چرا تحریم نفتی ایران، به نفع روسیه تمام می‌شود؟

01:20 ۱۸ روز و ۱۰ ساعت پیش برترین ها 196 0

ویژگی اصلی تحریم های جدیدی که آمریکا علیه ایران وضع کرده است، ماهیت یکجانبه بودن آنهاست. این بار ایالات متحده بدون ‏حمایت گسترده بین المللی وارد عمل شده که در دور قبل تحریم ها، ایران را به پای میز مذاکره کشانده بود. عوامل زیادی وجود دارند که ممکن است تحریم های آمریکا را به چالش بکشانند. یکی از این عوامل روسیه است که هم از این ‏تحریم ها سود می برد و هم دارای ابزار و انگیزه کافی است تا به ایران کمک کند که از فشار تحریم ها بکاهد. ‏

برترین ها

پایگاه خبری انتخاب: نیکولا پاخوموف در نشنال اینترست نوشت: ویژگی اصلی تحریم های جدیدی که آمریکا علیه ایران وضع کرده است، ماهیت یکجانبه بودن آنهاست. این بار ایالات متحده بدون ‏حمایت گسترده بین المللی وارد عمل شده که در دور قبل تحریم ها، ایران را به پای میز مذاکره کشانده بود.
عوامل زیادی وجود دارند که ممکن است تحریم های آمریکا را به چالش بکشانند. یکی از این عوامل روسیه است که هم از این ‏تحریم ها سود می برد و هم دارای ابزار و انگیزه کافی است تا به ایران کمک کند که از فشار تحریم ها بکاهد. ‏
در ادامه این مطلب آمده است: کارشناسان به درستی دریافته اند که تحریم های جدید علیه ایران از دو لحاظ به نفع روسیه تمام می شود. از یک طرف روسیه ‏متمایل و قادر است که جای ایران در بازار نفت را پر کند. بنابراین جالب است که روسیه از جنبه اقتصادی نیز یکی از ذینفعان ‏سیاست تحریم ایران از سوی واشنگتن است.
واردکنندگان اصلی نفت ایران از جمله چین، ایتالیا، ترکیه، فرانسه و تا حدی کمتر ‏کره جنوبی برای سیاست خارجی روسیه نیز دارای اهمیت هستند. اگر این کشورها به جای خرید نفت از ایران مشتری روسیه ‏شوند مطمئنا در حوزه وسیع تری از مسائل نیز به توسعه روابط خود با مسکو خواهند پرداخت. ‏
از سوی دیگر امکان تجارت با روسیه، تبدیل به موثرترین ابزار ایران برای مقابله با تحریم ها می شود. ایران قادر خواهد بود کالا ‏و سرمایه گذاری لازم در صنعت نفت را از روسیه دریافت کند.
باید به یاد داشته باشیم که واشنگتن با این فرض روی موفقیت ‏تحریم ها حساب کرد که سایر کشورها مجبور می شوند یکی از دو کشور ایران یا آمریکا را به عنوان شریک تجاری خود ‏برگزینند.
از نظر تئوری، اتخاذ چنین تصمیمی ساده است. شراکت با ایران هر نفعی که داشته باشد، به پای منافع سرمایه گذاری ‏در آمریکا و مشارکت با طرف های آمریکایی نخواهد رسید. بسیاری از کشورها دست به هر کاری می زنند تا مجبور به رویارویی ‏با آمریکا نشوند.
حتی اگر حامی اقدامات یکجانبه ترامپ و خروج او از برجام نباشند، انگیزه ای ندارند که با آمریکا ‏اختلاف پیدا کنند.
اما روسیه موضع متفاوتی دارد. تمام تحریم هایی که آمریکا می توانست برای فشار بر روسیه اجرا کند، هم اکنون برقرار شده اند. ‏همچنین شراکت اقتصادی آمریکا با روسیه به اندازه ای نیست که این کشور هراسی از قطع آن داشته باشد. در واقع می توان گفت ‏که آمریکا عملا دارد ایران را به سوی تعامل بیشتر با روسیه سوق می دهد.
