نباید به اسباب بازی فانتزی نگاه کنیم

13:43 ۱۷۹ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 164 0
نباید به اسباب بازی فانتزی نگاه کنیم

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: نباید به عنوان یک موضوع فانتزی، دست‌چندم و از بالا به پایین به اسباب‌بازی نگاه کنیم. کودکان ما آینده‌سازان کشور هستند. این کودکان، بزرگ و جوان می‌شوند و سپس مسوولیت‌های مختلفی را بر عهده می‌گیرند. آن‌ها مدیران آینده‌ی کشور در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هستند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،سیدمحمدرضا موالی‌زاده، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن بازدیداز جشنواره‌ی اسباب‌بازی گفت: ظرفیت بسیار خوبی در حوزه‌ی ساخت اسباب‌بازی در داخل کشور داریم و این موضوع نوید آن‌را می‌دهد که می‌توانیم در جهت حمایت از کالای ایرانی به خوبی حرکت کنیم.
او با اشاره به پیش شرط این موضوع ادامه داد: شرط آن است که خودباوری داشته باشیم. این خودباوری و اعتماد به نیروهای داخلی و قابلیت‌های ارزشمند آن‌ها می‌تواند در جهت حمایت از کالای داخلی بسیار موثر باشد. از این روی هم در تولید و هم عرضه و خرید باید حمایت صورت بگیرد.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور از جنبه‌های مختلف نمایشگاه یاد کرد و توضیح داد: آشنایی با طبیعت و برقراری ارتباط با طبیعت، افزایش هوشمندی کودکان و ضریب هوشی آن‌ها، تاثیر مثبت بر کارکرد ذهنی‌شان، افزایش خلاقیت، شادی و نشاط و ارتباط با سبک زندگی ایرانی- اسلامی از جنبه‌ها و مولفه‌های مختلف جشنواره‌ی اسباب‌بازی بود.
موالی‌زاده ازاسباب‌بازی به عنوان یکی از بحث‌های جدی روز در دنیا یاد کرد و گفت: قاعدتا طراحی‌ها باید متناسب با فرهنگ بومی هر منطقه باشد. ما از فرهنگ، تمدن، تاریخ و پیشینه‌ی بسیار ارزشمندی برخوردار هستیم. به همین دلیل مطمئنا می‌توانیم با تکیه بر توان بومی خودمان حرکت مناسبی در این مسیر داشته باشیم.
به گفته‌ی او هرچه بیشتر این نمایشگاه‌ها در تهران و در استان‌ها و شهرستان‌های دیگر برگزار شود، بخش‌های مختلف جامعه، مدیران و افرادی که در کار تعلیم و تربیت هستند بیشتر از این نمایشگاه‌ها بازدید خواهند کرد و تاثیر خواهد داشت.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با تاکید بر این‌که اسباب‌بازی بهترین وسیله برای آموزش و یادگیری است، بیان کرد: شرایط سنی کودک خاص است. از این روی یک بازی یا اسباب‌بازی باید هم برای او ایجاد نشاط کند و هم قوه‌ی ابتکارش را پرورش دهد. از سوی دیگر در جهت آشنایی با فرهنگی باشد که او باید در آینده بسازد.
به گفته‌ی وی فرهنگ آینده‌ی این کشور و تمدنی که در آینده برپا می‌شود بر دوش کودکان و به دستان‌ آن‌ها خواهد بود. بنابراین باید به کودکان از این زاویه‌ نگاه کنیم که در آینده چه نوع بینش، تفکر و به دنبال آن رفتار و رویکردی خواهند داشت.
موالی‌زاده از تغییر ذهنیت خود نسبت به قبل از بازدید از این جشنواره‌ نسبت به اسباب‌بازی و جدی‌تر شدن دیدگاهش خبر داد و گفت: شاید تا قبل از این من هم مثل بسیاری دیگر از مدیران نگاه دیگری به اسباب‌بازی داشتم. اما الان که وسعت این کار، ظرفیت‌هایی که در این حوزه وجود دارد و آثار مثبت و منفی که می‌تواند داشته باشد دیدم، نگاه دیگری به موضوع پیدا کردم.
