چه می‌شود اگر تاریخ محلی همدان منتشر شود؟

14:52 ۸۸ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 161 0
چه می‌شود اگر تاریخ محلی همدان منتشر شود؟

«این‌همه دانشمند، عالم، بازاری و تاجر در همدان زندگی می‌کنند، اما تعجب می‌کنم که چرا یک بودجه تهیه نمی‌شود تا یادداشت‌های آقای اذکایی که تاریخ محلی همدان را به خوبی نشان داده، چاپ شود؟»

ایسنا

به گزارش ایسنا، در سلسله شب‌های «بخارا» از برجسته‌ترین محقق همدانی «پرویز اذکایی» تقدیر شد. او که متولد ۱۳۱۸همدان است، نزدیک به ۴۰۰ مقاله و کتاب در حوزه‌های مختلف نسخه‌شناسی، تاریخ محلی، نسب‌شناسی و تاریخ عمومی منتشر و به صورت علمی تاریخ محلی را در همدان پیگیری کرده است.

در این آئینناصر تکمیل همایون، پژوهشگربا بیان این‌که معتقدم تجلیل از پرویز اذکایی نوعی عبادت و حق‌شناسی است، گفت: یک پرویز اذکایی داریم و یک همدان، با پرویز از سال‌ها پیش آشنایی داشته‌ام، اما بعد از دیدن کتابخانه‌ی او علاوه بر هبه‌ی اخلاقی و فرهنگی کارهای او، با صحنه‌ای در ان کتابخانه مواجه شدم؛ یادداشت‌ها، مطالب و دست‌نوشته‌هایی که او در طی عمر خود تهیه کرده و در آن مکان فعلا به امانت است، را می‌توان نتیجه‌ی همه تحقیقات و مطالعاتی دانست که تا امروز او مطالعه کرده و اکنون آماده‌ی انتشار هستند.

وی "همدان" را "هگمتانه"، "اکباتان" و تاریخی‌ترین شهر ایران و به وجوداورنده نخستین حکومت مادها در ایران معرفی کرد و با بیان این‌که از این شهر چند رئیس جمهور بلند شده‌اند، افزود: این‌همه دانشمند و عالم و این همه بازاری و تاجر در همدان هستند، اما تعجب می‌کنم که چرا یک بودجه تهیه نمی‌شود تا یادداشت‌های آقای اذکایی چاپ شود، اگر این کار شود خودمان،‌ دانشجویان و محققان‌مان جلو می‌افتیم.

او با بیان این‌که ما وقتی دانشجو بودیم، وقتی کاری داشتیم، می‌خواستیم در مورد دانشمندی مانند نظام‌الملک تحقیق کنیم، باید از دیگراساتید پرس‌وجو می‌کردیم که چه کتاب‌هایی را باید مطالعه کرد، استاد مربوطه نیز چند کتاب معرفی می‌کرد، ادامه داد: اما امروز اگر بخواهیم در مورد آن شخصیت کار کنیم سیستم پژوهشی به گونه‌ای است که با یک سرچ می‌توانیم به اطلاعات زیادی دست پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: اگر همدانی‌ها نشان دهند همان فرزاندان اصیل هستند که همیشه به فرهنگ توجه ویژه دارند و یک بودجه تامین شود تا یادداشت‌های آقای اذکایی منتشر شود، آقای اذکایی یک دینار پول هم برای آن نمی‌خواهد، اما این آثار برای همیشه برای فرهنگ ایران می‌ماند، هزار جلد از این یادداشت‌ها چاپ شود، به دانشگاه‌های معتبر در سطوح ایران‌شناسی، اسلام‌شناسی داده شود، ارزشِ آن‌ها به مراتب از کشف چاه‌های نفت بسیار بالاتر است. امیدوارم این خواهش به گوش همدانی‌ه‌ا برسد و به این کار همت کنند.

تکمیل همایون با تقسیم افراد به گروه‌های مختلف «عده‌ای که علم دارند اما فضلیت ندارند « و «عده‌ای که اهل فضلیت و اخلاق‌اند اما علم ندارند» افزود: از ممتازترین این افراد آقای «اذکایی» است، او من را تا همدان کشاند.