این اتفاق در مراحل پایانی جنگ سوریه در حال وقوع ‏است و تصمیم های مختلف درباره آینده این کشور نشان می دهد، ایران و روسیه همواره اتفاق نظر ندارند. اما بازگشت تحریم ها ‏به ایران انگیزه جدی می دهد تا به سازش با روسیه بپردازد. ‏
تقویت همکاری اقتصادی ایران با روسیه، شانسی برای آزمودن تلاش های دو کشور در مقابله با فشارهای اقتصادی آمریکا ایجاد ‏می کند. برخی کشورهای دیگر که ممکن است خودشان نیز هدف چنین فشارهایی از سوی آمریکا قرار بگیرند، به دقت شرایط این ‏دو کشور را رصد می کنند.
دولت ترامپ با اتخاذ رویکردی منطقی، از وقوع بدترین نوع تقابل اجتناب و معافیت هایی به ‏خریداران اصلی نفت ایران اعطا کرد. به زودی واشنگتن ناچار می شود درباره این معافیت ها دوباره تصمیم گیری کند. اگر ‏مجبور شود این معافیت ها را تمدید کند، آنگاه هدف اصلی که فشار اقتصادی بر ایران است، ناکام می ماند.
از سوی دیگر با لحاظ ‏تمدید معافیت ها، آمریکا با تهدیدات راهبردی جدیدی روبرو می شود. بزرگترین آنها نیز این خواهد بود که تصمیم بگیرد از آن به ‏عنوان اهرمی در تنش های اقتصادی خود با چین استفاده کند یا نکند. با پایان یافتن مهلت معافیت چین، آیا آمریکا قادر خواهد مانع ‏صادرات نفت ایران به چین شود؟
در هر حال اگر چین یا هر کشور دیگری به تلاش های ایران و روسیه بپیوندد تا از فشار تحریم ها بر جمهوری اسلامی کاسته ‏شود، آنگاه شاهد تلاشی جدی برای شکل گیری یک جبهه بین المللی به منظور دفاع جمعی در برابر تحریم های آمریکا خواهیم ‏بود.
اگرچه ممکن است این جبهه به شکست بینجامد اما به طرز غیرقابل اجتنابی موجب تزلزل روابط مدرن بین الملل خواهد شد.
‏این حقیقت که روسیه قادر است به تنهایی موجب تضعیف کارایی تحریم های آمریکا علیه ایران شود، نشان می دهد که تصمیم ‏گیرندگان در واشنگتن هر تصوری از مسکو در ذهن داشته باشند، در نهایت نمی توانند وسیع ترین کشور روی زمین را نادیده ‏بگیرند.
این مساله به طور خاص اکنون ملموس است که ایالات متحده به طور مداوم دچار تنش در روابط خود با کشورهای متحدش ‏می شود. ‏
روابط عالی با برخی از متحدان مانند فرانسه، ترکیه و عربستان به آمریکا کمک خواهد کرد که تحریم ها علیه ایران را حتی بدون ‏همکاری روسیه به طرز موثری پیاده کند. اما روابط آمریکا با این متحدان در شرایط فعلی از حالت ایده آل بسیار دور است.
اگر ‏آمریکا بخواهد خارج از چارچوب های گسترده بین المللی کنشگری کند، دست کم نیاز دارد که با تعدادی از کشورها در هر حوزه ‏خاص همکاری کند.
به طور مشخص درباره ایران، واشنگتن از توافق برجام خارج شده است و اکنون در حالی که با چندین بحران ‏منطقه ای در اطراف ایران مواجه است، با قدرت های بزرگی که در توافق برجام نقش داشتند نیز درک مشترکی ندارد. این ‏موضوع برای روسیه، یک رقیب مهم ژئوپلیتیک این فرصت را پدید می آورد که با برافروختن چالش ها در سایر مسائل، واکنش ‏نشان دهد. ‏
گذر زمان معلوم خواهد کرد که آیا روسیه موفق خواهد شد از این فرصت به طور کامل بهره برداری کند یا خیر. اکنون برای ‏واشنگتن، تقابل جدیدی با مسکو در خصوص مساله ایران غیرقابل اجتناب به نظر نمی رسد اما برای پیشگیری از چنین تقابلی، ‏واشنگتن به گفتگو و تعامل با مسکو نیاز دارد. هرچند با لحاظ تجربیات چند سال اخیر، این گونه سناریوها چندان محتمل نیست.‏


