سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

08:29 ۱۷۶ روز و ۸ ساعت پیش برترین ها 878 0
         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

سریال ترسناک «کسل راک»، محصول سال ۲۰۱۸ آمریکا، یکی از جذاب‌ترین آثار اقتباسی از داستان‌های استیون کینگ است که این روز‌ها بین علاقه‌مندان به این ژانر، طرفدار زیادی پیدا کرده. در این گزارش مروری داریم بر برخی نکات مهم و خواندنی این سریال.

برترین ها

روزنامه هفت صبح: سریال ترسناک «کسل راک»، محصول سال 2018 آمریکا، یکی از جذاب ترین آثار اقتباسی از داستان های استیون کینگ است که این روزها بین علاقه مندان به این ژانر، طرفدار زیادی پیدا کرده. در این گزارش مروری داریم بر برخی نکات مهم و خواندنی این سریال.

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

بر اساس داستانی از استیون کینگ

استیون کینگ یکی از معروف ترین نویسنده های ژانرهای وحشت و جنایی است که شهرتی 40 ساله دارد. از جمله نویسنده هایی است که داستان هایش بارها توسط کارگردان های مطرح و ناشناس مختلف در سراسر جهان مورد اقتباس قرار گرفته اند و حتی بعضی از آنها به فهرست بهترین فیلم های جهان راه پیدا کرده اند.

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

از فیلم «درخشش» به کارگردانی استنلی کوبریک که در بسیاری نظرسنجی ها بهترین فیلم ترسناک تاریخ سینما لقب گرفته تا فیلمی مثل «رستگاری در شاوشنک» که هنوز هم با اختلاف فراوان عنوان بهترین تاریخ سینما را در سایت مرجع «IMDB» در اختیار دارد و صدها اثر اقتباسی دیگر.

حالا در کنار تمام این فیلم ها و سریال های اقتباسی، اخیرا سریال ترسناک «کسل راک» به جای اقتباس از یکی از آثار این نویسنده دست به حرکت خلاقانه ای زده و بعضی از کاراکترهای قصه های کینگ را در معروف ترین جغرافیای آثار این نویسنده یعنی شهر جنایت خیز و شیطانی «کسل راک» در ایالت «مین» دور هم جمع کرده است.


داستان فیلم

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

داستان از خودکشی عجیب رئیس زندان شاوشنک آغاز می شود. پس از این حادثه یکی از ماموران زندان به نام دنیس زالوسکی خیلی اتفاقی گذرش به بخشی از شاوشنک می افتد که به علت آتش سوزی سال هاست تعطیل شده. او در حال گشتن در این بخش زندان ناگهان با دریچه قفل شده ای مواجه می شود. دنیس به سختی دریچه را باز می کند و راهی مخفی به یک زیرزمین تاریک پیدا می کند، وقتی او وارد زیرزمین می گردد، ناگهان با مرد جوانی مواجه می شود که در یک قفس زندانی شده.

دنیس پسر را به بخش اصلی زندان می برد. تلاش رئیس جدید زندان و بقیه افراد برای به حرف آوردن پسر نتیجه ای ندارد و از زبان او فقط یک اسم شنیده می شود: هنری دیور. دیور که به عنوان یک وکیل مشغول به کار است برای دیدن پسر از شهری دیگر به شهر «کسل راک» می آید. این مرد جوان سابقه عجیبی در این شهر دارد. دیدار دوباره هنری با مادرش که در همین شهر زندگی می کند آغازگر اتفاق های جدیدی است.


تعداد کارگردان ها و قدردانی کینگ

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

نکته قابل توجه درباره فیلم، حضور استیون کینگ به عنوان تهیه کننده است. کینگ آنقدر به پروژه علاقه مند شده که در مصاحبه هایش این نکته را بارها اعلام کرده و از سام شاو و داستین توماسون خالقین سریال به خاطر استفاده خلاقانه ای که از کاراکترها و فضای رمان ها و داستان هایش داشته اند حسابی تقدیر کرده.

خالقان نسبتا جوان این سریال یعنی شاو و توماسون هم آنطور که در مصاحبه های شان گفته اند از طرفداران پروپاقرص آثار کینگ بوده اند و ساخت این سریال را فرصت بسیار مهمی برای ادای دین به این نویسنده بزرگ دانسته اند.

تعدد کارگردان های «کسل راک» هم از نکات جالب آن است. به جز مایکل اوپندای که سه اپیزود را کارگردانی کرده باقی قسمت های سریال توسط کارگردان های مختلف کارگردانی شده اند. کارگردان های سریال با توجه به کارنامه کاری که پیش از این داشته اند به فراخور موضوع هر اپیزود انتخاب شده اند و آنطور که به نظر می رسد نتیجه کارشان هم بسیار خوب در آمده است.