این پژوهشگر، تجلیل از پرویز اذکایی را صرفا تجلیل از جسم او ندانست و ادامه داد: هر نوع احترام و تکریم از آقای اذکایی تجلیل از علم و دانش است. این هدف اصلی ماست و تا زمانی که ما از علم و دانش دانشمندان و صاحبان آن علم و دانش تجلیل نکنیم، مانند این است که یک فرضیه مذهبی و فرهنگی را از دست داده‌ایم، اما این‌که از آقای اذکایی حرف می‌زنم آن را یک فریضه برای خودم می‌دانم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به نسل جوان امروز اشاره کرد و افزود: نسل گذشته با نسل جوان امروز فرق زیادی دارند، ما در گذشته افراد بزرگی مانند سعید نفیسی را بارها دیده‌ایم و برای آن‌ها شاگردی کرده‌ایم، اما امروز نسل جوان ما دیگر این اشخاص را نمی‌بینند، اگر هم ببینند حداکثر می‌گویند دلار چند است یا به فکر تهیه‌ی پاسپورت برای رفتن از کشور هستند.

چه می‌شود اگر تاریخ محلی همدان منتشر شود؟

در فقدان یک رنسانس تاریخی به سر می‌بریم

محمدرضا اصلانی، مستندسازنیز در صحبت‌هایی درباره پرویز اذکایی گفت:‌ با اذکایی‌های انگشت‌شمار باید هم قصه شویم. من از اذکایی بسیار زیاد شنیده‌ام و فیلمی که در همدان ساخته‌ام با همراهی‌های او بود، فیلم به نتیجه‌ای که می‌خواستم نرسیده است و هنوز امکان نمایش آن فراهم نشده است.

او با بیان این‌که آقای اذکایی با بینش و تحقیق، اسنادی دست اول و معتبری را در مورد همدان در طول پنجاه سال گذشته جمع‌اوری کرده است، بیان کرد: اذکایی فقط یک محقق نیست، او یک نظریه‌مند حکمت تاریخی است.

وی اذکایی را یک مرد ملی دانست که در مسیر تحقیقات خود، ما را یه یک رنسانس تاریخی رساند و افزود: براساس تحقیقاتی که اذکایی انجام داده، می‌توانیم به یک رنسانس تاریخی برسیم که اکنون در فقدان کامل آن به سر می‌بریم.

اصلانی حدود یک دهه قبل، فیلمی مستند با نام «دست‌های هگمتانه» و با موضوع میراث فرهنگی همدان ساخت که می‌توان ان را مهم‌ترین فیلم در مورد میراث فرهنگی همدان دانست، اما هنوز این افیلم اکران عمومی نداشته است، در حال حاضر اعلام شده قرار است آن فیلم ۳۱ آذر و در شب یلدا با حضور خانواده سودابه فضائلی – اسطوره شناس  و ونماد شناس- اکران عمومی شود.

چه می‌شود اگر تاریخ محلی همدان منتشر شود؟

هم‌دوره‌ای با اذکایی در همدان، یک امتیاز برای مردم است

حسین زندی، فعال میراث فرهنگی همداننیز در سخنانی با بیان این‌که تا قبل از تلاش‌های آقای اذکایی، کسی به تاریخ محلی همدان نپرداخته بود، گفت: تاثیر کارهای اذکایی در بحث تاریخ محلی، یک آغاز برای تاریخ پژوهشان است تا به این موضوع اهمیت دهند، چون معمولا تا کنون بیشتر به تاریخ جهان پرداخته‌اند و برای پرداختن به تاریخ محلی انگار کسی حاضر به عمل نیست.

او با بیان این‌که اقدامات اذکایی برای تاریخ محلی همدان باعث شده تا بسیاری از افرادی که وارد رشته تاریخ می‌شوند به این حوزه علاقه نشان دهند، ادامه داد: اگر همدان اذکایی را نداشت خیلی چیزها کم داشت.

وی افزود: خیلی‌ها می‌گویند ما همدان را از روی کارهای اذکایی شناخته‌ایم، این در واقع یک امتیاز برای مردم و همدان است که در دوره‌ای زندگی می‌کنند که اذکایی زندگی می‌کند.

