کدخدایی: اختلاف سلیقه در شورای نگهبان زیاد است

21:52 ۱۲ روز و ۳ ساعت پیش برترین ها 34 0

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک شورای نگهبان "قانون" است؛ نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی، البته اختلاف سلیقه هم در شورا وجود دارد.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک شورای نگهبان "قانون" است؛ نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی، البته اختلاف سلیقه هم در شورا وجود دارد.
عباسعلی کدخدایی در مستند "بدون توقف" که از شبکه سه سیما پخش شد، گفت: در زمان انتخابات ۸۸ برای اولین بار پیشنهاد دادیم که نمایندگان نامزدها می توانند در شورای نگهبان مستقر باشند و بر روند نظارتی ما آنها هم نظارت کنند و مکاتبات آن زمان هم موجود است و بخشی از آن چاپ هم شد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه مردم شما را چطور می بینند، اصولگرا یا اصلاح طلب؟ گفت: شما مرا چطور می بینید. شورای نگهبان در قالب این تعاریف حزبی و تشکیلاتی نیست. از جهت نگاه باید بگویم که نگاه های متفاوتی در شورای نگهبان داریم و اختلاف سلیقه هم خیلی بیشتر داریم؛ لذا شورای نگهبان یک حزب سیاسی نیست که ما بگوییم شما اصولگرا هستید یا اصلاح طلب.
کدخدایی در پاسخ به این سوال که چرا یکبار شورای نگهبان شاخصه تایید صلاحیت و رد صلاحیت تمام ادوار را اعلام نمی کند؟ گفت: ما وظیفه نداریم. ملاک و معیاری که به شورای نگهبان دادند چیست؟ آیا گفتند شما اصولگرا و اصلاح طلب را معیار قرار دهید یا اینکه گفتند شما افرادی که شرایط قانونی را دارند انتخاب کنید، کما اینکه قانون انتخابات هم این موضوع را مطرح کرده است.
وی افزود: از جهت قانونی، شورای نگهبان صلاحیت افراد را بررسی می کند و اینکه به قول شما اصلاح طلب ها ، صلاحیتشان تایید نمی شود، ایا بدلیل سیاسی بودن هست یا خیر و اگر بدلیل سیاسی باشد که نظر شما درست است اما اگر شورا برای رد صلاحیت استدلال داشت، سخن شما درست نیست. کما اینکه تبصره ماده ۵ قانون نظارت بر انتخابات دست ما را بسته است و براین اساس رد صلاحیت ها محرمانه بوده و به اطلاع داوطلب میرسد که در صورت اعتراض وی، رد صلاحیت هم قبل از اعلام لیست داوطلبان واجد صلاحیت باید به تایید شورای نگهبان برسد.
وی افزود: چرا رد صلاحیت شده ها دلایل رد صلاحیتشان را اعلام نمیکنند؟ چرا ما را مکلف می کنید، خودشان اعلام کنند آن وقت شما ببینید که ایا شورای نگهبان سیاسی برخورد کرده یا خیر.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد رد صلاحیت آیت الله هاشمی شما کتبا به ایشان اعلام کردید که به این دلیل رد صلاحیت شدید؟ گفت: بله. تفکیک انتخابات ریاست جمهوری با مجلس است و در انتخابات ریاست جمهوری فقط اسامی واجدین شرایط به وزارت کشور اعلام می شود و نسبت به بقیه کاندیداها هیچ گونه اظهار نظری نمی شود اما اگر خودشان بیایند شورای نگهبان به انها اعلام می کنیم که خیلی ها هم امدند.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه در مورد خبرگان چطور؟ ایا در مورد سیدحسن خمینی هم اعلام کردید؟ گفت: بله به همه اعلام می شود.
کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد اقای هاشمی ایا به شورا مراجعه ای شد که چرا ایشان رد صلاحیت شدند؟ گفت: خیر.
وی درباره اینکه در مورد رد صلاحیت اقای احمدی نژاد در دوره اخیر در سال ۹۶ به شورای نگهبان مراجعه ای شد؟ گفت: خیر نیامدند ولی افراد دیگری برای رد صلاحیتشان امدند.
وی درباره اینکه چرا نتایج انتخابات در سال ۸۸ زود اعلام شد ولی در سال ۹۲ با تاخیر بود؟ گفت: دلیلش این بود که وزارت کشور تجمیع آرا را الکترونیکی داشت و تا دوره قبل نداشت و بعد از ان کار انجام شد؛ لذا اصرارمان این است تا زمانی که اطمینان کافی ایجاد نشده نتایج را اعلام نکنیم و وزارت کشور آن موقع اعلام کرد ولی این اعلام زودهنگام دلیل بر وقوع تخلف نبوده است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا شورا در فضای موجود کشور خودش را مسوول می داند؟ گفت : امیدوارم همه مقید به قانون باشیم و قطعا نیت مان این است که جامعه مان اصلاح شود.
کدخدایی درباره اینکه چرا ترکیب اعضای شورای نگهبان تغییر نمی کند و افراد اصلاح طلب وارد شورا نمی شود ؟ گفت: ملاک شورای نگهبان قانون است و نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی. البته اختلاف سلیقه هم در شورا هست.
