ادامه جنجال‌ بر سر آئین‌نامه آراستگی دانشگاه آزاد

08:04 ۱۷۶ روز و ۵ ساعت پیش برترین ها 404 0

ماجراهای عجیب و غریب دانشگاه آزاد تمامی ندارد. از همان روزی که فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد شد تا چندی پیش که محمد مهدی طهرانچی، جایگزین او شده است، هر روز خبرهای جنجال برانگیزی از این دانشگاه به گوش می‌رسد. یک روز خبر می‌آید که استادان برجسته و منتقد از این دانشگاه اخراج شدند و روز دیگر خبر از حذف خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی یا مستقر کردن گشت ارشاد در نزدیکی دانشگاه شنیده می‌شود.

برترین ها

روزنامه ایران: ماجراهای عجیب و غریب دانشگاه آزاد تمامی ندارد. از همان روزی که فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد شد تا چندی پیش که محمد مهدی طهرانچی، جایگزین او شده است، هر روز خبرهای جنجال برانگیزی از این دانشگاه به گوش می‌رسد. یک روز خبر می‌آید که استادان برجسته و منتقد از این دانشگاه اخراج شدند و روز دیگر خبر از حذف خانواده مرحوم آیت‌الله هاشمی یا مستقر کردن گشت ارشاد در نزدیکی دانشگاه شنیده می‌شود.
حالا هم آیین نامه آراستگی این دانشگاه سروصدای زیادی به پا کرده است. این بار مسئولان دانشگاه آزاد وارد حیطه پوشش دانشجویان شده‌اند و کمیته‌ای راه انداخته‌اند که اساساً معلوم نیست قرار است چه چیزی را آراسته تحویل دانشگاه بدهد!
در آخرین اظهار نظر معاون فرهنگی دانشگاه آزاد آمده است که کمیته آراستگی دانشگاه آزاد از ابتدای مهرماه با تذکر به دانشجویان متخلف، براساس قوانین مصوبه پوشش این دانشگاه کارخود را آغاز کرده است. کمیته‌ای که همین چند وقت پیش با مطرح شدنش حواشی بسیاری در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت، چرا که به اعتقاد بسیاری از دانشجویان برخی از بندهای این دستورالعمل محدود‌کننده است.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اعلام می‌کند که با جدیت موضوع حجاب و عفاف دانشجویان را مورد بررسی قرار می‌دهد و در این باره نیز آیین نامه جدیدی تدوین شده است. رضا نصیری درباره این آیین نامه این‌طور توضیح می‌دهد: دستورالعمل «آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری»، براساس قوانین مصوب شورای عالی انقلاب و شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها تدوین شده. این دستورالعمل با هدف ترویج اصول و مفاهیم اسلامی شکل گرفته است.
او به بخشی از آیین نامه آراستگی و شئون فرهنگی اشاره می‌کند و می‌گوید: لباس باید ساده، آراسته و در‌ شأن دانشگاه باشد. پوشش کامل بدن بجز صورت و دست‌ها تا مچ برای بانوان الزامی است. همچنین پوشش بانوان با چادر و مانتو یا مانتو بلند (تا زیرزانو)، شلوار، مقنعه یا روسری با رنگ مناسب، جوراب غیر نازک و کفش متعارف است. پوشش آقایان هم با پیراهن آستین‌دار و یقه معمولی، شلوار ساده، رسمی و بلند است.
آرایش و پیرایش غیرمتعارف مو مانند بافتن، مش کردن، تیغ تیغی برای آقایان ممنوع است. همچنین چاپ هر گونه نقوش، کلمات زننده و رکیک، علائم و نشانه گروه‌های انحرافی، تصاویر زن، تصاویر فکاهی و پوچ و بی‌معنی، شعارهای قومی و نژادی، تبلیغات تجاری و توهین‌آمیز روی بدن، پوشش، مچ بند، پیشانی بند، کمربند، انگشتر و کیف منع ورود به دانشگاه ایجاد می‌کند.
نصیری با تأکید بر اینکه در این دستورالعمل بیشتر به موضوعات ایجابی پرداخته شده است، می‌گوید: در بحث‌های معرفتی تصمیم داریم سیره بزرگان و شخصیت‌های فرهنگی را با کمک استادان دانشگاهی به دانشجویان معرفی کنیم. این موضوع درخواست اصلی دانشجویان بوده است. ما در زمینه آیین نامه آراستگی از مشاوران استفاده می‌کنیم و موضوعی به‌نام کمیته انضباطی نداریم.
مشاوران به دانشجویان در زمینه نوع پوشش آموزش می‌دهند و اینکه کارشناسان مذهبی در دفاتر دانشگاه حاضر هستند تا اگر به مواردی برخورد کردند به‌لحاظ شرعی موضوع را با دانشجویان در میان بگذارند. در آیین‌نامه موضوع تنبیهی نداریم اما تأکید کرده‌ایم با هر گونه رفتاری که با اصول دانشگاه و مقررات فرهنگی مغایر باشد برخورد خواهیم کرد.
نصیری درباره روش‌های برخورد با دانشجویان متخلف می‌گوید: ابتدا مشاوران ما به دانشجوی متخلف تذکر می‌دهد و با او صحبت می‌کند. در مرحله بعد افراد مشاوره شده وتعهد کتبی از آنها گرفته می‌شود. اگر دانشجو به تعهد خود عمل نکند با حضور مشاور موضوع را به اطلاع خانواده می‌رسانیم و در مرحله آخر هم فرد به کمیته انضباطی معرفی خواهد شد. او در پاسخ به اینکه در بررسی شما اگر استاد یا کارکنان دانشگاه هم پوشش نامناسب داشته باشند، مشاوره می‌شوند؟ می‌گوید: بله ما برای همه کارکنان این آیین نامه را تدوین کرده‌ایم اما استادان و کارکنانی که نسبت به مقررات عفاف و پوشش بی‌اعتنا باشند به معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و گزینش کارکنان معرفی می‌شوند البته سعی می‌کنیم موضوع ارشاد را در دستور کار قرار دهیم و درنهایت به کمیته انضباطی استادان و هیأت رسیدگی به تخلفات اداری واحد معرفی می‌شوند.
نصیری با تأکید بر اینکه با مطرح شدن این آیین نامه علیه دانشگاه آزاد جوسازی رسانه‌ای شده است، می‌گوید: دستورالعمل آراستگی موضوع جدیدی نبود، از قبل هم وجود داشت، ما فقط نامش را عوض کردیم. حساسیت فرهنگی ما از این نظر است که دانشگاه پسوند اسلامی دارد و باید دانشجویان شئونات اسلامی این دانشگاه را رعایت کنند. او درباره انتخاب نام آراستگی و شئون فرهنگی هم می‌گوید: این نام را در کمیته دانشگاه انتخاب کردیم که به اعتقاد من نامی بسیار زیبا و در خور دانشجویان است. 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

