جعفرزاده: سکوت لاریجانی جایز نیست

09:37 ۸۷ روز و ۱۴ ساعت پیش برترین ها 214 0
         جعفرزاده: سکوت لاریجانی جایز نیست

نایب رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی با اشاره به استدلال‌های ارائه شده ازسوی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درجهت توجیه قانونی نظارت این مجمع بر مصوبات مجلس، این نوع نظارت را امری بدیع و خلاف قانون اساسی دانست و ضمن رد استدلال‌های ارائه شده، نسبت به سکوت رییس مجلس و عدم پاسخگویی به این نامه به‌منظور دفاع از شان مجلس انتقاد کرد.

برترین ها

خبرآنلاین: نایب رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی با اشاره به استدلال‌های ارائه شده ازسوی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درجهت توجیه قانونی نظارت این مجمع بر مصوبات مجلس، این نوع نظارت را امری بدیع و خلاف قانون اساسی دانست و ضمن رد استدلال‌های ارائه شده، نسبت به سکوت رییس مجلس و عدم پاسخگویی به این نامه به‌منظور دفاع از شان مجلس انتقاد کرد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به اختلاف‌نظرهای چند هفته گذشته درباره ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به روند قانون‌گذاری و اعمال نظارت این مجمع بر مصوبات مجلس از حیث آن‌چه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، گفت: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به تاریخ ۲۳ آبان‌ماه خطاب به علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی سعی کرده استدلال کند نظارتی که اخیراً‌ بنا دارند ازسوی هیات‌عالی نظارت این مجمع بر مصوبات مجلس اعمال کنند، از پشتوانه قانونی برخوردار است اما جالب این‌که شخصاً هرچه بیشتر استدلال ارائه شده ازسوی آقای رضایی را بیشتر بررسی می‌کنم، اطمینان بیشتری درباره غیرقانونی بودن این نوع نظارت بر مجلس حاصل می‌کنم.

وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام صرفاً می‌تواند نظرات مشورتی خود درمورد مصوبات مجلس را به اطلاع شورای نگهبان برساند و تصمیم‌گیری درباره این نظرات مشورتی نیز برعهده شورای نگهبان است و ارتباطی به مجلس ندارد اما متاسفانه شاهد دخالت مجمع تشخیص مصلحت نظام در کار مجلس هستیم.

نماینده مردم رشت در مجلس ادامه داد: مجمع تشخیص همچنین موظف به نظارت برحسن «اجرای» سیاست‌های کلی نظام است که قاعدتاً می‌تواند صرفاً ناظر بر عملکرد دولت یا قوه قضاییه باشد و ارتباطی به قانون‌گذاری و عملکرد مجلس ندارد.

نایب رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی مجلس درادامه با اشاره به بخشی از این نامه مستند بر ماده ۷ مقررات نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، گفت: تاکید بر ارسال طرح‌ها و لوایح اعلام‌وصول ‌شده به مجمع تشخیص چنان‌چه در متن خود این آیین‌نامه نیز تصریح شده صرفاً‌ جهت اطلاع مجمع است.

وی ادامه داد: تاکید بر تعامل مجمع با کمیسیون‌های تخصصی مجلس اتفاقاً همان بحثی است که بنده و دیگر منتقدان این نوع نظارت بر آن تاکید داریم. درواقع بحث بنده این است که مجمع تشخیص می‌تواند در جریان بررسی مصوبات در کمیسیون‌های مجلس با نمایندگان در تعامل باشد اما بعد از تصویب یک مصوبه در صحن علنی، امکان اعمال‌نظر در راستای رد یا تایید مصوبات برای مجمع وجود ندارد و درصورتی که چنین شود، از قانون عدول شده است.

