ریسک ابتلا به ایدز در گروه‌های مختلف

09:51 ۲۳ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 60 0
ریسک ابتلا به ایدز در گروه‌های مختلف

مشاور اطلاعات راهبردی UNAIDS با اشاره به آخرین آمار ایدز در دنیا و برنامه‌های راهبردی این سازمان، گفت: میزان مرگ و میر مبتلایان از سال ۲۰۰۴ به بعد به عات افزایش چشم گیر پوشش درمانی ضدایدز، ۵۱ درصد کاهش یافته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا وثیق مشاور اطلاعات راهبردی UNAIDS در     سومین گردهمایی بین المللی و هفتمین سمینار سراسری ایدز با بیان اینکه امسال سی امین سالگرد روز جهانی ایدز برگزار می شود، عنوان کرد: آمار نشان می دهد که تا پایان سال ۲۰۱۷ حدود ۳۷ میلیون نفر در جهان با HIV زندگی می کنند و ۱.۸ میلیون نفر تنها در سال ۲۰۱۷ به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند.
وی با بیان اینکه ۹۴۰ هزار نفر در سال گذشته به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند، اظهار کرد: روزانه ۵ هزار مورد جدید بروز عفونت ایدز در دنیا گزارش می شود که "دو سوم" آن مربوط به قاره آفریقای جنوب صحراست. همچنین عمدتا ۹۰ درصد این آمار در بزرگسالان گزارش شده است..
وی با بیان اینکه از زمان جمع آوری اطلاعات به شکل منظم یعنی از سال ۱۹۹۰ به بعد جمعا ۷۷ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده اند، گفت: با این حال پس از اوج بروز بیماری در اواخر ۱۹۹۱ در نتیجه انواع مداخلات و برنامه ریزی های جدید این آمار تا سال گذشته میلادی ۴۷ درصد کاهش یافته است.
وثیق با بیان اینکه از زمان شیوع اپیدمی تا به امروز ۳۵ میلیون نفر به دلیل ویروس HIV جان خود را از دست داده اند، اظهار کرد: میزان مرگ و میر افراد از سال ۲۰۰۴ به بعد به خاطر افزایش چشم گیر پوشش درمانی ضدایدز، ۵۱ درصد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه عمده مبتلایان HIV در جنوب و شرق قاره آفریقا گزارش شده اند، عنوان کرد: در منطقه ما حدود ۲۲۰ هزار نفر مبتلا گزارش شده و همچنین رشد موارد ابتلای جدید درمنطقه ما از سایر مناطق سریعتر است که باید جدی گرفته شود.
این استاد دانشگاه پایان بخشیدن به همه گیری ایدز را به  عنوان یک معضل بهداشتی چشم انداز سازمان   UNAIDS عنوان کرد و افزود : راهبرد اصلی ما شتاب بخشیدن و تسریع برنامه‌های فعلیست.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برای اپیدمی ایدز در جهان نمی توان یک نسخه واحد طراحی کرد، گفت: برنامه ها باید بر اساس شرایط هر کشور و منطقه طراحی و اجرا شود.
وی با اشاره به اهداف کلی و استراتژی سازمان UNAIDS ، اظهار کرد: برنامه ها و استراتژیهای جدید با هدف شتاب بخشیدن به برنامه ها ارائه می شود، چراکه در صورت تسریع و جدی‌تر گرفتن برنامه ها، تعداد موارد جدید ابتلا به "یک دوازدهم" الگوی عادی فعلی کاهش می‌یابد.
وی در بخشی از سخنرانی خود با بیان اینکه بیشتر اپیدمی ایدز در دنیا از نوع متمرکز است، گفت: این به این معناست که در گروه‌های خاص جمعیتی با شیوع بالا ایدز در حال گسترش است اگرچه ممکن است در جمعیت عمومی شیوع پایین باشد.
