تقویت نهاد شوراها وظیفه‌ای مدنی و ملی است

16:21 ۹۴ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 175 0
تقویت نهاد شوراها وظیفه‌ای مدنی و ملی است

شهردار پیشین تهران با تاکید بر اینکه تقویت نهاد شوراها را وظیفه خود می‌داند، گفت: تقویت نهاد شوراها وظیفه‌ای مدنی و ملی است و همه باید در این مسیر گام‌هایی موثر بردارند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمدعلی افشانی در مراسم بهره برداری از ساختمان جدید شورای عالی استان‌ها واقع در خیابان بخارست تهران، تصریح کرد: برای حضور در این مراسم دچار تردید بودم چرا که من در هر کجا که کار می‌کردم پس از اتمام خدمتم تنها در موارد خاص و موضوعات بسیار مهم به سازمان قبلی مراجعه می‌کردم اما با توجه به درخواست آقای الویری و چندین بار تماس ایشان با بنده با اجازه آقای حناچی در این مراسم حضور پیدا کردم.
وی افزود: برای آقای حناچی در این مسئولیت آرزوی سربلندی و موفقیت دارم و امیدوارم با همکاری همه ذینفعان در ادامه امور شهر موفق باشند. در مورد حمایت من از شورا به معنای خاص و حمایت از شورای عالی استان‌ها به معنای ویژه اعتقاد راسخی دارم که نسبت به شوراها به عنوان یک نهاد اجتماعی نوپا که در کشور ما شکل گرفته است باید همه حمایتی جدی داشته باشیم.
افشانی ادامه داد: از همکارانم برای حمایت در واگذاری این ساختمان جدید به شورای عالی استان‌ها در شورای اسلامی شهر تهران تشکر می‌کنم و همچنین از همکارانم در مجموعه شهرداری تهران به جهت کمک برای تجهیز این ساختمان تقدیر می‌کنم.
وی تاکید کرد: در شرایط فعلی بدون مشارکت و نقش آفرینی مردم اداره امور جامعه به نحو مطلوب محال خواهد بود. برای اینکه بر مشکلات عدیده امروز جامعه فائق بیاییم باید برای مشارکت عملی مردم راهکارهای موثری داشته باشیم.
شهردار سابق تهران تاکید کرد: آنچه که امروز به عنوان شوراهای شهر و روستا مطرح می‌شود حاصل سختی‌های بسیاری است که بشر در طول تاریخ انجام داده است تا این نهاد عمومی غیر دولتی و اجتماعی که اداره امور جامعه را عهده دار است، بتواند عملکردی مناسب داشته باشد.
وی ادامه داد: در طول تاریخ میلیون‌ها انسان به اسارت رفته‌اند و سختی‌ها را تحمل کرده‌اند تا بدانند که اداره امور با خرد جمعی نتیجه‌ای بهتر خواهد داشت. آنچه که امروز به عنوان شورای شهر شناخته می‌شود و پیش از این نیز با عنوان انجمن شهر از آن یاد می‌شد نهاد مدنی است که تاریخچه‌ای 111 ساله دارد و وظیفه انتخاب شهردار نیز به این شورا سپرده شده است.
شهردارسابق تهران تاکید کرد: درباره اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان تلاش بسیاری کردیم؛ اما متاسفانه برخی ما را محکوم کردند که می‌خواهیم قانون اجرا نشود. در این مسئله متاسفانه شهرداری این نهاد اجتماعی نوپا که قانون آن تقریبا کهن است تضعیف شد و کسانی چنین کردند که مدعی اجرای قانون بودند. در قانون انتخاب شهرداران، شهردار منتخب نمایندگان مردم است و علی رغم اینکه تمام مقامات پست سازمانی دارند اما شهردار اینگونه نیست تا هیچ گاه دولت تصور نکند که شهردار توسط آنها منصوب می‌شود.
وی تاکید کرد: آنچه که شورای شهر و شورای عالی استان‌ها و من برای پیشگیری از تضعیف جایگاه شهردار باید انجام می‌دادیم به کار گرفتیم تا این قانون شامل شهرداران نشود؛ اما متاسفانه برخی با ادعای اجرای قانون می‌گفتند که آنها اصرار می‌کنند قانون نادیده گرفته شود. هم نمایندگان مجلس، آن دسته‌ای که موافق اجرای این قانون برای شهرداران بودند و هم صدا و سیما به گونه‌ای عمل کردند که گویی این قانون خاص شهردار تهران است. هنگامی که مقرر شد استفساریه مجلس گرفته شود وقتی فوریت آن رأی نیاورد گفتند شهردار تهران رأی نیاورد و در کمیسیون هم با فشار صدا و سیما این موضوع رد شد. لذا من امروز از شما اعضای شورای عالی استان‌ها می‌خواهم تلاش کنید این قانون به وضعیت قبل باز گردد.
افشانی با تاکید بر اینکه تقویت نهاد شوراها را وظیفه خود می‌دانم ادامه داد: تقویت نهاد شورا وظیفه‌ای مدنی و ملی است و به این واسطه مردم خود را در اداره امور شهر دخیل می‌دانند. لذا باید از مدنیت آن دفاع کنیم و این موضوع یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه یافتگی است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ارائه گزارش درآمدها و هزینه‌های شهرداری ظرف مدت شش ماهه فعالیتش در تصدی شهرداری تهران گفت: در ماده 71 قانون شهرداری‌ها شهردار موظف است هر شش ماه یکبار صورتحساب درآمد شهرداری و هزینه طرح‌های مختلف را آگهی عمومی کند. برای اولین بار در شش ماه اول فعالیتم این کار را انجام دادم. این موضوع قانون است و اگر انجام نشود جرم است. بی تردید اجرای این قانون در پیشگیری فساد بسیار مهم است. در حقیقت این یک نظارت همگانی را ایجاد می‌کند و به اندازه هزاران نفر بازرس و ناظر موثر خواهد بود و باید نظارت عمومی محقق شود و مردم این نظارت را انجام دهند چرا که محرم‌ترین این افراد مردمی هستند که ما به آنها خدمت می‌کنیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

