گلایه کارگران جام جهانی قطر از مشکلات زیاد و حقوق پایین

14:10 ۱۷ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 137 0
گلایه کارگران جام جهانی قطر از مشکلات زیاد و حقوق پایین

بسیاری از کارگران در قطر که در تاسیسات جام جهانی فوتبال کار می کنند از شرایط سخت کاری و کم بودن دستمزد خود گلایه می کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا،عصر ایراننوشت: خبرگزاری فرانسه در گزارشی به وضعیت کارگرانی پرداخت که در قطر مشغول کار برای ساخت ساختمان ها و پروژه های مورد استفاده برای جام جهانی ۲۰۲۲ هستند.

در این گزارش آمده است: کارگران، تاسیساتی را برای جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر می سازند اما مسابقات را در این تاسیسات تماشا نمی کنند. دو کارگر ساختمانی به نام های " اوجور" و "راجور" هنگام وقت استراحت برای غذا خوردن در نزدیکی مجتمع مسکونی در دوحه می نشینند. آنها به ساخت این مجتمع کمک کرده اند. این ساختمان مربوط به طرح های میزبانی جام جهانی فوتبال است که ۴ سال دیگر در این کشور برگزار می شود.

در حالی که تعدادی از کارگران رضایت خود را از مشارکت در ساخت سازه ها و ساختمان های بزرگ در این کشور ثروتمند اعلام می‌کنند اما اوجور (۲۲ ساله) و راجور (۳۹ ساله) اهل بنگال از شرایط کار و دستمزدها راضی نیستند.

اوجور می‌گوید: اشتباه کردم به اینجا آمدم. پول زیادی از بانک قرض گرفتم تا هزینه های سفر به قطر را تامین کنم اما هم اکنون چیزی ندارم.

این دو نفر از سه سال قبل در این پروژه کار می کنند و ماهانه حداقل حقوق را دریافت می کنند یعنی هر نفر ماهانه ۵۰ ریال قطری معادل ۲۰۵ دلار.

راجو که لباس کارگری آبی رنگی به تن داشت گفت: هیچ وقت به اینجا برنمی گردم.

گلایه کارگران جام جهانی قطر از مشکلات زیاد و حقوق پایین

از سال ۲۰۱۰ یعنی زمان اعلام پیروزی قطر در کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ تاکنون شرایط کار در قطر از سوی سازمان‌های حقوقی و انسانی و کارگری مورد پیگیری است.

از زمان اعلام پیروزی قطر در کسب میزبانی جام جهانی یعنی از سال ۲۰۱۰ تاکنون، تعداد ساکنان در این کشور غنی از گاز و واقع در جنوب خلیج فارس از ۱.۶۳ میلیون نفر به ۲.۷۴ میلیون نفر افزایش یافته است. از جمعیت ۲.۷ میلیون نفری قطر، تنها حدود ۳۰۰ هزار نفر شهروندان این کشور و بقیه شهروندان خارجی هستند.

جام جهانی فوتبال، مهمترین اتفاق ورزشی جهان به شمار می‌رود. سندیکاها و انجمن های صنفی کارگری و سازمان های مدافع حقوق بشر و سازمان بین المللی کار از قانون کفالت در قطر انتقاد کره‌اند.

همچنین گزارش‌های مطبوعاتی مختلفی درباره آمار مرگ و میرها در میان کارگران تاسیسات میزبانی جام جهانی در قطر منتشر شده است. یکی از سندیکاهای کارگری گفته است آمار این افراد حدود ۱۲۰۰ نفر است اما این آمار را نمی توان از سوی منابع دیگر تایید کرد.

کمیته عالی طرح‌ها و میراث قطر که مسوول برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر است این ادعا را تکذیب کرده است.

دولت قطر بعد از اعتراضات به وضعیت کارگران خارجی در این کشور، اصلاحاتی را در این حوزه اعمال کرد از جمله می توان به تعیین حداقل حقوق و دستمزد، حمایت از دستمزدها و لغو ویزای خروج برای کارگران اشاره کرد. تا قبل از این کارگران خارجی مجبور بودند قبل از ترک قطر، اجازه خروج دریافت کنند. این اقدام، زمینه سوء استفاده را برای کارفرمایان فراهم می کرد.

