بازار داغ دغل و فریب شاهدان دروغین

10:24 ۱۷۲ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 231 0

معضل شاهدان دروغین مسئله‌ای است که اخیرا بیشتر از قبل در اطراف دادگاه‌ها با آن رو به رو هستیم.

برترین ها

 باشگاه خبرنگاران جوان: معضل شاهدان دروغین مسئله‌ای است که اخیرا بیشتر از قبل در اطراف دادگاه‌ها با آن رو به رو هستیم.
شاید شما هم گذرتان به دادگاه‌های خانواده و شورای حل اختلاف افتاده باشد و یا حتی از مقابل چنین ساختمان‌هایی عبور کرده باشید؛ در این صورت احتمالا با شاهدان دروغین مواجه شده اید. محل کار آنان مشخص نیست، ولی با کمی جستجو و پرسش می‌توانید آن‌ها را در کوچه‌های منتهی به هر دادگاه پیدا کنید.
با صدایی که به سختی به گوش می‌رسد، می‌گوید: «شاهد نمیخوای؟ شاهد ۲۰۰ تومان.» هر کدام نرخ خودشان را دارند و می‌توانید حتی بر سر قیمت با آن‌ها چانه هم بزنید. تعداد این افراد در اطراف هر دادگاه و شورای حل اختلاف کم نیست؛ هر چند که به وضوح نمی‌توانید آن‌ها را پیدا کنید و تشخیص دهید.
همانطور که گفته شد، محل کارشان کوچه و پس کوچه‌های نزدیک به هر دادگاه است و معمولا ظهر به بعد بازار کارشان داغ می‌شود؛ برای آن‌ها هیچ فرقی نمی‌کند که برای چه چیزی شهادت می‌دهند؛ انحصار ورثه، مهریه، نفقه، طلاق یا حتی قتل! تنها چیز متفاوت در این میان، نرخشان است که بستگی به اهمیت پرونده دارد؛ آن‌ها تنها پول خود را می‌گیرند و برای چند دقیقه به دروغ شهادت می‌دهند.
مجازات اسلامی شهادت دروغ طبق ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم خواهد شد.
با وجود اینکه مجازات برای این شاهدان در نظر گرفته شده، اما این افراد آنقدر کار خود را دقیق و تمیز انجام می‌دهند که دروغ آن‌ها قابل تشخیص نیست. این افراد با این ادعا که «ما قسم نمی‌خوریم تنها شهادت می‌دهیم» در دادگاه حضور پیدا می‌کنند.
هنگامیکه بخواهید با یکی از آن‌ها برای شهادت دروغین به توافق برسید، در خلوت‌ترین مکان با شما قرار می‌گذارد تا موضوع پرونده را با او در جریان بگذارید. سپس در مورد نرخ پرونده با شما به توافق می‌رسد؛ هرچه پرونده حیاتی‌تر و دردسرساز‌تر باشد، نرخش بیشتر است.
روز دادگاه همراه صاحب پرونده در دادگاه حاضر می‌شود و آنقدر کار خود را بلد است که کمتر کسی شک می‌کند که او به دروغ دارد شهادت می‌دهد؛ نه رنگی از صورت او می‌پرد و نه ترسی در نگاه او مشهود است.
تایید وجود معضل شاهدان دروغین از زبان یک مسئول قضایی حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در خصوص این مسئله می‌گوید: «اصل مطلب درست است. فردی یک شخصی را آورده و می‌گوید که شاهد بنده است و نمی‌توان تشخیص داد که او دروغ می‌گوید.»
محسنی اژه‌ای عنوان کرد: «کشف شاهدان دروغین کار آسانی نیست؛ ماموران حفاظت قوه قضائیه افراد سودجو را از اطراف دادگاه‌ها متواری کرده اند و تعداد محدودی را نیز دستگیر کرده اند.».
اما سوالی که در اینجا پیش می‌آید، این است که تشخیص ندادن این افراد و دستگیری تعداد محدودی از آن‌ها تنها راه حل برای مقابله با این معضل است؟ طبق ماده ۱۷۷ قانون مجازات اسلامی شاهدی شرعی است که دارای شرایطی، چون بلوغ، عقل، ایمان، عدالت، طهارت مولد، ذی نقع نبودن در موضوع، نداشتن خصومت با طرفین یا یکی از آنها، عدم اشتغال به تکدی و ولگرد نبودن باشد؛ این شرایط باید توسط قاضی پرونده مورد بررسی قرار گیرد و در صورت عدم وجود یکی از این شرایط، اظهارات او در نزد دادگاه پذیرفته نمی‌شود.
در حالیکه دروغ بودن این شواهد نزد قاضی مشخص شود، فرد شهادت دهنده مجرم محسوب شده و جرم او عمد است؛ همچنین شهادت دروغین او موجب بطلان حکم است و هر حکمی که بر این اساس صادر شود، بلااثر است.
با وجود اینکه وکلا و قضات از بازار داغ شاهدان دروغین خبر دارند، اما متاسفانه روز به روز تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود؛ امیدواریم مسئولان مربوطه به عنوان یک معضل اجتماعی به این موضوع نگاه کرده و برای مقابله با آن راه چاره‌ای اساسی بیابند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رانش، مهمان ناخوانده روستاهای کوهستانی شرق گلستان
