تأخیر در اجرای طرح کاهش به دلیل ملاحظات اجتماعی پلیس-احتمال افزایش پلاک مخدوشی

11:47 ۲۰ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 54 0
تأخیر در اجرای طرح کاهش به دلیل ملاحظات اجتماعی پلیس-احتمال افزایش پلاک مخدوشی

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با اشاره به اینکه ملاحظات اجتماعی پلیس سبب تأخیر در اجرای طرح کاهش شد، گفت: تمام دغدغه‌های پلیس و ملاحظات اجتماعی مطرح شد و شهرداری نیز اعلام کرد که زیرساخت‌ها را تجهیز کرده است. در نهایت تصمیم برآن شد که طرح کاهش بیش از این به تعویق نیفتد و در اسرع وقت اجرایی شود. پلیس هم به طور گسترده اعلام کرد که این طرح را از ۳ آذر ماه جاری در سطح شهر تهران اجرایی می‌کند.

ایسنا

 پوریا محمدیان یزدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه طرح کاهش(کنترل آلودگی هوای شهر)( یا LEZ :Low Emission Zone)  در مصوبه مورخ ۹۵.۴.۲ هیات وزیران تحت عنوان برنامه "جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها" مصوب و ابلاغ شد، اظهارکرد: این طرح می‌بایست در تهران و کلانشهرها عملیاتی می‌شد و با توجه به اینکه طرح جدیدی بود باید دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های خودشان را تنظیم می‌کردند. در حقیقت شهرداری‌ها باید دوربین‌های مورد نیاز را خریداری و سپس آنها را تجهیز می‌کردند و ارتباط مورد نیاز سرورها با پلیس برقرار می‌شد که نهایتا پس از انجام این اقدامات این طرح در سال ۹۶ عملیاتی شد.
وی ادامه داد: طرح کاهش با توجه به ظرفیت قانونی ماده (۱۸) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب، تعریف شده است؛ به طوری که در این ماده گفته می‌شود شهرداری‌ها یا سازمان حفاظت محیط زیست یا نیروی انتظامی می‌تواند محدوده‌ای را به عنوان محدوده ممنوعه براساس ضوابط مصوب شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور معرفی کند که در شهر تهران از شورای ترافیک تهران و در شهرهای دیگر از سوی شورای عالی تعیین شود.
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور اضافه کرد: ضوابط طرح کاهش در مصوبه ۱۱۰ شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور مصوب و مقدمات کار نیز فراهم شد و پس از فراهم شدن مقدمات اجرایی آن توسط شهرداری، مقرر شد برای اینکه طرح کاهش در گام اول ساده و روان باشد و اطلاع رسانی برای مردم صورت پذیرد در هسته مرکزی شهر یعنی محدوده زوج یا فرد اجرا شود که حدود ۸۰ کیلومتر مربع از هسته مرکزی شهر را در بر دارد و علاوه بر بررسی پلاک‌های زوج یا فرد، معاینه فنی خودرو نیز بررسی شد.
به گفته وی، این طرح، طرحی نا آشنا و نو نبود و در واقع همان معاینه فنی بود که مکانیزه شده بود. به عبارت دیگر قبلا پلیس به صورت دستی برگه‌های معاینه فنی را بررسی می‌کرد؛ اما شهرداری به وسیله تجهیزات به کمک پلیس آمد و دوربین‌هایی را نصب کرد که پلاک را ثبت می‌کند و با بررسی در سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) و اتصال به سرورهای پلیس، خودرویی که معاینه فنی ندارد جریمه می‌شود.
محمدیان ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست یا به عبارتی کارگره ملی کاهش آلودگی هوای کلانشهرها که یک سال و نیم است در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است، در خرداد ماه سال ۹۷ مصوب می کند که طرح کاهش برای مقابله با پدیده وارونگی هوا در سال ۹۷ از مورخ ۹۷.۸.۱ در کل سطح شهر تهران اجرا شود که این مصوبه، مصوبه کارگره ملی کاهش آلودگی هوای کلان شهرها است و بنا بر آن شهرداری هم زیرساخت‌های این طرح را تا اول آبان۹۷ آماده کرد.
ملاحظات اجتماعی پلیس سبب تأخیر در اجرای طرح کاهش شد وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود آماده بودن زیرساخت‌های این طرح؛ اما طرح کاهش از ابتدای آبان ماه سال جاری اجرایی نشد، گفت: بخشی از این موضوع مسئله فرهنگی است به عبارت دیگر ازدحام و شلوغی مراکز معاینه فنی معلول فرهنگ دقیقه نودی مردم است، در حالی که بارها اعلام شده بود شهروندان برای دریافت معاینه فنی خودروهایشان اقدام کنند؛ اما برخی افراد معاینه فنی را به دقایق پایانی موکول کردند و همین امر باعث شد تا پلیس با رصد میدانی از این مراکز معاینه فنی و شلوغی‌ها به این مهم برسد که ممکن است این موضوع  نارضایتی‌هایی برای مردم ایجاد کند و این ملاحظات اجتماعی به درخواست پلیس، سبب تأخیر در اجرای طرح کاهش شد.
دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور افزود: به دلیل وجود این دغدغه‌ها، وزیر کشور به رییس شورای عالی ترافیک دستور دادند که تمام این مسائل در این شورای عالی بررسی و مشکلات مرتفع شود. به همین منظور در جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور که در ۲۳ آبان ماه برگزار شد تمام دغدغه‌های پلیس و ملاحظات اجتماعی مطرح شد و شهرداری نیز اعلام کرد که زیرساخت‌ها را تجهیز کرده، مراکز معاینه فنی به صورت سه شیفت مشغول به کار خواهند شد و حتی نوبت‌دهی آنلاین نیز انجام می شود و در نهایت تصمیم برآن شد که طرح بیش از این به تعویق نیفتد و در اسرع وقت اجرایی شود و پلیس هم به طور گسترده اعلام کرد که این طرح را از ۳ آذر ماه در سطح شهر تهران اجرایی می‌کند.
وی با بیان اینکه پلیس دغدغه‌هایی در زمینه اجرای طرح کاهش داشت که باید برطرف می شد، زیرا پلیس وظیفه تشخیص و اعمال قانون را بر عهده دارد، گفت: ملاحظات اجتماعی در اجرای هر طرح شهری وجود دارد و خیلی نمی‌توان با مسائل به صورت صفر و یکی برخورد کرد. از طرفی پلیس متولی تامین امنیت در جامعه بوده و وقتی نگرانی هایی احساس کند آن را به سازمان های مربوطه منعکس می کند. در حال حاضر دغدغه پلیس رفع شده و این طرح بنا به جمع‌بندی و گفته پلیس از فردا شنبه ۳ آذر اجرایی می‌شود.
محمدیان اضافه کرد:شهروندان قانون مدار یا به عبارت دیگر حدود یک ونیم میلیون خودرو، معاینه فنی خود را در طول سال دریافت کردند و تعداد باقی مانده‌ کسانی هستند که یا به طور کل معاینه فنی نگرفته‌اند، یا اعتبار یکساله معاینه فنی آنهابه پایان رسیده و یا به دلیل نقص جدی در خودرو تاکنون مراجعه نکرده‌اند. به عبارت دیگر اگر افراد به صورت عادی مراجعه کنند و معاینه فنی انجام دهند نباید شاهد ازدحام  باشیم.
وی با اشاره به اینکه نمی‌توان گفت ازدحام در مراکز معاینه فنی وجود ندارد، اذعان کرد: این که بگوییم در حال حاضر ازدحام و شلوغی دراین مراکز وجود ندارد، صحیح نیست و ایستادن در صف معاینه فنی به مدت طولانی مانند داروی تلخی است که فرد باید برای سلامتی خودش آن را مصرف کند. در حال حاضر نیز گزارشی بیشتر از نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه از صف معاینه فنی داده نشده است.
احتمال پلاک مخدوشی بالا می‌رود دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک کشور در ادامه اظهار کرد: موضوع دیگری که حائز اهمیت بوده و نگرانی‌هایی در پی دارد احتمال افزایش پلاک مخدوشی‌ها است. یعنی چون اعمال قانون پلاک محور است احتمال این موضوع بالا می‌رود و حتی با وجود اینکه این موضوع جرم است و فرد خاطی به مراجع قضایی معرفی می شود، اما برخی افراد با تغییردادن شماره پلاک از ۲ به ۳ ،محصور کردن آن با موتور یا استفاده از رنگ‌های مخصوص و...این اقدام را انجام می‌دهند. به عبارت دیگرهرچقدر اعمال قانون به واسطه دستگاه‌های مکانیزه بالاتر رود، احتمال تخلف هم بالا خواهد رفت و این نگرانی نیز وجود دارد.
احتمال حذف برچسب معاینه فنی در آینده نزدیک وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش از احتمال حذف برچسب معاینه فنی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: وزارت کشور با همکاری دستگاه‌های مربوطه به دنبال حذف برچسب معاینه فنی از سال آینده است .در حقیقت با حذف برچسب معاینه فنی در کشور رصد معاینه فنی تنها با دوربین و از روی پلاک انجام خواهد شد.
