افزایش عمر مفید خانه‌ها و مراکز بهداشت از ۲۵ به ۴۰ سال

16:22 ۱۸۱ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 186 0
افزایش عمر مفید خانه‌ها و مراکز بهداشت از ۲۵ به ۴۰ سال

‌معاون بهداشت وزارت بهداشت در اجلاس معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور ضمن برشمردن اولویت های این حوزه اعلام کرد: عمر مفید ساختمان های خانه ها و مراکز بهداشت از ۲۵ سال به ۴۰ سال افزایش یافته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، دکتر علیرضا رییسی گفت: عمر مفید هر خانه یا مرکز بهداشتی که پیش از طرح تحول سلامت ساخته شده ۲۵ سال بوده ولی پس از طرح تحول سلامت این مراکز طوری ساخته شده‌اند که عمر مفید آنها به ۴۰ سال افزایش یافته است.
وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت وساخت  خانه های بهداشت و دیگر مراکز بهداشتی گفت: در طرح تحول حدود ۶۲۰۰ مرکز جامع سلامت، پایگاه و خانه بهداشت جدید ساخته شد که طی تفاهم نامه‌ای بین دانشگاه‌ها، استانداری‌ها و وزارت بهداشت مابقی پروژه‌های ساخت در حال انجام است.    
وی بیان کرد: ۳هزار پروژه در روستاها به بهره‌برداری رسیده و تا پایان امسال پروژه بر زمین مانده‌ای در روستاها نخواهیم داشت. تا پایان سال ۹۸ نیز همه پروژه‌های تفاهم نامه به بهره برداری خواهد رسید.
رییسی همچنین گفت: با ساخت این پروژه‌ها کشور تا ۳۰ سال آینده نیاز به خانه بهداشت جدید نخواهد داشت، مگر آنکه جمعیت منطقه‌ای افزایش یابد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، اولویت‌های برنامه‌های حوزه بهداشت را برنامه پزشک خانواده و ۱۲ گام اجرایی آن، پرداخت مبتنی بر عملکرد، سامانه یکپارچه بهداشت، بازنگری بسته‌های خدمت سلامت، محافظت از نظام گسترش شبکه سلامت، نگهداشت تجهیزات و منابع شبکه برشمرد.
رییسی با اشاره به اینکه یکی از افتخارات حوزه بهداشت این است که هیچ خدمت تکراری در آن وجود نداشته و همه چیز سر جای خودش قرار دارد، اظهار داشت: بسته‌های خدمت و جمعیت تحت پوشش همه جا تعریف شده و برای مثال، واکسن فقط در خانه‌های بهداشت تزریق می‌شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت حذف مالاریا، بیماریابی و درمان سل و HIV را اولویت‌های بیماری‌های واگیر دانست و گفت: چند هفته پیش در ژنو از اقدامات ایران برای حذف مالاریا تقدیر شد.  سال ۲۰۰۰ میلادی ۱۲۰ هزار مالاریا داشتیم که الان به ۵۷ مورد رسیده است.  میانگین بروز سل در دنیا ۱۴۴ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است که این رقم در ترکیه ۶۲ و در ایران ۱۴ است.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی پیشرفت در کاهش مالاریا و سل را در حالی قابل توجه دانست که ایران در همسایگی افغانستان و پاکستان کانون‌های سل و مالاریا قرار دارد و گفت: در حوزه ایدز سالانه ۲ هزار بیماریابی انجام می شود که هر بیمار ایدز سالی ۱۴ تا ۱۶ هزار دلار هزینه به نظام سلامت تحمیل می‌کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه طرح راه‌اندازی دفاتر خدمات سلامت و مدیریت آن توسط بخش خصوصی در تهران با راه‌اندازی ۴۶ مرکز پایش شد و جواب داد و این طرح باید در سراسر کشور توسعه یافته و انجام شود، افزود: این دفاتر هم اکنون در کرمانشاه، همدان، البرز، مشهد، ارومیه، نیشابور، قم، کردستان و هرمزگان نیز راه‌اندازی شده است.
وی غربالگری سرطان و اجرای برنامه ایراپن را اولویت‌های حوزه بیماری‌های غیرواگیر اعلام کرد و درباره حوزه سلامت روان گفت: شاخص‌های پوشش سلامت روان باید کمی شوند و مراکز کاهش آسیب اعتیاد توسعه یابند.
رییسی ضمن اشاره به موفقیت‌های چشمگیر کشورمان در کاهش مرگ مادران باردار و نوزادان، کاهش مرگ نوزادان، کاهش مرگ کودکان زیر پنج سال، کاهش مرگ مادران باردار و ادامه سیاست‌ها و برنامه‌های جمعیتی را از اولویت‌های دفتر سلامت جمعیت و خانواده دانست.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در حوزه بهداشت دهان و دندان نیز ادامه واگذاری مراکز، پوشش کامل گروه هدف و ادامه برنامه مدارس عاری از پوسیدگی دندان اهم برنامه‌های حوزه بهداشت است.
وی در پایان بر تجمیع آزمایشگاه‌ها و معرفی الگوی موفق اردبیل و سامانه یکپارچه ثبت داده‌های آزمایشگاهی تاکید کرد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

