چالش قیمت نفت در بودجه ۹۸

08:24 ۱۷۴ روز و ۱۵ ساعت پیش برترین ها 387 0

علیرضا سلطانی. کارشناس اقتصاد انرژی در روزنامه شرق نوشت: با نزدیک‌شدن به زمان ارائه لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس، گمانه‌زنی‌ها درباره ارقام محاسباتی دخل‌و‌خرج دولت به ویژه قیمت نفت بالا گرفته است.

برترین ها

علیرضا سلطانی. کارشناس اقتصاد انرژی در روزنامه شرق نوشت: با نزدیک‌شدن به زمان ارائه لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس، گمانه‌زنی‌ها درباره ارقام محاسباتی دخل‌و‌خرج دولت به ویژه قیمت نفت بالا گرفته است.
شاید در نخستین گام اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه در هفته گذشته، چراغ این گمانه‌زنی‌ها را روشن کرد. اظهاراتی که به‌سرعت بازتاب یافت و نشان از آن داشت که دولت و مجموعه تصمیم‌گیران اقتصادی، نگاهی حداقل خوش‌بینانه به شرایط اقتصادی سال آینده دارند. این نگاه خوش‌بینانه البته باید در چارچوب شرایط کنونی یعنی شرایط تحریمی در نظر گرفته شود.
به‌طور طبیعی از زمان خروج آمریکا از برجام و آغاز مجدد تحریم‌های اقتصادی (هفت ماه پیش)، تحرک و پویایی اقتصادی دچار کندی و توقف شده است. بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای و کسب‌وکار‌ها که موجبات رشد اقتصادی را فراهم می‌کنند، متوقف شده اند یا با سرعت پایینی در حال اجرا هستند. در این شرایط، صاحبان و فعالان بازار کسب‌وکار برای خروج از بن‌بست و رکود و ادامه فعالیت به‌دنبال نقشه راه مشخصی می‌گردند. دولت به‌عنوان طراح، راهنما و سیاست‌گذار تاکنون از ارائه نقشه راه مشخص و اطمینان‌بخشی ناتوان بوده است.
در این میان لایحه بودجه سال ۹۸ با توجه به بالابودن سطح توان کارشناسی آن نسبت به دیگر سیاست‌ها و برنامه‌ها، نقشه راه قابل اطمینانی در فضای عمومی رکود و ابهام است. این الزاما به معنای رونق و اعتماد نیست، بلکه عمدتا به معنای خروج از بلاتکلیفی است، چراکه راه‌حل اصلی مشکلات کنونی اقتصاد ایران، سیاسی است.
در میان شاخص اصلی لایحه بودجه، شاخص قیمت نفت از اهمیت زیادی برخوردار است. این شاخص البته برای دولت بزرگی مانند دولت ایران که برای دخل‌وخرج خود به درآمد‌های نفتی وابسته است، اهمیت بیشتری دارد، اما با توجه به هزینه‌شدن این درآمد‌ها در بخش‌های عمرانی و حتی جاری (مانند حقوق کارکنان دولت) که شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی در اجرا و هزینه‌کرد آن‌ها دخیل هستند، میزان درآمد‌های نفتی اهمیت دارد.
در شرایط تحریمی کنونی، آنچه برای دولت و تدوین‌کنندگان بودجه اهمیت دارد، تحقق درآمد‌های نفتی سال ۹۸ در سطح درآمد‌های سال ۹۷ با هدف حفظ اشتغال و پرداخت هزینه‌های جاری به ویژه حقوق کارکنان دولت با اندکی افزایش است. تأمین منابع طرح‌های عمرانی به‌طور طبیعی در اولویت نخواهد بود. براین‌اساس، دولت ایران در سال آینده برخلاف بسیاری از کشور‌های تولیدکننده، دو دغدغه دارد؛ دغدغه اول که با کشور‌های دیگر نفتی مشترک است، بالابودن قیمت نفت است، اما دغدغه دوم که خاص ایران است، عبور از تحریم‌ها و فروش نفت است.