او در ادامه با تاکید بر بحث آینده‌پژوهی به عنوان یکی از بحث‌های مهم روز دنیا، توضیح داد: بهترین راه برای شناخت آینده این است که خودمان آینده را بسازیم. امروز در دنیا مراکز متعددی درباره‌ی آینده‌پژوهی شکل گرفته است و دانشگاه‌های آینده‌پژوهی داریم.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: اگر نونهالان ما به گونه‌ای تربیت شوند که هم از مولفه‌های دوران طفولیت در زمینه‌ی شادی، نشاط، بازی و تفریح استفاده کنند و هم آموزش ببیند، قطعا آینده‌سازان بهتری خواهند بود. تجربه ثابت کرده است هرقدر آموزش‌ها غیرمستقیم و هنرمندانه‌تر باشد، آثارش بیش‌تر است.
موالی زاده اعلام کرد: بعد از بازدیدی که از جشنواره‌ی اسباب‌بازی داشتم این انگیزه برای من ایجاد شد که برنامه‌ای در شورای فرهنگ عمومی کشور ترتیب دهیم تا همکاران کانون گزارشی از فعالیت‌های‌شان ارایه کنند و اعضای شورای فرهنگ عمومی با فعالیت‌های کانون و اهمیت کار آن آشنا شوند و زمینه‌های همکاری فراهم شود. رسالت همه‌ی ما است که به فکر کودکان و آینده‌ی کشور باشیم.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به اینکه وجوه تمدنی و فرهنگی داریم و باید به هر دو وجه توجه شود، گفت: امروزه کاملا روشن است که نقش اسباب‌بازی یک نقش بسیار جدی و اثرگذار است. اسباب‌بازی کالایی فرهنگی است و نقش آن صرفا در بازی و تفریح خلاصه نمی‌شود. بنابراین می‌تواند کارکردهای مختلفی داشته باشد. از همین روی سعی می‌کنیم ارتباط با کانون را نزدیک‌تر کنیم تا بتوانیم در این جهت گام‌های موثرتری برداریم.
چهارمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی امروز جمعه دوم آذر ماه در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به پایان می رسد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کمانگیران روی اسب ایران در رده چهارم جهان ایستادند
تهران- ایرنا- تیم ایران در رنکینگ ‌نهایی مسابقات جهانی کمانگیری روی اسب مجارستان با یک رده ارتقا نسبت به دوره قبل، در رده چهارم قرار گرفت.
چلسی قرارداد «ژیرو» را یک سال دیگر تمدید کرد
تهران- ایرنا- باشگاه چلسی با تمدید قرارداد «اولیویه ژیرو» مهاجم فرانسوی خود برای یک سال دیگر، در آستانه فینال لیگ اروپا روحیه وی را دوچندان کرد.
سعداوی: هیات مدیره برای ادامه همکاری با قطبی به جمع بندی نرسید
تهران- ایرنا- مدیر فنی تیم فوتبال فولاد خوزستان با بیان اینکه هدف این تیم برای فصل آینده برتری بستن تیمی قدرتمند است، گفت: هیات مدیره برای ادامه همکاری با افشین قطبی به جمع بندی نرسید.
توییت «بی فکر» تیم رسانه ای بارسا هواداران را از کوره در برد
تهران- ایرنا- انتشار توییتی در حساب کاربری رسمی باشگاه بارسلونا که نشان دهنده میزان وابستگی آبی اناری ها به «لیونل مسی» بود، واکنش تند هواداران را در پی داشت.
عابدینی: زمان استفاده از مربیان داخلی در تیم ملی فرارسیده است
تهران- ایرنا- رئیس اسبق فدراسیون فوتبال با بیان اینکه استفاده از مربیان خارجی در تیم ملی اشتباه است، تاکید کرد: زمان آن رسیده تا از مربیان داخلی خوب و با تجربه برای هدایت تیم ملی استفاده کنیم.
