پیش‌بینی اعتبار لازم برای اجرای راه آهن رشت - آستارا

12:34 ۹۲ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 200 0
پیش‌بینی اعتبار لازم برای اجرای راه آهن رشت - آستارا

رئیس سازمان برنامه و بودجه از پیش بینی اعتبار لازم برای اجرای راه آهن رشت- آستارا خبر داد و گفت: علاوه بر جمهوری آذربایجان، چند شرکت چینی نیز به منظور تامین فاینانس برای این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت که به همراه استاندار گیلان شب گذشته میهمان شبکه تلویزیونی باران بود، در گفت‌وگویی اظهار کرد: در این استان ظرفیت‌های فراوانی از جمله فرودگاه، آزادراه، منطقه آزاد، جنگل و دریا در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و حال با فراهم شدن حمل و نقل ریلی، این ظرفیت‌ها توسعه پیدا کرده است.
وی با اشاره به سال‌ها انتظار مردم گیلان برای پیچیدن صدای سوت قطار در این استان، افزود: از زحمات تمامی روسای جمهور پیشین برای این پروژه بزرگ قدردانی می‌کنم.
نوبخت با بیان اینکه از مسیر ۱۶۴ کیلومتری راه آهن گیلان کمتر از ۴۰ کیلومتر در دولت های قبل اجرا شد، یادآور شد: مسیرهای صعب العبوری که برای اجرای این پروژه پشت سر گذاشتیم و تونل‌های بزرگی که ساختیم، هزینه بسیار بالایی ایجاد کردند و کار بسیار زمانبری داشتیم.
وی به ساخت بلندترین پل ریلی ایران در منجیل به طول بالغ بر ۱۴۳۰ متر اشاره کرد و گفت: راه آهن گیلان تعهدی بود که دولت خود را موظف به انجام آن می دانست.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: پروژه راه آهن گیلان در حالی به سرانجام رسید که دولت مشغله‌های فراوانی دارد و باید حوزه‌های مختلفی را مدیریت کند و اعتبار بگذارد.
معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از ۱۸۵۰ میلیارد تومان اعتباری که صرف اجرای راه آهن قزوین- رشت شد، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تامین شد.
وی با تاکید بر اهمیت اجرای خط ریلی رشت- انزلی و اتصال راه آهن به بنادر انزلی و کاسپین، گفت: فردا از این پروژه بازدید خواهم داشت و مصمم هستم که از این به بعد تمرکز و فشار بر تکمیل این بخش گذاشته شود.
وی با اشاره به اینکه هزینه اجرای راه آهن رشت- آستارا بسیار بالا است و نیاز به تامین اعتبار خارجی دارد، گفت: رقم قابل توجهی باید صرف خرید اراضی موجود در مسیر پروژه شود.
نوبخت به انعقاد تفاهم همکاری روسای جمهور ایران و آذربایجان برای اتصال راه آهن به آستارا اشاره کرد و افزود: نیمی از اعتبار این پروژه را ایران تامین می کند و مابقی بوسیله فاینانسی که کشور آذربایجان می دهد تامین می‌شود.
وی ادامه داد: چند شرکت از کشور چین نیز به منظور تامین فاینانس برای خط ریلی رشت-آستارا اعلام آمادگی کرده‌اند و هیچگونه مشکل مالی بر سر راه این پروژه وجود ندارد.
نوبخت با بیان اینکه برای اجرای راه آهن در مسیر قزوین- رشت از منابع مالی خارجی استفاده نشد و تمام هزینه‌ها از خزانه دولت پرداخت شد، اظهار کرد: قدردان تمام دست اندرکارانی هستم که تلاش کردند تا ما به عنوان خدمتگزاران دولتی امروز بتوانیم در مقابل ملت سرافراز ظاهر شویم و از اتمام این پروژه خبر دهیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بخش دیگری از صحبت های خود به وضعیت آزادراه قزوین- رشت اشاره کرد و گفت: زمانی که دولت تدبیر و امید آغاز به کار کرد، ۱۱ کیلومتر از این پروژه که سخت ترین قسمت آن محسوب می‌شد، باقی مانده بود.
وی با بیان اینکه در سال های ابتدایی فعالیت این دولت، سه کیلومتر تونل در مسیر آزادراه قزوین- رشت احداث شد، افزود: ۸ کیلومتر باقی مانده از آزادراه به پیمان گذاشته شده است.
نوبخت ادامه داد: هرچند پیمانکار با تجربه ای که مجری راه آهن قزوین- رشت و رشت- انزلی است برای به دست گرفتن ۸ کیلومتر باقی مانده آزادراه اعلام آمادگی کرده است، نیاز به پیمانکار دیگری داریم تا کار سرعت بیشتری بگیرد.
معاون رئیس جمهوری در ادامه صحبت های خود به برنامه دولت در حوزه اشتغال اشاره و خاطرنشان کرد: در سالجاری برای یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی ۱۴ برنامه تعریف کردیم و ۶۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تحقق این میزان اشتغال از محل های مختلف در نظر گرفتیم .
