ساز و کار مالی اروپا جایگزین دلار آمریکا می‌شود

00:40 ۱۹ روز و ۱۰ ساعت پیش برترین ها 145 0

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اذعان سیاستمداران اروپایی به ضعف در برابر سیاست‌های فرا سرزمینی آمریکا گفت: بی‌جهت نیست بعضی از مسئولان ارشد کشورهای اروپا رسما اعلام کرده‌اند که اگر ساز و کار مالی اروپا راه‌اندازی شود، به آن می‌پیوندند.

برترین ها

خبرگزاری فارس: پدرام سلطانی امروز در سمینار مشترک فرصت‌های اقتصادی ایران و کره جنوبی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: جمهوری کره از 50 سال پیش مسیری را در جهت توسعه اقتصادی و صنعتی شدن طی کرده، به طوری که این مسیر این کشور را در زمره اقتصادهای توسعه آسیا و جهان قرار داده است و بنابراین این کشور می‌تواند سرمشق خوبی برای سیاستگذاران و مسئولان بخش خصوصی کشور ما به جهت آموختن راز و مرزهای صنعتی شدن و توسعه‌یافتگی اقتصاد باشد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه ایران در حال گذراندن دوران سختی از اقتصاد است، افزود: طبیعتا رویکردی که دولت فعلی آمریکا بر علیه ایران اتخاذ کرده، نه فقط تهدیدی برای اقتصاد و ثبات اقتصادی کشور ما است، بلکه هشدار جدی است به تمام کشورهایی دنیا که اگر یک اقتصاد بزرگ از توانایی مالی و اقتصادی خود به عنوان سلاح علیه یک کشور استفاده کند، می‌تواند این سلاح خطری در جهت ثبات امنیتی جهان باشد و این سلاح می‌تواند در آینده علیه سایر کشورها هم استفاده شود.
سلطانی اظهار داشت: آمریکا به عنوان یکی از پایه گذاران عصر جهانی شدن و مروج تعامل اقتصادی و تجاری کشورها و تسهیل تجاری و از بنیانگذاران تعرفه و تجارت امروز در خلاف مسیری که خودش بینان نهاده گام بر می‌دارد و منافع اقتصادی خودش را به بهای تحمیل هزینه به سایر کشورها حتی همسایگان و شرکای تجاری‌اش مانند کانادا، مکزیک، ژاپن و اروپا کشورهای به کار گرفته است، به همین جهت اقدامی که توسط سایر کشورهای متعهد ایران در برجام اتخاذ شده در جهت حفظ برجام و به وجود آمدن مجالی برای روابط تجاری و سایر کشورها نه فقط برای کمک به ایران بلکه برای کمک به اقتصاد خودشان است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی بیان داشت: سیاستمداران اروپایی اذغان دارند، در برابر سیاست‌های فرا سرزمینی آمریکا ضعف و آسیب‌پذیرند و مسیری که اروپا اکنون برای ساز و کار مالی ویژه دنبال می‌کند، جایگزین در برابر دلار آمریکا برای داشتن ابزار جلوگیری از فشار و این گونه سیاست‌های تحمیلی است.
سلطانی گفت: حتما این تهدید را کشورهای توسعه یافته دیگر و اقتصادهای بزرگ دیگر مانند جمهوری کره، ژاپن، چین، روسیه، هند و اقتصادهای بزرگ و نوظهور قاره آسیا احساس کرده‌اند و بی‌جهت نیست، بعضی از مسئولان ارشد آنها رسما اعلام می‌کنند که اگر ساز و کار مالی اروپا راه‌اندازی شود، به آن خواهند پیوست.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که جمهوری کره هم به این ساز و کار توجه کند و طبیعتا این قابل تصور است که شرکت‌های بزرگ کره‌ای در شرایط فعلی علیرغم علاقه وافری که به بازار ایران و تعامل با اقتصاد ایران دارند، به واسطه ملاحظات منافعشان در امریکا از همکاری با ایران تا حد زیادی اجتناب کرده‌اند و اگرچه این خوشایند ما نیست، اما یک واقعیت انکار ناپذیر در عرصه اقتصاد جهانی است.
