کدخدایی: اختلاف سلیقه در شورای نگهبان زیاد است

21:52 ۱۷۷ روز و ۹ ساعت پیش برترین ها 207 0

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک شورای نگهبان "قانون" است؛ نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی، البته اختلاف سلیقه هم در شورا وجود دارد.

برترین ها

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی شورای نگهبان گفت: ملاک شورای نگهبان "قانون" است؛ نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی، البته اختلاف سلیقه هم در شورا وجود دارد.
عباسعلی کدخدایی در مستند "بدون توقف" که از شبکه سه سیما پخش شد، گفت: در زمان انتخابات ۸۸ برای اولین بار پیشنهاد دادیم که نمایندگان نامزدها می توانند در شورای نگهبان مستقر باشند و بر روند نظارتی ما آنها هم نظارت کنند و مکاتبات آن زمان هم موجود است و بخشی از آن چاپ هم شد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه مردم شما را چطور می بینند، اصولگرا یا اصلاح طلب؟ گفت: شما مرا چطور می بینید. شورای نگهبان در قالب این تعاریف حزبی و تشکیلاتی نیست. از جهت نگاه باید بگویم که نگاه های متفاوتی در شورای نگهبان داریم و اختلاف سلیقه هم خیلی بیشتر داریم؛ لذا شورای نگهبان یک حزب سیاسی نیست که ما بگوییم شما اصولگرا هستید یا اصلاح طلب.
کدخدایی در پاسخ به این سوال که چرا یکبار شورای نگهبان شاخصه تایید صلاحیت و رد صلاحیت تمام ادوار را اعلام نمی کند؟ گفت: ما وظیفه نداریم. ملاک و معیاری که به شورای نگهبان دادند چیست؟ آیا گفتند شما اصولگرا و اصلاح طلب را معیار قرار دهید یا اینکه گفتند شما افرادی که شرایط قانونی را دارند انتخاب کنید، کما اینکه قانون انتخابات هم این موضوع را مطرح کرده است.
وی افزود: از جهت قانونی، شورای نگهبان صلاحیت افراد را بررسی می کند و اینکه به قول شما اصلاح طلب ها ، صلاحیتشان تایید نمی شود، ایا بدلیل سیاسی بودن هست یا خیر و اگر بدلیل سیاسی باشد که نظر شما درست است اما اگر شورا برای رد صلاحیت استدلال داشت، سخن شما درست نیست. کما اینکه تبصره ماده ۵ قانون نظارت بر انتخابات دست ما را بسته است و براین اساس رد صلاحیت ها محرمانه بوده و به اطلاع داوطلب میرسد که در صورت اعتراض وی، رد صلاحیت هم قبل از اعلام لیست داوطلبان واجد صلاحیت باید به تایید شورای نگهبان برسد.
وی افزود: چرا رد صلاحیت شده ها دلایل رد صلاحیتشان را اعلام نمیکنند؟ چرا ما را مکلف می کنید، خودشان اعلام کنند آن وقت شما ببینید که ایا شورای نگهبان سیاسی برخورد کرده یا خیر.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد رد صلاحیت آیت الله هاشمی شما کتبا به ایشان اعلام کردید که به این دلیل رد صلاحیت شدید؟ گفت: بله. تفکیک انتخابات ریاست جمهوری با مجلس است و در انتخابات ریاست جمهوری فقط اسامی واجدین شرایط به وزارت کشور اعلام می شود و نسبت به بقیه کاندیداها هیچ گونه اظهار نظری نمی شود اما اگر خودشان بیایند شورای نگهبان به انها اعلام می کنیم که خیلی ها هم امدند.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه در مورد خبرگان چطور؟ ایا در مورد سیدحسن خمینی هم اعلام کردید؟ گفت: بله به همه اعلام می شود.
کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد اقای هاشمی ایا به شورا مراجعه ای شد که چرا ایشان رد صلاحیت شدند؟ گفت: خیر.
وی درباره اینکه در مورد رد صلاحیت اقای احمدی نژاد در دوره اخیر در سال ۹۶ به شورای نگهبان مراجعه ای شد؟ گفت: خیر نیامدند ولی افراد دیگری برای رد صلاحیتشان امدند.
وی درباره اینکه چرا نتایج انتخابات در سال ۸۸ زود اعلام شد ولی در سال ۹۲ با تاخیر بود؟ گفت: دلیلش این بود که وزارت کشور تجمیع آرا را الکترونیکی داشت و تا دوره قبل نداشت و بعد از ان کار انجام شد؛ لذا اصرارمان این است تا زمانی که اطمینان کافی ایجاد نشده نتایج را اعلام نکنیم و وزارت کشور آن موقع اعلام کرد ولی این اعلام زودهنگام دلیل بر وقوع تخلف نبوده است.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا شورا در فضای موجود کشور خودش را مسوول می داند؟ گفت : امیدوارم همه مقید به قانون باشیم و قطعا نیت مان این است که جامعه مان اصلاح شود.
کدخدایی درباره اینکه چرا ترکیب اعضای شورای نگهبان تغییر نمی کند و افراد اصلاح طلب وارد شورا نمی شود ؟ گفت: ملاک شورای نگهبان قانون است و نه اصلاح طلبی و نه اصولگرایی. البته اختلاف سلیقه هم در شورا هست.
