حرکت در مسیرآموزه‌های دینی صلح را تضمین می‌کند

16:30 ۱۷۶ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 233 0
حرکت در مسیرآموزه‌های دینی صلح را تضمین می‌کند

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار با دبیر شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان گفت: تنها راه نجات بشر برای بازگرداندن آرامش به جهان، گفت‌وگوست و تنها حرکت در چارچوب آموزه‌های دینی می‌تواند صلح را تضمین کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیوزو گواکسی، دبیر شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان و مونسینیور خالد عکاشه، رییس بخش اسلام این شورا با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کردند .
ابراهیمی‌ترکمان در این دیدار با یادکرد از کاردینال توران، رییس فقید شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان که چندی پیش درگذشت، ابراز امیدواری کرد؛گفت‌وگوهای دینی اسلام و مسیحیت کاتولیک (ایران و واتیکان) که تاکنون ۱۰ دور آن برگزار شده است، همچنان تداوم یابد .
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر اینکه گفت‌وگو با واتیکان را برای خود ضرورت می‌دانیم، گفت: احساس ما این است گفت‌وگوهای بسیار مؤثری را تاکنون انجام داده‌ایم و انجام این 10 دور گفت‌وگوی دینی، در شناختن همدیگر، کمک زیادی به ما کرده است و راه‌های پیش رو را روشن می‌بینیم .
او افزود: از زمان برگزاری نخستین دور گفت‌وگوها در سال ۱۹۹۴ میلادی تا کنون نگاه‌های ما به همدیگر تغییر یافته و البته حس خوب دو طرف سبب ماندگاری این گفت‌وگوها و تداوم طولانی آن شده است .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری آغاز سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران، گفت: بسیاری از رهبران مذاهب اسلامی به این کنفرانس دعوت شده‌اند تا راهکارهای وحدت در جهان اسلام را بررسی کنند .
وی همچنین با بیان اینکه مواضع پاپ فرانسیس به دلیل انسانی بودن در ایران مورد توجه است، گفت: گفت‌وگوهای دینی ما با واتیکان، در سطح وسیعی تأثیر خودش را در ایران گذاشته است. ما در 10 دور قبلی تلاش‌های زیادی انجام داده‌ایم و حالا باید به سمت اثربخش کردن این گفت‌وگوها حرکت کنیم
.
هدف فعالان گفت‌وگوهای دینی اشاعه وحدت میان پیروان همه ادیان است آیوزو گواکسی، دبیر شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان هم با قدردانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای ارسال پیام‌های تسلیت به مناسبت درگذشت کاردینال توران، رییس فقید شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان از او به عنوان شخصیتی یاد کرد که در راه تداوم گفت‌وگوهای دینی با اسلام و ایران تلاش‌های بسیاری انجام داد .
وی همچنین گفت‌وگو را برای هر کسی در هر جایی و در هر زمانی، اولویت اول عنوان کرد و گفت: امروز شاهد بشریتی هستیم که زخم‌خورده است و این نیاز احساس می‌شود که بشریت در کنار هم قرار بگیرند و بر این اساس ضرورت زیادی برای انجام گفت‌وگو احساس می‌شود .
گواکسی بر دستاوردهای 10 دور گفت‌وگوی قبلی ایران و واتیکان تأکید کرد و با روشن دانستن آینده در خصوص این مهم، گفت: از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۸ تغییرات زیادی را شاهد بوده‌ایم و این خرد را داشتیم تا به نسل جدید فکر کنیم و به دنبال راهکارهایی برای وحدت بشر باشیم .
او افزود: پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان همیشه پیشنهاد و تأکید می‌کند که گفت‌وگوها بر مبنای احترام و دوستی باشد. وی همیشه به دنبال اعتلای فرهنگ جامعیت است؛ به معنای مراقبت از هر یک از اعضای بشریت و ایجاد پل‌هایی برای رسیدن هر شخص برای ایجاد روح وحدت
.
دبیر شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان از برگزاری کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران اظهار خرسندی کرد و هدف تمامی فعالان گفت‌وگوهای دینی را اشاعه وحدت میان پیروان همه ادیان عنوان کرد .
سابقه گفت‌وگوهای دینی بین جمهوی اسلامی ایران و واتیکان به اولین گفت‌وگوی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان در سال ۱۳۷۳ بازمی‌گردد که اولین نشست در تهران برگزار و دور دهم گفت‌وگوی دینی سال ۱۳۹۵ در شهر رم برگزار شد .


