بادامچی: نبود نظارت بر صندوق‌های بازنشستگی باعث ورشکستگی می‌شود

13:23 ۹۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 208 0
بادامچی: نبود نظارت بر صندوق‌های بازنشستگی باعث ورشکستگی می‌شود

نایب‌ رییس کمیسیون اجتماعی گفت: صندوق‌ها محل حمایت و امید مردم هستند، لذا باید نظارت کافی بر صندوق‌ها به خصوص از سوی کارگران، بازنشستگان و کسانی که صاحبان اصلی صندوق هستند، صورت گیرد، چرا که در صورت عدم اقدام جدی صندوق‌ها ورشکسته می‌شوند .

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمدرضا بادامچی در همایش «سالمندی در ایران» در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: ما به عنوان قانونگذار، در حوزه سیاستگذاری اجتماعی با دانشگاه بیگانه هستیم و مجلس در جریان تحقیقات پژوهشگران و دیدگاه‌های گروه متخصصین قرار نمی‌گیرد، لذاهمنشینی و هم‌اندیشی اصحاب دانش با سیاستگذاران و نمایندگان ضروری است.
نایب ‌رییس کمیسیون اجتماعی با تاکید بر ضرورت حضور فعال تشکل‌های مردمی در عرصه نظارتی گفت: ایران کشوری هشتاد میلیونی است. اداره این کشور بدون حضور انجمن‌ها و تشکل‌ها و گروه‌های متنوع مردم امکان پذیر نیست. ما باید به صورت فعال در تشکیل انجمن‌ها فعال باشیم تا مردم بتوانند نظارت کافی داشته باشند. ما حکمرانی مطلوب کشور هشتاد میلیونی را احراز نکرده‌ایم. بدون حضور تشکل‌ها، احزاب و انجمن‌ها هیچ برنامه‌ای به‌درستی اجرا نخواهد شد؛ نه تنها سالمندان که بقیه اقشار نیز حقوق‌شان تضییع خواهد شد.
بادامچی با اشاره به مشکلات پیش روی تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد گفت:عدم حضور اساتید، سرمایه‌داران و سیاستمداران تراز اول NGO ها را با مشکل مواجه می‌کند لازم است انجمن‌ها و تشکل‌های مردمی فعال‌تر شوند، چرا که در غیر این صورت دولت هم در غیاب مردم هر طور که فکر می کند، عمل می کند.
رییس فراکسیون کار با بیان اینکه حداقل هفت قانون به ارتقای زندگی بازنشسته‌ها و حمایت از آن‌ها تاکید دارد گفت: افزون بر قانون اساسی، ماده ۸۰ برنامه توسعه  ششم، بر حمایت از زندگی سالمندی در مراحل مختلف تاکید دارد. مشکل گروه‌های آسیب‌پذیر بخصوص سالمندان، در نبود قوانین حمایتی نیست، مشکل اصلی در عدم اجرا یا اجرای ضعیف آن است. برای مثال دو سال از برنامه ششم توسعه می‌گذرد، اما بیش از ۸۰ درصد آیین نامه های این قانون تهیه نشده یا اگر تهیه شده، اجرایی نشده است.
بادامچی تصریح کرد: وقتی نهادهای دانشگاهی و روشنفکری، دغدغه‌ای برای پیگیری اجرای قوانین نشان نمی‌دهند قوانین  در کشور اجرایی نمی‌شوند البته این وظیفه مجلس هم هست هر برنامه‌ای مدون می‌شود، نهایتا ۳۰ درصد آن اجرایی می‌شود. این اجرای نازل قوانین، به دلیل عدم حضور فعال مردم و نمایندگان
NGO هاست.
وی به ضرورت حمایت از اقشار ضعیف ازجمله کارگرها تاکید کرد و افزود: در کشور ما شورای عالی کار در سال، تنها یک یا دو بار تشکیل جلسه می دهد که در آن دولت سه نماینده دارد و شرکای اجتماعی هم هر یک، سه نماینده. اما هیئت امنای تامین اجتماعی مرتب تشکیل می‌شود که در آن دولت شش نماینده دارد و هریک از شرکای اجتماعی سه نماینده. این عدم توازن، نشان دهنده تعدی دولت به اقشار مختلف است.
بادامچی ادعا کرد: دولت البته در جاهای مختلف هم در حقوق کارگران و اقشار مختلف تعدی می کند. متاسفانه دولت‌ها مجبور می‌شوند به گروه‌هایی باج دهند یا از گروه‌هایی حمایت کنند. در این شرایط گروه‌های هدف که همان اقشار ضعیف‌اند، مورد غفلت قرار می‌گیرد.
