برجام و فرصتی برای اثبات یک ادعای اروپایی

09:53 ۱۲ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 39 0

برجام فرصت خیلی خوبی برای کشورهای اروپایی و همچنین چین و روسیه است تا نشان دهند قدرت آنها طبق ادعای خودشان زیر سایه آمریکا تعریف نمی‌شود.

برترین ها

روزنامه ایران: برجام فرصت خیلی خوبی برای کشورهای اروپایی و همچنین چین و روسیه است تا نشان دهند قدرت آنها طبق ادعای خودشان زیر سایه آمریکا تعریف نمی‌شود.
مریم جمشیدی: حدود 10 سال قبل جمعی از خبرنگاران ایران از رسانه‌های مختلف به دعوت اتحادیه اروپا و با هماهنگی وزارت امور خارجه کشورمان بازدیدی از پارلمان و کمیسیون اتحادیه اروپا در بلژیک داشتند.
در آن زمان خاویرسولانا به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مسئول مذاکرات هسته‌ای با ایران بود و باراک اوباما نیز به تازگی پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده بود. ناظران سیاسی پیش‌بینی کردند با رفتن جرج بوش رئیس جمهور تندروی ایالات متحده و جانشینی اوباما، جهان رنگ آرامش به خود می‌بیند و خطر جنگ‌افروزی بیشتر در دنیا به خصوص خاورمیانه کاهش می‌یابد. در دوره بوش، کشورهای اروپایی سردمدار مذاکرات هسته‌ای با ایران بودند چرا که با تخاصم شدیدی که دولت وقت آمریکا با ایران داشت.
عملا تروئیکای اروپا یعنی سه کشور آلمان؛ فرانسه و انگلیس متولی مذاکرات هسته‌ای با تهران بودند و همین امر، وزن زیادی به اروپا در مقایسه با موقعیت آمریکا در مواجهه دیپلماتیک با ایران داده بود. اما پیروزی اوباما این هشدار را به رقبای اروپا می‌داد که پس از این، اروپا در مذاکرات هسته‌ای با ایران رتبه دوم را خواهد داشت و از نفوذ و قدرتش کاسته خواهد شد.
در آن سفر جلسه‌ای هم با تعدادی از جوانان اروپایی برگزار و درباره موضوعات مختلف از جمله تاثیر پیروزی اوباما بر نفوذ و نقش اروپا بحث شد. وقتی بحث به احتمال کاهش قدرت سیاسی‌ اروپا در دوره اوباما کشید، آنان ‌بسیار برافروخته شدند و سعی در دفاع از جایگاه کشورهایشان در تعاملات سیاسی و اقتصادی و... کردند.
از نظر آنان اتحادیه اروپا دارای چنان قدرتی در تمام ابعاد بود که آمدن و رفتن یک رئیس جمهور دموکرات یا جمهوری‌خواه در آمریکا هیچ تغییری در وضعیت آنها نمی‌گذاشت و وزنه آنان در مناسبات جهانی با رفتن بوش پسر و آمدن باراک حسین اوباما کوچک نمی‌شود. اما روندی که سالهای بعد رخ داد حاکی از آن بود تحلیل‌شان چندان به واقعیت نزدیک نبود و عملا فرمان بسیاری از امور از جمله مذاکرات هسته ای با ایران به دست آمریکا افتاد و در نهایت هم با تغییر دولت در ایران، برجام به امضا رسید و اگرچه تروئیکای اروپا به همراه چین و روسیه نیز در مذاکرات برجام حضور داشتند اما نقشی که آمریکا در فرایند این مذاکرات داشت.
به هیچ عنوان قابل مقایسه با دوره بوش نبود . تا پیش از این آمریکا در مذاکرات حضور نداشت و چند سال بعد نماینده آمریکا نیز به مذاکرات پیوست و این برای اروپایی که تا چند وقت قبل متولی اصلی مذاکرات بود،‌شاید خوشایند نبود. آن موقع کسی به نقش دوم اروپا اشاره ‌ای نمی‌کرد اما براساس شاخص‌های بین‌المللی، اروپا عملا ابتکار عمل را در فرایند مذاکرات در دست نداشت تا اینکه ترامپ تصمیم گرفت در اقدامی عهدشکنانه، از برجام که یک قرارداد بین المللی و معتبر محسوب میشود خارج شود.
اروپایی‌ها متفق‌القول با محکوم کردن این اقدام آمریکا از ایران خواستند تا همچنان به برجام متعهد بماند تا آنان فرایندی برای تداوم برجام بیابند. تا امروز که هنوز ساز وکاری که اروپایی‌ها وعده‌اش را داده بودند، فراهم نشده است زیرا موانعی به واسطه برخی اقدامات آمریکا در این مسیر قرار گرفته است. با این حال، مجموعه اتفاق‌های مذکور این فرصت برای سایر طرف‌های مذاکره با ایران به وجود آمده که نه در حرف بلکه در عمل نشان بدهند هویت و قدرتشان در سایه آمریکا تعریف نمی‌شود. در واقع اکنون وقت آن رسیده تا در شرایطی که دولت آمریکا با عهدشکنی خود، اعتبار توافقات بین‌المللی را به چالش کشیده است و در عین حال کشورهای اروپایی را بخاطر تلاش‌شان برای حفظ برجام، تهدید به اقدامات تنبیهی می‌کند.
عیار ادعای جوانان اروپایی که در جلسه با خبرنگاران ایرانی از مقایسه جایگاه اروپا با آمریکا برآشفته شده بودند، سنجیده شود. به عبارتی برجام فرصت خیلی خوبی برای کشورهای اروپایی و همچنین چین و روسیه است تا نشان دهند قدرت آنها طبق ادعای خودشان زیر سایه آمریکا تعریف نمی‌شود.
