بازار داغ دغل و فریب شاهدان دروغین

10:24 ۱۵ روز و ۶ ساعت پیش برترین ها 33 0

معضل شاهدان دروغین مسئله‌ای است که اخیرا بیشتر از قبل در اطراف دادگاه‌ها با آن رو به رو هستیم.

برترین ها

 باشگاه خبرنگاران جوان: معضل شاهدان دروغین مسئله‌ای است که اخیرا بیشتر از قبل در اطراف دادگاه‌ها با آن رو به رو هستیم.
شاید شما هم گذرتان به دادگاه‌های خانواده و شورای حل اختلاف افتاده باشد و یا حتی از مقابل چنین ساختمان‌هایی عبور کرده باشید؛ در این صورت احتمالا با شاهدان دروغین مواجه شده اید. محل کار آنان مشخص نیست، ولی با کمی جستجو و پرسش می‌توانید آن‌ها را در کوچه‌های منتهی به هر دادگاه پیدا کنید.
با صدایی که به سختی به گوش می‌رسد، می‌گوید: «شاهد نمیخوای؟ شاهد ۲۰۰ تومان.» هر کدام نرخ خودشان را دارند و می‌توانید حتی بر سر قیمت با آن‌ها چانه هم بزنید. تعداد این افراد در اطراف هر دادگاه و شورای حل اختلاف کم نیست؛ هر چند که به وضوح نمی‌توانید آن‌ها را پیدا کنید و تشخیص دهید.
همانطور که گفته شد، محل کارشان کوچه و پس کوچه‌های نزدیک به هر دادگاه است و معمولا ظهر به بعد بازار کارشان داغ می‌شود؛ برای آن‌ها هیچ فرقی نمی‌کند که برای چه چیزی شهادت می‌دهند؛ انحصار ورثه، مهریه، نفقه، طلاق یا حتی قتل! تنها چیز متفاوت در این میان، نرخشان است که بستگی به اهمیت پرونده دارد؛ آن‌ها تنها پول خود را می‌گیرند و برای چند دقیقه به دروغ شهادت می‌دهند.
مجازات اسلامی شهادت دروغ طبق ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم خواهد شد.
با وجود اینکه مجازات برای این شاهدان در نظر گرفته شده، اما این افراد آنقدر کار خود را دقیق و تمیز انجام می‌دهند که دروغ آن‌ها قابل تشخیص نیست. این افراد با این ادعا که «ما قسم نمی‌خوریم تنها شهادت می‌دهیم» در دادگاه حضور پیدا می‌کنند.
هنگامیکه بخواهید با یکی از آن‌ها برای شهادت دروغین به توافق برسید، در خلوت‌ترین مکان با شما قرار می‌گذارد تا موضوع پرونده را با او در جریان بگذارید. سپس در مورد نرخ پرونده با شما به توافق می‌رسد؛ هرچه پرونده حیاتی‌تر و دردسرساز‌تر باشد، نرخش بیشتر است.
روز دادگاه همراه صاحب پرونده در دادگاه حاضر می‌شود و آنقدر کار خود را بلد است که کمتر کسی شک می‌کند که او به دروغ دارد شهادت می‌دهد؛ نه رنگی از صورت او می‌پرد و نه ترسی در نگاه او مشهود است.
تایید وجود معضل شاهدان دروغین از زبان یک مسئول قضایی حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در خصوص این مسئله می‌گوید: «اصل مطلب درست است. فردی یک شخصی را آورده و می‌گوید که شاهد بنده است و نمی‌توان تشخیص داد که او دروغ می‌گوید.»
محسنی اژه‌ای عنوان کرد: «کشف شاهدان دروغین کار آسانی نیست؛ ماموران حفاظت قوه قضائیه افراد سودجو را از اطراف دادگاه‌ها متواری کرده اند و تعداد محدودی را نیز دستگیر کرده اند.».
اما سوالی که در اینجا پیش می‌آید، این است که تشخیص ندادن این افراد و دستگیری تعداد محدودی از آن‌ها تنها راه حل برای مقابله با این معضل است؟ طبق ماده ۱۷۷ قانون مجازات اسلامی شاهدی شرعی است که دارای شرایطی، چون بلوغ، عقل، ایمان، عدالت، طهارت مولد، ذی نقع نبودن در موضوع، نداشتن خصومت با طرفین یا یکی از آنها، عدم اشتغال به تکدی و ولگرد نبودن باشد؛ این شرایط باید توسط قاضی پرونده مورد بررسی قرار گیرد و در صورت عدم وجود یکی از این شرایط، اظهارات او در نزد دادگاه پذیرفته نمی‌شود.
در حالیکه دروغ بودن این شواهد نزد قاضی مشخص شود، فرد شهادت دهنده مجرم محسوب شده و جرم او عمد است؛ همچنین شهادت دروغین او موجب بطلان حکم است و هر حکمی که بر این اساس صادر شود، بلااثر است.
