کدخدایی: اختلاف سلیقه در شورای نگهبان زیاد است

21:52 ۸۰ روز و ۱۶ ساعت پیش برترین ها 162 0

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک شورای نگهبان "قانون" است؛ نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی، البته اختلاف سلیقه هم در شورا وجود دارد.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک شورای نگهبان "قانون" است؛ نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی، البته اختلاف سلیقه هم در شورا وجود دارد.
عباسعلی کدخدایی در مستند "بدون توقف" که از شبکه سه سیما پخش شد، گفت: در زمان انتخابات ۸۸ برای اولین بار پیشنهاد دادیم که نمایندگان نامزدها می توانند در شورای نگهبان مستقر باشند و بر روند نظارتی ما آنها هم نظارت کنند و مکاتبات آن زمان هم موجود است و بخشی از آن چاپ هم شد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه مردم شما را چطور می بینند، اصولگرا یا اصلاح طلب؟ گفت: شما مرا چطور می بینید. شورای نگهبان در قالب این تعاریف حزبی و تشکیلاتی نیست. از جهت نگاه باید بگویم که نگاه های متفاوتی در شورای نگهبان داریم و اختلاف سلیقه هم خیلی بیشتر داریم؛ لذا شورای نگهبان یک حزب سیاسی نیست که ما بگوییم شما اصولگرا هستید یا اصلاح طلب.
کدخدایی در پاسخ به این سوال که چرا یکبار شورای نگهبان شاخصه تایید صلاحیت و رد صلاحیت تمام ادوار را اعلام نمی کند؟ گفت: ما وظیفه نداریم. ملاک و معیاری که به شورای نگهبان دادند چیست؟ آیا گفتند شما اصولگرا و اصلاح طلب را معیار قرار دهید یا اینکه گفتند شما افرادی که شرایط قانونی را دارند انتخاب کنید، کما اینکه قانون انتخابات هم این موضوع را مطرح کرده است.
وی افزود: از جهت قانونی، شورای نگهبان صلاحیت افراد را بررسی می کند و اینکه به قول شما اصلاح طلب ها ، صلاحیتشان تایید نمی شود، ایا بدلیل سیاسی بودن هست یا خیر و اگر بدلیل سیاسی باشد که نظر شما درست است اما اگر شورا برای رد صلاحیت استدلال داشت، سخن شما درست نیست. کما اینکه تبصره ماده ۵ قانون نظارت بر انتخابات دست ما را بسته است و براین اساس رد صلاحیت ها محرمانه بوده و به اطلاع داوطلب میرسد که در صورت اعتراض وی، رد صلاحیت هم قبل از اعلام لیست داوطلبان واجد صلاحیت باید به تایید شورای نگهبان برسد.
وی افزود: چرا رد صلاحیت شده ها دلایل رد صلاحیتشان را اعلام نمیکنند؟ چرا ما را مکلف می کنید، خودشان اعلام کنند آن وقت شما ببینید که ایا شورای نگهبان سیاسی برخورد کرده یا خیر.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد رد صلاحیت آیت الله هاشمی شما کتبا به ایشان اعلام کردید که به این دلیل رد صلاحیت شدید؟ گفت: بله. تفکیک انتخابات ریاست جمهوری با مجلس است و در انتخابات ریاست جمهوری فقط اسامی واجدین شرایط به وزارت کشور اعلام می شود و نسبت به بقیه کاندیداها هیچ گونه اظهار نظری نمی شود اما اگر خودشان بیایند شورای نگهبان به انها اعلام می کنیم که خیلی ها هم امدند.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه در مورد خبرگان چطور؟ ایا در مورد سیدحسن خمینی هم اعلام کردید؟ گفت: بله به همه اعلام می شود.
کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد اقای هاشمی ایا به شورا مراجعه ای شد که چرا ایشان رد صلاحیت شدند؟ گفت: خیر.
وی درباره اینکه در مورد رد صلاحیت اقای احمدی نژاد در دوره اخیر در سال ۹۶ به شورای نگهبان مراجعه ای شد؟ گفت: خیر نیامدند ولی افراد دیگری برای رد صلاحیتشان امدند.
وی درباره اینکه چرا نتایج انتخابات در سال ۸۸ زود اعلام شد ولی در سال ۹۲ با تاخیر بود؟ گفت: دلیلش این بود که وزارت کشور تجمیع آرا را الکترونیکی داشت و تا دوره قبل نداشت و بعد از ان کار انجام شد؛ لذا اصرارمان این است تا زمانی که اطمینان کافی ایجاد نشده نتایج را اعلام نکنیم و وزارت کشور آن موقع اعلام کرد ولی این اعلام زودهنگام دلیل بر وقوع تخلف نبوده است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا شورا در فضای موجود کشور خودش را مسوول می داند؟ گفت : امیدوارم همه مقید به قانون باشیم و قطعا نیت مان این است که جامعه مان اصلاح شود.
کدخدایی درباره اینکه چرا ترکیب اعضای شورای نگهبان تغییر نمی کند و افراد اصلاح طلب وارد شورا نمی شود ؟ گفت: ملاک شورای نگهبان قانون است و نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی. البته اختلاف سلیقه هم در شورا هست.
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه به نظر مردم تفکر حاکم بر شورای نگهبان عامل اصلی عدم پیشرفت کشور است ؟ گفت: فکر می کنم اندکی از مردم این نظر را داشته باشند و منم می توانم دلایلی بیاورم که مردم عملکرد شورا را تایید می کنند. ما نظرسنجی داریم. من هر روز خرید می کنم و مردم راحت حرفشان را می زنند و انتقادها را هم گوش می کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که اکثریت مردم از عملکرد شورا ناراضی اند ؟ گفت: این ادعاست.
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد مینو خالقی، نماینده مجلس اعلام کرد که بدلیل دست دادن، این خانم رد صلاحیت شد و از هیچ مرجع رسمی اطلاعاتی در این باره داده نشد و کانال ها عکس ها را منتشر کردند و محکوم شدند گفت: وظیفه ما نیست عکسها را منتشر کنیم و این کار باعث هتک حرمت فرد می‌شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