وی افزود: اما شبکه شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی و کره‌ای امکان همکاری با هم را در چارچوب این ساز و کار مالی حتما می‌توانند داشته باشند.
سلطانی بیان داشت: تحریم‌ها لطمات زیادی به اقتصاد ایران وارد کرده و در مقایسه هزینه و فایده این تحریم‌ها حتما هزینه‌ها آنها برای ما بیشتر بوده،اما از فواید آن این است که ما مهارت تعامل در فضای چالشی را آموخته‌ایم.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: دهه‌های آینده دهه نزاع اقتصادی بین فیل‌های اقتصاد دنیا از جمله آمریکا، چین و سایر اقتصادهای نوظهور مانند هند و سایر اقتصادها مثل روسیه و چه بسا اتحادیه اروپا، ژاپن و کره جنوبی است و در این فراز و فرود کشورهای دیگر هم به دنبال بیشینه کردن سهم خود در تجارت بین‌المللی هستند.
سلطانی اظهار داشت: جهانی شدن در چند دهه گذشته دستاوردهای زیادی برای کشورهای توسعه یافته دارد و آنها با ترویج آزاد سازی تجاری و معاهدات دو جانبه و چند جانبه توانستند رشد خوبی برای اقتصاد خودشان به ارمغان بیاورند و امروز اگر آمریکا از جهانی سازی طفره می‌رود، برای این است که امروز منافع کشورها و اقتصادهای نوظهور از کشورهای توسعه یافته بیشتر شده است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: از این پس اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه باید پرچم جهانی شدن را بلند نگه دارند و باید به این نکته توجه کنند که میوه جهانی شدن دیگر عصاره‌ای برای کشورهای توسعه یافته ندارد.
وی گفت: ما توانستیم در تحریم‌ها شبکه‌ای از تعاملات مویرگری را با سایر کشورها بوجود آوریم و این شبکه باید در ماه‌های آینده تقویت شود و ما به عنوان بخش خصوصی از بانک مرکزی و دولت انتظار داریم به این موضوع توجه کنند که هر سیاست که به شبکه مویرگی اقتصاد ایران لطمه بزند، حتما به صلاح اقتصاد کشور نیست و پیمان سپاری ارزی و محدودیت‌های وضع شده در تجارت خارجی از همان سیاست‌ها است و اتاق بازرگانی اصلاح و بهبود این سیاست‌ها را دنبال می‌کند.
وی گفت: ما با اقتصاد تپنده کره‌جنوبی فرصت‌های همکاری فراوانی را داریم و چند دهه همراستایی و همکاری بسیار خوب در عرصه تجارت و دیپلماسی و سایر شئونات همکاری بین دو کشور به هر دولت و دو کشور اثبات کرده که می‌توانند شرکای پایداری برای یکدیگر باشند و به همین جهت انتظار بخش خصوصی ایران از همتایان در کره این است که در این دوران سخت ما نیاز بیشتری به توجه و همراهی دوستانمان داریم و انتظار داریم که بتوانیم همکاری‌های بیشتری در حوزه انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک داشته باشیم.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فوتبال شرق آسیا پیشرفته تر است
شیراز- ایرنا- داوود مهابادی پیشکسوت فوتبال و بازیکن سابق تیم استقلال تهران گفت: فوتبال شرق آسیا به ویژه تیم های ژاپن،کره جنوبی و حتی چین ازغرب این قاره پیشرفته است چرا که آنها سرمایه گذاری و برنامه ریزی بسیار خوبی کرده اند.
دانش فنی تولید هگزامین پایدار بدون کلوخگی درهرمزگان بومی سازی شد
بندرعباس - ایرنا - مدیر مجتمع کشت و صنعت گامرون گفت: این شرکت با تحقیقات علمی توانست دانش فنی تولید هگزامین پایدار بدون کلوخگی را بدست آورده و آنرا بومی سازی کند.
هدف جشنواره های علمی شناسایی صاحبان ایده است
تهران- ایرنا-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره های علمی گفت: هدف از برگزاری این جشنواره ها شناسایی و معرفی صاحبان ایده است.
برگزیدگان بیستمین جشنواره جوان خوارزمی معرفی شدند
تهران- ایرنا- 43 برگزیده بیستمین جشنواره جوان خوارزمی امروز دوشنبه با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری معرفی شدند.
