تشویش اذهان عمومی؛ محور اصلی استیضاح ظریف

09:11 ۸۴ روز و ۱۴ ساعت پیش برترین ها 180 0

یک نماینده عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: امضاها برای استیضاح وزیر خارجه به حد لازم جمع‌آوری شده و یازده محور هم دارد. اصلی‌ترین محور آن هم مطالبی است که ما آن را به عنوان تشویش اذهان عموم می‌دانیم.

برترین ها

خبرگزاری ایلنا: حسینعلی حاجی دلیگانی درباره لایحه بودجه و لزوم توجه دولت به مطالبات اقشاری که دست به اعتراض و اعتصاب می‌زنند، گفت:‌ دولت برای اداره کشور منابعی را در اختیار دارد و خرج و دخل کشور را خود دولت تنظیم می‌کند. دولت برای هر سال در ۱۵ آذرماه سال قبل سندی را به اسم لایحه بودجه تنظیم می‌کند که در یک طرف آن درآمد‌های دولت و در طرف دیگر ‌هم هزینه‌های دولت پیش‌بینی شده است.
وی تصریح کرد:‌ دولت پس از تنظیم لایحه بودجه آن را به مجلس تقدیم می‌کند و می‌گوید اجازه دهید که منِ دولت این درآمد‌ها و این هزینه‌ها را داشته باشم، مجلس هم آن را بعد از بررسی به شورای نگهبان و در صورت عدم مغایرت با شرع و قانون اساسی به دولت ارجاع می‌دهد و این لایحه تبدیل به قانون می‌شود و دولت موظف است آن را اجرا کند.
این نماینده اصولگرای مجلس اظهار کرد: در تنظیم لایحه بودجه اگر دولت به هر بخشی مثل تامین اجتماعی و کارگران و... بدهی دارد، باید جهت رفع بدهی در لایحه خود لحاظ کند تا از محل‌های قابل پیش‌بینی این بدهی‌ها را پرداخت کند.
وی با اشاره به بدهی دولت به تامین اجتماعی گفت: برای تعیین میزان این بدهی اعداد و ارقام مختلفی از ۸۰ هزار میلیارد تومان تا ۱۸۰ هزار میلیارد تومان بیان می‌شود اما این طلب یک واقعیت است. این بدهی‌ها به دلیل تعهداتی است که دولت آن‌ها را پذیرفته اما هزینه آن را پرداخت نکرده است و مخصوصا در دولت‌های نهم و دهم این اتفاق افتاده است.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه عنوان کرد:‌ ما در قانون برنامه ذکر کردیم که دولت باید هرساله درصدی از این بدهی‌ها را پرداخت کند تا اینکه تا زمان پایان برنامه ششم توسعه این بدهی تمام شود از طرف دیگر با پیگیری‌هایی که انجام دادیم و کمیته خاصی که تشکیل شد و همچنین در نشستی که مرحوم نوربخش و ربیعی و رئیس سازمان مدیریت هم حضور داشتند به این نتیجه رسیدیم که این مبالغ را از کدام منابع پرداخت کنند.
نماینده مردم شاهین‌شهر با بیان اینکه سهم سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۶ هم پرداخت نشده‌ بود، یادآور شد: به همین دلیل در سال ۹۷ بنا شد دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان از محل‌هایی که در تبصره بودجه مشخص شده در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار بدهد و علی‌رغم اینکه هشت ماه از سال گذشته هنوز اجرایی نشده است.
این عضو فراکسیون ولایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «دولت به دلیل تحریم‌ها گاها با محدودیت منابع مواجه می‌شود و در این صورت راه‌حل برآورد خواست مردم چیست؟» تاکید کرد: کشور اینقدر منابع دارد که فقط باید برنامه فعالانه برای رفع تحریم‌ها تنظیم و اجرا کند. هرچند که دولت مدعی است برنامه برای بخشی از زمینه‌ها تنظیم کرده است اما باید اجرایی کند چراکه راهکار حل مشکل وجود دارد.