جعفرزاده‌ایمن‌آبادی ضمن استقبال از تعامل هرچه بیشتر با مجمع تشخیص مصلحت نظام در جریان بررسی طرح‌ها و لوایح در کمیسیون‌های تخصصی، تصریح کرد: این‌که محسن رضایی چگونه با این استدل که چون قانون‌گذار بر تعامل مجمع تشخیص با کمیسیون‌های تخصصی تاکید کرده، بنابراین هیات‌عالی نظارت مجمع تشخیص باید بر مصوبات مجلس پس از اتمام روند تصویب مصوبات در صحن علنی اعمال نظارت کند، برای بنده روشن نیست و به نظر بی‌اساس است اما آن‌چه به‌روشنی از متن قانون برداشت می‌شود این است که مجمع تشخیص صرفاً می‌تواند پیش از ارجاع طرح‌ها و لوایح به صحن و تصویب نهایی، نظرات مشورتی خود را به اطلاع نمایندگان برساند و طبیعتاً تصمیم‌گیری درباره مصوبات با نمایندگان است.

وی با اشاره به بند یک نامه دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به رییس مجلس، گفت: نمایندگان منتقد این نوع نظارت برخلاف تصور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سوال و ابهامی در این رابطه ندارند، بلکه نسبت به این رویه بدیع و خلاف قانون معرض هستند. اگر قرار است یک مجلس دیگر کنار مجلس فعلی و یک شورای نگهبان هم کنار شورای نگهبان اصلی تولید ‌کنیم، لااقل صریحاً به مردم بگوییم.

نایب رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی با بیان این‌که نامه دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به رییس مجلس چهارشنبه هفته گذشته، ۳۰ آبان‌ماه ازسوی لاریجانی به وی و احتمالاً دیگر نمایندگان ارجاع شده، نسبت به نحوه عملکرد رییس مجلس در این موضوع انتقاد کرد و گفت: آقای لاریجانی و مجلس نباید زیر بار این مسئله بروند. واقعاً‌ متوجه علت سکوت آقای لاریجانی نمی‌شوم. حتی به نظرم، آقای لاریجانی نباید این نامه را به نمایندگان ارجاع می‌کرد، بلکه باید مستقیماً پاسخی روشن به محسن رضایی می‌داد. آقای لاریجانی وظیفه دارد از شان مجلس دفاع کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: واقعیت این است که حتی آشنایی اولیه با الفبای حقوق و قانون اساسی برای درک این‌که مدعیات دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام فاقد پشتوانه حقوقی و منطقی است، کفایت می‌کند. به هر حال، مجلس زیر بار این اقدامات خلاف قانون نمی‌رود. ما با پیگیری موضوع، اجازه نمی‌دهیم مجلس تضعیف شده و شان مجلس پایین بیاید.

جعفرزاده ایمن‌آبادی در پایان با اشاره به کارنامه مثبت رییس مجلس در دفاع از شان مجلس، خاطرنشان کرد: آقای لاریجانی در این سال‌ها بارها در راستای تقویت مجلس تلاش کرده و واقعیت این است که شخصاً از سکوتش در این فقره متعجب شدم. سکوت رییس مجلس به هیچ عنوان جایز نیست. نمایندگان در مجلس رییس انتخاب می‌کنند که از حیثیت مجلس دفاع کند، نه اینکه سکوت کند.