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خورشت آلو اسفناج؛ خوشمزه‌ترین غذای سنتی ایرانی
خورشت آلو اسفناج، یکی از غذاهای مقوی است که عده ای به خاطر انزجار از مزه اسفناج آن را دوست ندارند و طبخ نمی کنند، در حالی که مشکل مزه آهن مانند اسفناج را می توان به سادگی و با اضافه کردن آبلیمو و زعفران به خورشت آلو اسفناج حل کرد. در این مقاله قصد داریم تا طرز تهیه این خورشت خوشمزه را آموزش دهیم.
زنان مشهوری که زیباترین چشم‌های دنیا را دارند
احتمالا شما هم با ما هم عقیده‌اید که بخش مهمی از زیبایی افراد مربوط به چشم آنهاست، اما به نظر شما چشم کدام بازیگر هالیوودی زیباتر است؟
مجید خراط‌ها به یک بیماری نادر مبتلا شده است
مجید خراط‌ها از دهه هشتاد در حوزه موسیقی پاپ فعالیت می‌کند. او در این مدت چندین آلبوم و تعداد زیادی تک آهنگ منتشر کرده است. ظاهرا این روز‌ها خواننده پاپ، حال و روز خوشی ندارد.
«کامبیز مهدی زاده»؛ داماد جنجالی حسن روحانی
کامبیز مهدی زاده فرساد، تیر ماه امسال در تالار فرشته تهران با یکی از دختران آقای رییس جمهور دولت تدبیر و امید ازدواج کرد. آقای روحانی٬ دو پسر و سه دختر دارد که اکنون یکی از دامادهای وی در کانون توجه رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.
مدل پیراهن مجلسی زنانه ۲۰۱۹
اگر چه پیراهن‌های زنانه همیشه طرفداران خود را دارند و روی مد هستند، اما چیزی که اهمیت دارد مدل آنهاست که هر سال تغییر می‌کند. اگر دوست دارید بدانید که چه مدل پیراهن زنانه‌ای در سال ۲۰۱۹ مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
اگر مدارک شناسایی‌مان دزدیده یا مفقود شد چه باید بکنیم؟
این‌که در یک روز، یک ساعت و یک لحظه، مدارکتان را گم کنید یا طعمه یک کیف‌قاپ شوید، اتفاق بسیار ناخوشایندی است. اتفاقی که در موارد سرقتی می‌افتد این است که سارق پول‌ها و اشیای قیمتی داخل کیف را برمی‌دارد و بقیه چیز‌ها را دور می‌اندازد یا اگر دزد باانصافی باشد مدارک را به اولین صندوق پستی که سر راهش دید، می‌اندازد.
برای شستشوی فرش‌های‌تان، الان اقدام کنید!
مجموعه قالیشویی رفوگران است که قادر به ارائه خدمات گوناگونی می‌باشد که مجموع آن‌ها رضایت مشتری را در پی دارد. مجموعه قالیشویی رفوگران که شعب متعددی در شرق و شمال شرق تهران دارد و این عامل باعث می‌شود دریافت، شستشو و تحویل قالی به صاحبان آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.
لیگ NBA؛ شکست لیکرز در واشنگتن
تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز در بازی صبح امروز خود با عملکرد ضعیف لبران جیمز از واشنگتن ویزاردز شکست خورد.
هزینه شش میلیاردی طارمی برای پرسپولیس
برانکو می خواهد تیمش زودتر بسته شود و اگر طارمی نتواند به این تیم بپیوندد سریع‌تر مهاجم دیگری را استخدام کند.
انتقاد آنری از شاگردانش
سرمربی موناکو بعد از شکست سنگین برابر لیون به انتقاد از عملکرد شاگردانش پرداخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خواص میوه پاپایا (خربزه درختی) چیست؟
پاپایا یک میوه استوایی فوق ‌العاده سالم است که خواص بسیاری دارد.
پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون
شاید بسیاری فکر کنند که گمانه زنی در مورد پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون کار ساده‌ای است. اما برخی از سریال‌هایی که در فهرست ادامه مطلب آمده و جزو پرهزینه‌ترین سریال‌های بوده اند شما را شگفت زده خواهند کرد.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب
وزیر دفاع خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: امروز شما ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به کشور‌های منطقه می‌فروشید و بعد به ما می‌گویید که چرا موشک دارید؟! همه برای دفاع از خودشان باید تجهیز شوند.
مدل پیراهن مجلسی زنانه ۲۰۱۹
اگر چه پیراهن‌های زنانه همیشه طرفداران خود را دارند و روی مد هستند، اما چیزی که اهمیت دارد مدل آنهاست که هر سال تغییر می‌کند. اگر دوست دارید بدانید که چه مدل پیراهن زنانه‌ای در سال ۲۰۱۹ مد می‌شود، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.
قیمت احتمالی خودرو‌های پرتیراژ داخلی
توصیه‌های رهبر انقلاب درباره بودجه ۹۸
هر کیلو آجیل شب یلدا ۶۰ تا ۱۰۰ هزار تومان
مذاکره ایران و عراق برای مبادله ریال و دینار
اعتراض مجلس به دولت درباره بودجه دفاعی ۹۸
قیمت منطقی گوشت چقدر باید باشد؟
آغاز عرضه مرغ منجمد ۸۹۰۰ تومانی در بازار
عضو انجمن مرغ: کفِ قیمت ۱۲ هزار تومان باشد
کاهش قیمت هندوانه در بازار
درخواست واردات برنج تراریخته رد شد