گنبدکاووس - ایرنا - بارندگی بی سابقه در روزهای پایانی سال گذشته در شرق گلستان علاوه بر جاری کردن سیلاب مهیب، رانش زمین و تخریب منازل روستاییان در مناطق کوهستانی شرق گلستان را همچون مهمانی ناخوانده به مردم این دیار تحمیل کرد؛ مهمانی که گویی به آسانی سر رفتن ندارد.
شهر انار این «خوشه» را می خواهد
ساوه - ایرنا - معروف است که شانس یک بار در خانه آدم را می زند که اگر با گشاده رویی و به موقع درب را گشودی همراهت می شود در غیر اینصورت مثل معروف «لگد به بخت خود زدن» مصداق می یابد.
سخنگوی شورای تهران: برخی شهرداران مناطق به مشکلات مردم توجه ندارند
تهران- ایرنا- علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بی توجهی برخی شهرداران مناطق نسبت به حل مشکلات شهروندان در توئیتر خود نوشت: شورا و شهردار در برابر بی توجهی به مشکل شهروندان تسامح نخواهند کرد.
تیم داری شهرداری بوشهر مغایر برنامه ششم توسعه نیست
بوشهر- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: تیم داری شهرداری در لیگ برتر نمی تواند به عنوان مغایر برنامه ششم توسعه تلقی شود.
2 تن مواد مخدر در غرب استان تهران کشف شد
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی غرب استان تهران گفت: در دو عملیات جداگانه دو تن و 293 کیلوگرم مواد افیونی کشف و در این رابطه چهار سوداگر مرگ دستگیر شد.
ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه
شیراز- ایرنا- پخش کلیپ رقص و همراهی کودکان و نوجوانان با ترانه‌ای سخیف و نامناسب در یک ماه گذشته واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ اما در این میان معلمان و درددل آن‌ها از نحوه تربیت کودکان و فشار‌های منفی اجتماع و گاه خانواده‌ها ناشنیده مانده است.
2120 میلیارد ریال به کشاورزی بوشهر اختصاص یافت
بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: 2هزار و 120میلیارد ریال اعتبار رهاورد سفر اسفند ماه سال گذشته رئیس جمهوری و هیات دولت برای بخش کشاورزی این استان است.
پایانی بر کابوس سقف های لرزان در منطقه مرزی راز و جرگلان
بجنورد - ایرنا - تخریب خانه های خشت و گلی در رازوجرگلان خراسان شمالی بیش از حد انتظار بود. سقف های لرزانی که برخی از خانوارهای روستایی را در پناه گرفته بود با غرش رعد و جاری شدن سیل از هم گسست و شمار زیادی از آنها تاب نیاورده و بر زمین ریخت.
تکاپوی مسئولان قم برای ساماندهی بازار رمضان
قم- ایرنا - ساماندهی بازار به منظور تدارک مایحتاج مردم درماه مبارک رمضان و پاسخگویی به برخی نارضایتی های شهروندان قمی ، جزء اولویت های کاری مسئولان استان دراین ایام شده، بطوریکه با برگزاری جلسات مختلف به دنبال اجرایی کردن راهکارهایی هستند تا برای شهروندان و زائران حرم مطهر حضرت معصومه(س) رضایتی نسبی ایجاد شود.
سهیم شدن چاپخانه داران در ارز دولتی؛ آری یا نه؟
مشهد- ایرنا- کمبود کاغذ و گرانی آن در بازار آزاد، فعالیت چاپخانه داران خراسان رضوی را به شدت مختل کرده به نحوی که اغلب آنها به مرز تعطیلی رسیده اند و دست نیاز خود را به سوی دولت برای داشتن سهمی از کاغذ با ارز 4200 تومانی دراز کرده اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
لابی جنگ طلب در آمریکا به دنبال جنگی جدید در خاورمیانه است
اسلام آباد - ایرنا - برخی از روزنامه های پاکستان روز دوشنبه با انتقاد از رویکرد لابی جنگ طلب در آمریکا برای ایجاد درگیری در خاورمیانه، نوشتند: جامعه جهانی باید متوجه باشد که کدام کشور متجاوز و کدام برای دفاع از خود وارد میدان می شود.
سئول:جنگ تجاری چین و آمریکا اقتصاد کره جنوبی را نابود می کند
تهران - ایرنا - وزیر اقتصاد کره جنوبی همزمان با افزایش اختلافات تجاری میان آمریکا و چین اعلام کرد که افزایش این تنش ها می تواند به صورت جدی بر اقتصاد کره جنوبی تاثیر گذاشته و آن را نابود کند.
خبرهایی از افزایش وام‌های ضروری دانشجویی + جزئیات
اعتراض نژادبهرام به آیین نامه نام‌گذاری کوچه و خیابان‌های شهر تهران
وضعیت ترافیک معابر بزرگراهی تهران در سی‌ام اردیبهشت‌ماه
آخرین وضع آب و هوای کشور در سی ام اردیبهشت ۹۸
آخرین وضعیت ترافیکی امروز؛۳۰ اردیبهشت ماه ۹۸
زمان غذا خوردن بر اندازه شکم تاثیر دارد؟
تبلیغ غیرقانونی محصول درمان ریزش موی «ب» در صدا و سیما
توانمندسازی معلمان هم در تنگنای بودجه فراموش شد
مذاکره در تهران، تاج گذاری در بروکسل!
اتصال سیم برق به کامیون حادثه ساز شد