وی باشاره به ریسک ابتلا در گروه های مختلف، با بیان اینکه این آمار جهانی بوده و در نقاط مختلف دنیا نوسان دارد، اظهار کرد: ریسک ابتلا در معتادان تزریقی ۲۲ درصد، در تماس جنسی مردان ۲۸ درصد و در زنان ویژه ۱۳ برابر است.
مشاور UNAIDS با بیان اینکه در محدوده زمانی پراهمیتی قرار داریم، تصریح کرد: تلاش و تمرکز سازمان کمک به کشورها برای ارایه برنامه های موثر و اثربخش و سرعت بخشیدن به کارهاست، چراکه اگر اهداف و برنامه های طراحی شده و استراتژی سازمان اجرا نشود به عنوان نمونه ۲ میلیون نفر بیشتر از آنچه باید باشد ابتلای جدید و یک میلیون نفر بیشتر آمار مرگ و میر خواهیم داشت.
وی با اشاره به هدفگذاری سازمان با عنوان خلاصه"۹۰/۹۰/۹۰" اظهار کرد: بر اساس این برنامه هدفگذاری کرده‌ایم که ۹۰ درصد افراد مبتلا از ابتلای خود آگاه بوده و از این افراد ۹۰ درصد درمان دارویی خود را شروع کرده و برای ۹۰ درصد آنها درمان اثربخش بوده است.
وی افزود: در نهایت هدف از این برنامه این است که در میان مدت تا سال ۲۰۲۰ حدود ۷۲ درصد مبتلایان  HIV نه تنها کشف و درمانشان شروع شود، بلکه ویروس در بدنشان سرکوب شود تا علاوه بر داشتن یک زندگی طبیعی، ریسک انتقال بیماری آنها به دیگران نیز به زیر ۵ درصد برسد.
دکتر وثیق در خاتمه با بیان اینکه آمار جدید نشان می دهد که موارد ابتلای جدید آهسته آهسته در حال کاهش است ولی هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم، عنوان کرد: تشخیص و درمان به موقع این بیماری اهمیت زیادی دارد چراکه به این معناست که انتقال جدیدی نیز اتفاق نمی افتد، پس شعار امسال روز ایدز که تاکید بر آزمایش و تست به موقع ایدز است، باید جدی گرفته شود.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

ماجرای شگفت‌انگیز مرد ۲۶ ساله‌ای که پیوند صورت را تجربه کرد!
کمتر از ۲ سال پیش بود که کامرون آندروود ۲۶ ساله از خواب بیدار شده و با صورتی منفجر شده روبرو گردید. بینی، فک و دندان‌های او در اثر برخورد گلوله از بین رفته بود، خودکشی که از افسردگی شدید کامرون نشأت می‌گرفت.
شاید این آخرین کریسمس‌شان باشد!
کریسمس زمان شگفت انگیزی از سال است که بسیاری از افراد میل به کمک کردن را در خود احساس می‌کنند. کم یا زیادش فرقی نمی‌کند، ابراز محبت و عشق به دیگران همیشه ایده خوبی است.
حقایقی در مورد «نیکی هیلی»، زن بدخواه ایران در سازمان ملل
نیکی هیلی (Nikki Haley) یکی از زنان سیاستمدار آمریکایی است که همه او را با شکستن موانع و کلیشه‌های عرصه سیاست جهانی می‌شناسند. وی زمانی که در سال ۲۰۱۰ به عنوان اولین فرماندار زن ایالت کارولینای جنوبی انتخاب شد به تاریخ پیوست.
میثاقی علیه عادل؛ شاگرد رو دستِ استاد
حالا می‌توان به صراحت نوشت که عادل فردوسی‌پور و محمدحسین میثاقی هم دیگر رابطه خوب گذشته را ندارند و تنها ارتباط آن‌ها در فوتبال ١٢٠ خلاصه می‌شود که در حالتی بدبینانه باید گفت که از سال بعد یکی از این دونفر در این برنامه حضور خواهد داشت.
ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه جدیدی در راه است؟
بهنوش طباطبایی یکی از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون است که در سال‌های گذشته کم و بیش با حاشیه‌های مربوط به زندگی خصوصی اش، درگیر بوده است. این بار هم پست جدید اینستاگرامی این بازیگر، حاشیه‌ای جدید درست کرده است.
پرستاری سالمند در منزل
پرستار سالمند فردیست که علاوه بر داشتن مدرک و تجربه پرستاری، به طور خاص با نحوه رفتار با سالمندان آشناست. پرستار سالمند بیماری‌ها و ناخوشی‌های معمول سالمندان را می‌شناسد و پرستار سالمند می‌داند چه میزان استراحت و فعالیت برای هر فرد سالمند با توجه به شرایط سلامتیش، بهترین نتیجه را خواهد داشت.
رحیمی: چیز‌هایی دیدم که از کشتی زده شدم
دارنده مدال‌های طلای جهان و برنز المپیک گفت:از عملکردم در جام باشگاه‌های جهان با توجه به ۲ سال دوری از میادین و همچنین حضور در وزن جدید راضی هستم.
طباطبایی: آقایان به حرف‌های من رسیدید؟
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال گفت: شاید اگر اشتباه داوری نبود، استقلال می‌توانست مقابل پدیده خراسان سه امتیاز را بگیرد.
بازگشت عالیشاه به روز‌های اوج
امید عالیشاه روز گذشته یکی از ستارگان تیم پرسپولیس در بازی با پارس جنوبی در هفته پانزدهم لیگ برتر بود.
آقای شفر، صورت مسئله را پاک نکنید!
مارکوس نویمایر که با نظر وینفرد شفر، سرمربی تیم فوتبال استقلال جذب این تیم شد اصلا انتظارات را برآورده نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بترسید از عقوبت حق الناس
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره حق الناس را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
چین مداخله آمریکا در امور داخلی این کشور را محکوم کرد
پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین تصویب لایحه «ورود برابر به تبت» در کنگره آمریکا را محکوم کرد و آن را مداخله در امور داخلی چین و مخالف اصول روابط بین المللی خواند.
مجروح شدن خبرنگار العالم در حین ارتباط زنده
اسراء البحیصی، خبرنگار شبکه خبری العالم در شرق غزه، شب گذشته بر اثر شلیک نظامیان اشغالگر صهیونیست مجروح شد.
کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم
روزنامه جام جم در شماره 9731 خود به تاریخ چهارشنبه 20 آذر در گزارشی با عنوان کاش می شد به جای تحصیل کارگری نمی کردم به زندگی کودکان کار کردستانی که در مزارع به صورت فصلی کار می کنند، پرداخته است.
درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان
پایگاه خبری یافته لرستان در مطلبی با عنوان 'درباره انتقاد نماینده از معاون عمرانی استاندار لرستان' نوشت:آقای بروجردی، نماینده مردم بروجرد و اشترینان، از انتصاب مرادپور که وی را یک پیمانکار خطاب نموده، به‌عنوان معاون عمرانی استاندار لرستان انتقاد کرده است.
دریافت وجه مکانیزاسیون دارویی در داروخانه‌ها قانونی است؟
سازمان بیمه سلامت بازاریابی تلفنی ندارد-مردم فریب نخورند
بیماری التهابی روده خطر سرطان پروستات را افزایش می‌دهد
سهمیه 25 درصدی استخدام خانواده شهدا و ایثارگران رعایت شود
بارندگی و آفت محصول گوجه فرنگی را نابود کرد
نسخه نویسی الکترونیکی در خراسان شمالی آغاز می شود
طرح تهیه لباس گرم برای کودکان مناطق محروم قزوین آغاز شد
58 درصد پرونده های طلاق در بافق به سازش منجر شد
بخرم یا نخرم؟
بخرم یا نخرم؟