روال بودجه‌های عمرانی دوباره برگشت

14:39 ۱۷ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 39 0
روال بودجه‌های عمرانی دوباره برگشت

بعد از اینکه پرداخت بودجه‌های عمرانی در محدود دفعاتی در تیر و مردادماه امسال از رقم مصوب بیشتر شده بود، این روند دوباره برگشت و بودجه پروژه‌ها عمرانی بار دیگر محقق نشد، دولت باید در نیمه دو سال تا ۳۵ هزار میلیارد تومان دیگر به این بخش پرداخت کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دولت برای امسال حدود ۳۸۶ هزار میلیارد تومان منابع عمومی در بودجه دارد که باید در دو بخش عمده هزینه جاری، عمرانی و به طور محدود در تملک دارایی مالی مصرف کند، این در حالی است که طی سال‌های گذشته همواره سهم بخش عمرانی با توجه به اهمیت بودجه‌های جاری که عمده آن را حقوق و دستمزد تشکیل می‌دهد به طور کامل محقق نشده و گزارش‌های عملکرد بودجه در پایان هر سال موعد این موضوع بوده است.
اما برای سال جاری نیز که حدود ۶۲ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی پیش‌بینی شد، عملکرد شش ماه ابتدایی سال بار دیگر بر عدم تحقق کامل بودجه این بخش طبق مصوب ماهانه تاکید دارد که البته فقط برای دو ماه این جریان معکوس بوده است. این در حالی است که از ابتدای سال جاری در سه ماه اول همواره تحقق کمتر از حد مصوب بود و تا پایان این دوره حدود ۲۲ هزار و ۶۰۰  میلیارد تومان باید پرداخت می‌شد که گزارش خزانه‌داری نشان از ۱۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان داشت. همچنین با وجود اینکه باید حدود ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان در بخش عمرانی تا پایان مرداد پرداخت می‌شد که در مجموع ۲۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد.
اما برای شهریورماه مجددا عدم تحقق در بخش عمرانی ثبت شده است؛ به گونه‌ای که از ۳۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مصوب برای نیمه اول سال تا ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.
بر این اساس با توجه به ۶۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که باید تا پایان امسال برای بخش عمرانی پرداخت شود و کمتر از ۲۷ هزار میلیارد تا پایان شش اول پرداخت شده، بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان دیگر در نیمه دوم سال بدهی است که دولت به بودجه‌های عمرانی دارد.     
طبق آخرین اعلام سازمان برنامه و بودجه، تعداد طرح‌های نیمه‌تمام در سطح استانی حدود ۷۰ هزار، در سطح ملی ۵۸۰۰ و در مجموع حدود ۷۶ هزار طرح  است که از زمان کلنگ‌زنی برخی از آن‌ها بیش از دو دهه می‌گذرد و این در حالی است که فقدان توجیه‌پذیری اقتصادی، تخصیص نیافتن منابع مالی طرح‌ها و اولویت یافتن برخی طرح‌های دیگر از دلایل طولانی شدن عملیات اجرایی طرح‌ها است.
 طبق قانون بودجه ۱۳۹۷ برای تکمیل بخشی از پروژه‌های عمرانی مقرر شد از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در قالب قراردادهای مشارکت عمومی – خصوصی استفاده شود که بر اساس بررسی‌های اولیه سازمان برنامه و بودجه ۱۴ هزار و ۵۰۰ پروژه احصاء شده‌اند تا طبق مشوق‌هایی که در نظر گرفته شده با مشارکت بخش خصوصی به نتیجه برسند.
پرداختی بودجه‌های عمرانی در نیمه اول امسال دوره زمانی مصوب ماه(میلیارد تومان) پرداختی(میلیارد تومان) فروردین ۳۰۰ ۵۲۰۰ اردیبهشت ۱۲۰۰ ۱۰ هزار و ۵۰۰ خرداد ۲۲ هزار و ۶۰۰ ۱۵ هزار و ۸۰۰ تیر ۲۳ هزار و ۴۰۰ ۲۱ هزار مرداد ۲۴ هزار و ۹۰۰ ۲۶ هزار و ۳۰۰ شهریور ۲۶ هزار و ۶۰۰ ۳۱ هزار و ۶۰۰