         جعفرزاده: سکوت لاریجانی جایز نیست

         جعفرزاده: سکوت لاریجانی جایز نیست

         جعفرزاده: سکوت لاریجانی جایز نیست


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

باند قاچاق مواد مخدر در مشهد متلاشی شد
با تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) باند قاچاق مواد مخدر صنعتی در مشهد متلاشی شد.
معاون وزیر نیرو: باید باور کنیم کشور کم‌آبی هستیم
تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه همه باید باور کنیم که کشور کم آبی هستیم، تصریح کرد: سال‌هاست مشهد از کم‌آبی رنج می‌برد و در روستاهای آن منطقه زمین بدون آب بی ارزش است بنابراین وضعیت منابع آبی در کشور مطلوب نیست.
کاریکاتور: مردم نگران مسئولان نباشند!
اخیرا برخی مسئولان اعلام کردند که مردم نگران نباشند، هیچ کمبودی در کشور نداریم؛ این موضوع سوژه کارتونی از بهرنگ جدی در کانال طنز و کارتون نیش خط شد.
پلیس، مانع خودکشی شهروند اصفهانی شد
رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان از اقدام سریع و بهنگام مامور فرماندهی انتظامی شهرستان لنجان در نجات جان فردی که دست به خودکشی زده بود خبر داد.
از بشقاب قرمز استفاده کنید تا لاغر شوید
محققان دریافتند که استفاده از بشقاب‌های قرمز به هنگام خوردن غذا می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.
انفجار کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان یک فوتی داشت
سمنان- ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: انفجار مانومتر کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان یک فوتی به جا گذاشت.
300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور وجود دارد
شهرکرد- ایرنا- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: از 300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز موجود در کشور سالانه 8 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود.
مراحل اول و دوم مسجد جامع بندرعباس بهره برداری شد
بندرعباس - ایرنا - مرحله اول و دوم مسجد جامع بندرعباس شامل 2 شبستان با رواق ها و ظرفیت گنجایش 11 هزار و 930 نفر شنبه شب با حضور دبیر جامعه روحانیت مبارز مورد بهره برداری قرار گرفت.
3 رفتاری که به فرموده امام صادق(ع) باعث طول عمر می شود
امام صادق علیه‌السلام در سخنی گران بها، سه چیز از جمله خوش رفتاری با خانواده را موجب طول عمر و بهره مندی از نعمت‌ها دانسته‌اند.
دغدغه خانواده های جانباختگان هواپیمای یاسوج بررسی می شود
یاسوج- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی با ابراز همدردی با خانواده های جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای تهران- یاسوج در 29 بهمن ماه پارسال ،گفت که نگرانی و دغدغه آنها درباره ابعاد این حادثه در دولت مطرح و رسیدگی می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

3 رفتاری که به فرموده امام صادق(ع) باعث طول عمر می شود
امام صادق علیه‌السلام در سخنی گران بها، سه چیز از جمله خوش رفتاری با خانواده را موجب طول عمر و بهره مندی از نعمت‌ها دانسته‌اند.
دستگیری یک بلژیکی بدلیل ادعای بمب گذاری در هواپیما
مسکو - ایرنا - یک تبعه بلژیک به جرم تهدید به بمب گذاری در هواپیمای آماده پرواز از فرودگاه بین المللی «شرموتووا» در شمال مسکو توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.
لزوم کنترل ساخت و سازهای غیرقانونی و مقابله با بام فروشی در شهر تهران
شهردار منطقه ۴ شهرداری تهران گفت: وظیفه ما ایجاب می‌کند از ساخت و ساز‌های خلاف قانون جلوگیری کنیم و چنانچه بنایی خلاف قانون ساخته شود، ابتدا آن را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارسال و بر مبنای این ماده، اقدام قانونی می‌کنیم.
تشویق بولتون به کودتای نظامی در ونزوئلا
جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در حساب توئیتری خود عملا اقدام به تحریک نظامیان ونزوئلا کرد و آنا را تشویق به کودتا کرده است.
احتمال دیدار رؤسای جمهور لبنان و سوریه
روزنامه «الجمهوریه» لبنان شنبه (۴ اسفند) نوشت که احتمال دارد در آینده نه چندان دور «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان با «بشار الاسد»، همتای سوری خود دیدار کند.
باهنر: این روز‌ها باید امید را در جامعه رشد بدهیم
طرح بن سلمان برای تدریس زبان چینی در عربستان
مادورو: من ونزوئلا را اداره می‌کنم
پزشکیان: سیستم اشتباه کرده، لاریجانی جزو تاخیرکنندگان نیست
قوانین بیمه‌ای پهلوی، بلای جان تولیدکننده ایرانی
عراقچی: خروج آمریکا از برجام، تقصیر ما نیست
آیت‌الله جنتی: آیت‌الله مؤمن به دنبال حفظ ذی طلبگی خود بود
گفت و شنود- امتحان کن
جدیدترین واکنش ترامپ به تحولات ونزوئلا
نظر کدخدایی در مورد مرحوم آیت الله مومن