سیاست‌های پولی و ارزی محرک بازار سرمایه

13:09 ۱۷۹ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 194 0
سیاست‌های پولی و ارزی محرک بازار سرمایه

بار دیگر سیاست‌های پولی و ارزی بیشترین تاثیر را بر نوسانات بازار سهام داشتند، امروز بسیاری از سهم‌های صادارت محور با کاهش قیمت مواجه شدند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته قیمت نفت شرایط کاهشی را شاهد بود. این موضوع روی معاملات بازار سهام تاثیرگذار بوده و توانسته قیمت بسیاری از سهم‌ها از جمله در گروه پالایش پتروشیمی را کاهش دهد.
علاوه بر این بانک مرکزی به تازگی در بخشنامه‌ای نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور را ابلاغ کرده که آن موضوع نیز بر معاملات بازار سهام توانسته تاثیر داشته باشد. چندی پیش بود که عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی اعلام کرد: صادرکنندگانی که کمتر از یک میلیون یورو صادرات دارند از ثبت ارز خود در سامانه نیما معاف هستند و می‌توانند با آن ارز اقدام به واردات یا در سامانه سنا آن را عرضه کنند. همچنین صادر کنندگانی که از یک میلیون یورو تا سه میلیون یورو صادرات دارند باید مابه التفاوت ۵۰ درصدی را به سامانه نیما بیاورند و آن‌هایی که از سه میلیون یورو تا ۱۰ میلیون یورو صادرات دارند باید ۷۰ درصد ارز خود را در سامانه نیما اظهار کنند.
رئیس بانک مرکزی در روزهای گذشته تاکید کرد که طبیعی است کسانی که از منابع کشور استفاده می‌کنند و تولیدات خود را به کشورهای خارجی صادر می‌کنند باید ارز حاصل از آن صادرات را نیز در سامانه نیما اظهار کنند نه اینکه در بازار آزاد بفروشند. چرا که آن‌ها از منابع ملی استفاده کرده‌اند و در واقع در پروسه تولید یارانه گرفتند. در نتیجه هنگام ورود ارز به کشور نیز آن را باید در راستای منافع ملی در سامانه نیما اظهار کنند. این صحبت‌های درست عبدالناصر همتی یکی از دلایلی است که باعث شده شرکت‌های صادرات محور در بورس با کاهش قیمت مواجه شوند. چرا که بسیاری از آن‌ها فکر می‌کردند که می‌توانند از طرفی از یارانه استفاده کنند و از طرفی ارز حاصل از صادرات را در بازار آزاد به فروش برسانند اما تاکید بانک مرکزی بر اینکه این اقدام عملا خروج سرمایه از کشور است و باید ارزهای حاصل از صادرات در سامانه نیما اظهار شود باعث شده است که انتظاراتی که بر اساس آن فکر می‌شد سودآوری شرکت‌های صادرات محور همچنان افزایش خواهد یافت برآورده نشود و بسیاری از گروه‌ها از جمله نفتی‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها و فلزات اساسی با کاهش قیمت سهام در بورس اوراق بهادار تهران مواجه شوند.
در اولین روز کاری بورس تهران در این هفته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی تحت تاثیر عوامل یاد شده و وضعیت کلی اقتصاد ۴۴۳۴ واحد افت کرد و به رقم ۱۷۱ هزار و ۲۷۸ واحدی رسید. شاخص کل هم وزن نیز هم جهت با نماگر اصلی ۱۹۵ واحد کاهش یافت و رقم ۲۷ هزار و ۹۷۱ واحدی را تجربه کرد.
شاخص آزاد شناور نیز با ۴۳۴۷ واحد کاهش به رقم ۱۸۳ هزار و ۱۳۶ واحدی رسید. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۳۳۵۹ و ۸۳۸۶ واحد افت کردند.
همان گونه که گفته شد امروز نمادهایی در گروه فلزات اساسی، پتروشمی، کانه‌های فلزی و نفتی بیشترین تاثیر کاهنده را روی شاخص‌های بازار سهام داشتند. از جمله آن‌ها می‌توان به فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، معدنی و صنعتی گل‌گهر و ملی صنایع مس‌ ایران اشاره کرد.
در طرف مقابل فعالان بازار سرمایه شاهد بودند که برخی از نمادهای بانکی و خودرویی سعی کردند از کاهش شاخص‌های بازار سهام جلوگیری کنند. از جمله این نمادها می‌توان به بانک ملت، سایپا، ایران خودرو و بانک صادرات ایران اشاره کرد. برخی از کارشناسان معتقدند که نفوذ شایعات و برخی از اخبار در این روزها باعث شده شرکت‌هایی که عمدتا زیان ده هستند با افزایش قیمت سهام مواجه شوند.
امروز در گروه فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی بسیاری از سهم‌ها با کاهش فزاینده قیمت مواجه شدند. بسیاری از فعالان بازار سرمایه در دو گروه فلزات اساسی و استخراج کانه‌های فلزی برای فروش سهم‌های خود صف بستند.
علاوه بر این گروه محصولات شیمیایی نیز با کاهش قیمت سهام مواجه شد و در نمادهایی شاهد صف فروش بود اما در عین حال برخی از سهم‌های گروه خودرو با صف خرید همراه بود.
ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران نیز به رقم ۴۹۶ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد سهم و اوراق مالی بود. تعداد معاملات این بازار به ۱۳۱ هزار و ۸۹ نوبت رسید.
شاخص کل فرابورس نیز امروز ۴۳ واحد کاهش یافت و به رقم ۱۸۶۴ واحدی رسید. ارزش معاملات این بازار رقم ۴۳۳ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات آن به ۷۳۹ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

