لزوم پوست‌اندازی ساختار منابع انسانی مدیریت بحران کشور

13:30 ۱۱۶ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 167 0

جانشین شهردار تهران در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران گفت: ساختار منابع انسانی مدیریت بحران کشور در تمام سطوح و سازمان ها، از راس باید شروع به پوست اندازی یا به عبارت بهتر، دگردیسی کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا؛ احمد صادقی با اعلام این که انتخاب مدیران و متولیان کلیدی کشوری، استانی و حتی محلی در حوزه مدیریت بحران به طور کامل مبتنی بر شرایط احراز نیست، افزود: اگر هم باشد در لیست آن شرایط، الزامی با نام " دارا بودن صلاحیت علمی و تجربی برای مدیریت ریسک و بحران‌های محتمل" دیده نمی‌شود و اگر هم باشد اعمال نمی‌شود، این در حالیست که در کشور ما قوت و ضعف سازمان‌ها و دستگاه‌ها شدیدا متاثر از قوت و ضعف متولیان است، از این رو ساختار منابع انسانی مدیریت بحران کشور در تمام سطوح و سازمان ها، باید از راس شروع به پوست اندازی یا به عبارت بهتر، دگردیسی کند تا این تحول رفته رفته در بدنه نیز جاری و ساری شود.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اعلام این که ایران کشوری حادثه خیز است، تصریح کرد: واقعیت تلخ این است که در این کشور سانحه خیز، مدیریت بحران در نظر مدیران از اولویت برخوردار نیست و معدودی از مدیران نیز که به اهمیت و حساسیت آن پی برده‌اند با اصول، مبانی و دانش کاربردی آن به طور کامل آشنا نیستند و این که از کجا شروع کنند و مرحله به مرحله در مسیر آمادگی و استقرار مدیریت بحران جامع پیش روند برایشان مبهم است، برخی متولیان نیز بر این تصورند که برای مقابله با بحران‌ها سرعت عمل و تجربه کافی است.
مدیران ارشد خود را از آموزش دیدن در زمینه مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا بی نیاز می‌دانند وی با اشاره به این که مدیران ارشد خود را از آموزش دیدن و مشورت کردن در زمینه مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا بی نیاز می دانند، گفت: این موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته شود چرا که بسیاری از مدیران ما خود را از فراگیری و مشاوره در حوزه بحران مستغنی می دانند، این در حالیست که مدیریت بحران و فرماندهی در سوانح و بلایا دارای ابعاد فنی و  تخصصی است که بسیار پیچیده تر از مدیریت در شرایط عادی به شمار می‌آید.
صادقی در ادامه با اشاره به این که تا کنون به موضوع مدیریت بحران کشور آن چنان که باید پرداخته نشده است، اذعان کرد: با وجود حوادث و رخدادهای مهیبی چون سیل و زلزله‌های ویرانگر، متاسفانه هنوز لایحه مدیریت بحران کشور بلاتکلیف است، به گونه‌ای که در سال ۹۳ اجرای آزمایشی قانون تشکیل مدیریت بحران کشور، خاتمه یافته اما متاسفانه با گذشت بیش از ۵ سال هنوز تکلیف این لایجه روشن نشده است.
تا به امروز همه توصیه‌ها و آموزش‌ها در حوزه مدیریت بحران بی‌فایده بوده است وی با اعلام این که مدیریت بحران از لحظه وقوع حادثه آغاز نمی شود بلکه قسمت مهم، تاثیرگذار و حجیم آن قبل از شرایط اضطراری آغاز می شود، خاطر نشان کرد: متاسفانه تا به امروز همه توصیه‌ها و آموزش‌های ما بی فایده بوده است، سالهاست که در هر نشست، کنگره و کارگاهی به مدیران و متولیان استان‌ها، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، همچنین سازمان‌ها و نهادهای گوناگون توصیه می کنیم که مدیریت بحران از لحظه وقوع آن آغاز نمی شود بلکه قسمت مهم وتاثیرگذار آن قبل از شرایط اضطراری آغاز می شود.
صادقی ادامه داد: برای سوانحی احتمالی، باید از پیش آماده باشیم، برنامه و دستورالعمل عملیاتی از پیش تهیه کنیم، آموزش دهیم، منابع لازم را تامین کنیم تا در روز واقعه غافل‌گیر نشویم، اما متاسفانه با این که این اصول بارها تکرار شده اما هنوز عملیاتی نشده است.
 این مقام مسئول در ادامه با اعلام این که زلزله کرمانشاه بیش از ۱۰ هزار مصدوم و مجروح داشت، گفت: این زلزله با بزرگای هفت و سه دهم ریشتر در شامگاه ۲۱ آبان ۶۲۰ قربانی داشت، این در حالیست که گرچه تعداد تلفات انسانی، نامطلوب و غیرقابل جبران بود اما عواملی منجر شد تا تلفات و آسیب‌های انسانی بسیار کمتر از آنچه که متحمل بود واقع شود، البته هیچ کدام از این عوامل ربطی به مدیریت و تدبیر انسانی نداشت.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به عوامل مذکور، تصریح کرد: زمین لرزه در ساعاتی از شبانه روز به وقوع پیوست که مردم، بیدار و هوشیار بودند، کانون زلزله نزدیک مناطق پرجمعیت نبود و عمق کانون این زلزله در یازده کیلومتری سطح زمین رخ داد و همین عوامل غیر انسانی، منجر شده تا آسیب های انسانی به حداقل برسد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

