هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

08:16 ۱۷۴ روز و ۱۳ ساعت پیش برترین ها 434 0
         هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

سیل یکی از بلایای طبیعی است که ممکن است در هر مکان و بسته به شرایط مختلف اتفاق افتد. اما آنچه که در چنین شرایطی مهم است، دانستن و رعایت نکات ایمنی هنگام وقوع سیل است.

برترین ها

وب‌سایت تکراتو:  هنگام وقوع سیل چه کنیم؟ چگونه در چنین شرایطی از خود مراقبت کنیم؟ آیا دانستن و رعایت نکات ایمنی هنگام وقوع سیل می‌تواند به نجات جان ما کمک کند یا نه؟

سیل یکی از بلایای طبیعی است که ممکن است در هر مکان و بسته به شرایط مختلف اتفاق افتد. اما آنچه که در چنین شرایطی مهم است، دانستن و رعایت نکات ایمنی هنگام وقوع سیل است.

سیل را می‌توان به معنی طغیان آب و زیر آب رفتن گستره‌ای از زمین اطراف در نظر گرفت. معمولا سیل پس از یک بارندگی شدید اتفاق می‌افتد زیرا در این شرایط مقدار آب رودخانه به سرعت افزایش یافته و باعث می‌شود که آب از بستر خود سر ریز شده و مناطق اطراف را در بر گیرد.

         هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

معمولا وقوع سیل و تکرار آن در طول زمان به دلیل شدت بارندگی، نفوذپذیری زمین و وضع توپوگرافی منطقه است.

البته دخالت‌های بی رویه انسان در بسیاری از نقاط که پیش از این در آن مکان‌ها هیچ سیلی جاری نشده است، باعث شده که اکنون در آن مناطقر هم در شرایط مختلف سیل جاری شود.
دخالت‌های انسان باعث وقوع سیل می‌شود

نکات ایمنی هنگام وقوع سیل

فعالیت بشر در وقوع سیل بی دلیل نیست. انسان به چند صورت می‌تواند احتمال وقوع سیل را افزایش دهد که از جمله می‌توان به ساختمان‌سازی در دشت سیلابی رود که مستلزم اشغال بخش‌هایی از آن است و باعث می‌شود که ظرفیت طبیعی رود کاهش یابد، اشاره کرد.

در ادامه لازم است به شهرسازی‌ها و حذف گیاهان اشاره کرد که باعث کاهش مقدار آب نفوذی و افزایش آب سطحی می‌شود.

حجم زیاد آب باعث طغیان می‌شود و از طرفی فرسایش هم افزایش می‌یابد و باعث می‌شود که رسوباتی به وجود آید و ظرفیت اصلی بستر رود اشغال شود و حجم بستر کاهش یابد.

سیل چگونه ایجاد می‌شود؟

سیلاب‌هایی که از دریا جاری می‌شوند قدرت ایجاد طغیان‌ و در هم نوردیدن استحکامات ضد سیل مانند سیل شکن‌ها و همچنین صاف کردن تپه‌های شنی و پر کردن نواحی گود زمین را دارند.

به همین دلیل است که در زمین‌های ماورای این استحکامات ساحلی امکان سیل گرفتگی و آسیب دیدگی وجود دارد.

         هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

عواملی چون طوفان‌های سهمگین، طوفان‌های برق آسا، جزر و مد بلند، پدیده تسونامی یا ترکیب اینها، باعث ایجاد سیلاب‌های دریایی می‌گردند.

اینکه بسیاری از مناطق شهری در کنار ساحل بنا شده‌اند، خود تهدیدی جدی برای مردم و ساکنین این مناطق است. به همین دلیل این افراد باید از نکات ایمنی هنگام وقوع سیل آگاهی داشته و بتوانند از خود مراقبت کنند.

نکات مهمی که باید در مورد وقوع سیل بدانید

بلایای طبیعی همیشه بیخ گوشمان هستند پس چه بهتر که برای مقابله با آنها تا حدودی آمادگی لازم را داشته باشیم. یکی از این بلایا سیل است.

سیل زمانی رخ می‌دهد که خاک و پوشش گیاهی یک منطقه توانائی جذب کامل آب را نداشته باشد. در این زمان حجم آب به صورت غیر قابل کنترل از طریق کانال‌های رودخانه‌ای یا حفره‌های طبیعی یا مخازن آب دست‌ساز بشر، ریزش می‌نماید.

زندگی در چنین مناطقی می‌تواند از نظر وقوع سیل بسیار خطرناک باشد و دانستن اینکه در زمان وقوع سیل چه کار باید کرد، بسیار مهم است. رعایت نکات ایمنی هنگام وقوع سیل می‌تواند بسیار مفید باشد.

         هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع سیل

بعضی از نکات ایمنی که به ما آموزش‌های لازم در مورد وقوع سیل را می‌دهد مربوط به قبل از وقوع سیل است. یعنی ما باید بدانیم که قبل از وقوع سیل به چه نکاتی توجه کنیم که عبارتند از :

 • جلوگیری از ساخت و ساز در بستر و حریم رودخانه‌ها و مناطق سیل‌خیز
 • استفاده از مصالح مناسب و در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای ساخت و ساز در چنین مناطقی
 • عدم توقف با خودرو یا چادر‌ زدن در مناطق سیل‌خیز و مسیر رودخانه
 • قرار دادن اسناد و اوراق بهادار در کیف یا جعبه ضد آب و جای مطمئن
 • قرار دادن وسایل ضروری، اسناد و اشیاء قیمتی در طبقات بالاتر منزل
 • پوشاندن دیوارهای زیر زمین با عایق‌های ضد آب

اقدامات و نکات ایمنی هنگام وقوع سیل

در هنگام وقوع سیل نیز رعایت نکاتی مهم است. باید بدانیم که در زمان وقوع سیل چه باید بکنیم. این نکات عبارتنداز:

 • گوش دادن به رادیو تلویزیون برای آگاهی و اطلاع بیشتر از وضعیت پیشروی سیل
 • باخبر کردن همسایه‌ها و اطرافیان در صورت آگاهی از خطر وقوع سیل
 • دور شدن از جویبارها، کانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و…
 • عدم راه رفتن در آب سیل در حال جریان و حرکت
 • دور شدن از محل اقامت خود و اطمینان داشتن نسبت به جایی که حضور دارید
 • قطع کردن کلید اصلی برق و شیر‌‌‌ اصلی آب و گاز
 • عدم ورود به آب سیل زیرا آلوده به روغن، گازوئیل و آب فاضلاب است.
 • عدم ورود به آب سیل به دلیل امکان داشتن جریان برق
 • برای عبور از آب سیل ابتدا عمق را بررسی کنید
 • از پل‌های چوبی سُست بر روی رودخانه‌ها، عبور نکنید.
 • از توقف در مناطق آب گرفته پرهیز کنید

رعایت نکات ایمنی بعد از وقوع سیل

توجه و رعایت مراقبت‌های لازم بعد از وقوع سیل هم مهم است. افراد سیل زده بعد از وقوع سیل نیز لازم است نکاتی را در نظر داشته باشند و توصیه ها و نکات ایمنی هنگام وقوع سیل را جدی بگیرند. این نکات شامل:

 • اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی و جوشاندن آن
 • بعد از وقوع سیل مراقب گزش مارها و خزندگان باشید زیرا با سیل از لانه‌های خود خارج شده‌اند
 • ضدعفونی کردن وسایل و اشیایی را که در اثر سیل خیس شده‌اند
 • مواد خوراکی آلوده شده به آب سیل را مصرف نکنید

         هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

می‌دانیم که وقوع بلایای طبیعی غیرقابل کنترل است بنابراین بهتر است تا حدودی خود را برای آنها آماده کرد. برای وقوع اتفاقی چون سیل بهتر است با رعایت نکات ایمنی هنگام وقوع سیل آشنا بود و بتوان کار مناسب را انجام داد.

اگر شما هم راهکاری برای انجام دادن هنگام رویارویی با چنین بلایایی دارید، آن را با ما و کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید.