دستگیری سارقان مسلح ۲۰۰ هزار یورویی در مشهد
فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی از دستگیری سارقان مسلح ۲۰۰ هزار یورویی بعد از ۴۳ روز از سرقت خبر داد.
انفجار مرگبار کپسول اکسیژن در بیمارستان سمنان
حادثه کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان، جان یک نفر را گرفت.
کلاهبرداری ۲۰ میلیاردی با پیش‌فروش آپارتمان
فرمانده انتظامی غرب استان تهران از دستگیری کلاهبردار ۲۰ میلیارد تومانی در پوشش پیش فروش آپارتمان در بهارستان خبر داد.
باند قاچاق مواد مخدر در مشهد متلاشی شد
با تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) باند قاچاق مواد مخدر صنعتی در مشهد متلاشی شد.
معاون وزیر نیرو: باید باور کنیم کشور کم‌آبی هستیم
تقی‌زاده خامسی با اشاره به اینکه همه باید باور کنیم که کشور کم آبی هستیم، تصریح کرد: سال‌هاست مشهد از کم‌آبی رنج می‌برد و در روستاهای آن منطقه زمین بدون آب بی ارزش است بنابراین وضعیت منابع آبی در کشور مطلوب نیست.
کاریکاتور: مردم نگران مسئولان نباشند!
اخیرا برخی مسئولان اعلام کردند که مردم نگران نباشند، هیچ کمبودی در کشور نداریم؛ این موضوع سوژه کارتونی از بهرنگ جدی در کانال طنز و کارتون نیش خط شد.
پلیس، مانع خودکشی شهروند اصفهانی شد
رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان از اقدام سریع و بهنگام مامور فرماندهی انتظامی شهرستان لنجان در نجات جان فردی که دست به خودکشی زده بود خبر داد.
از بشقاب قرمز استفاده کنید تا لاغر شوید
محققان دریافتند که استفاده از بشقاب‌های قرمز به هنگام خوردن غذا می‌تواند منجر به کاهش وزن شود.
انفجار کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان یک فوتی داشت
سمنان- ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: انفجار مانومتر کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان یک فوتی به جا گذاشت.
300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در کشور وجود دارد
شهرکرد- ایرنا- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: از 300 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز موجود در کشور سالانه 8 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

3 رفتاری که به فرموده امام صادق(ع) باعث طول عمر می شود
امام صادق علیه‌السلام در سخنی گران بها، سه چیز از جمله خوش رفتاری با خانواده را موجب طول عمر و بهره مندی از نعمت‌ها دانسته‌اند.
دستگیری یک بلژیکی بدلیل ادعای بمب گذاری در هواپیما
مسکو - ایرنا - یک تبعه بلژیک به جرم تهدید به بمب گذاری در هواپیمای آماده پرواز از فرودگاه بین المللی «شرموتووا» در شمال مسکو توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.
لزوم کنترل ساخت و سازهای غیرقانونی و مقابله با بام فروشی در شهر تهران
شهردار منطقه ۴ شهرداری تهران گفت: وظیفه ما ایجاب می‌کند از ساخت و ساز‌های خلاف قانون جلوگیری کنیم و چنانچه بنایی خلاف قانون ساخته شود، ابتدا آن را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارسال و بر مبنای این ماده، اقدام قانونی می‌کنیم.
تشویق بولتون به کودتای نظامی در ونزوئلا
جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در حساب توئیتری خود عملا اقدام به تحریک نظامیان ونزوئلا کرد و آنا را تشویق به کودتا کرده است.
احتمال دیدار رؤسای جمهور لبنان و سوریه
روزنامه «الجمهوریه» لبنان شنبه (۴ اسفند) نوشت که احتمال دارد در آینده نه چندان دور «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان با «بشار الاسد»، همتای سوری خود دیدار کند.
راه‌حلی جدید که جایگزین ضامن «وام ازدواج» می‌شود
بهترین راه مبارزه با قاچاق کالا از نظر ˮوزیر کشورˮ
شفاف سازی پرونده‌های حقوقی شهرداری تهران با راه‌اندازی سامانه جامع هوشمند
افزایش بالگردهای هلال احمر تا پایان امسال به ۲۷ فروند
برگزاری 3 نمایشگاه‌ بهاره از ۱۵ اسفند در پایتخت
انجام معاینات سلامت برای بیش از 17هزار نیروی آتشنشانی، پسماند و پاکبانی
کاهش ناپایداری‌های جوی در تهران
پایان نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی و دستاوردهای شهرداریها و دهیاریها
تدوین راهبردهای جدی مقابله با فساد در شهرداری تهران
افزایش 22 درصدی اعتبارات مدیریت بحران در لایحه 98 شهرداری تهران