در این شرایط البته هرچه قیمت بالاتر باشد، می‌تواند تا حدی کاهش فروش نفت را به‌لحاظ درآمدی جبران کند. یکی از عوامل مؤثر بر قیمت نفت در سال آینده علاوه بر متغیر‌هایی مانند عرضه و تقاضا و درجه رشد اقتصادی کشور‌هایی مانند چین و هند، تحریم‌های نفتی ایران است. با درنظرگرفتن این عوامل، قیمت متوسط نفت در سال آینده میلادی، رقمی بین ۶۰ تا ۷۰ دلار را تجربه خواهد کرد.
این رقم عمدتا ناشی از توافقی نانوشته میان سه قدرت نفتی یعنی آمریکا، روسیه و عربستان است. روسیه و عربستان به‌همراه دیگر کشور‌های تولیدکننده و حتی ایران (در شرایط غیرتحریمی)، رقم متوسط ۶۰ تا ۷۰ دلار را رقمی مطلوب می‌دانند که به تثبیت قیمت نفت در بلندمدت و پایداری درآمد‌های نفتی آن‌ها کمک می‌کند. این رقم برای ایران در شرایط تحریم نفتی، البته مطلوب نیست و ایران رقمی بالای ۸۰ دلار را برای اثبات پیامد‌های ناشی از کاهش نفت خود دنبال می‌کند.
عربستان سعودی اگرچه در شرایط کنونی با هدف جلب حمایت سیاسی ایالات متحده و همراهی با سیاست اعمال فشار بر ایران، به کاهش قیمت نفت رضایت داده است، اما این رضایت طولانی نخواهد بود و به‌دنبال تثبیت قیمت نفت در محدوده ۶۰ تا ۷۰ دلار است.
سیاست همراهی بلندمدت عربستان با آمریکا، جلوگیری از افزایش قیمت نفت به بالای ۷۰ دلار از طریق افزایش تولید و جبران کاهش صادرات نفت ایران است. روسیه نیز به‌طور اعلام‌نشده و البته با اهداف دیگر، این سیاست را دنبال خواهد کرد. با این شرایط قیمت نفت در بودجه سال آینده باید با احتیاط زیاد طراحی شد. این رقم به‌طور طبیعی در محدوده‌ای بین ۵۵ تا ۶۰ دلار برای هر بشکه باید در نظر گرفته شود.
البته با توجه به افزایش قیمت ارز در ماه‌های اخیر، دولت می‌تواند با محاسبه نرخ ارز در سال آینده به میزان نرخ بازار آزاد، تا حد زیادی فاصله درآمدی خود از نفت با بودجه سال ۹۷ را کاهش دهد، اما این مسئله پیامی منفی به بازار برای افزایش شدید نرخ تورم خواهد بود که بعید به نظر می‌رسد دولت زیر بار آن برود. راهکار دیگر در این میان، کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمد‌های نفتی با هدف افزایش سهم بودجه دولت از درآمد‌های نفتی است.
این سهم در سال جاری ۳۲ درصد بود که به احتمال زیاد و برخلاف روند کنونی و قانون برنامه ششم، کاهش خواهد یافت. این مسئله خود پیام‌های ضد توسعه‌ای دارد. به‌هر‌حال تدوین لایحه بودجه سال ۹۸ یکی از سخت‌ترین‌ها در نوع خود در سال‌های اخیر با لحاظ قیمت و درآمد‌های نفتی به شمار می‌آید و چه‌بسا دولت در تدوین این لایحه ناچار به طراحی دو یا چند سناریو برای دخل‌وخرج خود در سال آینده که آثار عملی تحریم‌ها در فضای اقتصادی کشور هویدا خواهد شد، بپردازد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

