فقط یک راه برای عدم تعلیق وجود دارد!

19:02 ۱۷۴ روز و ۱۸ ساعت پیش برترین ها 661 0

مهدی خبیری، کارشناس مطلع در حوزه فوتبال تنها راه حل عدم تعلیق فوتبال ایران را برگزاری جلسه‌ای فوق العاده از سوی مجمع فدراسیون و استعفای رسمی مهدی تاج از جایگاهش دانست.

برترین ها

ورزش سه: این روزها اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مناصب دولتی به خصوص در ورزش کشور پیگیری می‌شود. قانونی که در صورت دخالت دولت و یا شخص ثالث قدرمند دیگر تعلیق را برای فوتبال ایران در پی خواهد داشت و مشکلات بسیار زیادی ایجاد می‌کند.
حال مهدی خبیری که یکی از کارشناسان خبره ایران که سابقه حضور در فیفا، کنفدراسیون فوتبال آسیا و هم‌چنین کمیته تنظیم اساسنامه فدراسیون فوتبال را دارد درباره نحوه اجرای این قانون و راه حل‌های برون رفت از بحران تعلیق را بازگو کرده است. او در این خصوص گفت:
ما یک قضیه بسیار تلخی را در ایران گذراندیم و بنده با توجه به اینکه در فیفا حضور داشتم کامل در جریان آن بودم و می‌‍دانم تا چه حد فوتبال کشور عقب افتاد. ما اگر بخواهیم از راه آن وارد نشویم و تحمیلی کاری کنیم بسیار دردناک می‌شود. در حال حاضر فوتبال یک فرمان دارد و آن هم دست مجمع عمومی است.
صاحب فوتبال ایران مجمع عمومی فدراسیون فوتبال است. به خاطر اینکه اساسنامه‌ای که تدوین شده بر اساس استانداردهای فیفا است و دو بخش دارد؛ یک بخش آن با خود نویس نوشته شده و دیگر بخش آن با مداد نوشته شده و می‌توان بنا به مصلحت کشور آن را تغییر داد.
در کنار آن هم یک آیین‌نامه وجود دارد که ما هر طور که دلمان بخواهد نمی‌توانیم به آن عمل کنیم و اصولی دارد. به عبارتی بیرون فوتبال هم به مانند داخل آن یازده به یازده است.
وی در ادامه گفت: ما در سال 86 این اساسنامه را تدوین کردیم و به تایید دولت وقت رساندیم و فیفا بعد از اینکه متوجه شد دولت ایران آن را به تصویب رسانده تایید و لازم الاجرا دانست. آن‌ها به این واسطه اجازه دادند ما انتخابات برگزار کنیم و آقای کفاشیان رییس فدراسیون شد.
الان چیزی که باید اجرا بشود اساسنامه است. در ماده 29 و 36 اساسنامه آمده که برای تغییر رییس فدراسیون باید چه کاری انجام داد. اگر تغییراتی با فشار وزارت ورزش، دولت، مجلس شورای اسلامی و کمیته ملی المپیک انجام شود کاری غیر اخلاقی و غیرقانونی محسوب می‌شود و قطعا تعلیق را در پیش خواهد داشت. این تجربه بسیار تلخی است و بسیاری از کشورها آن را طی کردند.
خبیری در خصوص راه حل برون رفت از بحران تعلیق گفت: باید یک سوم اعضای مجمع فدراسیون فوتبال درخواست برگزاری جلسه فوق العاده را بکنند. آن جا باید آقای تاج و هیئت رییسه منتخب استعفای خود را به مجمع تقدیم کنند تا با امضای آن‌ها به فیفا فرستاده شده و سپس انتخابات جدیدی برگزار شده و نفرات مورد نظر انتخاب شوند.
این تنها راهی است که وجود دارد. ما قطعا باید قاعده بازی را رعایت کنیم چون اگر بخواهیم فیفا را دور بزنیم دادگاه CAS نمی‌پذیرد و به طور کامل میدان را به آن‌ها واگذار می‌کنیم. این تجربه در بیش از 12 کشور طی شده و ما باید از آن عبرت بگیریم.
نایب رییس سابق فدراسیون فوتبال در انتها گفت: الان نگرانی قطعی وجود دارد. اگر ما به قوانین احترامی نگذاریم فوتبال ایران تعلیق شده و کویت جایگزین آن در جام ملت‌ها آسیا می‌شود. همان گونه که آن‌ها همین الان هم در اردو حاضر هستند و منتظر شنیدن خبر تعلیق ایران هستند. در این میان باید به یک نکته اشاره کنم؛
با استعفای آقای ساکت و یا برکناری آن هیچ خطری فوتبال ایران را تعلیق نمی‌کند چون ایشان انتصابی هستند و کارمند فدراسیون محسوب می‌شوند. اما نایب رییس و هیئت رییسه فدراسیون باید استعفا دهند و با رفتن اجباری آن‌ها فوتبال ایران تعلیق خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

