ریسک ابتلا به ایدز در گروه‌های مختلف

09:51 ۱۷۸ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 220 0
ریسک ابتلا به ایدز در گروه‌های مختلف

مشاور اطلاعات راهبردی UNAIDS با اشاره به آخرین آمار ایدز در دنیا و برنامه‌های راهبردی این سازمان، گفت: میزان مرگ و میر مبتلایان از سال ۲۰۰۴ به بعد به عات افزایش چشم گیر پوشش درمانی ضدایدز، ۵۱ درصد کاهش یافته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا وثیق مشاور اطلاعات راهبردی UNAIDS در     سومین گردهمایی بین المللی و هفتمین سمینار سراسری ایدز با بیان اینکه امسال سی امین سالگرد روز جهانی ایدز برگزار می شود، عنوان کرد: آمار نشان می دهد که تا پایان سال ۲۰۱۷ حدود ۳۷ میلیون نفر در جهان با HIV زندگی می کنند و ۱.۸ میلیون نفر تنها در سال ۲۰۱۷ به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند.
وی با بیان اینکه ۹۴۰ هزار نفر در سال گذشته به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند، اظهار کرد: روزانه ۵ هزار مورد جدید بروز عفونت ایدز در دنیا گزارش می شود که "دو سوم" آن مربوط به قاره آفریقای جنوب صحراست. همچنین عمدتا ۹۰ درصد این آمار در بزرگسالان گزارش شده است..
وی با بیان اینکه از زمان جمع آوری اطلاعات به شکل منظم یعنی از سال ۱۹۹۰ به بعد جمعا ۷۷ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده اند، گفت: با این حال پس از اوج بروز بیماری در اواخر ۱۹۹۱ در نتیجه انواع مداخلات و برنامه ریزی های جدید این آمار تا سال گذشته میلادی ۴۷ درصد کاهش یافته است.
وثیق با بیان اینکه از زمان شیوع اپیدمی تا به امروز ۳۵ میلیون نفر به دلیل ویروس HIV جان خود را از دست داده اند، اظهار کرد: میزان مرگ و میر افراد از سال ۲۰۰۴ به بعد به خاطر افزایش چشم گیر پوشش درمانی ضدایدز، ۵۱ درصد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه عمده مبتلایان HIV در جنوب و شرق قاره آفریقا گزارش شده اند، عنوان کرد: در منطقه ما حدود ۲۲۰ هزار نفر مبتلا گزارش شده و همچنین رشد موارد ابتلای جدید درمنطقه ما از سایر مناطق سریعتر است که باید جدی گرفته شود.
این استاد دانشگاه پایان بخشیدن به همه گیری ایدز را به  عنوان یک معضل بهداشتی چشم انداز سازمان   UNAIDS عنوان کرد و افزود : راهبرد اصلی ما شتاب بخشیدن و تسریع برنامه‌های فعلیست.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برای اپیدمی ایدز در جهان نمی توان یک نسخه واحد طراحی کرد، گفت: برنامه ها باید بر اساس شرایط هر کشور و منطقه طراحی و اجرا شود.
وی با اشاره به اهداف کلی و استراتژی سازمان UNAIDS ، اظهار کرد: برنامه ها و استراتژیهای جدید با هدف شتاب بخشیدن به برنامه ها ارائه می شود، چراکه در صورت تسریع و جدی‌تر گرفتن برنامه ها، تعداد موارد جدید ابتلا به "یک دوازدهم" الگوی عادی فعلی کاهش می‌یابد.
وی در بخشی از سخنرانی خود با بیان اینکه بیشتر اپیدمی ایدز در دنیا از نوع متمرکز است، گفت: این به این معناست که در گروه‌های خاص جمعیتی با شیوع بالا ایدز در حال گسترش است اگرچه ممکن است در جمعیت عمومی شیوع پایین باشد.
وی باشاره به ریسک ابتلا در گروه های مختلف، با بیان اینکه این آمار جهانی بوده و در نقاط مختلف دنیا نوسان دارد، اظهار کرد: ریسک ابتلا در معتادان تزریقی ۲۲ درصد، در تماس جنسی مردان ۲۸ درصد و در زنان ویژه ۱۳ برابر است.
مشاور UNAIDS با بیان اینکه در محدوده زمانی پراهمیتی قرار داریم، تصریح کرد: تلاش و تمرکز سازمان کمک به کشورها برای ارایه برنامه های موثر و اثربخش و سرعت بخشیدن به کارهاست، چراکه اگر اهداف و برنامه های طراحی شده و استراتژی سازمان اجرا نشود به عنوان نمونه ۲ میلیون نفر بیشتر از آنچه باید باشد ابتلای جدید و یک میلیون نفر بیشتر آمار مرگ و میر خواهیم داشت.
وی با اشاره به هدفگذاری سازمان با عنوان خلاصه"۹۰/۹۰/۹۰" اظهار کرد: بر اساس این برنامه هدفگذاری کرده‌ایم که ۹۰ درصد افراد مبتلا از ابتلای خود آگاه بوده و از این افراد ۹۰ درصد درمان دارویی خود را شروع کرده و برای ۹۰ درصد آنها درمان اثربخش بوده است.
وی افزود: در نهایت هدف از این برنامه این است که در میان مدت تا سال ۲۰۲۰ حدود ۷۲ درصد مبتلایان  HIV نه تنها کشف و درمانشان شروع شود، بلکه ویروس در بدنشان سرکوب شود تا علاوه بر داشتن یک زندگی طبیعی، ریسک انتقال بیماری آنها به دیگران نیز به زیر ۵ درصد برسد.
دکتر وثیق در خاتمه با بیان اینکه آمار جدید نشان می دهد که موارد ابتلای جدید آهسته آهسته در حال کاهش است ولی هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم، عنوان کرد: تشخیص و درمان به موقع این بیماری اهمیت زیادی دارد چراکه به این معناست که انتقال جدیدی نیز اتفاق نمی افتد، پس شعار امسال روز ایدز که تاکید بر آزمایش و تست به موقع ایدز است، باید جدی گرفته شود.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

