبال مواضع این حزب انتقاد کرد.
برپایی پایگاه‌های کمیته‌امداد برای جذب حامی در شب‌های قدر+ اسامی پایگاه‌ها
مدیرکل کمیته امداد استان تهران ضمن دعوت از خیران و نیکوکاران برای کمک به کودکان یتیم و غیریتیم گزارشی از برپایی پایگاه‌های جذب حامی در شب‌های قدر ارائه کرد و گفت: همزمان با شب‌های قدر، پایگاه‌های کمیته امداد استان تهران پذیرای خیران و نیکوکاران به عنوان حامیان جدید فرزندان ایتام و محسنین هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری- تی‌شرت ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!
آزادکار وزن ۶۱ کیلوگرم ایران پس از کسب مدال طلای جام ساساری ایتالیا، به دلیل این که با تی‌شرت ورزشی بر روی سکوی اهدای مدال حاضر شد، مدال طلای خود را با سهل‌انگاری از دست داد.
۵ سرباز رومانیایی در قندهار زخمی شدند
نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان تأیید کرده‌اند که یک کاروان این نیروها در منطقه دند ولایت قندهار هدف یک انفجار قرار گرفته است.
درمان‌های جایگزینِ جراحی زانو
درد زانو از جمله مشکلاتی است که برخی پزشکان انجام عمل جراحی را برای درمان آن پیشنهاد می‌کنند اما چه روش‌های جایگزین دیگری برای این عارضه وجود دارد؟
استفتائات جدید رهبرانقلاب؛ از قضا و کفاره روزه تا خلوت زن و مرد
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید (خرداد ماه) حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.
والنسیا با شکست بارسلونا قهرمان کوپا دل ری شد
والنسیا توانست بارسلونا را در دیدار نهایی کوپا دل ری شکست دهد و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
از پیش فروش خودرو تا رقابت آخر برای صدر مجلس- پیشخوان
موسویان: رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌داند در مورد ایران چه می‌خواهد
روحانی:قطعاً پیروز میدان مبارزه با آمریکا هستیم
مشاور فرمانده سپاه: ناوهای آمریکا را با دو سلاح سری به قعر دریا می‌فرستیم
ورود عطریانفر به بازی «روحانی مقصّر نیست»- قرائت دعای جوشن کبیر به یاد موسوی و کروبی!
واکنش نقوی‌حسینی به دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
رقابت مجدد لاریجانی و عارف در مجلس
دلیل رفتن ترامپ به ژاپن بعد از سفر ظریف
آمریکا با بازی جنگ چه‌هدفی را دنبال می‌کند؟
امانی: چرا رهبری با مذاکره موافقت کردند؟