تیم بازیگران

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

در سریال «کسل راک» چند بازیگر حضور دارند که پیش تر هم در اقتباس های سینمایی از داستان های استیون کینگ آنها را دیده ایم. یکی از مهم ترین های شان سیسی اسپیک بازیگر نقش روث دیور مادر هنری دیور است. سیسی اسپیک یک انتخاب ویژه برای این سریال بود. او در اولین اقتباس سینمایی از آثار کینگ نقش اصلی را بر عهده داشت، فیلم ماندگار و ترسناک «کری» به کارگردانی برایان دی پالما که در سال 1976 ساخته شد.

بیل اسکار سگارد بازیگر نقش پسر جوان و بی نام و وحشت انگیز سریال هم یکی از آخرین بازیگرانی است که در یکی از آثار اقتباسی کینگ بازی کرده. او سال گذشته در نقش شخصیت شرور و ترسناک فیلم تحسین شده «It» ظاهر شد. آندره هالند بازیگر نقش هنری دیور هم از چهره های نوظهور سینمای جهان است که طی سال های اخیر دو بازی در دو فیلم «سلما» و «مهتاب» و البته سریال «نیک» به کارگردانی استیون سودربرگ داشته است. در کنار این بازیگران کلی بازیگر جوان و با سابقه دیگر هم در این سریال حضور دارند.


فیلم های قبلی کینگ را نبینید

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

«کسل راک» به نوعی گردآورنده برخی نشانه ها و شخصیت ها در یکی از مهم ترین لوکیشن های جغرافیایی آثار کینگ است. شاید با خودتان فکر کنید اگر فیلم های اقتباسی قبلی از آثار کینگ را ندیده باشید نتوانید از مهم سریال چیزی سر در بیاورید اما اصلا اینطور نیست. اتفاقا خود استیون کینگ هم در یکی از گفتگوهایش از مخاطبان خواسته تا کشف و شهود درباره ارجاعات سریال به رمان ها و داستان های او را رها کنند و از خود سریال لذت ببرند، به گفته کینگ این سریال آنقدر جذاب است که اصلا نیازی نیست مخاطب به شباهت ها فکر کند.

این نکته ای که کینگ به آن اشاره کرده دقیقا همان نقطه قوتی است که منتقدان سریال آن را مهم ترین ویژگی سریال می دانند. بیشتر منتقدان درباره سریال گفته اند سازندگان «کسل راک» در دام چپاندن نشانه ها و اشتراکات آثار کینگ در سریال نیفتاده اند و این باعث شده اثر بتواند در عین وفاداری به آثار و فضاسازی های کینگ و آثارش هویت مستقل خود را حفظ کند.


موسیقی متن جذاب

         سریال ترسناک «کسل راک»؛ اجتماع شخصیت‌های استیون کینگ

طبیعتا برای سریالی مثل «کسل راک» هم موسیقی متن یک ویژگی مهم و حیاتی است، به همین دلیل تهیه کنندگان به سراغ یکی از بهترین ها در این زمینه رفته اند: توماس نیومن. او که تا به حال 14 بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده خالق موسیقی متن تعدادی از بهترین فیلم هایی است که شما در طول زندگی تان دیده اید، از «وال – ای» و «در جستجوی نمو» تا «زنان کوچک» و «زیبای آمریکایی» و «جاده تباهی».

البته نیومن از جهتی هم بهترین انتخاب ممکن برای این سریال بود چرا که تجربه ساخت موسیقی متن فیلم های اقتباسی مهمی از آثار استیون کینگ را دارد که مهم ترین هایش «رستگاری در شاوشنک» و «مسیر سبز» هستند.

نیومن برای «کسل راک» دست به یک کار خلاقانه زده و ترکیبی از تم های آشنایی را که پیش از این در آثار کینگ شنیده شده دور هم جمع کرده است. به این ترتیب آنها که همیشه پیگیر استیون کینگ بوده اند از شنیدن موسیقی متن این سریال حسابی لذت خواهند برد و مخاطبان دیگر هم حسابی غافلگیر می شوند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