چه می‌شود اگر تاریخ محلی همدان منتشر شود؟

عاطفه زارعی، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همداننیز در صحبت‌هایی با اشاره به اهدای حدود ۱۲ هزار جلد کتاب نفیس  و خطی و چاپ سنگی به کتابخانه عمومی شهر همدان، اظهار کرد: این وقف را می‌توان بزرگترین وقف فرهنگی استان همدان دانست. کار او فضا را برای رشد شخصی از طریق یادگیری به کمک متخصصان و فرصت‌هایی برای بیان فرهنگی باز کرد.

وی حضور اذکایی در کتابخانه عمومی مرکزی استان همدان را نشان‌دهنده دسترسی به منبع اطلاعاتی در این مرکز تربیتی و آموزشی دانست و گفت: در کتابخانه‌های عمومی اصولا رویکرد دسترسی به اطلاعات در جریان است، برای گروه‌ها و سنین مختلف جامعه، کتابخانه‌های عمومی مرکز اجتماع و تنوع و فرهنگ وفکر می‌تواند باشد.

به اعتقاد او، وجودافرادی مانند اذکاری کمک کرد تا علاوه بر مدیریتِ اطلاعات و رویکرد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ما به مدیریت دانش هم فکر کرده و افرادی که در این زمینه هستند را شناسایی کنیم.

زارعی ادامه داد: کتابخانه‌ی دکتر اذکایی مجموعه‌ای منحصربفرد است که سال‌های دانش و علم این شخص محقق را روی‌کاغذ آورده است. حضور او در این کتابخانه، علاوه بر این‌که یک منبع دانشی است، یک دایرة‌المعارف است که به فرد برای الگو گرفتن از یک پژوهشگر و دانشمند کمک می‌کند.

چه می‌شود اگر تاریخ محلی همدان منتشر شود؟

یادداشت‌های اذکایی را شورای شهر منتشر می‌کند

علی دهباشی، سردبیر مجله‌ی بخاراکه خودش را ناظم جلسه معرفی می‌کند، نیز در سخنانی گفت: افتخاری نصیب مجله‌ی بخارا شد که در این شب به یاد او – پرویز اذکایی- گرد هم آئیم، چون یاد کردن از پرویز اذکایی، یعنی یاد فرهنگ ایران کردن. دکتر اذکایی مساوی با فرهنگ و تاریخ ایران است

به گفته‌ی او، تجلیل  از اذکایی، تجلیل از شخص او نیست، بلکه تجلیل از فرهنگ است که او برای ما نماد آن فرهنگ است.

وی همچنین در پایان سخنرانی‌ها خبر داد، علی فتحی عضو شورای شهر همدان که در برنامه «شب پرویز اذکایی در همدان» حضور داشته، تقبل کرده تا«در شورای شهرتصویب شود بخشی از یادداشت‌های اذکایی در مرکز پژوهش‌های شورای شهر منتشر شود.»

او سپس به فتحی توصیه کرد تا «بودجه‌ای که قرار است در مرکز پژوهش‌های شورای شهر برای چاپ مقالات و یادداشت‌های اذکایی هزینه شود، در اختیار بنیاد موقوفات قرار گیرد تا زیر نظر یک آشنا چاپ این مقالات نفیس بر اساس تجربه‌ی قبلی در چاپ آثار استاد اذکایی کار انتشار انجام شود.»

در این شب، همچنین مجموعه پنج‌جلدی «ماتیکان»  تألیف دکتر پرویز اذکائی، توسط انتشارات دکتر محمود افشار و با همکاری انتشارات سخن رونمائی شد.

چه می‌شود اگر تاریخ محلی همدان منتشر شود؟

چه می‌شود اگر تاریخ محلی همدان منتشر شود؟


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
ضرورت های پذیرایی مطلوب از مهمانان نوروزی در گچساران
اجرای طرح جامع گردشگری چهارمحال و بختیاری نیازمند عزم ملی است
69 طرح سرمایه گذاری گردشگری در سیستان وبلوچستان درحال اجراست
مازندران با سامانه ' سفر نما ' به استقبال نوروز 98 رفت
مازندران با سامانه ' سفر نما ' به استقبال نوروز 98 رفت
بازدید از موزه سیمین و جلال پولی شد
228 اثر تاریخی و فرهنگی درسلسله ثبت ملی شد
همدان در نمایشگاه بین المللی گردشگری خوب معرفی شد
دروازه‌ای به جهنم؛ کشف نشان‌های بلاگردان در انگلیس
کاخ ˮشمس پهلویˮ به روی گردشگران باز می‌شود