چند پزشک در مناطق محروم کار می‌کنند؟

01:27 ۲۳ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 99 0
چند پزشک در مناطق محروم کار می‌کنند؟

معاون درمان وزیر بهداشت ضمن تشریح جزییات اقدامات انجام شده در مناطق محروم برای درمان مردم این مناطق، گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت تعداد پزشکان در مناطق محروم به بیش از ۲.۵ تا سه برابر افزایش یافت. البته هنوز امکان انجام فعالیت‌های بیشتر در مناطق محروم کشور وجود دارد.

ایسنا

دکتر قاسم جان‌بابایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت حضور پزشکان در مناطق محروم، گفت: در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ پزشک متخصص در مناطق محروم مشغول به کارند. در عین حال حدود ۶۰۰۰ پزشک متخصص طرحی با تعهدات قانونی نیز در این مناطق در حال فعالیت هستند که هر سال نزدیک ۲۰۰۰ پزشک طرحی وارد و ۲۰۰۰ پزشک متعهد به خدمت با پایان مدت تعهدشان از تعهد خدمت خارج می شوند.
افزایش ۳ برابری پزشکان در مناطق محروم وی با بیان اینکه باید توجه کرد که بیش از نیمی از این پزشکان در ۲۳۰  شهر کم برخوردار در حال خدمتند، افزود: پزشکان از گذشته، با سهمیه و تعهدات آزاد به مناطق محروم فرستاده می‌شدند، اما با آغاز طرح تحول سلامت به دلیل پرداخت‌هایی که در قالب ماندگاری و مقیمی انجام شد، عملا توانستیم پزشکان بیشتری را برای ارائه خدمت در مناطق محروم ترغیب کنیم. متاسفانه در این مناطق شاهد محرومیت و درآمد کمتر هستیم، اما خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت قسمتی از این هزینه‌ها جبران شد و تعداد پزشکان در مناطق محروم بیش از ۲.۵ تا سه برابر افزایش یافت.
جان‌بابایی ادامه داد: یکی دیگر از تصمیمات خوب وزارت بهداشت طی چند سال گذشته، افزایش سهمیه پزشکان در مناطق محروم بوده است.  یعنی به دانشگاه‌های علوم پزشکی بزرگ اجازه داده شد که ۳۰ درصد نیروی مازادشان را برای دستیار تخصصی پزشک عمومی و دندانپزشکی پذیرش و خود دانشگاه نیز بتواند نیروی مورد نیاز خود را تربیت کند و این متخصصین در تمامی رشته‌ها به ارائه خدمت بپردازند. به عنوان مثال اکنون در استان سیستان و بلوچستان و شهر سراوان، متخصصین قلب، ارتوپد، جراحی زنان و زایمان و ... به ارائه خدمت می‌پردازند و تنها متخصصین رشته‌های عمومی در آنجا حضور ندارند.
متخصصانی با سهمیه ۱۲ ساله در مناطق محروم معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه دو بحث تامین و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم از نگرانی‌های ما در این مناطق بود، گفت: چراکه زمانی که تعهدات قانونی پزشکی تمام می‌شود، از مناطق محروم بازمی‌گردد و پزشک جدید جایگزین می‌شود. بر همین اساس وزارت بهداشت در راستای ماندگاری پزشکان در این مناطق از چند سال پیش اقدامی را آغاز کرد که بر اساس آن جذب پزشکان با سهمیه‌ای با عنوان سهمیه مناطق محروم انجام می‌شود؛ به‌طوریکه این افراد مازاد بر ظرفیت عادی دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند، دوره تخصص خود را گذرانده و تا ۱۲ سال در این مناطق خواهند ماند.
وی ادامه داد: با این اقدام در حدود دو تا سه سال دیگر، بالغ بر ۴۰۰۰ پزشک متخصص با سهمیه مناطق محروم ۱۲ ساله در شهرهای کم برخوردار خواهیم داشت و مشکل عدم ماندگاری پزشکان در این مناطق حل می‌شود.
انجام ۱ میلیون زایمان طبیعی در مناطق کم‌برخوردار جان‌بابایی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای توسعه فضای فیزیکی مراکز درمانی در مناطق محروم، اظهار کرد: در قالب طرح تحول سلامت همزمان با توزیع و تامین پزشک در این مناطق، بحث توسعه فضای فیزیکی مراکز درمانی نیز مطرح و اجرا شد؛ به‌طوریکه تاکنون بیش از ۲۰۰۰ واحد تک نفره زایمان افتتاح شده که حدود نیمی از آنها در مناطق محروم واقع شده‌اند. همزمان پزشک متخصص زنان نیز در این مناطق استقرار یافته و یک میلیون زایمان طبیعی رایگان در این شهرها اتفاق افتاده است.