دولت ورود اتوبوس های دست دوم‌ را ممنوع کرد
تهران- ایرنا- دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: دولت ورود اتوبوس های دست دوم ‌را ممنوع کرد.
ذوب آهن ایران ورزشگاه دیگری را برای میزبانی از النصر عربستان تعیین کند
اصفهان - ایرنا - کنفدراسیون فوتبال آسیا از باشگاه ذوب آهن ایران خواست به جای کربلا ورزشگاه دیگری را برای میزبانی از النصر عربستان تعیین کند.
نماینده مجلس: صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد
جیرفت - ایرنا - نماینده پنج شهرستان جنوبی کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: با حمایت های دولت، صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد.
سهم 300 میلیون مترمکعبی پساب در احیای دریاچه ارومیه
ارومیه- ایرنا- استفاده از پساب از جمله 27 راهکار مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای این پهنه آبی با سهم آب آورد 300 میلیون مترمکعبی در سال محسوب می شود که در چهار سال گذشته طرح های مهمی با سرمایه گذاری کلان برای تحقق آن، تعریف و اجرایی شده است.
ژیمناستیک هنری، داشته ها و کمبودها
قزوین - ایرنا - ژیمناستیک هنری رشته ای مفرح و جذاب است که علاوه بر داشته های متعدد از قبیل ملی پوشان توانمند،جوان و مستعد با کمبودهایی نیز مواجه است.
آذرخش جان 2 نفر را در آبدانان ایلام گرفت
ایلام - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی آبدانان گفت: حادثه برخورد غیر مستقیم آذرخش در بارندگی های روز گذشته (دوشنبه) سبب مرگ 2 نفر در منطقه عشایری «قده» این شهرستان شد.
شمار اهداکنندگان عضو در شمال شرق کشور 2.5برابر شد
مشهد - ایرنا - مسئول فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شمار بیماران مرگ مغزی اهدا کننده عضو در شمال شرق کشور در همسنجی با سه سال گذشته حدود 2.5 برابر شده است.
اصالت و هویت معماری کنونی بندرعباس در بوته نقد
بندرعباس - ایرنا - این شهر را با نام شاه عباس می شناسند که با بیرون راندن پرتغالی ها از جزیره هرمز نام گمبرون را تغییر داد، از آن زمان تا کنون بناهای مختلفی در این شهر ساخته شده است.
ماه رمضان ترکمن ها؛ مختومقلی و سیلاب
گرگان - ایرنا - رمضان دیرلر آیینگ یاغشی سین (رمضان می‌آید و آن بهترین ماه است) این بیت دیوان مختومقلی فراغی شاعر نامدار ترکمن بیانگر جایگاه والای ماه میهمانی خدا در میان این قوم است اما ماه رمضان امسال در سایه سنگین سیلاب رنگ و بوی دیگری برای ترکمن های سیل زده استان گلستان دارد.
100 هکتار از مزارع گندم اندیمشک در آتش سوخت
اندیمشک-ایرنا- بیش از 100 هکتار از مزارع کشاورزی اندیمشک بامداد سه شنبه در آتش سوخت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۳ ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در انتظار مذاکره دو وزیر
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سه ساله شدن دوره کارشناسی گفت: این اقدام به مجوز آموزش و پرورش و وزارت علوم نیاز دارد، منتظر مذاکره دو وزیر هستیم که بتوانیم برای دوره‌ای زمانی و برای حل مشکل کمبود نیرو، دوره کارشناسی را سه ساله برگزار کنیم تا دانشجویان زودتر فارغ التحصیل شده و وارد آموزش و پرورش بشوند.
دولت ورود اتوبوس های دست دوم‌ را ممنوع کرد
تهران- ایرنا- دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اعلام کرد: دولت ورود اتوبوس های دست دوم ‌را ممنوع کرد.
نماینده مجلس: صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد
جیرفت - ایرنا - نماینده پنج شهرستان جنوبی کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت: با حمایت های دولت، صادرات پیاز، گوجه و هندوانه آزاد شد.
فوتبال ساحلی البرز احیا می شود
کرج - ایرنا - رئیس هیات فوتبال البرز گفت: فوتبال ساحلی این استان که مدت ها است به فراموشی سپرده شده بار دیگر احیاء می شود.
2 میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات هرمزگان صادر شد
بندرعباس- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: دو میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات تولیدی استان ظرف یکسال گذشته صادر شد.
ذوب آهن ایران ورزشگاه دیگری را برای میزبانی از النصر عربستان تعیین کند
ژاوی: به نیوکمپ برمی گردم
محمدخانی: پرسپولیس از اعتبارش در آسیا دفاع کرد
امتیاز تیم لیگ یک فوتبال ساحلی به البرز داده می شود
فوتبال ساحلی البرز احیا می شود
بیرانوند به کمیته اخلاق احضار شد
بازیکن پیشین پرسپولیس از تیم کره ای به فیفا شکایت کرد
حلالی: چنین بازی خوب و راحتی از پرسپولیس ندیده بودم- تیم به مهاجم نیاز دارد
سرخ‌پوشان گیلان، غرق شده در سیلاب حوادث غیرمنتظره
سرجیو: بازیکنان ایرانی با امکانات درست، بهترین‌های جهان می‌شوند