کوتاهی سازمان محیط زیست در برخورد با شکارچیان فریدون‌کنار

11:15 ۹۲ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 175 0
کوتاهی سازمان محیط زیست در برخورد با شکارچیان فریدون‌کنار

مدیرعامل انجمن پرنده‌شناسی طرلان با اشاره به اینکه در منطقه فریدون‌ کنار سالانه بین ۵۰۰ تا یک میلیون پرنده شکار می‌شود، گفت: متأسفانه سازمان حفاظت محیط زیست در انجام وظایف خود در این باره کوتاهی می‌کند.

ایسنا

علیرضا هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه به‌طور کلی مهاجرت زمستانه و مهاجرت تابستانه دو بخش مهاجرت پرندگان در دنیا است، اظهار کرد: در مهاجرت زمستانه پرندگان از مناطق سردسیر نیمکره شمالی به عرض‌های پایین‌تر حرکت و در مهاجرت تابستانه پرندگان از مناطقی مانند آفریقا به مرزهای شمالی حرکت می‌کنند تا از گرما به دور باشند.
وی ادامه داد: اردک‌ها و غازها از جمله مهاجران زمستانه‌ و بادخورک‌ها و سبزقبا نیز از مهاجران تابستانه‌ای هستند که متاسفانه در کشور ما شکار می‌شوند.
هاشمی با اشاره به اینکه مهاجرت پرندگان با توجه به نوع گونه‌، جمعیت آن و سلیقه آن‌ها است، تصریح کرد: مقصد یک‌سری از پرندگان مهاجر اصلا سواحل شمالی یا جنوبی کشور ما نیست بلکه بسیاری از آن‌ها فقط در کشور ما فرود می‌آیند تا پس از مدتی دوباره سفر خود را ادامه دهند. متاسفانه در این بین عده‌ای سودجو این پرندگان را شکار می‌کنند. شکار پرندگان مهاجر اگر به صورت محدود و قانونی باشد به طوریکه با زادآوری شکار آن‌ها جبران شود مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی اتفاقی که در کشور ما و در فریدون‌کنار می‌افتد به هیچ عنوان صید مجاز نیست.
مدیرعامل انجمن پرنده‌شناسی طرلان با بیان اینکه از نقاطی مانند فریدون‌ کنار میلیون‌ها پرنده مهاجر سالانه عبور می‌کنند، گفت: در این نقطه با دامگاه‌های غیرمجاز و روش‌های غیر مجاز پرنده‌های زیادی شکار می‌شوند؛ در حالیکه بسیاری از این پرندگان، پرندگان مهاجر عبوری‌اند که در کشور ما امانت هستند و باید آن‌ها را از یک مرز گرفته و به مرز دیگری منتقل کنیم. به همین دلیل جامعه جهانی حق دارد که اعتراض کند و این کار را هم می‌کند.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه تعداد پرنده‌هایی که سالانه فقط در منطقه فریدون‌ کنار با روش‌های غیرمجاز شکار می‌شوند چندین برابر تعداد کل اردک‌ها و غازهایی است که در کشور ماندگار می‌شوند، اظهار کرد: شکار پرنده در فریدون کنار بین ۵۰۰ تا یک میلیون پرنده است و این ظلم بزرگی نه تنها به کشور؛ بلکه به جامعه جهانی است.
هاشمی با بیان اینکه صید و شکار غیر مجاز پرندگان در جنوب کشور نیز اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: در سیستان و بلوچستان تعداد محدودی برای گذراندن معیشت و خورد و خوراک با توجه به محرومیت روستاها این کار را می‌کنند و کم و بیش در اخبار محیط زیستی می‌بینیم که گفته می‌شود شکارچیان سیستان و بلوچستانی به دلیل صید غیر مجاز جریمه شدند، این در حالی است که شکارچیان منطقه فریدون‌ کنار برای به دست آوردن درآمدهای چند صد میلیون تومانی با هر روشی هر پرنده حلال گوشت و حرام گوشت و حتی حفاظت شده‌ای را شکار می‌کنند.
مدیرعامل انجمن پرنده‌شناسی طرلان در ادامه گفت: متأسفانه سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای ناظر به وظیفه خود در این باره عمل نمی‌کنند. در قوانین شکار و صید آمده است که استفاده از تورهای هوایی و دام‌ها ممنوع است ولی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ضابط قضایی به درستی عمل نمی‌کند و سالیان سال است که شکار پرندگان مهاجر در فریدون‌ کنار را به حال خود رها کرده است.
وی با اشاره به اینکه در جنوب کشور صید پرندگان بیشتر برای گذراندن معیشت است و اگر درآمد جایگزین ایجاد کنیم صید پرندگان کاهش می‌یابد، تصریح کرد: در شمال کشور صید پرندگان فقط به دلیل زیاده‌خواهی شکارچیان اتفاق می‌افتد. روش صید تورهای هوایی اولین روش صید پرندگان در شمال کشور است که تلفات بسیاری برجای می‌گذارد. بعد از آن روش صید کرست است که در این روش قفس‌هایی را در محل صید تعبیه می‌کنند و پس از آنکه پرنده به قفس رفت در آن را می‌بندند. در روش تور هوایی همه نوع پرنده‌ای از جمله عقاب و جغد را صید و آن را تاکسیدرمی می‌کنند.
هاشمی در پایان تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست امانت‌دار محیط زیست کشور است و محیط زیست متعلق به همه است و نمی‌تواند آن را ببخشد. از آنجایی که سازمان ضابط قضایی نیز هست و می‌تواند متخلفان را به مراجع قضایی معرفی کند باید به وظیفه قانونی خود عمل کند و متخلفان را بازداشت کند و تحویل قانون دهد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