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه به نظر مردم تفکر حاکم بر شورای نگهبان عامل اصلی عدم پیشرفت کشور است ؟ گفت: فکر می کنم اندکی از مردم این نظر را داشته باشند و منم می توانم دلایلی بیاورم که مردم عملکرد شورا را تایید می کنند. ما نظرسنجی داریم. من هر روز خرید می کنم و مردم راحت حرفشان را می زنند و انتقادها را هم گوش می کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که اکثریت مردم از عملکرد شورا ناراضی اند ؟ گفت: این ادعاست.
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد مینو خالقی، نماینده مجلس اعلام کرد که بدلیل دست دادن، این خانم رد صلاحیت شد و از هیچ مرجع رسمی اطلاعاتی در این باره داده نشد و کانال ها عکس ها را منتشر کردند و محکوم شدند گفت: وظیفه ما نیست عکسها را منتشر کنیم و این کار باعث هتک حرمت فرد می‌شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اشتباه بزرگ هفته؛ پنالتی نبود آقای داوری!
در دیدار معوقه از هفته دوازدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور تیم‌های سپاهان و پرسپولیس از ساعت 16:10 امروز (یکشنبه) در ورزشگاه نقش جهان به مصاف هم رفتند که این بازی با نتیجه تساوی یک بر یک به پایان رسید.
جلال حسینی: پرسپولیس یک قدم کوتاه نمی‌آید
دیدار حساس و نفسگیر دو تیم سپاهان و پرسپولیس در حساس ترین مقطع فصل به تساوی یک بر یک انجامید تا دو تیم به روند بدون شکستشان را هم چنان ادامه بدهند .
سنگ‌ اندازی دوباره به اتوبوس پرسپولیس
پس از دیدار پرسپولیس و سپاهان، به سمت اتوبوس تیم فوتبال پرسپولیس سنگ پرتاب شد.
سیزدهمین پیروزی دینامو زاگرب در غیاب محرمی
تیم دینامو زاگرب در غیاب صادق محرمی، ملی‌پوش ایرانی به سیزدهمین پیروزی خود در لیگ کرواسی رسید.
بیرانوند: این رفتار‌ها بزرگی پرسپولیس را می‌رساند
دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس گفت: به هر شهری می‌رویم رفتار خوبی با ما نمی‌شود و این بزرگی پرسپولیس و بازیکنانش را می‌رساند.
راکیتیچ: شایسته بُرد ۴ گله در دربی بودیم
بارسا شب گذشته در ورزشگاه اختصاصی اسپانیول با ارائه یک بازی کاملا برتر 0-4 به پیروزی دست یافت.
شعر مدافع سپاهان درباره قهرمانی پرسپولیس!
هافبک سپاهان شعر جالبی را درباره قهرمانی پرسپولیس سرود.
خمارلو: سپاهان باید میلیون دلاری جریمه شود
باشگاه پرسپولیس به حوادث رخ داده در ورزشگاه نقش جهان در زمان بازی با سپاهان واکنش نشان داد.
بهانه گیری‌های عجیب ستاره گرانقیمت یونایتد!
الکسیس سانچس ستاره شیلیایی یونایتد از محل یخچال رختکن این تیم شکایت داشته است.
رئال مادرید به سختی بر قعرنشین غلبه کرد
رئال مادرید در مقابل تیم قعرنشین اوئسکا به سختی به پیروزی دست یافت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397-09-17
قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در بازار تهران ۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان شد.
ابوالفضل زرویی نصرآباد؛ ملا نصرالدین در محفل گل آقا
همین که از «ملانصرالدین» حرف بزنیم انگار یک نام است که در ذهن مخاطب زنده می‌شود. «ابوالفضل زرویی‌نصرآباد» هر چند که القاب بسیار دیگری در مطبوعات ایران داشت، القابی، چون «چغندر میرزا»، «ننه قمر»، «کلثوم ننه»، «آمیز ممتقی»، «میرزا یحیی».
فوتبالیست معروف را از تانکر آب بیرون کشیدند!
بازپرس سابق دادسرای ارشاد پرده از یک پارتی جنجالی برداشت.
گشت و گذار رئیس جمهور آلمان در چین
فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهور آلمان که در سفری شش روزه به چین رفته است از نقاط مختلف شهر گوانگ‌ژو دیدن کرد.
غذا‌های نونی برای شام؛ از کوکو تا فلافل
اگر به دنبال راهی آسان و مناسب برای آشپزی هستید، غذا‌های نونی می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد. در این مطلب طرز تهیه چند غذای نونی خوشمزه را آموزش می‌دهیم تا در این شب‌های سرد پاییزی نوش جان کنید و لذت ببرید.
چین، سفیر آمریکا را هم احضار کرد
پیش شرط ایجاد یک منطقه قوی از نگاه ظریف
ری شهری: بعد از ۴۰ سال وقت ارزیابی است
ترامپ: اعترافات مدیر پیشین FBI دروغ است
روحانی: شکستی دیگر برای آمریکا رقم خورد
گراهام: اگر کمک آمریکا نبود، سعودی‌ها باید فارسی حرف می‌زدند
روزنامه آلمانی: موشک‌های ایرانی قابلیت رسیدن به اروپا را دارند
روحانی: اهتمام ایران شکستی دیگر را برای آمریکا رقم زد
تعهد سه کشور اروپایی به عراق درباره ایران
حکم اعدام باقری درمنی تأیید شد