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ عمومی
فرهنگ عمومی

آخرین اخبار

اهل ادبیات، مسئولیتی پیامبرگونه دارند
نشست بررسی «چالش‌های ادبیات کلاسیک و ادبیات معاصر کودکان و نوجوانان» یکشنبه 29 اردیبهشت در سالن اُپرای شهر آستراخان برگزار شد.
نتایج قرعه‌کشی دیدار دانشجویان با امام خامنه ای اعلام شد
نتایج قرعه‌کشی دیدار جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی با امام خامنه‌ای از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اعلام شد.
۱۵ دستاورد کم‌نظیر نیروگاه دماوند در سایه تحریم
نیروگاه دماوند در ۳ سال و نیم اخیر دستاوردها و موفقیت‌های متعددی در ابعاد ملی و بین‌المللی با مدیریت و کار جهادی مهندسان ایرانی و علی‌رغم همه تحریم‌ها داشته که مهمترین این دستاوردها از سوی مدیرعامل این نیروگاه تشریح شده است.
نشست هم‌اندیشی ˮکاربردی‌سازی مطالعات قرآنیˮ در نمایشگاه قرآن برگزار می‌شود
در حاشیه بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم نشست هم‌اندیشی کاربردی‌سازی و مطالعات قرآنی با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه برگزار می‌شود.
120 شرکت بزرگ تولیدی در لیست دریافت تسهیلات ویژه گمرک
تهران- ایرنا- گمرک ایران با انتخاب 120 شرکت بزرگ تولیدی در قالب طرح فعالان مجاز اقتصادی (AEO) تسهیلاتی همچون ترخیص بدون توقف و حتی بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی کالا برای آنها در نظر گرفته است.
پاسخ ارتش یمن به ادعای سعودی‌ها درباره هدف گرفتن منطقه مکه
سخنگوی نیروهای مسلح یمن امروز (دوشنبه) در واکنش به اتهام سعودی‌ها علیه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مبنی بر هدف قرار دادن منطقه مکه مکرمه با موشک بالستیک اعلام کرد: این اولین بار نیست که نظام سعودی مدعی هدف قرار دادن مکه از سوی ما می‌شود.
بازگشت قیمت‌گذاری به شورای رقابت، عقب گرد در بازار خودرو است- دیگر به تیر خلاص ترامپ نیاز نداریم
یک فعال حوزه خودرو در واکنش به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر بازگشت دوباره قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت بدون تعیین محدوده قیمتی 45 میلیون تومان گفت: این مصوبه عقب‌گردی در بازار خودرو و تیر خلاصی بر پیکره این صنعت اشتغال‌زای کشور است پس دیگر به تیر خلاص ترامپ نیاز نداریم.
کاهش ۱۰ هزار تومانی قیمت گوشت قرمز
معاون وزیر جهاد با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز نسبت به ایام قبل از عید ۱۰ هزار تومان کاهش یافته است، گفت: در زمینه محصولات پروتئینی هیچ کمبودی نداریم؛بلکه در برخی محصولات با مازاد مواجه هستیم.
اعلام وصول سؤال یک نماینده از وزیر دادگستری در مجلس
عضو هیئت‌رئیسه محلس شورای اسلامی اعلام وصول سؤال نماینده میاندوآب از وزیر دادگستری را در مجلس قرائت کرد.
515 فقره پرونده مالیاتی در هیات 251 کردستان وصول شد
سنندج - ایرنا - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کردستان گفت: 515 پرونده از سال گذشته تاکنون در هیات 251 مکرر قانون مالیات های مستقیم وصول شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
لابی جنگ طلب در آمریکا به دنبال جنگی جدید در خاورمیانه است
اسلام آباد - ایرنا - برخی از روزنامه های پاکستان روز دوشنبه با انتقاد از رویکرد لابی جنگ طلب در آمریکا برای ایجاد درگیری در خاورمیانه، نوشتند: جامعه جهانی باید متوجه باشد که کدام کشور متجاوز و کدام برای دفاع از خود وارد میدان می شود.
سئول:جنگ تجاری چین و آمریکا اقتصاد کره جنوبی را نابود می کند
تهران - ایرنا - وزیر اقتصاد کره جنوبی همزمان با افزایش اختلافات تجاری میان آمریکا و چین اعلام کرد که افزایش این تنش ها می تواند به صورت جدی بر اقتصاد کره جنوبی تاثیر گذاشته و آن را نابود کند.
نشست هم‌اندیشی ˮکاربردی‌سازی مطالعات قرآنیˮ در نمایشگاه قرآن برگزار می‌شود
نمایشگاه قرآن میزبان اختتامیه اولین جشنواره حکمت و نیایش
دعای مخصوص روز چهاردهم ماه رمضان- عکس
شرح دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان+صوت
معرفی ۱۰۰ بزرگ فرهنگ و عالم دین در ۱۰ سال- لزوم تعریف جدید برای بازسازی اخلاقی
هدف از برگزاری نمایشگاه قرآن، گسترش ظرفیت‌های قرآن در سطح ملی است
گام‌های اساسی زندگی مهدوی
نشست نظام‌سازی سیاسی در انقلاب اسلامی در نمایشگاه قرآن برگزار شد
حضور دفتر آیت‌الله جوادی آملی در نمایشگاه قرآن
ضرورت اهتمام بیشتر متخصصان مسلمان به تلاوت قرآن