بدهی بیمه‌ها به‌روز شود-بیمه رایگان برای همه معنا ندارد

15:04 ۱۸۱ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 164 0
بدهی بیمه‌ها به‌روز شود-بیمه رایگان برای همه معنا ندارد

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه انجمن‌های علمی پزشکی بهترین ظرفیت‌ برای کاهش نرخ بدهی بیمه‌ها هستند، گفت: یک بار برای همیشه باید بدهی بیمه به‌روز شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در مراسم امضای تفاهم‌نامه مشترک سازمان بیمه سلامت ایران با مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی با بیان اینکه حدود ۴۰ میلیون نفر در ایران تحت پوشش بیمه سلامت هستند، گفت: ۸۵ درصد از این جمعیت بیمه رایگان هستند و زمانی که این رقم را با جمعیت کمیته امداد جمع کنیم می‌بینیم که حدود ۳۴ میلیون نفر از این ۴۰ میلیون، بیمه رایگان هستند. این درحالیست که قرار نبود بیمه رایگان برای همه افرادی باشد که توان مالی دارند. از طرفی هم ماموریت بیمه سلامت در طرح تحول سلامت، تحت پوشش قرار دادن پنج میلیون نفر بود که این رقم به حدود ۱۱ میلیون نفر افزایش یافت.
وی ادامه: حدود ۳۰ سال است که در حوزه سلامت هستم و بیمه‌ها همیشه در این مدت بدهی داشتند. در پنج سال گذشته نرخ رشد منابع نسبت به مصارف ۸۵ درصد تاخیر پیدا کرده است. تعهداتی درست کردیم که تعهدات مالی در آن دیده نشد یا به عبارتی دیگر در ظرفیت منابع مالی کشور قابل گنجاندن نبود. در سال ۹۵، ۴۴۰۰ میلیارد تومان بدهی داشتیم که به همت دولت ۸۰۰۰ میلیارد دلار چاپ شد. اگر این چاپ صورت نمی‌گرفت در حال حاضر ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی داشتیم. در سال ۹۶ نرخ رشد بدهی را به شدت کاهش دادیم. پیش بینی می‌شد این بدهی به حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان برسد. خوشبختانه با دسترسی به منابعی که صورت گرفت حدود ۱۴۰۰ میلیارد تومان مدیریت هزینه کردیم،  گرچه مشکلاتی نیز ایجاد شد.
موهبتی گفت: بر اساس آسیب‌شناسی‌هایی که انجام دادیم نمی‌توان پذیرفت که در عرض ۲۰ سال که سازمان بیمه وجود دارد، همیشه مشکل از مدیران ناکارآمد بوده است. بلکه مشکلات دیگری نیز وجود داشته است. زمانی که قرار بر این بود پنج میلیون نفر بیمه شوند و این عدد به حدود ۱۱ میلیون افزایش پیدا کرد و این درحالیست که پوشش هر یک میلیون نفر هزینه‌های بسیار زیادی را در طی ماه می‌طلبد.  پس باید یک بدهی ۳۰۰۰ میلیارد تومانی را به همین شکل پیش بینی کنیم. در یک خانوار سه نفره بابت حق بیمه ماهیانه ۱۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان پول دریافت می‌کنیم. در حالیکه ۱۳۲ هزار تومان هزینه می‌کنیم. ۳۲ هزار تومان منابع کمتر از مصارف است. برای یک جمعیت ۱۴ میلیونی در ۱۲ ماه ۵۰۰۰ میلیارد کمبود و کاستی داریم که این کار را یا باید با دخالت در بار مراجعه یا قیمت یا اصلاحاتی در بسته خدمتی و یا اولویت‌بندی تصحیح کنیم. حتما نظام ارجاع، سطح‌بندی، استقرار سازمان الکترونیک تاثیرگذار هستند، اما آثار آن به صورتی نیست که بتوانیم تمام کمبودها را تامین کنیم.
م وهبتی با بیان اینکه باید یک بار برای همیشه بدهی‌های بیمه را به روز کنیم، گفت: باید بودجه را واقعی ببینیم و مدیر بخش بیمه‌ای را مکلف کنیم که اگر از بودجه خودت بیشتر استفاده کنی، به مراجع قانونی معرفی خواهی شد. در قواعد بودجه نیز پسندیده نیست که به ازای یک ریال بودجه، دو ریال هزینه ایجاد شود.
دو ریال هزینه، ایجاد بدهی است. ما یاد گرفتیم بدهی ایجاد کنیم و بودجه را واقعی نبینیم. البته بودجه‌ای وجود ندارد. بر اساس آینده پژوهی که ما انجام دادیم اگر همین روال پیش برود در سال ۹۸ و ۹۹ حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان بدهی ایجاد می‌شود. این درحالیست که نرخ رشد کسری را کاهش دادیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه در راستای کاهش نرخ بدهی سه اقدام را انجام دادیم، گفت: هدفمند نمودن یارانه بیمه سلامت همگانی یکی از اقدامات ما بوده است . معنا ندارد که تمام افراد بیمه رایگان شوند. بیمه رایگان مخصوص کسانی است که توان مالی ندارند.