چرا نمی‌توانید عاشق بشوید؟
امروزه با وجود توسعه‌ی شبکه‌های اجتماعی، تنهایی به طرز عجیبی فراگیر شده است. تقریبا نیمی از افراد بزرگسال به سختی می‌توانند شریک زندگی برای خود پیدا کنند. در این مطلب به شما می‌گوییم چرا بعضی از افراد انگار هرگز نمی‌توانند روابطی محکم و عاشقانه برقرار کنند.
رفعتی: شادی گل دژاگه اخطار نداشت
رئیس دپارتمان داوران فدراسیون فوتبال گفت: خورشیدی بازی تیم‌های تراکتورسازی و استقلال را به خوبی قضاوت کرد و تصمیم‌های او در شکست استقلال تاثیرگذار نبود.
رافت: پرسپولیس به کورس قهرمانی برگشت
پایان رافت پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: برخی اشتباهات داوری می‌تواند سرنوشت یک تیم را تغییر دهد و به همین خاطر می‌گویم باید از VAR در لیگ برتر استفاده کنیم.
بودیمیر، وسیله‌ای برای گلزنی علیپور!
به نظر می‌رسد مهاجم جدید پرسپولیس وسیله‌ای برای گل زدن علیپور باشد.
سیدجلال مشکلی برای همراهی پرسپولیس ندارد
کاپیتان تیم پرسپولیس به بازی روز دوشنبه مقابل پدیده شهر خودرو خواهد رسید.
کانته به فکر جدایی از چلسی افتاد
هافبک تیم ملی فرانسه و عضو باشگاه چلسی به فکر جدایی از این تیم افتاده است.
آشتیانی: عذر خطیر پذیرفتنی نیست
مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: سوپرکاپ حق استقلال بوده ، ولی اگر بگوییم سرنوشت سوپرکاپ به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بحث بازیکن جدید گره خورده، نه ادبیات خوبی محسوب می‌شود و نه تفکر خوبی.
استیلی: نمی‌خواهیم تیم‌های باشگاهی آسیب ببینند
مدیر تیم امید کشورمان گفت:نمی‌خواهیم تیم‌های باشگاهی آسیب ببینند اما در راه آماده‌سازی برای صعود به المپیک تنها 20 روز فرصت داریم.
داوران بی‌پناه در محاصره گلادیاتور‌ها
فوتبال به این دلیل محبوب و پرتماشاگر است که هیجان دارد و لذت اما آنچه این روزها در لیگ برتر می گذرد نه هیجان است نه لذت بلکه مجموعه ای از هتاکی‌هاست برای یک مشت امتیاز.
مهاجم پیشین پرسپولیس در انتظار تأیید علی کریمی
مهاجم پیشین تیم فوتبال پرسپولیس در آستانه پیوستن به سپیدرود رشت قرار دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمار اولیه ثبت‌نام در کنکور ۹۸
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۸ از ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز شده است و تاکنون حدود ۱۲۷ هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.
مد‌های زنانه برای بهار ۲۰۱۹
اگر اهل دنبال کردن مد هستید و دوست دارید که استایلی به روز داشته باشید، با مد‌های بهار ۲۰۱۹ که در ادامه به شما معرفی کرده ایم، همراه مان باشید.
بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
نظر کارشناس داوری درباره شادی گل اشکان دژاگه
شادی گل هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی مقابل استقلال سبب ایجاد حواشی زیادی شد.
«تتو»ی ایرانی برنده خرس بلورین برلین شد
«تتو» به کارگردانی فرهاد دل‌آرام موفق به کسب جایزه خرس بلورین بهترین فیلم کوتاه از سوی هیات داوران جوان بخش نسل جشنواره فیلم برلین شد.
روزنامه اصولگرا به عارف: اگر لیف هم اعتماد به نفس شما را داشت تا حالا معاون رئیس‌جمهور شده بود
ترامپ، امروز دنیا را غافلگیر می‌کند
مجروحان حادثه تروریستی زاهدان در بیمارستان
جلسه ویژه مجلس درباره حادثه تروریستی زاهدان
ترامپ: از سوی ژاپن نامزد صلح نوبل شده‌ام
اعتراض به تصویب برجام در مراسم وداع با شهدا
۲۷ بهمن ۱۳۶۲، آغاز عملیات والفجر ۵
رضا پهلوی، حادثه تروریستی خاش را محکوم کرد!
وضعیت آیت‌الله مؤمن تغییری نداشته است
هشدار «ج.ا» درباره حملات تروریستی اخیر