کوتاهی سازمان محیط زیست در برخورد با شکارچیان فریدون‌کنار

11:15 ۱۸ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 39 0
کوتاهی سازمان محیط زیست در برخورد با شکارچیان فریدون‌کنار

مدیرعامل انجمن پرنده‌شناسی طرلان با اشاره به اینکه در منطقه فریدون‌ کنار سالانه بین ۵۰۰ تا یک میلیون پرنده شکار می‌شود، گفت: متأسفانه سازمان حفاظت محیط زیست در انجام وظایف خود در این باره کوتاهی می‌کند.

ایسنا

علیرضا هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه به‌طور کلی مهاجرت زمستانه و مهاجرت تابستانه دو بخش مهاجرت پرندگان در دنیا است، اظهار کرد: در مهاجرت زمستانه پرندگان از مناطق سردسیر نیمکره شمالی به عرض‌های پایین‌تر حرکت و در مهاجرت تابستانه پرندگان از مناطقی مانند آفریقا به مرزهای شمالی حرکت می‌کنند تا از گرما به دور باشند.
وی ادامه داد: اردک‌ها و غازها از جمله مهاجران زمستانه‌ و بادخورک‌ها و سبزقبا نیز از مهاجران تابستانه‌ای هستند که متاسفانه در کشور ما شکار می‌شوند.
هاشمی با اشاره به اینکه مهاجرت پرندگان با توجه به نوع گونه‌، جمعیت آن و سلیقه آن‌ها است، تصریح کرد: مقصد یک‌سری از پرندگان مهاجر اصلا سواحل شمالی یا جنوبی کشور ما نیست بلکه بسیاری از آن‌ها فقط در کشور ما فرود می‌آیند تا پس از مدتی دوباره سفر خود را ادامه دهند. متاسفانه در این بین عده‌ای سودجو این پرندگان را شکار می‌کنند. شکار پرندگان مهاجر اگر به صورت محدود و قانونی باشد به طوریکه با زادآوری شکار آن‌ها جبران شود مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی اتفاقی که در کشور ما و در فریدون‌کنار می‌افتد به هیچ عنوان صید مجاز نیست.
مدیرعامل انجمن پرنده‌شناسی طرلان با بیان اینکه از نقاطی مانند فریدون‌ کنار میلیون‌ها پرنده مهاجر سالانه عبور می‌کنند، گفت: در این نقطه با دامگاه‌های غیرمجاز و روش‌های غیر مجاز پرنده‌های زیادی شکار می‌شوند؛ در حالیکه بسیاری از این پرندگان، پرندگان مهاجر عبوری‌اند که در کشور ما امانت هستند و باید آن‌ها را از یک مرز گرفته و به مرز دیگری منتقل کنیم. به همین دلیل جامعه جهانی حق دارد که اعتراض کند و این کار را هم می‌کند.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه تعداد پرنده‌هایی که سالانه فقط در منطقه فریدون‌ کنار با روش‌های غیرمجاز شکار می‌شوند چندین برابر تعداد کل اردک‌ها و غازهایی است که در کشور ماندگار می‌شوند، اظهار کرد: شکار پرنده در فریدون کنار بین ۵۰۰ تا یک میلیون پرنده است و این ظلم بزرگی نه تنها به کشور؛ بلکه به جامعه جهانی است.
هاشمی با بیان اینکه صید و شکار غیر مجاز پرندگان در جنوب کشور نیز اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: در سیستان و بلوچستان تعداد محدودی برای گذراندن معیشت و خورد و خوراک با توجه به محرومیت روستاها این کار را می‌کنند و کم و بیش در اخبار محیط زیستی می‌بینیم که گفته می‌شود شکارچیان سیستان و بلوچستانی به دلیل صید غیر مجاز جریمه شدند، این در حالی است که شکارچیان منطقه فریدون‌ کنار برای به دست آوردن درآمدهای چند صد میلیون تومانی با هر روشی هر پرنده حلال گوشت و حرام گوشت و حتی حفاظت شده‌ای را شکار می‌کنند.
مدیرعامل انجمن پرنده‌شناسی طرلان در ادامه گفت: متأسفانه سازمان حفاظت محیط زیست و نهادهای ناظر به وظیفه خود در این باره عمل نمی‌کنند. در قوانین شکار و صید آمده است که استفاده از تورهای هوایی و دام‌ها ممنوع است ولی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ضابط قضایی به درستی عمل نمی‌کند و سالیان سال است که شکار پرندگان مهاجر در فریدون‌ کنار را به حال خود رها کرده است.
وی با اشاره به اینکه در جنوب کشور صید پرندگان بیشتر برای گذراندن معیشت است و اگر درآمد جایگزین ایجاد کنیم صید پرندگان کاهش می‌یابد، تصریح کرد: در شمال کشور صید پرندگان فقط به دلیل زیاده‌خواهی شکارچیان اتفاق می‌افتد. روش صید تورهای هوایی اولین روش صید پرندگان در شمال کشور است که تلفات بسیاری برجای می‌گذارد. بعد از آن روش صید کرست است که در این روش قفس‌هایی را در محل صید تعبیه می‌کنند و پس از آنکه پرنده به قفس رفت در آن را می‌بندند. در روش تور هوایی همه نوع پرنده‌ای از جمله عقاب و جغد را صید و آن را تاکسیدرمی می‌کنند.
هاشمی در پایان تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست امانت‌دار محیط زیست کشور است و محیط زیست متعلق به همه است و نمی‌تواند آن را ببخشد. از آنجایی که سازمان ضابط قضایی نیز هست و می‌تواند متخلفان را به مراجع قضایی معرفی کند باید به وظیفه قانونی خود عمل کند و متخلفان را بازداشت کند و تحویل قانون دهد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