شهرداری بندرعباس در خانه شکست خورد
بندرعباس- ایرنا- تیم فوتبال ساحلی شهرداری بندرعباس در دیداری خانگی در برابر تیم پارس جنوبی بوشهر با نتیجه پنج بر سه شکست خورد.
تعهد ۵۳۰۰ میلیارد ریالی ستاد فرمان حضرت امام برای اشتغال سیلزدگان
بجنورد - ایرنا - معاون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: این ستاد ۵۳۰۰ میلیارد ریال برای ایجاد اشتغال جوانان در مناطق سیلزده کشور را تعهد کرده است.
ستاد اجرایی حضرت امام ۶۰ هزار مسکن برای سیل زدگان می سازد
بجنورد - ایرنا - معاون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: این ستاد برای ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی در مناطق سیلزده کشور، با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی توافق کرده است.
سردار فضلی: فتح خرمشهر از امدادهای غیبی بود
ساوه - ایرنا - فرمانده دانشکده افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) گفت: فتح خرمشهر حاصل امدادهای غیبی و الهی با روحیه شهادت طلبی و حق جویانه رزمندگان اسلام بود.
سیلاب در شهرستان دماوند خسارات جانی به همراه نداشت
تهران – ایرنا – فرماندار شهرستان دماوند از وقوع سیلاب در دو منطقه از این شهرستان خبر داد و گفت: خوشبختانه این حادثه خسارات جانی به همراه نداشت.
15 هزار حافظ قرآن تربیت می شود
گنبدکاووس - ایرنا - رییس سازمان دارالقرآن کشور اعلام کرد که تربیت 15 هزار حافظ قرآن از برنامه های این سازمان در تعطیلات تابستان 98 است که با کمک تشکل ها، موسسه ها و خانه های قرآنی محقق می شود.
بارش ها سبب جاری شدن سیلاب در سمنان شد
سمنان - ایرنا - مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان گفت: بارش های رگباری که از شب گذشته آغاز شده و از عصر امروز شدت یافته، سبب جاری شدن سیلاب در برخی مناطق استان شده است.
همگرایی مردم همانند روزهای نخست سیل باقی است
ساری - ایرنا - رئیس سازمان بسیج مستضعفین در جریان بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان سیمرغ مازندران روند فعالیت های بازسازی را رضایت بخش اعلام کرد و گفت: همگرایی مردم همانند روزهای نخستین وقوع سیل ادامه دارد.
گروه‌های مقاومت: حقوق ملت فلسطین قابل مذاکره نیست
تهران- ایرنا- گروه‌های مقاومت فلسطین ضمن اعلام مخالفت قاطع با برگزاری کنفرانس اقتصادی بحرین تحت نظارت آمریکا، آن را گامی خطرناک برای نابودی مساله فلسطین دانستند و افزودند که حقوق ملت فلسطین قابل مذاکره نیست.
ده ها نظامی سعودی در حمله نیروهای یمنی کشته شدند
تهران- ایرنا- ده‌ها نظامی سعودی روز چهارشنبه در حمله ارتش و کمیته های مردمی یمن به منطقه نجران در جنوب عربستان کشته و زخمی شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیویورک‌تایمز: ترامپ با درگیری نظامی با ایران مخالف است
روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز پنج‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت این کشور گفته است که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.
آتلانتیک: آمریکا شکست می‌خورد
یک نشریه آمریکایی در ارزیابی فشارها علیه ایران نوشت: سیاست آمریکا بر ضد ایران به‌جایی نمی‌رسد و ایران پرچم تسلیم بالا نخواهد برد.
قتل پدر شهید بهشهری در دست بررسی است
ساری - ایرنا - مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران با تایید قتل پدر یک شهید در شهرستان بهشهر، گفت که پرونده این قتل به صورت همه جانبه در دست بررسی است.
قوامی: حداقل ۴۴۰ هزار تومان افزایش حقوق توسط دولت اعمال شده است
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه طبث گفته دولت، در اجرای مصوبه مجلس مبنی بر افزایش حقوق‌ها انحرافی از قانون رخ نداده است گفت که حداقل ۴۴۰ هزار تومان افزایش برای گروه‌های حقوق‌بگیر توسط دولت اعمال شده است.
حضور دفتر آیت‌الله جوادی آملی در نمایشگاه قرآن
دفتر آیت‌الله جوادی آملی تنها دفتر مراجع عظام تقلید است که در نمایشگاه بین‌المللی قرآن به عنوان بزرگ‌ترین رویداد قرآنی کشور حضور یافته است.
مطالعه خط انتقال صادرات نفت گوره به پایانه جاسک آغاز شد
فرماندار: 318 میلیارد ریال به طرح های سمنان تخصیص یافت
جزئیات بسته سیاستی نحوه برگشت ارز صادراتی
تغییر در سرنوشت سهام عدالت فوت شدگان
معاون سازمان مدیریت: 44 شهر استان تهران طرح جامع شهرسازی ندارند
استاندار: روابط تجاری با ترکمنستان اولویت خراسان شمالی است
درآمدزایی صنعت بذر مورد غفلت قرار گرفته است
نظارت بر اشتغال روستایی خراسان شمالی شدت گرفت
قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبه
تورم به ۳۴.۲ درصد رسید