اینجا ایران است؛ ارتباط با اینترنت زرد نیست
تهران– ایرنا– ورود اینترنت به ایران ماجرای پر فراز و نشیبی دارد. استارت اولیه آن در سال 1992 زده شد، در نهایت دو سال بعد اینترنت به ایران رسید و بعد از مدت کوتاهی استفاده از آن همه گیر شد؛ شرح ماجرا اما از زبان طراح راه اندازی ارتباط اینترنت در ایران حس و حال دیگری دارد.
دانش آموزان چهارمحال و بختیاری در مسابقات  محاسبه ذهنی برتر شدند
شهرکرد- ایرنا - مدیر اجرایی محاسبه ذهنی با چرتکه چهارمحال و بختیاری گفت: دو دانش آموز این استان که به مسابقات جهانی محاسبه ذهنی با چرتکه (ucmas) راه پیدا کرده بودند، توانستند مقامهای برتر را به خود اختصاص دهند.
قیمت احتمالی خودرو‌های پرتیراژ داخلی
طبق توافق صورت گرفته میان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان، خودروسازان و قطعه‌سازها، قیمت خودروهای داخلی به‌طور میانگین، ۷۰درصد افزایش خواهد یافت.
مدارس عشایری شیروان به امکانات رایانه ای تجهیز شد
بجنورد- ایرنا- معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: مدارس عشایر شیروان به امکانات رایانه ای تجهیز شد و در این راستا 23 دستگاه لپ تاپ، 30 دستگاه کامپیوتر و تعدادی میکروسکوپ در اختیار این مدارس قرار گرفت.
توصیه‌های رهبر انقلاب درباره بودجه ۹۸
نمایندگان می‌گویند بودجه ۹۸ در ۴ محور اصلاحی به مجلس تقدیم می‌شود؛ اصلاحاتی که مهم‌ترین آنها یعنی «بازنگری در سهم صندوق توسعه ملی» و «افزایش بودجه دفاعی»، از یکسو سقف درآمدهای دولت را کاهش داده و از سوی دیگر بر هزینه‌های پیش‌بینی‌شده افزوده است.
نگهداری اسناد ملی، حفظ داشته های یک ملت است
کرمان- ایرنا- مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه جنوب شرق کشور گفت : حفظ اسناد ملی، حفظ داشته های یک ملت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خواص میوه پاپایا (خربزه درختی) چیست؟
پاپایا یک میوه استوایی فوق ‌العاده سالم است که خواص بسیاری دارد.
پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون
شاید بسیاری فکر کنند که گمانه زنی در مورد پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون کار ساده‌ای است. اما برخی از سریال‌هایی که در فهرست ادامه مطلب آمده و جزو پرهزینه‌ترین سریال‌های بوده اند شما را شگفت زده خواهند کرد.
نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب
وزیر دفاع خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: امروز شما ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به کشور‌های منطقه می‌فروشید و بعد به ما می‌گویید که چرا موشک دارید؟! همه برای دفاع از خودشان باید تجهیز شوند.
حسینی نه ضمانت می‌گیرد، نه مجوز جدایی!
سیدحسین حسینی بی میل نیست که درنیم فصل به تیم دیگری برود اما باشگاه استقلال این دروازه بان را به هیچ تیمی نمی دهد وحتی به او اعلام کرده به جای این کارها تلاش کند به ترکیب اصلی برگردد.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
قیمت احتمالی خودرو‌های پرتیراژ داخلی
توصیه‌های رهبر انقلاب درباره بودجه ۹۸
هر کیلو آجیل شب یلدا ۶۰ تا ۱۰۰ هزار تومان
مذاکره ایران و عراق برای مبادله ریال و دینار
اعتراض مجلس به دولت درباره بودجه دفاعی ۹۸
قیمت منطقی گوشت چقدر باید باشد؟
آغاز عرضه مرغ منجمد ۸۹۰۰ تومانی در بازار
عضو انجمن مرغ: کفِ قیمت ۱۲ هزار تومان باشد
کاهش قیمت هندوانه در بازار
درخواست واردات برنج تراریخته رد شد