تلگرام به دنبال ایجاد قلعه دیجیتال بود

16:52 ۱۷۷ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 274 0
تلگرام به دنبال ایجاد قلعه دیجیتال بود

معاون شورای عالی فضای مجازی گفت: ابزارهای فضای مجازی در حقیقت استعمار نوین است. دیگر برای چپاول کشورها نیازی به ناو و سرباز نیست، بلکه با این پلتفرم ها به سادگی این امر ممکن خواهد شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمد خوراکیان در همایش حقیقت مجازی که در محل تالار شهر برگزار شده بود، بیان کرد: در فضای مجازی چهار لایه مهم وجود دارد. لایه اول فیزیکی است؛ مانند سخت افزارها و برخی از نرم افزارها که در این زمره قرار می‌گیرند. لایه دوم، لایه منطقی است. در حقیقت منظور از پلتفرم‌ها و نرم افزارهای بزرگی است که یک میدان وسیعی در فضای مجازی ایجاد کرده‌اند. 
معاون شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: لایه سوم، لایه اطلاعات است. محتوایی که در فضای مجازی در بستر پلتفرم‌ها شکل می‌گیرد. گاهی این اطلاعات، محتوا است و گاهی هم شامل خدمات است. لایه چهارم در نهایت لایه مردم یا کاربران است.
وی اضافه کرد: فضای مجازی کارکردهای بسیاری دارد. ما نبایستی از این کارکردها غافل شویم و این کارکردها بایستی در نظر گرفته شود. فضای مجازی چهار کارکرد کلی دارد. کارکرد ارتباطی، کارکرد اطلاعاتی، کارکرد خدماتی و کارکرد سرگرمی از جمله این کارکردهاست.
خوراکیان اظهار کرد: فضای مجازی دارای ویژگی‌هایی است. فضای مجازی شبکه‌ای است، عرصه هوشمندی است، خدماتی و تعاملی است و یک سری از ویژگی‌های دیگر که از آن باخبر هستید. فضای مجازی همگرایی ابزارها است. اکنون همه چیز در گوشی همراه تجمع یافته است. فضای مجازی زیست‌بوم انسان و اشیا است.
وی ادامه داد: اصلی‌ترین عرصه برای ورود به فضای مجازی سیستم عامل است. در سال ۲۰۰۹ در جهان ۷ سیستم عامل وجود داشته است. آمریکایی‌ها سیاستی را در جهان اتخاذ کردند که اندروید سهم به سزایی در کاربران سیستم‌های عامل پیدا کند. اکنون ۸۴ درصد سیستم‌های عامل جهان از آن اندروید است. 
معاون شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: حوزه دوم پیام‌رسان است. واتسپ در ۱۰۹ کشور جهان، پیام‌رسان اول است. مسنجر و وایبر نیز در ادامه قرار دارند و آمریکایی هستند. هنگامی که به پیام رسان‌ها نگاه می‌کنیم، در می‌یابیم که عمده پیام رسان‌های جهان، آمریکایی هستند. 
وی در خصوص مناقشات شورای عالی فضای مجازی با تلگرام بیان کرد: مسئله‌ای که ما با تلگرام داشتیم آن بود که چرا از نقش پیام‌رسان خارج شدی و وارد اقتصاد شده‌ای؟ چرا پول درست می کنی؟ جواب آن‌ها این بود که کاری به قوانین کشورها نداریم و دنبال ایجاد یک قلعه دیجیتال هستیم. در نهایت به هیچ نهادی نیز پاسخگو نیست.
خوراکیان تصریح کرد: با کمال وقاحت اطلاعات خود را رمزنگاری می‌کند و از دادن این اطلاعات به دولت‌ها که متولی فرهنگ و دین جامعه هستند، خودداری می‌کند. آن‌ها قصد فروش اطلاعات را داشته‌اند. چندی بعد پول مجازی ارائه می‌شد و اگر کسب‎‌وکار مردم بر پایه آن شکل می‌گرفت و سپس این پول ناپدید می شد، کسی پاسخگو نبود. حوزه سوم، موتورهای جست‌وجوگر است. ۷۸ درصد جستجوهای جهانی از آن گوگل است. مالکیت گوگل از آن کیست؟
وی افزود: در سال ۲۰۰۱، در میان پنج شرکت بزرگ اقتصادی دنیا، تنها یک شرکت در عرصه فضای مجازی فعال بودند اما در سال ۲۰۱۶ همه پنج شرکت در عرصه فضای مجازی فعال هستند و از طریق فضای مجازی به این مقام رسیده‌اند. شرکت اپل سالانه هزار میلیارد دلار درآمد دارد. کل صادرات نفتی ما در سال ۵۰ میلیارد دلار است.