در گذشته افراد تنها ۶۰۰۰ تومان برای حق بیمه پرداخت می‌کردند که در حال حاضر به ۲۲ هزار تومان افزایش یافته است. هیچ اقدام قانونی در مجلس تکلیف نشده که ما آن را انجام نداده باشیم. استحقاق سنجی و رفع همپوشانی بیمه‌ای نیز انجام شد. در بخش فرآیندها، راهنمای بالینی داشتیم. جایی که انجمن‌های علمی می‌توانند تاثیر مثبت داشته باشند،  باید از ظرفیت موجود در کشور استفاده کنیم که یکی از همین ظرفیت‌ها انجمن‌های علمی هستند. حدود ۲۰ انجمن علمی داریم که برخی از آنها ۷۰ سال است قدمت دارند و در کنار این انجمن‌ها نیازی به تشکیلات جدید نداریم.
وی ادامه داد: در بحث فرآیند استقرار سازمان الکترونیک در ۶۰۵ بیمارستان، دفترچه بیمه را حذف کردیم و با کد ملی برای بیماران نسخه تجویز می‌شود و در این بیمارستان‌ها همپوشانی را نیز کنترل می‌کنیم و هدف‌مان حذف همپوشانی‌های موجود است. همپوشانی سایر صندوق‌ها را نیز حل می‌کنیم و از ایجاد همپوشانی جدید جلوگیری می‌کنیم و در زمان دریافت خدمت کنترل همپوشانی را انجام می‌دهیم.
وی با بیان اینکه سازمان تایید دارو را راه اندازی کردیم، گفت: MRI و آندوسکوپی لازم نیست در سال تکرار شوند؛  چرا که پنج سال اعتبار دارند و اگر فردی برای اطمینان از سلامتی خود تمایل به تکرار مجدد این گونه آزمایش‌ها دارد باید هزینه آن را خودش بپردازد. کاری که انجمن‌های علمی در این راستا انجام می‌دهند این است که اگر آزمایش مجدد باید برای فردی انجام شود، یکی از متخصصان انجمن آن را تایید کرده و این کار انجام می‌شود. همچنین نسخه نویسی الکترونیکی را در دستور کار داریم که پایلوت آن در شهر کرمان آغاز شده است و حدود ۷۰ مرکز طبی در کرمان از این طرح استفاده می‌کنند. اگر از ایجاد زیرساخت‌های
IT غافل شویم مشکلاتی ایجاد می‌شود. راه‌اندازی IT، حدود ۳۰ درصد مربوط به کار فنی است و مهم‌تر از آن تغییر رفتار به ویژه در بحث سرپایی است. باید توجه داشته باشیم نسخه الکترونیک در حین کار به بلوغ می‌رسد.
وی ادامه داد: در اصفهان نیز سازمان پردازش الکترونیک را راه انداختیم و بررسی‌های دستی را حذف کردیم. در این راستا در بخش پزشکی باید زمانی که پزشک مریض را معاینه می‌کند، تبلت داشته باشد. از ابتدای سال آینده به دنبال اطلاعات الکترونیکی هستیم. این کار مشکلات و سختی‌های خود را دارد. زمانی که این کار انجام شود، برای ما هورا نمی‌کشند و ممکن است در این راه به ما بی توجهی هم کنند، حتی زمانی که طرح
HS انگلستان راه افتاد مردم طراح آن را نفرین می‌کردند. در صورتیکه این طرح امروز یک مدل در دنیا است و باید به یاد داشته باشیم که اجرای طرح الکترونیک به نفع ملت است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

انفجار گاز فاضلاب در بیمارستان محک تهران یک کشته داشت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز اورژانس تهران از انفجار گاز ناشی از فاضلاب در بیمارستان محک خبر داد و گفت: در این حادثه یک نفر کشته و 8 نفر دچار مصدومیت شدند.
ایران درودی: به عشق موزه تهران منزل پاریس را فروختم
تهران- ایرنا- ایران درودی نقاش برجسته ایرانی با اشاره به اینکه همواره عشق به وطن داشته گفت: به عشق مردم و وطنم منزل شهر پاریسم را فروختم و برای ساخت موزه تهران خرج می کنم.
خوزستان هشتمین استان کشور از نظر میزان بارندگی است
اهواز - ایرنا - مدیر کل هواشناسی خوزستان گفت: میزان بارندگی در خوزستان از ابتدای سال آبی جاری(اول مهر) تاکنون در کل کشور هشتمین استان از نظر میزان بارندگی است.
ورزشگاه 6 هزار نفری سلماس پس از 10 سال افتتاح شد
ارومیه- ایرنا- ورزشگاه 6 هزار نفری شهرستان سلماس پس از 10 سال امروز/سه شنبه/ با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.