گروه های زیر مجموعه سبک زندگی

لباس و مد
لباس و مد

آخرین اخبار

انفجار گاز فاضلاب در بیمارستان محک تهران یک کشته داشت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز اورژانس تهران از انفجار گاز ناشی از فاضلاب در بیمارستان محک خبر داد و گفت: در این حادثه یک نفر کشته و 8 نفر دچار مصدومیت شدند.
ایران درودی: به عشق موزه تهران منزل پاریس را فروختم
تهران- ایرنا- ایران درودی نقاش برجسته ایرانی با اشاره به اینکه همواره عشق به وطن داشته گفت: به عشق مردم و وطنم منزل شهر پاریسم را فروختم و برای ساخت موزه تهران خرج می کنم.
خوزستان هشتمین استان کشور از نظر میزان بارندگی است
اهواز - ایرنا - مدیر کل هواشناسی خوزستان گفت: میزان بارندگی در خوزستان از ابتدای سال آبی جاری(اول مهر) تاکنون در کل کشور هشتمین استان از نظر میزان بارندگی است.
ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس پس از 10 سال افتتاح شد
ارومیه- ایرنا- ورزشگاه 6 هزار نفری شهرستان سلماس پس از 10 سال امروز/سه شنبه/ با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.
120 طرح روی رودخانه های مرزی کشور احداث شده است
مهاباد- ایرنا- مدیرعامل شرکت منابع آب و نیروی ایران گفت: 120 طرح مربوط به مهار آب و آبرسانی به زمین های اطراف در 12 استان مرزی کشور بر روی رودخانه ها احداث شده است.
اعطای تسهیلات قرض الحسنه در راستای توسعه بخش کشاورزی
بانک قرض الحسنه مهرایران در همکاری با «شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی» به منظور حمایت و تقویت زمینه های کشاورزی، تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می کند.
پس از زلزله 3.5 میلیون مترمکعب ساخت وساز درکرمانشاه انجام شد
کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: حدود 15 ماه از زلزله 7.3 ریشتری سال 96 در استان می گذرد که طی این مدت حدود سه و نیم میلیون متر مکعب کار ساخت و ساز در نقاط مختلف استان کرمانشاه انجام شده است.
ترخیص کالا با پست بین‌المللی پی اس پی (PSP)
شرکت پست بین‌المللی پی اس پی (PSP) با سال‌ها سابقه کار در حوزه پست سریع، حمل‌ونقل بین‌المللی، ترخیص کالا از گمرک، خدمات انبارداری، حواله ارزی، کلیه امور مربوط به صادرات، خرید کالا از سایت‌های آمازون، علی اکسپرس، ebay، علی‌بابا، تائوبائو و... فعالیت می‌کند.
سردار سپاه: صدای شکستن استخوان های آمریکا در جهان پیچیده است
شهرری- ایرنا- جانشین فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسدار امام حسین(ع) گفت: صدای شکسته شدن استخوان های آمریکا در جهان پیچیده و جوانان ایران اسلامی به زودی شاهد سقوط طاغوت جهانخوار و اسرائیل غاصب در سال 2050 خواهند بود.
از کشف محموله 40 میلیاردی شیشه تا مجوز صادرات پیاز و ممنوعیت ورود اتوبوس
استان ها - ایرنا - تاکید وزیر اطلاعات در خنثی سازی نقشه های نظام سلطه، محموله 50 کیلویی شیشه صنعتی در فرودگاه بم، آفت ملخ و امنیت غذایی، گنجینه های غریب گردشگری و تهدید زمین با مواد پلاستیکی، برخی از عناوین اخبار و گزارش هایی است که در 24 ساعت گذشته بر روی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۳ ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در انتظار مذاکره دو وزیر
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سه ساله شدن دوره کارشناسی گفت: این اقدام به مجوز آموزش و پرورش و وزارت علوم نیاز دارد، منتظر مذاکره دو وزیر هستیم که بتوانیم برای دوره‌ای زمانی و برای حل مشکل کمبود نیرو، دوره کارشناسی را سه ساله برگزار کنیم تا دانشجویان زودتر فارغ التحصیل شده و وارد آموزش و پرورش بشوند.
انفجار گاز فاضلاب در بیمارستان محک تهران یک کشته داشت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز اورژانس تهران از انفجار گاز ناشی از فاضلاب در بیمارستان محک خبر داد و گفت: در این حادثه یک نفر کشته و 8 نفر دچار مصدومیت شدند.
ارمغان 4465 میلیارد تومانی سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی
ارومیه- ایرنا- دکتر حسن روحانی عصر امروز/سه شنبه/ در سفری یکروزه برای افتتاح طرح های عمرانی، خدماتی و زیربنایی به آذربایجان غربی سفر کرده و در این سفر 27 طرح بزرگ با هزینه چهار هزار و 465 میلیارد تومانی را در شهرهای مختلف استان افتتاح می کند.
احتکار خرما در انبارهای بوشهر در دست پیگیری است
بوشهر- ایرنا- معاون نظارت بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: موضوع احتکار خرما در برخی از انبارهای این استان در دست پیگیری است.
بهروز افخمی: فرهادی قصد داشت در ˮفروشندهˮ مردم ایران را تحقیر کند
بهروز افخمی، کارگردان سینما گفت: فیلم جدی کم در سینمای ایران ساخته میشود. برای ساخت فیلم جدی باید دلایل جدی داشته باشید. فیلم هایی که ژست جدی دارند ولی بی‌جهت تماشاچی را آزار می دهند از فیلم های کمدی هم نازلتر هستند.