شهرداری بندرعباس در خانه شکست خورد
بندرعباس- ایرنا- تیم فوتبال ساحلی شهرداری بندرعباس در دیداری خانگی در برابر تیم پارس جنوبی بوشهر با نتیجه پنج بر سه شکست خورد.
تعهد ۵۳۰۰ میلیارد ریالی ستاد فرمان حضرت امام برای اشتغال سیلزدگان
بجنورد - ایرنا - معاون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: این ستاد ۵۳۰۰ میلیارد ریال برای ایجاد اشتغال جوانان در مناطق سیلزده کشور را تعهد کرده است.
ستاد اجرایی حضرت امام ۶۰ هزار مسکن برای سیل زدگان می سازد
بجنورد - ایرنا - معاون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: این ستاد برای ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی در مناطق سیلزده کشور، با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توافق کرده است.
سردار فضلی: فتح خرمشهر از امدادهای غیبی بود
ساوه - ایرنا - فرمانده دانشکده افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) گفت: فتح خرمشهر حاصل امدادهای غیبی و الهی با روحیه شهادت طلبی و حق جویانه رزمندگان اسلام بود.
سیلاب در شهرستان دماوند خسارات جانی به همراه نداشت
تهران – ایرنا – فرماندار شهرستان دماوند از وقوع سیلاب در دو منطقه از این شهرستان خبر داد و گفت: خوشبختانه این حادثه خسارات جانی به همراه نداشت.
15 هزار حافظ قرآن تربیت می شود
گنبدکاووس - ایرنا - رییس سازمان دارالقرآن کشور اعلام کرد که تربیت 15 هزار حافظ قرآن از برنامه های این سازمان در تعطیلات تابستان 98 است که با کمک تشکل ها، موسسه ها و خانه های قرآنی محقق می شود.
بارش ها سبب جاری شدن سیلاب در سمنان شد
سمنان - ایرنا - مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان گفت: بارش های رگباری که از شب گذشته آغاز شده و از عصر امروز شدت یافته، سبب جاری شدن سیلاب در برخی مناطق استان شده است.
همگرایی مردم همانند روزهای نخست سیل باقی است
ساری - ایرنا - رئیس سازمان بسیج مستضعفین در جریان بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان سیمرغ مازندران روند فعالیت های بازسازی را رضایت بخش اعلام کرد و گفت: همگرایی مردم همانند روزهای نخستین وقوع سیل ادامه دارد.
گروه‌های مقاومت: حقوق ملت فلسطین قابل مذاکره نیست
تهران- ایرنا- گروه‌های مقاومت فلسطین ضمن اعلام مخالفت قاطع با برگزاری کنفرانس اقتصادی بحرین تحت نظارت آمریکا، آن را گامی خطرناک برای نابودی مساله فلسطین دانستند و افزودند که حقوق ملت فلسطین قابل مذاکره نیست.
ده ها نظامی سعودی در حمله نیروهای یمنی کشته شدند
تهران- ایرنا- ده‌ها نظامی سعودی روز چهارشنبه در حمله ارتش و کمیته های مردمی یمن به منطقه نجران در جنوب عربستان کشته و زخمی شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استاندار خراسان جنوبی از مناطق سیل زده سربیشه بازدید کرد
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی در پی بارش رگباری و وقوع سیل در این استان عصر چهارشنبه از مناطق سیل زده شیرگ آقا از توابع شهرستان سربیشه بازدید کرد.
هدف تولیدات نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی جامعه باشد
مشهد - ایرنا - یک مددکار اجتماعی گفت: هدف تولیدات تصویری و نمایشی باید نشان دادن آسیبهای واقعی و شایع در جامعه برای مخاطبان باشد.
تیام: 900 هزار دلار بدهید تا استقلالی شوم
مامه بابا تیام پس از سپری کردن یک فصل ناموفق در عجمان امارات حالا قصد تعویض تیمش را داشته و مدعی شده مدیران باشگاه استقلال با او برای بازگشت مجدد به جمع آبی‌پوشان مذاکره کرده‌اند.
گناهِ موزه‌هایی که می‌خواهند تاریخ‌ساز باشند، چیست؟
«باید برای تخصیص اعتبار برای اعتلای موزه‌ها فکری جدی کرد، هر چند آن صرفاً مختص به موزه‌های میراث فرهنگی نیست و بیشترِ موزه‌ها با این موارد مواجه‌اند؛ چون کمبود همین بودجه‌ها موزه را از رسالت اصلی خود که آگاهی بخشی مردم و صرف اوقات فراغت آنها با مطالبات فرهنگی است باز می‌دارد. اگر یک موزه بداند چه بودجه‌ای دارد، برای هر قدم از اقداماتش در فضای موزه‌ای خود و مهمتر از همه یعنی جذب مخاطب و رفع نیازهای روز او برنامه‌ریزی می‌کند.»
گزینه سخنگویی دولت آخر هفته با رئیس جمهور دیدار می‌کند- بن علوی برای میانجیگری نیامده بود
از کشورهای مختلف عده‌ای به دنبال این هستند که هم برجام حفظ شود و هم درگیری در منطقه نشود. با توجه به اهمیت برجام می خواهند امور به گونه‌ای پیش رود که رضایت ایران جلب شود. اما این تلاش ها به این معنا نیست که مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا انجام شود.
نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸
۵ مصوبه ستاد تنظیم بازار برای واردات گوشت
تورم به ۳۴.۲ درصد رسید
Huawei Nova 5 با شارژ سریع 40 وات معرفی خواهد شد
تداوم صف‌های طولانی برای خرید شکر
گوشی آیفون در کدام کشور‌ها ارزان‌تر است؟ + اینفوگرافیک
نفت ارزان شد
کمیسیون انرژی مخالف افزایش تعرفه برق پرمصرف ها در مناطق گرمسیری است
آیا یک نفر می‌تواند ضامن ۲ وام گیرنده شود؟
جلسات یواشکی درباره «تراریخت»