حالا وقت آن است که جوانان اروپایی از دولتمردان خود بخواهند صحت ادعای آنان را که در جلسه مذکور اثبات کنند. ادعایی که 10 سال قبل در مقابل روزنامه‌نگاران ایرانی مطرح کردند و حالا زمان آزمون آن فرا رسیده است. آزمون اینکه اعتبار امضای 5 کشور مدعی چقدر است و آیا هویتشان ذیل عهدشکنی آمریکا می‌تواند بقا و معنا داشته باشد و اصالت خود را نشان بدهد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مخالفان انتقال آب از دریای عمان راهکار دهند
مشهد - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: کسانی که مخالف انتقال آب از دریای عمان به مشهد هستند راهکار کارشناسی جایگزین ارایه دهند و به مدیران آب استان اعلام کنند که با افزایش جمعیت و افزایش مصرف چگونه آب این کلانشهر تامین شود.
«عزیز کرده» نقد شد
بیست و یکمین جلسه سه شنبه‌های نقد کتاب با محوریت کتاب «عزیزکرده» در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.
بازگشت گرشاسبی به دفتر کارش در باشگاه پرسپولیس
حمیدرضا گرشاسبی که به دلیل بازنشسته بودن در یکی دو روز اخیر در باشگاه پرسپولیس حاضر نشده بود امروز در دفتر کار خود در این باشگاه حضور پیدا کرد.
آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار
رئیس کل بانک مرکزی گفت: عملا بین ایران و برخی از کشورها پیمان پولی دو جانبه ایجاد شده است و در آینده این موضوع تقویت می‌شود.
81 درصد جمعیت روستایی تا پایان دولت به آب شرب سالم دسترسی می یابد
بندرعباس- ایرنا- وزیر نیرو گفت: هم اکنون 99 درصد جمعیت شهری و 75 درصد روستاییان از آب شرب برخوردار هستند و تا پایان دولت تدبیر و امید 81 درصد جمعیت روستایی به آب شرب سالم دسترسی پیدا می کند.
غلبه مهندسان ایرانی بر چالش‌های فنی طرح توسعه حرم امام حسین(ع) در کربلا
استاندار کربلا با اشاره به پیچیدگی‌های فنی ومهندسی طرح توسعه حرم امام حسین(ع) گفت: مهندسان ایرانی با مهار آب‌های زیرسطحی، ایجاد دیوار آب‌بند و بتن‌ریزی پی پروژه همزمان با مراقبت از سازه تاریخی حرم، شایستگی خود را در اجرای این طرح بزرگ نشان دادند.
گزارش تمرین پرسپولیس- کشتی گرفتن کریم باقری با شجاع خلیل زاده!
تمرین امروز تیم پرسپولیس از ساعت ۱۱ صبح در ورزشگاه شهید کاظمی برگزار شد.
بررسی جایگاه سنایی‌پژوهی در ادبیات تطبیقی و مطالعات ایران‌شناسی
جایگاه سنایی‌پژوهی در ادبیات تطبیقی و مطالعات ایران‌شناسی بررسی می‌شود.
بروز رسانی قیمت خودرو؛ اقدامی دیرهنگام به سود دلالان
تهران- ایرنا- فعالان قطعه سازی معتقدند حرکتی که برخی خودروسازان با تعدیل و بروز رسانی قیمت ها آغاز کرده اند باید دستکم از تیرماه امسال کلید می خورد زیرا این تعلل تاکنون به سود دلالان بوده و برای خودروسازان و مشتریان نتیجه ای جز زیان نداشته است.
تداوم دوچرخه سواری شهردار تهران در سه شنبه‌های بدون خودرو+تصاویر
شهردار تهران سه شنبه این هفته نیز با دوچرخه به ساختمان بهشت رفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
به یاد احمدرضا دالوند؛ مردی که سواد بصری داشت
احمدرضا دالوند، گرافیست، منتقد هنری و روزنامه نگار بامداد دیروز درگذشت و برای همیشه از تحمل بیماری دشوارش خلاص شد. او هنگام مرگ ۶۰ سال داشت که بیش از نیمی از عمرش را صرف حرفه اش کرد و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
بهرام قاسمی درگذشت احمدرضا دالوند را تسلیت گفت
خرم آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت روزنامه نگار و گرافیست پیشکسوت را تسلیت گفت.
پیام‌های تسلیت برای «زیبا بروفه»-از مهناز افشار تا رامبد جوان
هنرمندان بسیاری از جمله رامبد جوان، مهناز افشار و بهنوش بختیاری پیام‌های تسلیتی را در پی درگذشت پیام صابری منتشر کردند.
سازمان ملل: ۱۰ میلیون یمنی نیاز به غذا دارند
تکذیب کشف مهمات منتسب به ایران در غزنی
ورود پیکر ۴۶ شهید تازه تفحص‌شده به کشور ‌هفته آینده از مرز مهران
دشمنان آرزوی ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی را به گور خواهند برد
روحانی:‌ رهنمود مورد نظر رهبرانقلاب برای اصلاح بودجه ۹۸ بررسی شد
برترین‌ها پلاس؛ فقر فرانسوی و سیداحمد خمینی
شکست رؤیای عربی در خلیج پارسی
پایان خوش خیالی حامیان FATF
شیوخ اصولگرا چرا این روز‌ها سکوت کرده‌اند؟
آیت‌الله خاتمی: اجلاسیه خبرگان رهبری ۲۱ اسفند برگزار می‌شود