آتش نشانی تهران: خودکشی دختر جوان را تایید نمی کنیم
تهران - ایرنا - سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه اقدام به خودکشی دختر جوان در شهرک غرب پایتخت را تایید نمی کند گفت: هیچ گونه نشانه ای از خودکشی در این رویداد توسط آتش نشانان دیده نشد.
گره زنان بر تار و پود زندگی عشایری
بروجرد - ایرنا - از تالاب بیشه دالان که به سمت آبسرده بروجرد می گذری به «مله تخت» که همان زمگه بهاری عشایر است می رسی، محلی درمیان تپه های سرسبز اردیبهشتی که نمادی از تولید با نقش اساسی زنان را به نمایش می گذارد.
483 حلقه چاه کشاورزی چابهار در انتظار سوخت
چابهار - ایرنا - 483 حلقه چاه کشاورزی در چابهار یکسال در انتظار سوخت هستند تا پس از سال ها رهایی از بند خشکسالی بتوانند از آب بارندگی نهایت استفاده را برده و بیش از یک هزار هکتار زمین کشاورزی را به زیرکشت ببرند.
عبور از تحریم با فرآوری نفت خام-امیرشاهین نایبی فر*
بیرجند - ایرنا - ظرفیت نفت خام به عنوان یکی از سرمایه های خدادادی و تبدیل آن به فرآورده های پتروشیمی در کشور باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد زیرا حرکت به سمت استفاده بهینه از این ثروت زمینه عبور از تحریم و رونق تولید را فراهم می آورد.
الأخبار:ترامپ با سیاست ابهام و فشار منتظر تماس ایران است
تهران-ایرنا-روزنامه لبنانی الأخبار نوشت:«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد تا سیاست «ابهام» و «فشار حداکثری» بر ایران را برای مجاب کردن تهران به مذاکره حفظ کند و رسانه های این کشور را به تنش افزایی و دادن اطلاعات غیر دقیق به ضرر منافع آمریکا متهم می کند.
شبکه الجزیره: طرفداران امارات در یمن به جنگ مزدوران سعودی می روند
تهران - ایرنا - شبکه خبری «الجزیره» اعلام کرد: «عیدروس الزبیدی» رییس شورای موسوم به 'شورای انتقالی جنوب یمن' (مورد حمایت امارات) و عناصرش قصد دارند با بازپس گیری استان 'حضرموت'، مزدوران سعودی را از این مناطق بیرون کنند.
پاکستان از کشف ذخایر نفتی جدید ناامید شد
تهران- ایرنا- دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان از متوقف شدن عملیات اکتشاف نفت و گاز در سواحل کراچی خبر داد و گفت هیچ ذخایر نفتی در این منطقه کشف نشده است.
اندونزی چهره امنیتی به خود گرفت
تهران - ایرنا - دستگیری 30 تروریست با طراحی ایجاد آشوب در روز اعلام نتایج انتخابات سراسری اندونزی در 22 ماه مه ( اول خرداد) باعث شد تا دولت این کشور در هراس از حملات تروریستی، 32 هزار پلیس را برای امنیت جاکارتا و دیگر شهرهای این کشور در روز اعلام نتایج به کار گمارد.
خشکسالی، کره شمالی را با بحران جدی مواجه ساخته است
تهران - ایرنا - کاهش شدید بارش ها و بروز خشکسالی ، کره شمالی را در وضعیت بحرانی قحطی و خشکسالی قرار داده است که این موضوع باعث نیاز شدید40 درصد از مردم این کشور به کمک های غذایی شده است.
جنگ تحمیلی تجاری آمریکا، آماده باش کامل چین
پکن- ایرنا- رادیو بین المللی چین در گزارشی با اشاره به ادامه جنگ تحمیلی تجاری آمریکا علیه این کشور در نوشت پکن در آمادگی کامل بسر می برد و ترسی از این جنگ ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
برگزاری ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان در ندامتگاه شهرری
رییس ندامتگاه شهرری از اجرای ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان در بخش های مختلف فرهنگی و تربیتی در ندامتگاه شهرری خبر داد.
پیوس: پرسپولیس تقویت نشود، به مشکل می‌خورد
فرشاد پیوس، مهاجم پیشین تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است که این تیم برای فصل آینده نیاز به تقویت دارد.
چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟
آیا همچنان در تلاشید تا وزنتان کم شود؟ برای شما راهکار‌هایی داریم تا حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.
20 هزار سمیرمی فشار خون دارند
25 هزار نفر در خمین کنترل فشار خون می شوند
بیمارستان های همدان به دستگاه سی.تی.اسکن مجهز شدند
کلینیک ویژه «امید» در همدان بهره برداری شد
غذاهای فوق فرآوری شده اعتیادآورند
چهارمحال و بختیاری از استانهای پرخطر در شاخص فشار خون بالا
استاندار همدان: طرح تحول نظام سلامت از افتخارهای نظام اسلامی است
ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به کمک بنیاد مسکن آمد
2 مرکز بهداشتی غیرمجاز در میاندوآب پلمب شد
سازمان غذا و دارو ˮرانتˮ ندارد