سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

08:29 ۱۶ روز و ۲ ساعت پیش برترین ها 350 0
         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

سریال ترسناک «کسل راک»، محصول سال ۲۰۱۸ آمریکا، یکی از جذاب‌ترین آثار اقتباسی از داستان‌های استیون کینگ است که این روز‌ها بین علاقه‌مندان به این ژانر، طرفدار زیادی پیدا کرده. در این گزارش مروری داریم بر برخی نکات مهم و خواندنی این سریال.

برترین ها

روزنامه هفت صبح: سریال ترسناک «کسل راک»، محصول سال 2018 آمریکا، یکی از جذاب ترین آثار اقتباسی از داستان های استیون کینگ است که این روزها بین علاقه مندان به این ژانر، طرفدار زیادی پیدا کرده. در این گزارش مروری داریم بر برخی نکات مهم و خواندنی این سریال.

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

بر اساس داستانی از استیون کینگ

استیون کینگ یکی از معروف ترین نویسنده های ژانرهای وحشت و جنایی است که شهرتی 40 ساله دارد. از جمله نویسنده هایی است که داستان هایش بارها توسط کارگردان های مطرح و ناشناس مختلف در سراسر جهان مورد اقتباس قرار گرفته اند و حتی بعضی از آنها به فهرست بهترین فیلم های جهان راه پیدا کرده اند.

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

از فیلم «درخشش» به کارگردانی استنلی کوبریک که در بسیاری نظرسنجی ها بهترین فیلم ترسناک تاریخ سینما لقب گرفته تا فیلمی مثل «رستگاری در شاوشنک» که هنوز هم با اختلاف فراوان عنوان بهترین تاریخ سینما را در سایت مرجع «IMDB» در اختیار دارد و صدها اثر اقتباسی دیگر.

حالا در کنار تمام این فیلم ها و سریال های اقتباسی، اخیرا سریال ترسناک «کسل راک» به جای اقتباس از یکی از آثار این نویسنده دست به حرکت خلاقانه ای زده و بعضی از کاراکترهای قصه های کینگ را در معروف ترین جغرافیای آثار این نویسنده یعنی شهر جنایت خیز و شیطانی «کسل راک» در ایالت «مین» دور هم جمع کرده است.


داستان فیلم

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

داستان از خودکشی عجیب رئیس زندان شاوشنک آغاز می شود. پس از این حادثه یکی از ماموران زندان به نام دنیس زالوسکی خیلی اتفاقی گذرش به بخشی از شاوشنک می افتد که به علت آتش سوزی سال هاست تعطیل شده. او در حال گشتن در این بخش زندان ناگهان با دریچه قفل شده ای مواجه می شود. دنیس به سختی دریچه را باز می کند و راهی مخفی به یک زیرزمین تاریک پیدا می کند، وقتی او وارد زیرزمین می گردد، ناگهان با مرد جوانی مواجه می شود که در یک قفس زندانی شده.

دنیس پسر را به بخش اصلی زندان می برد. تلاش رئیس جدید زندان و بقیه افراد برای به حرف آوردن پسر نتیجه ای ندارد و از زبان او فقط یک اسم شنیده می شود: هنری دیور. دیور که به عنوان یک وکیل مشغول به کار است برای دیدن پسر از شهری دیگر به شهر «کسل راک» می آید. این مرد جوان سابقه عجیبی در این شهر دارد. دیدار دوباره هنری با مادرش که در همین شهر زندگی می کند آغازگر اتفاق های جدیدی است.


تعداد کارگردان ها و قدردانی کینگ

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

نکته قابل توجه درباره فیلم، حضور استیون کینگ به عنوان تهیه کننده است. کینگ آنقدر به پروژه علاقه مند شده که در مصاحبه هایش این نکته را بارها اعلام کرده و از سام شاو و داستین توماسون خالقین سریال به خاطر استفاده خلاقانه ای که از کاراکترها و فضای رمان ها و داستان هایش داشته اند حسابی تقدیر کرده.