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه به نظر مردم تفکر حاکم بر شورای نگهبان عامل اصلی عدم پیشرفت کشور است ؟ گفت: فکر می کنم اندکی از مردم این نظر را داشته باشند و منم می توانم دلایلی بیاورم که مردم عملکرد شورا را تایید می کنند. ما نظرسنجی داریم. من هر روز خرید می کنم و مردم راحت حرفشان را می زنند و انتقادها را هم گوش می کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که اکثریت مردم از عملکرد شورا ناراضی اند ؟ گفت: این ادعاست.
وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در مورد مینو خالقی، نماینده مجلس اعلام کرد که بدلیل دست دادن، این خانم رد صلاحیت شد و از هیچ مرجع رسمی اطلاعاتی در این باره داده نشد و کانال ها عکس ها را منتشر کردند و محکوم شدند گفت: وظیفه ما نیست عکسها را منتشر کنیم و این کار باعث هتک حرمت فرد می‌شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
کشف دو جمجمه انسان در دربند
دو جمجمه و مقادیری استخوان متعلق به استخوان در ارتفاعات دربند کشف شد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی‌ها
دبیر کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران از برگزاری جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی چرایی افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها خبر داد.
کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند
در حالی که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه بالا گرفته است، برخی از کارشناسان بازار نفت معتقدند که وقوع هرگونه درگیری یا رویارویی نظامی می‌تواند تأثیرات شدیدی بر اقتصاد جهانی به‌دنبال داشته باشد و قیمت نفت را به ۲۰۰ دلار در هر بشکه برساند؛ موضوعی که هیچ‌کدام از کشورهای بزرگ مصرف‌کننده نفت، علاقه‌ای به آن ندارند.
نقاط قوت و ضعف دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی بخشی از دغدغه‌های بخش خصوصی را پوشش داده اما برای آنکه بتواند تأثیرات مثبتی از خود بر جای گذارد، نیاز به اصلاحات دارد.
خبر خوش برای تولیدکنندگان
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری‌هایی که در طرح‌ رونق تولید صورت گرفته، از پیش‌بینی پرداخت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۳۵ هزار و ۶۱۰ واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.
کنعانی‌مقدم: ˮمعامله قرنˮ ناقص الخلقه به دنیا آمد- از اهداف طرح ترامپ سرکوب جریان مقاومت است
عضو جمعیت دفاع از ملت فلسطین، معامله قرن را طرح خود خوانده رژیم صهیونیستی و آمریکا دانست که با چرغ سبز برخی از کشورهای عربی شکل گرفته است.
دیدار ظریف با سناتور آمریکایی طبق روال قبلی انجام شده است
علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به خبرهای مربوط به دیدار وزیر امور خارجه ایران با یکی از سناتورهای آمریکایی در صفحه توئیتر خود نوشت: این جلسه طبق روال قبلی که با اعضای کنگره داشتیم، انجام شده است.
سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که طرح ساماندهی بازار خودرو نمی‌تواند در شرایط کنونی تاثیر بسزایی را در بازار خودرو ایفا کند، گفت‌: آن چه که امروز می‌تواند در مدیریت بازار خودرو موثر باشد، افزایش تولید و رساندن خودرو به دست مصرف کننده واقعی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
بودجه ۷۲ میلیاردی کمیته ملی المپیک-کشتی بالاترین رقم را می‌گیرد
بودجه کمیته ملی المپیک برای سال ۹۸ حدود ۷۲ میلیارد تومان اعلام شد.
ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟
رییس فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره تشکیل اردوی تیم ملی ارائه کرد.
صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال از صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند در کشور خبر داد.
صدای ذلت و تسلیم از ایران بلند نخواهد شد
مذاکره ظریف با مقامات آسیایی برای اثبات حقانیت‌مان در برجام است
مجمع باید هر چه سریع‌تر لوایح پالرمو و CFT را تصویب کند
جزئیات دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
دبکا: آمریکا نظامیانش را در عراق افزایش می‌دهد
دانشجویان در دیدار با امام خامنه‌ای چه گفتند؟
زمان سفر ظریف به عراق
ظریف در اسلام آباد چه گفت؟
تکذیب شایعات درباره اعزام هزاران نیروی آمریکایی به خاورمیانه
پالایشگاه ستاره خلیج فارس را مهندسان قرارگاه سازندگی سپاه ساختند، نه برجام!