نوبخت با بیان اینکه در سفر به استان های مختلف از استانداران خواستم که برنامه خود را برای استفاده از ظرفیت موجود اعلام کنند، افزود: استاندار گیلان نیز در تلاش برای اجرای برنامه های اشتغالزا در این استان است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از انعقاد تفاهم نامه همکاری با وزیر جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: طبق این تفاهم نامه، مقرر شد که ۱۸ هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد ۸۲ هزار فرصت شغلی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد.
وی یادآور شد: مجوز تامین یک میلیارد دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در کشورنیز با موافقت مقام معظم رهبری اخذ شده است.
نوبخت با تاکید بر اینکه منابع مالی و برنامه در بخش اشتغال مهیا است، گفت: با دستگاه‌های مختلف تفاهم نامه برای ایجاد اشتغال منعقد کردیم و بخشی باقی مانده است که دنبال می شود.
وی از استاندار گیلان نیز خواست که مدیریت لازم را انجام دهد تا با تلاش دستگاه‌ها، برنامه‌های بخش اشتغال عملیاتی شود.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه اشتغالزایی از برنامه‌های جدی دولت است، تصریح کرد: تحریم‌ها هیچ تاثیری بر برنامه‌های دولت در بخش اشتغال ندارند زیرا اعتبارات لازم فراهم شده است.
نوبخت همچنین با اشاره به اینکه دولت سالانه حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان برای فرهنگ کشور هزینه می کند که در واقع نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، برای حمایت مالی از ساخت مجموعه تلویزیونی ۳۰۰ قسمتی توسط کارگران گیلانی که تاریخ و فرهنگ این استان را روایت می کند، اعلام آمادگی کرد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فال روزانه ۰۵/ ۱۲/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
نقره خدری و برنز دلخانی در تورنمنت مجارستان
رضا خدری به مدال نقره و میثم دلخانی به مدال برنز رقابت‌های پنج وزن نخست کشتی فرنگی جایزه بزرگ مجارستان دست یافتند.
خلیلی: هیچ‌ وقت چنین زمین بدی ندیده بودم
مدیر تیم فوتبال پرسپولیس از شرایط بد میزبانی و زمین مسابقه در مسجدسلیمان گلایه دارد.
پیروزی پُرگل حریف پرسپولیس در ال‌کلاسیکوی قطر
السد حریف آسیایی پرسپولیس در هفته هفدهم رقابت‌های لیگ ستارگان قطر در ال‌کلاسیکوی این کشور در خانه الریان به بردی پرگل رسید.
نکاتی خواندنی از فینال اتحادیه؛ ساری در لبۀ پرتگاه
منچسترسیتی و چلسی روز یکشنبه در فینال جام اتحادیه به مصاف هم می روند.
بوسکتس: با این مسی، خیال‌مان راحت است
بارسا امشب به لطف درخشش مسی توانست در زمین سویا 2-4 پیروز شود.
پیروزی حریف استقلال در لیگ امارات
العین حریف آسیایی استقلال در هفته شانزدهم رقابت‌های لیگ امارات به پیروزی رسید.
غیبت راموس؛ ناکامی دوباره در انتظار کهکشانی‌ها؟
سرخیو راموس بازی یکشنبه رئال را به علت محرومیت از دست داده است.
پاسخ والورده به گلایه رئالی‌ها از تقویم فشرده
بارسلونا امشب در زمین سویا به یک برد ارزشمند دست یافت و فاصله با سایر رقبا را بیشتر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۰۵/ ۱۲/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
عربشاهی: پرسپولیس دچار مشکل می‌شود
بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید که این تیم با شرایط کنونی در آینده دچار مشکل خواهد شد.
منصوریان مقابل استقلال به چه نتایجی رسیده؟
دیدار تیم‌های استقلال و ذوب آهن حاشیه‌های جذابی دارد که یکی از این حاشیه‌ها تقابل علیرضا منصوریان با تیم سابقش است. اتفاقی که البته تکراری نیست.
مسی: برای کسب پیروزی به برنابئو می‌رویم
فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا تاکید کرده این تیم به دنبال پیروزی در سانتیاگو برنابئو است.
تاکتیک های رایج در فوتبال؛ شطرنج سرمربیان
موضوع مهم در فوتبال این است که میلیون ها روش برای بازی کردن آن وجود دارد اما انتخاب با سرمربی است.
بانک مرکزی از کجا می‌داند عسکراولادی چقدر صادرات کرده؟
قیمت مسکن افت می کند؟
آخرین قیمت‌ها از بازار سکه، طلا و ارز
عرضه ۱۵۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی نفت کوره در بورس انرژی
سربازها بعد از چهار سال از بودجه رفتند
۷۰۰ کانتینر گوشت در گمرک داریم
شنبه سبز بورسی همراه با صف‌های خرید
کاهش ۵۰۰ تومانی نرخ دلار
ساختمان های اداری مازاد بر نیاز دستگاه ها تعیین تکلیف می شود
دریافت مطالبات دستگاه ها نباید به روند تولید آسیب بزند