خالقان نسبتا جوان این سریال یعنی شاو و توماسون هم آنطور که در مصاحبه های شان گفته اند از طرفداران پروپاقرص آثار کینگ بوده اند و ساخت این سریال را فرصت بسیار مهمی برای ادای دین به این نویسنده بزرگ دانسته اند.

تعدد کارگردان های «کسل راک» هم از نکات جالب آن است. به جز مایکل اوپندای که سه اپیزود را کارگردانی کرده باقی قسمت های سریال توسط کارگردان های مختلف کارگردانی شده اند. کارگردان های سریال با توجه به کارنامه کاری که پیش از این داشته اند به فراخور موضوع هر اپیزود انتخاب شده اند و آنطور که به نظر می رسد نتیجه کارشان هم بسیار خوب در آمده است.


تیم بازیگران

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

در سریال «کسل راک» چند بازیگر حضور دارند که پیش تر هم در اقتباس های سینمایی از داستان های استیون کینگ آنها را دیده ایم. یکی از مهم ترین های شان سیسی اسپیک بازیگر نقش روث دیور مادر هنری دیور است. سیسی اسپیک یک انتخاب ویژه برای این سریال بود. او در اولین اقتباس سینمایی از آثار کینگ نقش اصلی را بر عهده داشت، فیلم ماندگار و ترسناک «کری» به کارگردانی برایان دی پالما که در سال 1976 ساخته شد.

بیل اسکار سگارد بازیگر نقش پسر جوان و بی نام و وحشت انگیز سریال هم یکی از آخرین بازیگرانی است که در یکی از آثار اقتباسی کینگ بازی کرده. او سال گذشته در نقش شخصیت شرور و ترسناک فیلم تحسین شده «It» ظاهر شد. آندره هالند بازیگر نقش هنری دیور هم از چهره های نوظهور سینمای جهان است که طی سال های اخیر دو بازی در دو فیلم «سلما» و «مهتاب» و البته سریال «نیک» به کارگردانی استیون سودربرگ داشته است. در کنار این بازیگران کلی بازیگر جوان و با سابقه دیگر هم در این سریال حضور دارند.


فیلم های قبلی کینگ را نبینید

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

«کسل راک» به نوعی گردآورنده برخی نشانه ها و شخصیت ها در یکی از مهم ترین لوکیشن های جغرافیایی آثار کینگ است. شاید با خودتان فکر کنید اگر فیلم های اقتباسی قبلی از آثار کینگ را ندیده باشید نتوانید از مهم سریال چیزی سر در بیاورید اما اصلا اینطور نیست. اتفاقا خود استیون کینگ هم در یکی از گفتگوهایش از مخاطبان خواسته تا کشف و شهود درباره ارجاعات سریال به رمان ها و داستان های او را رها کنند و از خود سریال لذت ببرند، به گفته کینگ این سریال آنقدر جذاب است که اصلا نیازی نیست مخاطب به شباهت ها فکر کند.

این نکته ای که کینگ به آن اشاره کرده دقیقا همان نقطه قوتی است که منتقدان سریال آن را مهم ترین ویژگی سریال می دانند. بیشتر منتقدان درباره سریال گفته اند سازندگان «کسل راک» در دام چپاندن نشانه ها و اشتراکات آثار کینگ در سریال نیفتاده اند و این باعث شده اثر بتواند در عین وفاداری به آثار و فضاسازی های کینگ و آثارش هویت مستقل خود را حفظ کند.


موسیقی متن جذاب

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

طبیعتا برای سریالی مثل «کسل راک» هم موسیقی متن یک ویژگی مهم و حیاتی است، به همین دلیل تهیه کنندگان به سراغ یکی از بهترین ها در این زمینه رفته اند: توماس نیومن. او که تا به حال 14 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده خالق موسیقی متن تعدادی از بهترین فیلم هایی است که شما در طول زندگی تان دیده اید، از «وال – ای» و «در جستجوی نمو» تا «زنان کوچک» و «زیبای آمریکایی» و «جاده تباهی».