وی افزود: همچنین قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت تعداد محدودی اورژانس هوایی وجود داشت، اما در حال حاضر ۳۹ پایگاه اورژانس هوایی در کشور وجود دارد که تقریبا همگی در مناطق محروم واقع شده‌اند. به عنوان مثال استان کهگیلویه و بویراحمد که دارای مناطق صعب‌العبور، کوهستانی و برف‌گیر است، دارای دو پایگاه اورژانس هوایی شده است.
ایجاد ۲۰۰۰ تخت ویژه در مناطق محروم جان‌بابایی ادامه داد: در عین حال یکی دیگر از محرومیت‌هایی که در مناطق محروم دیده می‌شد، کمبود تخت‌های ویژه بود. تخت‌های مراقبت ویژه شامل
ICU ، CCU ، NICU بعضی از بیمارستان‌ها یا اصلا وجود نداشت و یا به تعداد محدودی موجود بود. بر همین اساس در جریان طرح تحول نظام سلامت ۲۰۰۰ تخت ویژه در مناطق محروم ایجاد شد. همچنین ۱۸ مرکز ناباروری دولتی با خدمات تقریبا رایگان در مناطق محروم تاسیس شده که اقدام بزرگی محسوب می‌شود.
استقرار ۱۶۰۰۰ دستگاه تشخیصی در مناطق محروم معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه در طرح تحول سلامت نزدیک به ۲۴۹ کلینیک ویژه جهت ارتقای خدمات ویزیت ایجاد شده که تقریبا نیمی از آن در مناطق محروم بوده‌اند، گفت: از جمله شهرهایی مانند نیک شهر، ایرانشهر و... دارای کلینیک ویژه شدند و پزشک متخصص با تعرفه دولتی در این کلینیک‌ها در حال ارائه خدمت به مردم است. همچنین در همین دوره ۱۶ هزار دستگاه تشخیصی همچون رادیولوژی، سونوگرافی و سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی به مناطق محروم داده شده است.
شاخص تخت بیمارستانی در سند درمان ۱۴۰۴ چقدر است؟ جان‌بابایی با بیان اینکه البته هنوز امکان انجام فعالیت‌های بیشتر در مناطق محروم کشور وجود دارد، گفت: یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در حوزه سلامت تعداد تخت به جمعیت است که براساس سیاست‌گذاری سند درمان ۱۴۰۴، در کشور ۲.۵ تخت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت نیاز داریم. باید توجه کرد که مناطقی در کشورمان وجود دارد که به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت سه یا ۳.۵ تخت دارند و از نظر شاخص میزان مطلوبی را به خود اختصاص داده‌اند. این درحالیست که در برخی شهرها مانند مناطق اطراف تهران و مناطق مرکزی کشور چون جنوب کرمان و بعضی از قسمت‌های سیستان و بلوچستان و... از نظر نسبت تعداد تخت به جمعیت در وضعیت خوبی نیستند.
وی با بیان اینکه دو دلیل عمده در این زمینه عقب ماندگی و کمبودهای تاریخی و عدم توسعه و همیاری بخش خصوصی و خیریه‌ها در این حوزه بوده است، ‌افزود: متاسفانه در برخی شاخص‌های حیاتی دیگر مانند تخت‌های ویژه همچنان کمبود وجود دارد و نیاز به توسعه و فعالیت بیشتر است. در سند درمان ۱۴۰۴ همه موارد و کمبودها چون تعداد تخت، تجهیزات و نیروی انسانی دیده شده که نیازمند منابع قابل توجه‌تری نسبت به شرایط فعلی است که امیدواریم هم سازمان برنامه و بودجه و هم دولت تامین منابع این نیازها را در بودجه سال بعد لحاظ کنند.
ایجاد ۱۰۰۰ محل اسکان برای پزشکان مقیم تا پایان سال جان‌بابایی تاکید کرد: در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰ پزشک مقیم در شب در بیمارستان‌ها حضور دارند که علاوه بر دریافت پول مناسب‌تر در قبال ارائه خدمت، توجه بیشتری هم به شرایط رفاهی و اسکان آنها شده است و بر این اساس برنامه‌هایی پیش‌بینی شده که تا آخر سال ۱۰۰۰ محل اسکان مناسب برای این پزشکان ساخته شود.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