دستگیری سارقان مسلح ۲۰۰ هزار یورویی در مشهد
فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی از دستگیری سارقان مسلح ۲۰۰ هزار یورویی بعد از ۴۳ روز از سرقت خبر داد.
انفجار مرگبار کپسول اکسیژن در بیمارستان سمنان
حادثه کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان، جان یک نفر را گرفت.
کلاهبرداری ۲۰ میلیاردی با پیش‌فروش آپارتمان
فرمانده انتظامی غرب استان تهران از دستگیری کلاهبردار ۲۰ میلیارد تومانی در پوشش پیش فروش آپارتمان در بهارستان خبر داد.
باند قاچاق مواد مخدر در مشهد متلاشی شد
با تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) باند قاچاق مواد مخدر صنعتی در مشهد متلاشی شد.
معاون وزیر نیرو: باید باور کنیم کشور کم‌آبی هستیم
تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه همه باید باور کنیم که کشور کم آبی هستیم، تصریح کرد: سال‌هاست مشهد از کم‌آبی رنج می‌برد و در روستاهای آن منطقه زمین بدون آب بی ارزش است بنابراین وضعیت منابع آبی در کشور مطلوب نیست.
کاریکاتور: مردم نگران مسئولان نباشند!
اخیرا برخی مسئولان اعلام کردند که مردم نگران نباشند، هیچ کمبودی در کشور نداریم؛ این موضوع سوژه کارتونی از بهرنگ جدی در کانال طنز و کارتون نیش خط شد.
پلیس، مانع خودکشی شهروند اصفهانی شد
رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان از اقدام سریع و بهنگام مامور فرماندهی انتظامی شهرستان لنجان در نجات جان فردی که دست به خودکشی زده بود خبر داد.
از بشقاب قرمز استفاده کنید تا لاغر شوید
محققان دریافتند که استفاده از بشقاب‌های قرمز به هنگام خوردن غذا می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.
انفجار کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان یک فوتی داشت
سمنان- ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: انفجار مانومتر کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان یک فوتی به جا گذاشت.
300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور وجود دارد
شهرکرد- ایرنا- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: از 300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز موجود در کشور سالانه 8 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

3 رفتاری که به فرموده امام صادق(ع) باعث طول عمر می شود
امام صادق علیه‌السلام در سخنی گران بها، سه چیز از جمله خوش رفتاری با خانواده را موجب طول عمر و بهره مندی از نعمت‌ها دانسته‌اند.
دستگیری یک بلژیکی بدلیل ادعای بمب گذاری در هواپیما
مسکو - ایرنا - یک تبعه بلژیک به جرم تهدید به بمب گذاری در هواپیمای آماده پرواز از فرودگاه بین المللی «شرموتووا» در شمال مسکو توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.
لزوم کنترل ساخت و سازهای غیرقانونی و مقابله با بام فروشی در شهر تهران
شهردار منطقه ۴ شهرداری تهران گفت: وظیفه ما ایجاب می‌کند از ساخت و ساز‌های خلاف قانون جلوگیری کنیم و چنانچه بنایی خلاف قانون ساخته شود، ابتدا آن را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارسال و بر مبنای این ماده، اقدام قانونی می‌کنیم.
تشویق بولتون به کودتای نظامی در ونزوئلا
جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در حساب توئیتری خود عملا اقدام به تحریک نظامیان ونزوئلا کرد و آنا را تشویق به کودتا کرده است.
احتمال دیدار رؤسای جمهور لبنان و سوریه
روزنامه «الجمهوریه» لبنان شنبه (۴ اسفند) نوشت که احتمال دارد در آینده نه چندان دور «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان با «بشار الاسد»، همتای سوری خود دیدار کند.
مازندران بدون زباله می‌شود؟
کمجان دوباره جان می‌گیرد
جدال بر سر آزادسازی حدود ۱۰۰ نهنگ در روسیه
کاهش تنوع زیستی تهدیدی جدی برای ذخایر غذایی
افزایش نگران‌کننده سطح آلودگی دارویی در رودخانه‌های جهان
دستگیری 3 شکارچی در پارک ملی دریاچه ارومیه + تصاویر
ماده پلنگ ایرانی باغ‌ وحش تهران باردار شد
شناسایی هشت پلنگ نادر در کوه‌های یزد
عبور سامانه بارشی ضعیف از کشور
بارش پراکنده در برخی نقاط کشور از فردا