از رکورد تولید پلی اتیلن تا آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده
استان ها -ایرنا- رکورد تولید پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد، مهلت دادگاه به متهمان پدیده، تخصیص هزار میلیارد ریال به طرح های سفر رییس جمهوری، توسعه چابهار از اولویت های وزارت خارجه و آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده عناوین اخبار و گزارش هایی است که طی 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.
بالگرد ارتش در تهران از سقوط نجات یافت
تهران- ایرنا- سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری تهران اعلام کرد: بالگرد ارتش با مهارت خلبان از سقوط نجات یافت و به سلامت در یکی از تپه های روستاهای اطراف صبا شهر بر زمین نشست.
سردار فدوی: امروز دشمنان در برابر ایران موضع دفاعی گرفته اند
شهرری ـ ایرنا ـ جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ایران اسلامی در مقابل دشمنان به هیچ عنوان منفعل نیست، گفت: امروز دشمنان با صدای بلند اعتراف می کنند که در مقابل جمهوری اسلامی ایران موضع دفاعی گرفته اند.
پیکر مطهر جانباز و آزاده دفاع مقدس در فردیس تشییع شد
کرج - ایرنا - پیکر مطهر جانباز و آزاده دفاع مقدس تقی کریم سلطانی روز پنجشنبه از مقابل منزلش در شهر فردیس استان البرز بر روی دستان امت حزب الله تشییع شد.
لایروبی مناطق سیلزده خراسان جنوبی در اولویت است
بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به شدت بارش های رگباری در 24 ساعت گذشته و وقوع سیل در برخی شهرستان های استان تخلیه گل و لای منازل و معابر سیلزده در اولویت دستگاه های خدمت رسان قرار گرفته است.
فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور
کرمان - ایرنا - وقوع آتش سوزی در بازارهای تاریخی کشور به علت بافت قدیمی، فرسودگی تاسیسات و رعایت نکردن ایمنی اتفاقی تکراری است لذا با پیشگیری و ایمن سازی بازار بزرگ کرمان از هم اکنون می توان از فاجعه ای احتمالی در طولانی ترین راسته بازار کشور جلوگیری کرد.
«ترزا می» به آخر خط رسیده است
لندن – ایرنا – به فاصله کمی پس از اعلام طرح جدید دولت انگلیس درباره نحوه خروج این کشور از اتحادیه اروپا، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس با موجی از انتقادها در داخل مواجه شده و فشارها برای وادار کردن او به کناره‌گیری از قدرت به اوج رسیده است.
نمایش عروسک پوتین در بی بی سی صدای کرملین را درآورد
مسکو - ایرنا- سخنگوی رئیس جمهوری روسیه از به کار بردن عروسکی شبیه به ولادیمیر پوتین در شبکه تلویزیونی بی بی سی به شدت انتقاد کرد.
نگرانی روس ها از تنش آفرینی آمریکا درمنطقه
مسکو - ایرنا - رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه سیر اوضاع پیرامون ایران از سوی آمریکا را سناریوی خطرناکی خواند که با خروج ایالات متحده از توافق هسته ای کلید خورد و همچنان ادامه دارد.
عمران خان پیروزی مودی را در انتخابات هند تبریک گفت
اسلام آباد - ایرنا - درحالیکه نتیجه نهایی انتخابات هند هنوز رسما اعلام نشده است ، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان پیشتازی حزب 'بهاراتیا جاناتا' در انتخابات پارلمانی هند را به «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور تبریک گفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هند محموله مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار کشف و ضبط کرد
دهلی نو- ایرنا - گارد ساحلی هند اعلام کرد که یک محموله بزرگ مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار را از یک قایق پاکستانی در نزدیکی آب های ساحلی گجرات کشف و ضبط کرده است .
آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
با خدا صحبت کن!
مسابقه با خدا صحبت کن فرصتی است که توسط ایرانسل و اپلیکیشن تپ سانگ در اختیار افراد با استعداد گویندگی قرار گرفته است.
چاپ کارت شناسایی pvc با طول عمر بالا امکان‌پذیر است؟
کارت شناسایی همان‌طور که از نام آن برمی‌آید نوعی کارت است که از آن به‌منظور معرفی و شناسایی افراد و تشخیص هویت استفاده می‌شود.
دیدنگار، مرجع معتبر خریدوفروش دوربین عکاسی کارکرده
این روزها با توجه به نوسان قیمت دوربین عکاسی و نیز افزایش آن توان خرید دوربین عکاسی نو از عهده خیلی از افراد برنمی‌آید. از طرفی بسیاری از علاقه‌مندان عکاسی تمایل دارند تا مدل‌های جدیدتر دوربین را خریداری کنند و به‌ناچار مجبورند که دوربین خود را بفروشند تا دوربین بهتری تهیه کنند.