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اخذ امتیاز دیدار با مسجد سلیمان برای ما مهم است
اصفهان- ایرنا- سرمربی ذوب آهن اصفهان گفت: دیدار مهم و سختی مقابل تیم مسجد سلیمان در پیش داریم و می خواهیم با پیروزی در این دیدار سه امتیاز در اصفهان حفظ شود.
دیدار سختی با ذوب آهن داریم
اصفهان- ایرنا - سرمربی تیم فوتبال نفت مسجد سلیمان گفت: دیدار سختی را مقابل تیم خوب ذوب آهن اصفهان پیش رو داریم.
امتیاز دیدار با مسجد سلیمان برای ما مهم است
اصفهان- ایرنا- سرمربی ذوب آهن اصفهان گفت: دیدار مهم و سختی مقابل تیم مسجد سلیمان در پیش داریم و می خواهیم با پیروزی، سه امتیاز این دیدار را بگیریم.
صحبتی در خصوص حضور «فرهاد مجیدی» در کادر فنی نیست
تهران- ایرنا- سرپرست باشگاه استقلال تهران در واکنش به اخباری مبنی بر اضافه شدن «فرهاد مجیدی» به کادر فنی این تیم، گفت: تاکنون صحبتی در این خصوص نشده است.
جام باشگاه های جهان؛ جدی ترین آزمون سولاری
تهران- ایرنا- «سانتیاگو سولاری» سرمربی تازه وارد تیم فوتبال رئال مادرید در فاصله 2 ماه پس از نشستن روی نیمکت کهکشانی ها، جدی ترین آزمون خود را در ابوظبی یعنی جایی که باید از عنوان قهرمانی این تیم در جام باشگاه های جهان دفاع کند، پس خواهد داد.
اسامی محرمان آخرین هفته نیم فصل لیگ برتر اعلام شد
تهران- ایرنا- کمیته مسابقات سازمان لیگ اسامی محرومان آخرین هفته مسابقات نیم فصل اول لیگ برتر را اعلام کرد که بر این اساس تیم های پرسپولیس و سپاهان هر کدام یک بازیکن محروم دارند.
مطالبات بازیکنان تیم 90 ارومیه تا چند هفته آینده پرداخت می شود
ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر حل مشکلات تیم فوتبال 90 ارومیه، گفت: مشکل پرداختی قرارداد بازیکنان این تیم تا چند هفته آینده با مشارکت منطقه آزاد ماکو حل و فصل می شود.
آنالیز بازی پدیده برای بازیکنان استقلال
تهران- ایرنا- سرمربی و کادرفنی تیم فوتبال استقلال با نمایش فیلم دیدارهای پدیده مشهد، تاکتیک های این تیم و همچنین گل های آن را برای بازیکنان این تیم آنالیز کردند.
«جلالی» به صورت توافقی از پیکان جدا شد
تهران- ایرنا- «مجید جلالی» پس از توافق با مسئولان باشگاه پیکان از سرمربیگری این تیم، کنار رفت.
رده چهارم محبوب ترین تیم های دنیا در تصرف پرسپولیس
تهران- ایرنا- روزنامه مارکا اسپانیا در تازه ترین نظرسنجی خود، محبوب ترین و منفورترین باشگاه های فوتبال سراسر جهان را به رای گذاشت و نکته جالب توجه در این رای گیری، حضور باشگاه پرسپولیس در رده چهارم محبوب ترین تیم های دنیا است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
به یاد احمدرضا دالوند؛ مردی که سواد بصری داشت
احمدرضا دالوند، گرافیست، منتقد هنری و روزنامه نگار بامداد دیروز درگذشت و برای همیشه از تحمل بیماری دشوارش خلاص شد. او هنگام مرگ ۶۰ سال داشت که بیش از نیمی از عمرش را صرف حرفه اش کرد و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
بهرام قاسمی درگذشت احمدرضا دالوند را تسلیت گفت
خرم آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت روزنامه نگار و گرافیست پیشکسوت را تسلیت گفت.
پیام‌های تسلیت برای «زیبا بروفه»-از مهناز افشار تا رامبد جوان
هنرمندان بسیاری از جمله رامبد جوان، مهناز افشار و بهنوش بختیاری پیام‌های تسلیتی را در پی درگذشت پیام صابری منتشر کردند.
اقدام جالب مکزیک برای برقراری عدالت اجتماعی
قیمت دلار بازهم کاهش یافت
بهترین مجری هوشمندسازی شهرها را دریابیم
ممنوعیت صادرات حبوبات و کره از دی ماه امسال
سهمیه دامداران و کارخانجات خوراک دامی متخلف قطع می شود
ماجرای یارانه ها در بودجه 98 به کجا می رسد؟
قیمت‌ها در بورس کاهشی شد
مناسب‌ نیست برای خرید و تعمیرات شناورها به خارج اعتماد کنیم
خودروسازانی که قطعه نداشتند چطور بعد از گرانی، تحویل فوری می‌دهند؟
چرایی تعیین سقف تراکنش‌های بانکی و اصلاح چک‌های تضمینی