با وجود اینکه وکلا و قضات از بازار داغ شاهدان دروغین خبر دارند، اما متاسفانه روز به روز تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود؛ امیدواریم مسئولان مربوطه به عنوان یک معضل اجتماعی به این موضوع نگاه کرده و برای مقابله با آن راه چاره‌ای اساسی بیابند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سران اروپا مذاکره مجدد درباره برگزیت را رد کردند
در نشست سران اروپایی درباره برگزیت با مذاکره مجدد درباره توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت شد.
رژیم صهیونیستی توان مقابله با حزب الله را ندارد
مهاباد- ایرنا- امام جمعه مهاباد با اشاره به تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه امنیت منطقه گفت: رژیم اشغالگر قدس توان مقابله با حزب الله لبنان را ندارد و اگر گستاخی کند پشیمان خواهد شد.
کرباسچی: باید بر سر منافع ملی به توافق برسیم
دبیرکل حزب کارگزاران با بیان اینکه حتی مسائل دینی و اعتقادی نیز برای تامین منافع ملی است، گفت: مهم است به این توافق برسیم که منافع ملی چیست؟
اقتصاد کشور با تعامل مردم و مسئولان پویا می شود
استانها - ایرنا- خطیبان نماز جمعه با اشاره به رهنمودهای رهبری و نشست سران سه قوه با تاکید بر تعامل در راستای رفع چالش های پیش روی جامعه، اتحاد دستگاه های مختلف و همکاری مردم را در رفع مشکلات کشور موثرترین راه توصیف کردند.
پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: در سال بعد از بحران، مقدار تورم بیش از سال بحران است، زیرا آثار آن با وقفه منتقل خواهد شد، در نتیجه ممکن است ما با تورم بزرگتری در سال آینده روبه‌رو شویم.
اعتراض به آزمایش موشکی، بهانه‌ای برای رواج ایران‌ هراسی است
نوشهر – ایرنا – امام ‌جمعه نوشهر گفت: اعتراض آمریکا به آزمایش موشکی ایران که منجر به تلاش نافرجامشان در سازمان ملل برای محکوم کردن ایران شد، بهانه‌ای برای رواج ایران‌ هراسی است.
اقرار شهروند زن روس به جاسوسی در آمریکا
ماریا بوتینا، شهروند روسی که به تلاش برای جاسوسی و نفوذ در گروه‌های سیاسی در آمریکا متهم شده در دادگاهی در واشنگتن، به طور رسمی اتهاماتش را پذیرفت.
آموزش و پرورش محل تاخت و تاز جناح های سیاسی نیست
اردبیل-ایرنا- امام جمعه اردبیل گفت: تقویت آموزش و پرورش در کشور بستر ساز توسعه فرهنگی است و نباید محل تاخت و تاز جناح های سیاسی باشد.
ادامه ادعا‌های خالد بن سلمان علیه ایران
سفیر ریاض در واشنگتن با اشاره به اینکه تلاش ائتلاف عربی انصارالله را مجبور کرد تا به میز مذاکره بنشینند در صفحه توییتر خود نوشت: امیدوارم حوثی ها به فعالیت های خود به خاطر ایران پایان دهند.
دشمنان از توان موشکی و نفوذ منطقه ای ایران خشمگین هستند
زاهدان - ایرنا - امامان جمعه شهرهای ایرانشهر، خاش و بزمان به خودکفایی کشورمان در عرصه های مختلف به برکت نظام جمهوری اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری اشاره کرده و این پیشرفت ها را مایه خوشحالی دوستان و نگرانی و عصبانیت دشمنان دانستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
گفت و گوی آوای کرمانشاه با نماینده شرق استان کرمانشاه
هفته نامه آوای کرمانشاه در شماره روز سه شنبه بیستم آذر ماه 96 مصاحبه خبرنگار این نشریه محلی را با حسن سلیمانی نماینده مردم شهرستانهای کنگاور، هرسین و صحنه در مجلس شورای اسلامی با عنوان «روزگارِ شیخ نمایندگان» منتشر کرده است.
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.
فردا؛ آخرین مهلت ثبت‌نام کارت سوخت المثنی
مرگ تلخ صافکار مشهدی زیر خودرو +عکس
آماری ترسناک از ایمنی خودروهای داخلی
بازرگانان ایرانی اجازه ورود به گرجستان را نیافتند
چند درصد خودرو‌های داخلی ایمن هستند؟
دو شرط لازم برای دقت در تعیین جنسیت فرزند
پس و پشت پرده ماجرای مشق شب محصل‌ها
ارتباط بیماری التهابی روده با خطر حمله قلبی
کیف پول توریست یونانی که برگشت!
«فیلترینگ» بزرگ ترین خودتحریمی است!