معاون شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: در لیست ۱۵ شرکت اول جهان، ۱۰ شرکت آمریکایی هستند و ۵۰ درصد اقتصاد فضای مجازی در اختیار آمریکا است. یکی دیگر از مباحث اقتصادی، پول مجازی است. اکنون بیت‌کوین یک ارزش ۱۶۰ میلیارد دلاری دارد که بسیار عدد بزرگی است. در ۵۰ کشور جهان بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
وی تاکید کرد: اگر ارزش این پول افت کرد، چه کسی پاسخگو است؟ متولی این پول کیست؟ مشخص نیست که چه کسی پشت این پول قرار دارد.
خوراکیان گفت: فضای مجازی روی لایه مردم بسیار اثرگذار است. سه لایه دیگر در دست دیگران است و ما در حقیقت کارگران سه لایه دیگر هستیم. کاربر بی‌نقش هستیم و بر اصل موضوع هیچ تسلطی نداریم. فضای مجازی در سبک زندگی بسیار اثرگذار است. قبلا برای آموزش یک مسئله‌ای، تحقیق می‌کردیم اما اکنون برای ورود به فضای مجازی هیچ تحقیقی صورت نمی‌گیرد، اصلا ورود به فضای مجازی در دست مخاطب نیست. 
معاون شورای عالی فضای مجازی بیان کرد: یکی از آثار مهمی که فضای مجازی در حوزه فرهنگی ایجاد می‌کند، نسبی شدن است. تحت تاثیر فضای مجازی، بایدها و نبایدها تغییر می‌کنند و دگرگون می‌شوند. انسان بسیار تصویری و سطحی‌گرا شده‌اند. میزان محتوای تصویری و فیلم در حدود بیش از دوسوم محتوای فضای مجازی است. 
وی ادامه داد: ما در آینده در فضای مجازی چیزی به نام زبان نخواهیم داشت. هم اکنون ۸۰ زبان در گوگل در حال سرویس دادن است. پیشرفت‌های هوش مصنوعی این اتفاقات را بسیار ممکن کرده است. 
خوراکیان تاکید کرد: این کارکردها دام استکبار جهانی برای کشورهای دیگر است. این خدمات و ابزارهای فضای مجازی در حقیقت استعمار نوین است. دیگر برای چپاول کشورها نیازی به ناو و سرباز نیست، بلکه با این پلتفرم ها به سادگی این امر ممکن خواهد شد. 
وی اضافه کرد: دولت‌ها و کشورها، هویت و ملیت‌ها، استقلال کشورها با آینده فضای مجازی در خطر است. خدمات و سرویس‌هایی که در آینده فضای مجازی به مخاطبان ارائه خواهد داد، در تضاد با هویت ماست. ما بر اساس خواست پشتوانه فکری و نظری چه کسی در زیست‌بوم فضای مجازی در حال زندگی هستیم؟
معاون شورای عالی فضای مجازی اظهار کرد: در حوزه رسانه از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۸ استفاده از تلویزیون از ۱۸۰ دقیقه در روز به ۱۴۶ دقیقه در روز در جهان رسیده است. استفاده از اینترنت از ۴۸ دقیقه به ۱۵۷دقیقه رسیده است. ما رسانه‌های جمعی داشتیم و برای رسانه‌های جمعی قانون درست کرده بودیم، متولی داشتیم و دادگاه داشتیم. اما اکنون چه؟ تاثیر فضای مجازی روی رسانه‌ها چیست؟ اختیار این پلتفرم در دست کیست؟ آیا هویت در این فضا مشخص است؟
وی اضافه کرد: بزرگترین خبرگزاری در دنیا، حداکثر ۳۰۰۰ خبرنگار دارد اما فیسبوک دو میلیارد مخاطب دارد واین مخاطبان نقش خبرنگار را بازی خواهند کرد. در فضای مجازی همه تولیدکننده محتوای خبری هستند. اکنون ربات‌ها نیز به فعالیت خبری می‌پردازند. 
خوراکیان گفت: حتی در بعضی موضوعات مانند انتخابات آمریکا، ربات‌ها پیام تولید کردند. در حقیقت متن پیام را خود ربات بر اساس ذائقه سنجی‌ها تولید کرده است. 