پیشرفته‌ترین هتل‌های دنیا!
امروزه بسیاری از هتل‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا سعی دارند مشتریان بیشتری را جذب کنند. از این رو لیستی از پیشرفته‌ترین هتل‌های جهان را می‌بینید که در ادامه با هر یک از این هتل‌های جذاب آشنا می‌شویم.
بهترین عکس‌های سال ۲۰۱۸ به انتخاب نشنال جئوگرافیک
نشنال جئوگرافیک هر سال بهترین عکس‌ها و تصاویر را بر اساس فاکتور‌های مختلفی انتخاب و آن‌ها را با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارد. اغلب عکس‌های این انجمن فوق‌العاده جذاب و زیبا هستند و دیدنشان همیشه مملو از هیجان است.
«بازگشت» باشکوه گلی ترقی
گلی ترقی (متولد ۱۳۱۸-تهران) یکی از معدود نویسنده‌های مهاجر ایرانی است که هیچ‌وقت پیوند خود را با زبان مادری و سرزمین پدری‌ قطع نکرد. پس از سال‌ها زندگی در فرانسه، البته می‌توان اینطور گفت که او سال‌ها است دو زندگی دارد: زندگی در پاریس و زندگی در تهران.
باور‌ها و عادت‌های اشتباه در پیشگیری از سرطان
حتما تعجب خواهید کرد اگر بدانید یک سری از باور‌ها و عادت‌هایی که تاکنون تصور می‌کردید در پیشگیر از سرطان موثرند در واقع اینگونه نیستند.
دارونما یا «قرص شکر»؛ گول زدن مغز با قرص قلابی!
دارونما یا «قرص شکر» با آنکه هیچ ماده مؤثری ندارد و هیچ عملکرد شیمیایی ویژه‌ای در بدن انجام نمی‌دهد، در بهبود عملکرد برخی بیماری‌ها مؤثر است. آیا مغز ما گول می‌خورد؟
طرز تهیه پلو چینی با میگو؛ غذای دریایی به سبک چین
پلو چینی با میگو یکی از غذاهای پرخاصیت دریایی می‌باشد که به دلیل استفاده از میگو بسیار توصیه می‌شود.
ابن رشد؛ فیلسوفی که باید از نو شناخت
ابو ولید محمد‌بن‌احمد بن احمد قرطبی معروف به ابن رشد درسال ۵۲۰ ه ق در قرطبه اندلس به دنیا آمد و در صفر۵۹۵ ه ق در مراکش درگذشت. پدر و جد وی هر دو قاضی‌القضات اندلس بودند وی نیز مدتی در قرطبه و سویل در مقام قاضی‌القضات به فعالیت مشغول بود
میراث پابلو اسکوبار؛ سلطان کوکائین چگونه اسطوره شد؟
اسکوبار در محله‌ای که نام او را بر خود دارد، به عنوان "رابین هود کلمبیایی" در یاد‌ها مانده است. جایی که او ۴۴۳ خانه را به افرادی که سابقاً بی‌خانمان بودند و از طریق زباله‌گردی امرار معاش می‌کردند، اهدا کرد.
به یاد احمدرضا دالوند؛ مردی که سواد بصری داشت