120 طرح روی رودخانه های مرزی کشور احداث شده است
مهاباد- ایرنا- مدیرعامل شرکت منابع آب و نیروی ایران گفت: 120 طرح مربوط به مهار آب و آبرسانی به زمین های اطراف در 12 استان مرزی کشور بر روی رودخانه ها احداث شده است.
اعطای تسهیلات قرض الحسنه در راستای توسعه بخش کشاورزی
بانک قرض الحسنه مهرایران در همکاری با «شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی» به منظور حمایت و تقویت زمینه های کشاورزی، تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می کند.
پس از زلزله 3.5 میلیون مترمکعب ساخت وساز درکرمانشاه انجام شد
کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: حدود 15 ماه از زلزله 7.3 ریشتری سال 96 در استان می گذرد که طی این مدت حدود سه و نیم میلیون متر مکعب کار ساخت و ساز در نقاط مختلف استان کرمانشاه انجام شده است.
ترخیص کالا با پست بین‌المللی پی اس پی (PSP)
شرکت پست بین‌المللی پی اس پی (PSP) با سال‌ها سابقه کار در حوزه پست سریع، حمل‌ونقل بین‌المللی، ترخیص کالا از گمرک، خدمات انبارداری، حواله ارزی، کلیه امور مربوط به صادرات، خرید کالا از سایت‌های آمازون، علی اکسپرس، ebay، علی‌بابا، تائوبائو و... فعالیت می‌کند.
سردار سپاه: صدای شکستن استخوان های آمریکا در جهان پیچیده است
شهرری- ایرنا- جانشین فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسدار امام حسین(ع) گفت: صدای شکسته شدن استخوان های آمریکا در جهان پیچیده و جوانان ایران اسلامی به زودی شاهد سقوط طاغوت جهانخوار و اسرائیل غاصب در سال 2050 خواهند بود.
از کشف محموله 40 میلیاردی شیشه تا مجوز صادرات پیاز و ممنوعیت ورود اتوبوس
استان ها - ایرنا - تاکید وزیر اطلاعات در خنثی سازی نقشه های نظام سلطه، محموله 50 کیلویی شیشه صنعتی در فرودگاه بم، آفت ملخ و امنیت غذایی، گنجینه های غریب گردشگری و تهدید زمین با مواد پلاستیکی، برخی از عناوین اخبار و گزارش هایی است که در 24 ساعت گذشته بر روی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۳ ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در انتظار مذاکره دو وزیر
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سه ساله شدن دوره کارشناسی گفت: این اقدام به مجوز آموزش و پرورش و وزارت علوم نیاز دارد، منتظر مذاکره دو وزیر هستیم که بتوانیم برای دوره‌ای زمانی و برای حل مشکل کمبود نیرو، دوره کارشناسی را سه ساله برگزار کنیم تا دانشجویان زودتر فارغ التحصیل شده و وارد آموزش و پرورش بشوند.
انفجار گاز فاضلاب در بیمارستان محک تهران یک کشته داشت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز اورژانس تهران از انفجار گاز ناشی از فاضلاب در بیمارستان محک خبر داد و گفت: در این حادثه یک نفر کشته و 8 نفر دچار مصدومیت شدند.
ارمغان 4465 میلیارد تومانی سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی
ارومیه- ایرنا- دکتر حسن روحانی عصر امروز/سه شنبه/ در سفری یکروزه برای افتتاح طرح های عمرانی، خدماتی و زیربنایی به آذربایجان غربی سفر کرده و در این سفر 27 طرح بزرگ با هزینه چهار هزار و 465 میلیارد تومانی را در شهرهای مختلف استان افتتاح می کند.
احتکار خرما در انبارهای بوشهر در دست پیگیری است
بوشهر- ایرنا- معاون نظارت بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: موضوع احتکار خرما در برخی از انبارهای این استان در دست پیگیری است.
بهروز افخمی: فرهادی قصد داشت در ˮفروشندهˮ مردم ایران را تحقیر کند
بهروز افخمی، کارگردان سینما گفت: فیلم جدی کم در سینمای ایران ساخته میشود. برای ساخت فیلم جدی باید دلایل جدی داشته باشید. فیلم هایی که ژست جدی دارند ولی بی‌جهت تماشاچی را آزار می دهند از فیلم های کمدی هم نازلتر هستند.
سامانه «سخا» برای حمایت از بیماران نیازمند راه اندازی می شود
کنترل فشار خون در استان بوشهر ضروری است
امسال شاهد طغیان جمعیت سفیدبالک ها نخواهیم بود
نگاهی به اقدامات مقابله با اعتیاد در شهرستان آباده
پسماندهای ویژه و صنعتی شرکت گاز گیلان امحاء می شود
خودکفایی در تولید سرنگ با حمایت صندوق پژوهش علم ‌وصنعت
قطعه ویژه اهدا کنندگان عضو در وادی رحمت تبریز افتتاح شد
استاندار یزد حضور مردم در طرح بسیج کنترل فشارخون را خواستار شد
همکاری های علمی آموزشی جهاد دانشگاهی و هلال احمر کلید خورد
نخستین سانتریفیوژ بانک خون تولید داخل ساخته می شود