نماینده تهران تاکید کرد: صندوق‌ها محل حمایت و امید مردم هستند و حمایت کننده اقتصادی افرادی هستند که از نظارت گروه‌های مورد حمایت خود، برخوردار نیستند. باید از نظارت کارگران، بازنشستگان و کسانی که صاحبان اصلی صندوق هستند، بهرمند شوند. اگر اقدامات جدی انجام نشود، صندوق‌ها ورشکست می‌شوند و نه ۲۰ سال که در ۱۰۰ سال آینده هم نمی‌توانند گذشته را جبران کنند.
بادامچی در پایان گفت: یک موضوع اساسی درباره بازنشسته‌ها، گسست روانی عمیقی است که بعد از بازنشستگی برای افراد ایجاد می‌شود. این گسست، جامعه را نابود می‌کند. آن‌ها با رخت و ناامیدی با جامعه مواجه می‌شوند. انگار که زندگی تمام شده است.این گسست‌ها را زمانی می‌توانیم مدیریت کنیم که از دانش و تجربیات آنان در انجمن‌ها استفاده کنیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فال روزانه ۰۵/ ۱۲/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
نقره خدری و برنز دلخانی در تورنمنت مجارستان
رضا خدری به مدال نقره و میثم دلخانی به مدال برنز رقابت‌های پنج وزن نخست کشتی فرنگی جایزه بزرگ مجارستان دست یافتند.
خلیلی: هیچ‌ وقت چنین زمین بدی ندیده بودم
مدیر تیم فوتبال پرسپولیس از شرایط بد میزبانی و زمین مسابقه در مسجدسلیمان گلایه دارد.
پیروزی پُرگل حریف پرسپولیس در ال‌کلاسیکوی قطر
السد حریف آسیایی پرسپولیس در هفته هفدهم رقابت‌های لیگ ستارگان قطر در ال‌کلاسیکوی این کشور در خانه الریان به بردی پرگل رسید.
نکاتی خواندنی از فینال اتحادیه؛ ساری در لبۀ پرتگاه
منچسترسیتی و چلسی روز یکشنبه در فینال جام اتحادیه به مصاف هم می روند.
بوسکتس: با این مسی، خیال‌مان راحت است
بارسا امشب به لطف درخشش مسی توانست در زمین سویا 2-4 پیروز شود.
پیروزی حریف استقلال در لیگ امارات
العین حریف آسیایی استقلال در هفته شانزدهم رقابت‌های لیگ امارات به پیروزی رسید.
غیبت راموس؛ ناکامی دوباره در انتظار کهکشانی‌ها؟
سرخیو راموس بازی یکشنبه رئال را به علت محرومیت از دست داده است.
پاسخ والورده به گلایه رئالی‌ها از تقویم فشرده
بارسلونا امشب در زمین سویا به یک برد ارزشمند دست یافت و فاصله با سایر رقبا را بیشتر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۰۵/ ۱۲/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
عربشاهی: پرسپولیس دچار مشکل می‌شود
بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید که این تیم با شرایط کنونی در آینده دچار مشکل خواهد شد.
منصوریان مقابل استقلال به چه نتایجی رسیده؟
دیدار تیم‌های استقلال و ذوب آهن حاشیه‌های جذابی دارد که یکی از این حاشیه‌ها تقابل علیرضا منصوریان با تیم سابقش است. اتفاقی که البته تکراری نیست.
مسی: برای کسب پیروزی به برنابئو می‌رویم
فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا تاکید کرده این تیم به دنبال پیروزی در سانتیاگو برنابئو است.
تاکتیک های رایج در فوتبال؛ شطرنج سرمربیان
موضوع مهم در فوتبال این است که میلیون ها روش برای بازی کردن آن وجود دارد اما انتخاب با سرمربی است.
یک درصد از هزینه شرکت‌های دولتی به خزانه داری واریز می‌شود
پایان هفتمین روز بررسی بودجه در مجلس
تعرفه آب مصرفی دستگاه‌های اجرایی به قیمت آزاد محاسبه می‌شود
تکلیف مجلس به دولت برای نصب کنتورهای هوشمند برق
تذکر نماینده سلماس در مورد کشاورزان آذربایجان غربی
تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور
واکنش پزشکیان به اعلام نام لاریجانی به عنوان نماینده تاخیرکننده
آغاز چهاردهمین جلسه بررسی بودجه 98
معافیت مالیاتی مشوق ورود ارز صادراتی به کشور است
واکنش پزشکیان به قرائت نام لاریجانی در اسامی تاخیرکنندگان مجلس