سازمان بین المللی کار گفته است که این اقدامات، بسیار مهم هستند. کمیته عالی می‌گوید که بیش از ۱۲ هزار کارگر در پروژه‌های ساخت و ساز جام جهانی، مبلغی به قیمت ۵۲ میلیون ریال قطری (۱۴ میلیون دلار) به عنوان غرامت دریافت می‌کنند. این مبلغ به عنوان غرامت در برابر اجبار کارگران خارجی به پرداخت پول اضافی برای کسب کار در قطر پرداخت می‌شود.

پروژه‌های جام جهانی قطر در همه مناطق قطر وجود دارند. از تاسیسات ورزشی تا مراکز تجاری و راه‌ها و هتل‌ها و دفاتر و مجتمع‌های مسکونی و اقامتی یعنی جایی که "اوجور و راجو" در آنها فعالیت می‌کنند. این ساخت و سازها تحول بزرگی در قطر در ۸ سال اخیر است.

اما مسابقات جام جهانی زمانی برگزار می‌شوند که این کارگران نخواهند توانست مسابقات جام جهانی را ببینند. موکیش (۲۳ ساله) کارگر نپالی گفت: انتظار داشتم جام جهانی یک شغل تضمین شده را در اختیار من بگذارد اما آنها به ما گفتند که در سال ۲۰۲۱ همه کارگران را از قطر خارج می‌کنند.

او هم اکنون روزانه ۱۰ ساعت کار می‌کند و بابت هر ساعت اضافه کار، ۸۵ سنت دریافت می کند اما می‌گوید که از آمدن به قطر، پشیمان نیست.
وی توضیح داد: کاری نبود که در کشورمان انجام دهیم. اینجا می توانیم پول بگیریم.

این کارگر نپالی آرزو می‌کند بتواند در قطر بماند و بازی فوتبالیست پرتغالی محبوبش یعنی کریستیانو رونالدو را تماشا کند اما می‌گوید فکر نمی‌کنم هیچ کدام از کارگران بتوانند مسابقات را تماشا کنند.

کارگران از کم بودن میزان دستمزد، تاخیر در زمان پرداخت و گرانی زندگی در قطر شکایت دارند. بسیاری از آنها که خبرگزاری فرانسه با آنها مصاحبه کرده می‌گویند که از اقداماتی که در حمایت از آنها در جهان صورت می‌گیرد اطلاعی ندارند.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

بازار
بازار

آخرین اخبار

استکی: رشته MMA هم پول دارد و هم شهرت!
سرمربی سابق تیم ملی بوکس گفت: بوکسورها مشتاقند به سمت MMA بروند، چون این رشته هم شهرت و هم پول دارد و هزار مزایای دیگر برای یک ورزشکار دارد.
تعلیق هواداران خاطیِ چلسی از حضور در ورزشگاه
باشگاه چلسی اعلام کرد که حضور چهار هواداری که به رحیم استرلینگ توهین نژادپرستانه کردند، در ورزشگاه استمفوردبریج فعلا به تعلیق درآمده است.
تیم شفر «فوتبال بدون تیام» را یاد گرفت
بازیکن اسبق استقلال گفت: استقلال کمی دیر راه افتاد ولی ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.
افزایش ۸۰۰ درصدی قیمت ستاره دورتموند
ارزش جیدن سانچو در سه ماه اخیر 800 درصد رشد داشته است.
گزارش نود؛ جنجالی‌ترین داوری‌های لیگ
عادل فردوسی‌پور در برنامه این هفته به حواشی هفته اخیر فوتبال ایران و داوری‌های جنجالی لیگ برتر پرداخت.
گرشاسبی: یک‌سری باج بگیر گفتند استقلالی هستم
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: زمانی که نامه محرومیت پرسپولیس که از طرف فیفا آمده بود را دیدم در خفا گریه کردم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
استکی: رشته MMA هم پول دارد و هم شهرت!
سرمربی سابق تیم ملی بوکس گفت: بوکسورها مشتاقند به سمت MMA بروند، چون این رشته هم شهرت و هم پول دارد و هزار مزایای دیگر برای یک ورزشکار دارد.
به قلمرو مولتی‌میلیاردرها خوش آمدید
رقبای روحانی در تاکسی
ریه‌هایی که با تحریم از کار می‌افتد
برجامِ نمرده‌ی پیشنهادیِ موتلفه چیست؟
اظهارنظر صریح کرباسچی درباره نجفی و افشانی
واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی
آیا ائمه جمعه هم بازنشسته می‌شوند؟
فرمول پروتئینی برای کاهش وزن
نزاع‌های ایران زنانه‌تر شده‌اند
عایدی ساخت‌وساز در تهران چقدر است؟