معاون شورای عالی فضای مجازی بیان کرد: سن در حال افزایش است. از طرف دیگر ساعات کاری کم شده است و این مسئله سبب شده که اوقات فراغت بسیار زیاد شده است. با فضای مجازی بسیاری از شغل‌ها از دست خواهد رفت. سد بیکاری ممکن است که بشکند و بیکاری بزرگی به وجود بیاید. 
وی افزود: اکنون با اقتصاد اوقات فراغت روبه‌رو هستیم. این صنعت، ما را تنظیم می‌کند؛ چرا که خوراک ما را تامین می‌کند. بیش از ۹۴ درصد بازی‌های مورد استفاده در کشور ما خارجی هستند. این بازی ها اهداف و ارزش‌های ما را هدف می گیرند. 
خوراکیان عنوان کرد: بحث دیگر، قانون‌گذاری است. در فضای مجازی قانون‌گذاری چگونه است و متولی آن چه کسی است؟ آمریکایی‌ها از طریق شرکت‌های بزرگ مشغول کدخدایی هستند. همه قوانین و اصول را مانند یک آدم قلدر تغییر می دهند. 
وی ادامه داد: آمریکایی‌ها برای تعیین قوانین به اروپایی‌ها هم حتی اجازه حق رای نداده‌اند. از همان ابتدا که وارد فضای مجازی می‌شوید، از دروازه آن‌ها رد می‌شوید. امروز قلدری و پررویی آمریکایی‌ها قابل مباحثه است. 
معاون شورای عالی فضای مجازی اظهار کرد: چیزی که صورت مسئله اصلی است، یک چپاول بزرگ که در حال صورت گرفتن است. این چپاول تنها تکثیر دو عکس مستهجن نیست. اتفاق بزگ‌تری در حال رخ دادن است. مسئله استثمار مدرن است و استقلال ما در خطر است. از مبانی امام و انقلاب، استقلال است. در این فضا استقلال بسیار آرام مورد خطر قرار گرفته است.
وی در خصوص رسالت‌های حوزه در خصوص فضای مجازی بیان کرد: اولین رسالت حوزه، صیانت از استقلال کشور است. حوزه همواره در بیدارسازی مردم و شیعیان  پیش‌گام بوده است. دقیق به مردم بگوییم که فضای مجازی چه مخاطراتی دارد. این پرچم‌داری رسالت بزرگی است.
خوراکیان گفت: دومین وظیفه حوزه، درک تحولات فضای مجازی و بررسی پیامدهای آن است. این رسالت حوزه است که مانند سایر موضوعات فضای حقیقی، در این زمینه نیز به اظهار نظر بپردازد. کسی جز حوزه وظیفه تبیین این موضوعات را ندارد.
وی اضافه کرد: رسالت سوم حوزه، ارائه درسنامه زندگی مومنانه در فضای مجازی است. چهارمین رسالت، فرهنگ‌سازی استفاده از فضای مجازی است. کس دیگری چنین وظیفه ای ندارد. پنجمین رسالت نیز تولید محتواست، چه به معنای رفع شبهات و چه به معنای محتوای جدید که مورد نیاز است. ششمین رسالت، توجیه مردم برای همراهی با سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی است.  هفتمین رسالت، علم‌داری حوزه در فضای مجازی است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

چرا معاون توسعه ورزش بانوان انتخاب نمی‌شود؟
بیش از ۱۵۰ روز است که گزینه‌ای برای تصدی سمت معاونت توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان معرفی نشده و به نظر این بخش مهم مورد غفلت قرار گرفته است.
داورپناه: نمی‌توان اسطوره‌های بسکتبال را کنار گذاشت- سرباز تیم ملی هستم
ملی‌پوش بسکتبال ایران معتقد است نمی‌توان اسطوره‌های بسکتبال را کنار گذاشت اما باید به تصمیمات سرمربی تیم ملی احترام گذاشت و من به عنوان سرباز تیم ملی آماده خدمت و بازی در تیم ملی هستم.
دوازدهمی ایران در تکواندو قهرمانی جهان - کره جنوبی قهرمان شد
تیم ملی تکواندو مردان و زنان ایران که با ۱۲ تکواندوکار در ۱۶ وزن عازم رقابت‌های قهرمانی جهان شده بود، در مجموع با ۲ نقره و یک برنز در جایگاهی بهتر از دوازدهمی قرار نگرفت.