محمدیان در پایان با اشاره به اینکه طرح ترافیک در ابتدا برچسب بود و سپس به کارت تبدیل شد و در حال حاضر فقط پلاک شارژ می‌شود، تصریح کرد: به همین منظور  با حذف برچسب معاینه فنی دیگر جاعلان نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و افراد باید مستقیما خودروهایشان را به مراکز معاینه فنی ببرند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آتیلا حجازی: استقلال را به ما نمی‌فروشند
بازیکن پیشین استقلال گفت: برای خرید باشگاه استقلال اعلام آمادگی کردیم ولی این باشگاه را به کسانی می‌دهند که از قبل مشخص شده‌اند.
تعجب می‌کنم ایسکو هنوز عذرخواهی نکرده است
رئال مادرید در شبی عجیب و پر انتقاد با سه گل در خانه مغلوب زسکا مسکو شد.
رقم پیشنهاد فوق میلیاردی تراکتور به طارمی لو رفت!
مهاجم سابق پرسپولیس در آستانه حضور در تبریز قرار دارد.
فرهاد مجیدی ورزشگاه را منفجر کرد
تماشاگران تیم فوتبال استقلال از آخرین دیدار این تیم در نیم‌فصل اول لیگ برتر استقبال خوبی به عمل آوردند.
قایق الکتریکی خودران را ببینید
قایق الکتریکی در نروژ ساخته شده که به طور خودران می تواند افراد را در رودخانه ها و کانال ها جابجا کند.
استخدام بنفش چگونه ترند اول شد؟
ربات‌های توئیتری یکی از چالش‌های موجود در شبکه اجتماعی توئیتر است و برای پالایش توئیتر از این ربات‌ها، گهگاهی اخباری منتشر می‌شود که توئیتر برخی از اکانت‌های مشکوک به ربات بودن را بسته است.
ادعای حمله سایبری ایران به یک شرکت ایتالیایی
یک ویروس مخرب اینترنتی به کامپیوترهای شرکت نفتی ایتالیایی سایپم حمله و به بیش از ۳۰۰ کامپیوتر آسیب وارد کرده است.
حل جدول از زوال عقل پیشگیری نمی‌کند
نتایج یک بررسی جدید بیانگر آن است، حل کردن جدول، لزوما تأثیری در پیشگیری از زوال عقل ندارد.
حناچی: هر هفته به میدان میوه و تره‌بار می‌روم
شهردار تهران در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که خودتان چند وقت یک‌بار به میدان میوه‌وتره‌بار می‌روید، گفت: من هر هفته به میدان میوه‌وتره‌بار می‌روم.
تنها ۳ درصد معتادان قیافه تابلو دارند!
یک درمانگر و پژوهشگر اعتیاد گفت: تنها ۳درصد از معتادان، اعتیادشان از روی ظاهر و صورت‌شان قابل تشخیص است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بررسی اوضاع سوریه در دیدار مقامات بلندپایه روس با بشار اسد
هیئتی متشکل از مقامات سیاسی و نظامی روسیه در نشستی با رئیس جمهوری سوریه، روند حل و فصل مسائل مربوط به این کشور و بخصوص تسریع در تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را مورد بررسی قرار دادند.
گمانه‌زنی از فهرست استقلال در نیم فصل دوم
با اینکه استقلال هنوز یک بازی دیگر تا پایان نیم فصل در پیش دارد اما از همین حالا گمانه‌زنی‌ها در مورد فهرست خروجی و ورودی باعث شده تا باشگاه استقلال بیانیه بدهد.
بودجه پارک های علم و فناوری در سال آینده رشد دارد
رشت - ایرنا - نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه بودجه سال آینده، برای پارک های علم و فناوری رشد 50 درصدی اعتبار دیده شده است.
«آزاده نامداری» دست به دامان خدای عشق شد! -عکس
آزاده نامداری این عکس را در استوری اینستاگرام خود منتشر کرد.
آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟
یک نماینده مجلس افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران در سال آینده را کافی ندانست.
تلف شدن بیش از 200 ماهی قزل‌آلا خال قرمز+ فیلم
مساحت دریاچه ارومیه 193 کیلومتر افزایش یافت
نقش موثر انسان در خشکیدگی جنگل‌های زاگرس
چهارشنبه سامانه بارشی وارد ایران می‌شود
خراسان‌شمالی زیستگاه خالص‌ترین نژاد قوچ «اوریال» در ایران
کهن‌ترین جنگل‌های دنیا با انتقال آب خزر چه بلایی سرش می‌آید؟
فکر می‌کردید روزی البرز هم کانون ریزگرد شود؟!
شکست شرکت‌های هواپیمایی در اهداف زیست‌محیطی کاهش انتشار کربن
ساختار آبی کشور نمی تواند تابع خط کشی های سیاسی باشد
ثبت تصویر پلنگ در منطقه حفاظت‌شده طارم