البته نیومن از جهتی هم بهترین انتخاب ممکن برای این سریال بود چرا که تجربه ساخت موسیقی متن فیلم های اقتباسی مهمی از آثار استیون کینگ را دارد که مهم ترین هایش «رستگاری در شاوشنک» و «مسیر سبز» هستند.

نیومن برای «کسل راک» دست به یک کار خلاقانه زده و ترکیبی از تم های آشنایی را که پیش از این در آثار کینگ شنیده شده دور هم جمع کرده است. به این ترتیب آنها که همیشه پیگیر استیون کینگ بوده اند از شنیدن موسیقی متن این سریال حسابی لذت خواهند برد و مخاطبان دیگر هم حسابی غافلگیر می شوند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فدراسیون کشتی در انتظار تصمیم وزارت ورزش
به رغم درخواست مکرر روسای هیأت‌های کشتی استانهای کشور به عنوان اکثریت اعضای مجمع، هنوز خبری از تعیین و اعلام زمان انتخابات از سوی وزارت ورزش نیست.
مصدومیت مشکوک هافبک استقلال
فرشید باقری در دیدار مقابل پدیده دچار آسیب دیدگی شد.
چلسی فعلا از خرید پولیشیچ منع شد
باشگاه چلسی فعلا نمی‌تواند ستاره تیم فوتبال دورتموند را جذب کند.
دیوان عالی ایتالیا درخواست یوونتوس را رد کرد
درخواست استیناف باشگاه یوونتوس در خصوص پس گرفتن جام قهرمانی سری آ ایتالیا در فصل 2005 – 2006 از این تیم و اعطای آن به اینترمیلان که بدنبال رسوایی تبانی موسوم به «کالچو پولی» رخ داد، از سوی دیوان عالی ایتالیا رد شد.
رونالدو رکورد خودش در گل نزدن را شکست
«کریستانو رونالدو» ستاره تیم یوونتوس پس از ناکام ماندن در امر گلزنی در پنج دیدار از شش تقابل تیمش در رقابت های فصل جاری لیگ قهرمانان اروپا، به طور ناخواسته رکورد شخصی خودش را شکست.
جدایی غیرمنتظره سرمربی تیم امید ابراهیمی
میلان ماچالا با وجود کسب نتایج بسیار خوب از تیم الاهلی قطر جدا شد.
ابوالقاسم پور: عرب با پرسپولیس غریبه نیست
پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: انتخاب عرب برای پرسپولیس خیلی خوب بود اما باید این تیم در نیم فصل کاملا تقویت شود.
آخرین پرسپولیس پشت پنجره‌های بسته
از هفته پانزدهم رقابتهای لیگ برتر امروز ۳ بازی انجام می‌شود که در حساس ترین دیدار امروز پرسپولیس میزبان پارس جنوبی جم است.
عملکرد داوران صدای همه تیم‌ها را درآورد
عملکرد داوران در لیگ برتر دیگر تقریبا صدای همه تیم ها را درآورده است.
تشییع پیکر دانایی فر با حضور گسترده اهالی ورزش
مراسم تشییع پیکر مرحوم ایرج دانایی فر زننده اولین گل ایران در جام جهانی در ورزشگاه شیرودی برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.
ضرب‌الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه‌یابی کمبود گاز
«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان از شرکت ملی گاز این کشور خواست ظرف مدت 72 ساعت علت کمبود انرژی در کشور را مشخص کند.
فدراسیون کشتی در انتظار تصمیم وزارت ورزش
به رغم درخواست مکرر روسای هیأت‌های کشتی استانهای کشور به عنوان اکثریت اعضای مجمع، هنوز خبری از تعیین و اعلام زمان انتخابات از سوی وزارت ورزش نیست.
مصدومیت مشکوک هافبک استقلال
فرشید باقری در دیدار مقابل پدیده دچار آسیب دیدگی شد.
سریال جدید پاندای محبوب؛ پاندای کونگ‌فوکار استاد می‌شود!
سریال «بانوی عمارت»؛ روایت عاشقانه‌ای در دل تاریخ