احمدرضا دالوند، گرافیست، منتقد هنری و روزنامه نگار بامداد دیروز درگذشت و برای همیشه از تحمل بیماری دشوارش خلاص شد. او هنگام مرگ ۶۰ سال داشت که بیش از نیمی از عمرش را صرف حرفه اش کرد و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.
زمستان امسال مثل خاندان سلطنتی لباس بپوشید!
کیت و مگان هر دو در لباس پوشیدن طرفدار سادگی هستند، اما در این سادگی چنان ظرافت و اصالتی وجود دارد که نمی توان تحت تأثیر آن قرار نگرفت. اگر شما هم عاشق کت ها و پالتوهای بی نظیری که این عروس های خاندان سلطنتی می پوشند هستید این مطلب را از دست ندهید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گُلی که زندگی تان را به خاک سیاه می‌نشاند!
بر اساس اظهارات کارشناسان آسیب‌های اجتماعی زنگ خطر مصرف ماده مخدر «گَُل» در میان نوجوانان و جوانان به صدا درآمده است.
به یاد احمدرضا دالوند؛ مردی که سواد بصری داشت
احمدرضا دالوند، گرافیست، منتقد هنری و روزنامه نگار بامداد دیروز درگذشت و برای همیشه از تحمل بیماری دشوارش خلاص شد. او هنگام مرگ ۶۰ سال داشت که بیش از نیمی از عمرش را صرف حرفه اش کرد و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.
خواب عمیق مجری مشهور ایرانی سر ضبط برنامه-عکس
نیما کرمی با انتشار این عکس نوشت: یک زمان‌هایی باید خوابید، یک زمان‌هایی باید از ته دل خندید.
بهرام قاسمی درگذشت احمدرضا دالوند را تسلیت گفت
خرم آباد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت روزنامه نگار و گرافیست پیشکسوت را تسلیت گفت.
پیام‌های تسلیت برای «زیبا بروفه»-از مهناز افشار تا رامبد جوان
هنرمندان بسیاری از جمله رامبد جوان، مهناز افشار و بهنوش بختیاری پیام‌های تسلیتی را در پی درگذشت پیام صابری منتشر کردند.
تلف شدن بیش از 200 ماهی قزل‌آلا خال قرمز+ فیلم
مساحت دریاچه ارومیه 193 کیلومتر افزایش یافت
نقش موثر انسان در خشکیدگی جنگل‌های زاگرس
چهارشنبه سامانه بارشی وارد ایران می‌شود
خراسان‌شمالی زیستگاه خالص‌ترین نژاد قوچ «اوریال» در ایران
کهن‌ترین جنگل‌های دنیا با انتقال آب خزر چه بلایی سرش می‌آید؟
فکر می‌کردید روزی البرز هم کانون ریزگرد شود؟!
شکست شرکت‌های هواپیمایی در اهداف زیست‌محیطی کاهش انتشار کربن
ساختار آبی کشور نمی تواند تابع خط کشی های سیاسی باشد
ثبت تصویر پلنگ در منطقه حفاظت‌شده طارم