گام بلند در حوزه زیرساختی خراسان جنوبی
بیرجند - ایرنا - 20 طرح حوزه راه و مسکن در سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی با اعتبار 706 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی شد که گامی بلند در حوزه زیرساختی این استان مرزی به شمار می رود.
فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان
قزوین - ایرنا - فتح و آزادسازی خرمشهر که با سلاح ایمان و جانفشانی رزمندگان اسلام علیه دشمن تا بن دندان مسلح رقم خورد را باید یک درس عبرت تاریخی به دشمنان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
سارق طلافروشی همدان اعدام شد
همدان- ایرنا- «مهدی چراغی فر» که به جرم «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده بود صبح امروز /پنجشنبه/ در بلوار آیت الله نجفی شهر همدان به دار مجازات آویخته شد.
تقویت اقتصاد هنر، عامل قوام و دوام هنر قرآنی
مشهد- ایرنا- هنر قرآنی ریشه در خاک ایران زمین دارد که قوام و دوام آن نیاز به فرهنگ سازی برای شناخت بیشتر و بازارسازی برای تصمیم های درست و حمایتگرانه دارد.
افزون بر 11 میلیارد ریال پروژه در قلعه گنج افتتاح شد
جیرفت - ایرنا - 11 میلیارد و 620 میلیون ریال پروژه اقتصادی و عمرانی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان کشور، مسئولان محلی و مردم در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی (قلعه گنج) به بهره برداری رسید.
طرح نژادپرستانه «معامله قرن» مدفون خواهد شد
تهران- ایرنا- بسیاری از تحلیلگران عرب می گویند طرح معامله قرن با واسطه گری «جرد کوشنر» به دلیل حمایت های یکجانبه و بی چون و چرا از تجاوزگری و زورگویی صهیونیست ها عملا راهی برای موافقت فلسطینیان باقی نگذاشته است.
دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان گذشتند
پکن- ایرنا- رسانه های چینی از عبور دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان خبر دادند موضوعی که پیش بینی می شود واکنش شدید پکن را به دنبال داشته باشد.
12 دانشگاه مالزی به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی می دهند
تهران- ایرنا - دولت مالزی به رهبری ماهاتیر محمد که سیاست حمایت آشکار از فلسطینی ها را در دستور کار خود قرار داده است، اعلام کرد که 12 دانشگاه ملی این کشور به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی در سطوح مختلف کارشناسی تا دکترا به ارزش 11.47 میلیون رینگیت (واحد پول مالزی) ارائه می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
افزایش 77 درصدی قصور پزشکی در خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: قصور پزشکی و شکایت از کادر درمان و پزشکان استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 77 درصد افزایش داشته است.
جشن اشک و لبخند در رمضان
بندرعباس- ایرنا- نسیم رمضان چه زیبا می وزد و دستان مهربانش چه سخاوتمدانه یتیمان و گرفتاران در بند را نوازش می کند و جشنی از اشک و لبخند را رقم می زند.
کار‌هایی که فضانوردان نمی‌توانند در فضا انجام دهند
«مجمع خیرین ازدواج» در سطح کشور راه اندازی می شود
پکیج کامل روزه خواری در رستوران‌های دربند
افزایش شهریه مهدکودک ها در سال جدید
قتل‌های‌ سریالی‌ در پاتوق‌ سیاه +عکس
آب روی ماست را دور نریزید
خواص جالب کاهو را بشناسید
نقش چای در کاهش خطر سکته مغزی
کار منحصربه‌فرد یک عکاس جنگ +عکس
چگونه استخوان‌های سالم داشته باشیم؟