فریبرز عسکری: اقدام انگلیسی‌ها به تیم ضربه زد- امیدوارم مردم ما را ببخشند
سرمربی تیم ملی تکواندو با بیان اینکه فکرش را نمی کردیم انگلیس به عنوان میزبان رقابت‌های جهانی تا این حد برای تیم ایران حاشیه درست کند، گفت: زحمات زیادی برای کسب موفقیت کشیدیم اما از اینکه نتوانستیم مردم را شاد کنیم ناراحتیم.
طالبی: کجای دنیا دختران، همدیگر را می‌زنند؟- فوتبال ایران نظارت ندارد
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به "عقب ماندگی فوتبال ایران نسبت به فوتبال دنیا و حتی کشورهای عربی" می‌گوید فحش، درگیری و حواشی مختلف فوتبال آسیا فقط در ایران وجود دارد".
چرایی افزایش حشرات در استان تهران؛ از پروانه‌ها تا ملخ‌ها
رییس اداره نظارت بر امور حیات‌ وحش استان تهران با اشاره به افزایش تعداد ملخ‌ها در شهرستان‌های استان تهران به ویژه مناطق جنوبی آن گفت: شرایط جوی تهران طی روزهای ابتدایی بهار سبب افزایش جمعیت این حشرات شده است.
نحوه ترمیم «حقوق» بازنشستگان کشوری
طی روزهای گذشته، تعدادی از بازنشستگان کشوری با درجه استادی و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در تماس با ایسنا، از عدم افزایش ۱۸ درصدی حقوق خود گلایه داشتند که صندوق بازنشستگی کشوری در همین راستا توضیحاتی پیرامون نحوه افزایش حقوق این گروه ارائه داد.
توصیه‌های غذایی برای افراد دیابتی
یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است.
پیش نیازهای افزایش قیمت بنزین
عضو حقوقی کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران معتقد است باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور برنامه‌ریزی برای رساندن قیمت بنزین به سطح فوب خلیج فارس به یک برنامه جامع و طرح زیرساختی فراتر از قانون هدفمندی یارانه ها نیاز دارد که همه ابعاد آن بررسی شده، همه زوایا و اجزا را پوشش دهد و به طورکامل اطلاع‌رسانی و تبیین شود.
احتمال تغییر ساعت کاری ادارات
افزایش مصرف برق در ایران به تبع نزدیک شدن به فصل گرما و استفاده از وسایل سرمایشی، دغدغه گذر از فصل تابستان بدون خاموشی برنامه‌ریزی شده را باز هم پررنگ کرده و مسوولان وزارت نیرو به دنبال راهکارهایی هستند که از این اتفاق جلوگیری کنند. در این راستا تغییر ساعت کاری ادارات یکی از سناریوهای روی میز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرکی: تاج قبول شد، کی‌روش ۵ می‌گیرد- بدون سایپا و پیکان فوتبال دست کاسب‌ها می‌افتد
سرمربی پیکان معتقد است اگر دو باشگاه سایپا و پیکان نباشند فوتبال در اختیار کسانی می‌افتد که به دنبال کاسبی هستند تا درآمدی برای خود هستند.
چگونه از تعریق زیاد پا جلوگیری کنیم؟
هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد) حدود پنج درصد از مردم سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
طبیعت شگفت انگیز غار نمکی قشم- عکس
غار نمکدان یا نمکی، یکی از جاذبه های دیدنی جزیره قشم است.
باور‌های عجیب و غریب درباره اعداد
حتی خود شما هم هنگامی که با عدد ۱۳ سر و کار دارید هرچند باوری هم به نحس بودن آن نداشته باشید، اما به شوخی هم که شده شاید به شگون بد این عدد اشاره‌ای داشته باشید!
برای کارهای زیربنایی در شهرداری اقدام خوبی صورت نگرفت
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: رقم بودجه صرف شده در بخش هزینه حکایت از آن دارد که برای بهبود شهر و زیرساخت‌های آن گام مهمی برداشته نشده است.
آپدیت جنجالی ویندوز ۱۰ و هنگ رایانه کاربران
۱۵ هزار نفر برای هوش‌ مصنوعی تعلیم می‌بینند!
هدیه شاتل به مشترکانش برای روز ارتباطات
رشدی که با سنگ‌اندازی‌های ترامپ متوقف شد!
رونمایی از سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات
بازگشت اعتماد به هواوی در سایه توافقی جدید
گوگل می‌داند شما چه چیزی می‌خرید!
تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات از شاخصه‌های اصلی توسعه
چطور اعتبار خط موبایلتان را افزایش دهید
بیت کوین؛ بی‌تفاوت در برابر حملات سایبری