وی درباره اعتماد عمومی جامعه گفت:‌ بنده میزان اعتماد عمومی را سنجش نکرده‌ام اما به هر میزانی که با مردم صاف و صادقانه صحبت شود به همان میزان اعتماد بالا می‌رود. به هر میزانی که فرد با مردم صادقانه و شفاف برخورد می‌کند به همان میزان اعتماد مردم به مسئولان بیشتر می‌شود. الان به نظر می‌رسد که هر سه قوه در این جهت دارند توجه پیدا می‌کنند.
حاجی دلیگانی درباره استیضاح وزیر امور خارجه گفت:‌ امضاها برای استیضاح وزیر خارجه به حد لازم جمع‌آوری شده و یازده محور هم دارد. اصلی‌ترین محور آن هم مطالبی است که ما آن را به عنوان تشویش اذهان عموم می‌دانیم که ایشان بیان کردند، پولشویی‌هایی چندصد میلیاردی و هزاران میلیاردی اتفاق می‌افتد همچنین گفته‌اند که بخشی از این پول‌ها صرف جاهایی می‌شود که از مخالفان ‌CFT حمایت می‌کنند.
این نماینده اصولگرا با بیان اینکه ما یک هفته پیش به ظریف تذکر دادیم، گفت: ما بیان کردیم که شما اسامی را بگویید و اگر اسامی را نام نبرید ما هم به جهت اهمیتی که این بحث برای کشور دارد مجبوریم استیضاح را رقم بزنیم ولی چون اسمی نرسید و فرصت آن یک هفته تمام شد و ما استیضاح را کلید زدیم.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد:‌ البته در عین‌ حال بجز بحث مربوط به پولشویی که آقای ظریف به آن اشاره داشتند نکات دیگری هم ازجمله ضعف و غیرفعالانه برخورد کردن در دیپلماسی اقتصادی‌، حتی این بحث که ما در این شرایط که هند و چین دو کشوری هستند که مبادلات تجاری قابل قبولی را با ما داشتند و مدت‌هاست که سفیر نداریم و ضعف‌هایی که در دیگر کشورها در باب عدم دیپلماسی و عدم بهره‌برداری از فرصتی که در منطقه در اختیار ما هست این ها از محورهای استیضاح است.
این عضو فراکسیون ولایی در پاسخ به این سوال که خود شما فکر می‌کنید پولشویی در کشور اتفاق می‌افتد یا نه گفت: هر جرمی ازجمله پولشویی ممکن است در کشور اتفاق بیافتد ولی اگر آمدیم اتهامی را به نظام و سیستم یا به گروهی از افراد منتسب کردیم هم باید مدرک داشته باشیم و هم اسم بیاوریم.
حاجی دلیگانی در پاسخ به این سوال که اگر ما در کشور پولشویی نداریم چرا در مجلس قانون مبارزه با پولشویی به تصویب رسید؟ گفت: ما نمی‌گوییم نیست. ولی می‌گوییم این را که شما ادعا کنید که افرادی را می‌دانید ولی اسم نمی‌آورید خب به مجلس و دستگاه قضایی بگویید. بعد می‌گویند این‌ها هزینه‌هایی را کردند برای آن کسانی که مخالف CFT بوده‌اند خب این‌ها را بگویند. ادعایی است که ما هم حق‌مان است که بدانیم چون ما هم به خاطر منافع کشور مخالف CFT بودیم و این هم حق ما هست که بدانیم چه کسانی بودند و درکجا هزینه شده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
مرکل: اختلاف‌ها بر سر ایران من را افسرده می‌کند
تلاش جبهه پایداری برای استیضاح روحانی
ظریف: تا دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم
پیکر همسر شریعتی پشت در‌های بسته ماند
نوبخت: امیدواریم بتوانیم تحریم ظالمانه را دور بزنیم
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه زاهدان
یک نماینده: قیمت گوشت باید ۵۰ هزار تومان شود
درخواست برای اقدام قضائی علیه قالیباف
ایوانکا ترامپ در کنفرانس امنیتی مونیخ
گلایه احسان شریعتی از مراسم تشییع پیکر مادرش