استقلال با علی کریمی وارد مذاکره شد
تهران- ایرنا- باشگاه استقلال امروز مذاکرات اولیه خود را با علی کریمی هافبک این تیم بر سر تمدید قراردادش آغاز کرد.
نام کوچک سرمربی آینده یووه «مائوریتسیو» است
تهران- ایرنا- «مارچلو لیپی» سرمربی اسبق تیم یوونتوس ضمن اشاره به «مائوریتسیو ساری» و «مائوریتسیو پوچتینو» به عنوان گزینه های محتمل جانشینی «ماسیمیلیانو آلگری» تاکید کرد که بانوی پیر در انتظار تمام شدن کار این 2 سرمربی در رقابت های اروپایی است.
پنج بازی در فوتسال جام رمضان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد
یاسوج- ایرنا- مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد گفت: پنج دیدار در ادامه رقابت های فوتسال جام رمضان دستگاه های اجرایی این استان در سالن 9 دی شهر یاسوج برگزار شد.
عضو هیات مدیره استقلال: فوتبال را باید به اهالی آن سپرد
تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره استقلال گفت: فوتبال مجموعه کاملی است که اداره آن باید توسط اهالی این رشته صورت بگیرد.
قطبی از فولاد خوزستان جدا شد
تهران - ایرنا - مدیر برنامه های افشین قطبی گفت: قطبی پس از اینکه نتوانست با مدیران باشگاه فولاد به توافق لازم برسد از این تیم جدا شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۳ ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در انتظار مذاکره دو وزیر
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سه ساله شدن دوره کارشناسی گفت: این اقدام به مجوز آموزش و پرورش و وزارت علوم نیاز دارد، منتظر مذاکره دو وزیر هستیم که بتوانیم برای دوره‌ای زمانی و برای حل مشکل کمبود نیرو، دوره کارشناسی را سه ساله برگزار کنیم تا دانشجویان زودتر فارغ التحصیل شده و وارد آموزش و پرورش بشوند.
شب شعری برای الگو گرفتن مسئولان فرهنگی
هرساله در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) به رسم مألوفِ ماه مبارک، ضیافت شاعران با رهبر انقلاب برگزار می‌شود. شب گذشته شاعران به رسم سنت دو دهه پیش به حضور مقام معظم رهبری رفتند و در یک نشست چند ساعته صمیمی ‌با رهبر کشور که علاقه خاصی به شعر دارند، راجع به شعر و جریان‌های شعری گفت‌وگو کردند.
دلیل عدم توافق قطبی و فولاد
رئیس هیأت مدیره باشگاه فولاد خوزستان، گفت: عدم توافق با افشین قطبی برای هدایت تیم در فصل آینده فقط به خاطر مسائل مالی نبود.
مجموعه شهدای مدافع حرم پانزده‌تایی شد
کتاب "آخر شهید می‌شوی" پانزدهمین جلد از مجموعه شهدای مدافع حرم که شرحی بر داستان زندگی شهید صادق عدالت اکبری است به همت انتشارات روایت فتح منتشر شد.
زمان پخش دیدار شعرا با رهبر انقلاب
مشروح دیدار جمعی از شاعران با رهبر انقلاب امشب از شبکه یک سیما به روی آنتن می‌رود.
شب شعری برای الگو گرفتن مسئولان فرهنگی
درس‌هایی از یک دیدار سالانه
اصحاب پیامبر (ص) پای درس امام مجتبی (ع) می نشستند
حَسَن، صفت خوبان عالم
موشن‌گرافی - سه راه آسان برای دریافت کارت اهدای عضو
من یک ارباب پورشه‌سوارم
زور صدا و سیما فقط به «شهره سلطانی» رسید؟
پایتخت ۶ برای نوروز ۹۹ ساخته می شود
شعر سپید، قالب محبوب نوجوانان است-  ارتباط حرفه‌ای بین ناشران و مؤلفان وجود ندارد
شأن اجرای معارفی اجازه نمی‌دهد مجری هر برنامه‌ای بشوم!