کسب مقام دوم جهان توسط تیم ملی یخ‌نوردی
تیم ملی کشورمان در جریان رقابت‌های یخ‌نوردی قهرمانی جهان به مقام دوم و مدال نقره دست یافت.
فردا؛ جلسه عرب و برانکو درباره لیست پرسپولیس
ایرج عرب سرپرست باشگاه و برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس فردا نشستی برگزار خواهند کرد.
چهره‌ها در مراسم ختم مرحوم دانایی فرد
عصر امروز و در مراسم ختم مرحوم ایرج دانایی فرد، اغلب چهره های مهم و مطرح فوتبالی حضور داشتند.
تصویب واگذاری استقلال و پرسپولیس در دولت
واگذاری شرکت های استقلال و پرسپولیس توسط سازمان خصوصی سازی در هیات دولت به تصویب رسید
بهترین شروع تاریخ یوونتوس در سری آ
یوونتوس از 48 امتیاز ممکن 46 امتیاز را کسب کرده است.
قطبی: نمایشنامه باشکوه برای فولاد نوشته شده
‌سرمربی فولاد امیدوار است در نیم‌فصل دوم نتایج خوبی کسب کنند و به جمع مدعیان اضافه شوند.
قهرمانی یاران محرمی در نیم‌فصل کرواسی
دینامو زاگرب در غیاب مدافع راست ایرانی خود برابر هایدوک اشپلیت به برتری رسید.
برنده‌ها و بازنده‌های پنجره بسته پرسپولیس
روزهای سخت پرسپولیس تمام شد. از آن فقط خاطراتی تلخ و شیرین باقی ماند و برنده‌ها و بازنده‌هایی که این دوران سرنوشت‌شان را عوض کرده است.
رئال فکر نکند پالاسیوس مثل مودریچ است
گفته می شود که رئال مادرید خبر رسمی انتقال اسکیل پالاسیوس، هافبک ریورپلاته را پس از جام جهانی باشگاه ها اعلام خواهد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

همسر نخست وزیر دولت موقت درگذشت
تهران-ایرنا- ملک طباطبایی همسر مهدی بازرگان نخست وزیر دولت موقت صبح یکشنبه در تهران درگذشت.
سه دهه جنبش دانشجویی؛ از صدای جریان محذوف تا بازگشت به خویشتن
تهران-ایرناپلاس- میزگرد بررسی کارنامه جریان دانشجویی با حضور سه تن از فعالان سابق دانشجویی هفته گذشته در سالگرد روز دانشجو برگزار شد.
مهاجم جدید تراکتورسازی از یونان می‌آید!
رضا قوچان‌نژاد در جواب پیشنهادات تراکتورسازی و واسطه‌ها زمان بیشتری برای بررسی و دادن پاسخ نهایی خواسته است.
عمره مفرده از سر گرفته می شود؟
رشیدیان گفت: از سرگیری عمره بیشتر به طرف سعودی بستگی دارد، به دلیل اینکه در سال‌های گذشته مشکلاتی برای معتمرین ایرانی به وجود آمده بود، طرف سعودی می‌بایست به مسأله تأمین امنیت لازم و تعهدات لازم نسبت به بحث آرامش، عزت و کرامت زائران ایرانی تعهد کامل بدهد.
هتل‌ها به لیست بایدهای وزارت نیرو اضافه شدند
موضوع توزیع لوازم کاهنده مصرف آب، چند سالی است که ازسوی وزارت نیرو مطرح و اقداماتی نیز در این حوزه انجام شده است. این‌بار این وزارتخانه از افزایش همکاری با هتل‌ها در حوزه مدیریت مصرف آب خبر داده است.
پزشک قلابی در قزوین به مراجع قضایی معرفی شد
پزشکان برای درمان ناهنجاری های بدو تولد به مناطق محروم بروند
شهر بندرعباس در معرض تهدید زباله و سایت های پرورش میگو
11هزارخانوار زیرپوشش کمیته امداد استان بوشهر قرار گرفت
نظام ارجاع الکترونیک در 2 شهر کردستان اجرا می شود
75 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر زیر 40 سال هستند
کمبود ویتامین D از مشکلات تغذیه ای جدی در ایران است
کمبود ویتامین D از مشکلات تغذیه ای جدی در ایران است
زهر نمک دریایی بر سر سفره ها
ˮبیمه سلامتˮ متعهد به پوشش محرومان است