سوال مهم آخر سال: کجایند پیام‌ رسان‌های بومی؟!
بسیاری از روزنامه نگاران، تحلیل‌‎گران و ناظران سیاسی و اجتماعی، سال پایان یافتۀ ۹۷ را سال سخت اقتصادی نامیده اند؛ سالی که بسیاری از مردم ایران به سختی آن را سپری کردند. برخی که رسماً زیر آوار قیمت‌ها مانده‌اند و کسی نیست دست آنها را بگیرد و از زیر خروار قیمت‌ها بیرون بیاورد.
حلاوت حول حالنا از نگاه غرویان
حجت‌الاسلام محسن غرویان، فعال سیاسی اصولگرا و از استادان حوزه علمیه قم است. «شهروند» در آخرین شماره سال٩٧ خود گفت‌وگوی کوتاهی باا ین روحانی سرشناس در مورد لحظه تحویل و آداب و رسوم اسلامی در ایام نوروز داشته است.
نگاهی به جاذبه های تاریخی تربت جام
مشهد - ایرنا - تربت جام در شمال شرقی ایران با فاصله 165 کیلومتری از مشهد در استان خراسان رضوی قرار دارد و نام آن از شیخ احمد جام که در این شهرمدفون است گرفته شده است.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
سیل، ارتباط 15 روستای مانه و سملقان را قطع کرد
بجنورد- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: جاری شدن سیلاب سبب قطع راه ارتباطی 15 روستا در شهرستان مانه و سملقان در غرب این استان شده است.
میادین میوه و تره بار پایتخت 2 روز نخست فروردین تعطیل است
تهران- ایرنا - بنابر اعلام سازمان میادین میوه و تره بار پایتخت، بازارهای این سازمان در روزهای اول و دوم فروردین سال 98 تعطیل است.
شرایط ناشی از بارندگی، طوفان و سیل در کلاله تحت کنترل است
گنبدکاووس – ایرنا - سرپرست فرمانداری کلاله با بیان اینکه شرایط ناشی از وقوع بارندگی، طوفان و سیل دو روز اخیر در این شهرستان تحت کنترل است، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و نیروهای امدادی در آماده باش کامل بوده و برای ارائه خدمات تلاش می کنند.
پای هفت سین معنویت
بیرجند- ایرنا- امامزادگان و بقاع متبرکه هر ساله با هفت سین معنوی قرآنی میزبان زائرانی هستند که سنت ‌های نیک گذشته را با آموزه‌های دینی خود عجین کرده و سال جدید را در آرامشی توام با معنویت شروع می کنند.
قصور دندانپزشک اراکی در پرونده روناک و امیرعلی تایید شد
اراک - ایرنا - دادستان نظام پزشکی اراک گفت: قصور دندانپزشک اراکی در 2 پرونده روناک و امیرعلی تایید و کیفرخواست برای آنها صادر شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
جرائم چهارشنبه آخر سال در البرز 30 درصد کاهش یافت
کرج - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی استان البرز اعلام کرد که با مشارکت مردم و پلیس میزان جرائم چهارشنبه آخر سال این استان 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.
«رحمان ۱۴۰۰» گیشه را در دست گرفت
یلم‌های رحمان ۱۴۰۰، متری شیش و نیم، چهار انگشت، غلامرضا تختی، زندانی‌ها، پیشونی سفید ۳ و ژن خوک به ترتیب رتبه‌های اول تا هفتم جدول فروش اکران نوروز ۹۸ را در اختیار دارند.
30 معتکف در جاجرم دچار گازگرفتگی شدند
بجنورد - ایرنا- رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی گفت: 30 نفر از معتکفان رجبیه در روستای چهاربید از توابع شهرستان جاجرم، دیشب دچار گازگرفتگی شدند.
فرمانده ناجا حلول سال نو را تبریک گفت
وضعیت ترافیکی تهران در آخرین ساعات ۹۷
هشدارهای نوروزی پلیس فرودگاه به مسافران هوایی
ضرب و شتم شدید مامور آتش‌نشانی در عملیات اطفای حریق
دستبرد مخفیانه شاگرد مغازه‌های شمال تهران به حساب مشتریان
امدادرسانی به بیش از۴۰۰۰ نفر در چهارمین روز از طرح امداد و نجات نوروزی
علی‌رغم عدم اجرای طرح ترافیک در نوروز، دوربین‌های طرح کاهش فعالند
تهران، امن ترین شهر کشور است
تامین امنیت شهروندان در نوروز با بیش از ۲۰۰ هزار مامور پلیس
ترافیک سنگین جاده‌های منتهی به شمال - بارش برف در برخی محورها