روحانی: ملت ایران در برابر قلدرمابآن سر تعظیم فرود نمی آورد
ارومیه- ایرنا- رییس جمهوری گفت: ملت ایران در برابر قلدرمآبان سر تعظیم فرود نمی آورد.
روحانی: حال خوب دریاچه ارومیه موجب خوشحالی است
ارومیه- ایرنا- رییس جمهوری با اشاره به رسیدن تراز آب دریاچه ارومیه به 5.3 میلیارد متر مکعب در سال جاری گفت: امروز از اینکه حال دریاچه خوب است، خوشحالیم.
آتش 50 هکتار از گندمزارهای ایذه خوزستان را خاکستر کرد
اهواز- ایرنا- مسئول اداره آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ایذه گفت: 50 هکتار از گندمزارهای روستای رمه‌چر ایذه ، ظهر روز سه شنبه در جریان آتش سوزی از بین رفت.
سرخابی ها در آزمون دشوار خصوصی سازی - حمیدرضا خلیقی*
شیراز - ایرنا -چند سالی است که بحث واگذاری تیم های استقلال و پرسپولیس تهران به بخش خصوصی مطرح شده و قرار است این دو تیم محبوب ایران امسال به بخش خصوصی واگذاری شوند؛ این موضوع با اما و اگرهایی روبرو است.
حرم روح الله؛ میعادگاه عاشقان در لیالی قدر
شهرری- ایرنا- حرم مطهر امام خمینی(ره) در ایام ماه مبارک رمضان همه روزه میعادگاه عاشقان و شیفتگان اسلام و مومنان است و آنان که دل در گرو حضرت دوست دارند در لیالی قدر نیز در آستان این امام رئوف گرد هم می آیند تا رسم دلدادگی را به جای آورند.
معاون اوقاف :190 هزار موقوفه در کشور ثبت شده است
بندرعباس- ایرنا- معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: 190 هزار موقوفه با 804 نوع نیت در کشور به ثبت رسیده که درآمدهای آنها طبق نیت واقفان هزینه می شود.
حقوق اسفندماه کارکنان آذرآب اراک پرداخت شد
اراک - ایرنا - فرماندار شهرستان اراک گفت: حقوق اسفندماه سال گذشته کارکنان شرکت صنایع آذرآب اراک روز(سه شنبه) سی و یکم اردیبهشت ماه جاری واریز شد.
نشریات محلی مازندران کاغذ دولتی می گیرند
ساری-ایرنا- معاون مطبوعاتی و امور رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد تا نیمه خردادماه سال جاری کاغذ با ارز 4 هزار و 200 تومانی ویژه سهمیه سه ماهه بهار به نشریات محلی اختصاص داده می شود.
چه کسانی در ماه رمضان چاق تر می شوند؟
تهران- ایرنا- ماه مبارک رمضان ماه خودسازی، مدیریت بهتر خویشتن از ابعاد روحی، شخصیتی و اخلاقی و نیز جسمی است و فرصتی را فراهم می کند برای کاهش وعده های غذایی اما مشاهده می شود برخی افراد در این ماه نه تنها اضافه وزن پیدا می کنند بلکه با مشکلات گوارشی هم مواجه می شوند.
2230 راس دام قاچاق در هرمزگان کشف شد
بندرعباس- ایرنا- جانشین فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: 2 هزار و 230 رأس دام قاچاق به ارزش 61 میلیارد و 394 میلیون ریال با تلاش ماموران انتظامی استان در فروردین و اردیبهشت ماه امسال کشف شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۳ ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در انتظار مذاکره دو وزیر
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سه ساله شدن دوره کارشناسی گفت: این اقدام به مجوز آموزش و پرورش و وزارت علوم نیاز دارد، منتظر مذاکره دو وزیر هستیم که بتوانیم برای دوره‌ای زمانی و برای حل مشکل کمبود نیرو، دوره کارشناسی را سه ساله برگزار کنیم تا دانشجویان زودتر فارغ التحصیل شده و وارد آموزش و پرورش بشوند.
شب شعری برای الگو گرفتن مسئولان فرهنگی
هرساله در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع) به رسم مألوفِ ماه مبارک، ضیافت شاعران با رهبر انقلاب برگزار می‌شود. شب گذشته شاعران به رسم سنت دو دهه پیش به حضور مقام معظم رهبری رفتند و در یک نشست چند ساعته صمیمی ‌با رهبر کشور که علاقه خاصی به شعر دارند، راجع به شعر و جریان‌های شعری گفت‌وگو کردند.
دلیل عدم توافق قطبی و فولاد
رئیس هیأت مدیره باشگاه فولاد خوزستان، گفت: عدم توافق با افشین قطبی برای هدایت تیم در فصل آینده فقط به خاطر مسائل مالی نبود.
مجموعه شهدای مدافع حرم پانزده‌تایی شد
کتاب "آخر شهید می‌شوی" پانزدهمین جلد از مجموعه شهدای مدافع حرم که شرحی بر داستان زندگی شهید صادق عدالت اکبری است به همت انتشارات روایت فتح منتشر شد.
زمان پخش دیدار شعرا با رهبر انقلاب
مشروح دیدار جمعی از شاعران با رهبر انقلاب امشب از شبکه یک سیما به روی آنتن می‌رود.
قطعه ویژه اهدا کنندگان عضو در وادی رحمت تبریز افتتاح شد
استاندار یزد حضور مردم در طرح بسیج کنترل فشارخون را خواستار شد
همکاری های علمی آموزشی جهاد دانشگاهی و هلال احمر کلید خورد
نخستین سانتریفیوژ بانک خون تولید داخل ساخته می شود
فقط 39 درصد زنجانی ها از بیماری فشارخون خود اطلاع دارند
14 هزار فقره وام قرض‌ الحسنه به ایثارگران پرداخت شد
فشار خون بالا در کمین اهالی آستارا
برپایی ایستگاه اطلاع رسانی فشارخون در پیاده راه فرهنگی رشت
4500 نفر مشکوک به مالاریا در جیرفت مورد آزمایش قرار گرفتند
303هزار قمی تحت پوشش بسیج کنترل فشار خون قرار می گیرند