احیای ستاد بن راهکار کمک به جامعه کارگری است

13:17 ۲۵ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 72 0
احیای ستاد بن راهکار کمک به جامعه کارگری است

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: به نظر می رسد میزان افزایش دستمزد در شرایط کنونی در قالب احیای ستاد بن، عملیاتی‌تر باشد تا بتوان بخشی از افزایش هزینه های اقتصادی که صدمات جبران ناپذیری را بر زندگی کارگران وارد کرده است، را تامین کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، علی خدایی در همایش بزرگ سالروز تصویب قانون کار که به مناسبت فرا رسیدن 29 آبان ماه سالروز تصویب این قانون در خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه برگزار شده بود، به برگزاری جلسه اخیر شورای عالی کار با دستور ترمیم دستمزد اشاره کرد و گفت: جلسات این شورا کماکان ادامه دارد و پیشنهادات متعددی در کمیته مزد کارگران مطرح شده است که منتظر هستیم تا با نهایی شدن آن اعلام شود.
وی به یکی از پیشنهادات که در حوزه اختیارات وزارت اقتصاد است اشاره کرد و گفت: پیشنهاد شده است که وزارت اقتصاد بار کاهش مالیات بر ارزش افزوده را در حمایت از کارفرمایان بپذیرد و همراهی مجلس نیز در این خصوص صورت گیرد. از آنجاکه نرخ تورم بالاست و از طرفی درآمد دولت از محل مالیات بر ارزش افزوده نیز بالاتر رفته است لذا از دولت انتظار می‌رود که حمایت لازم را از کارفرمایان با عملیاتی کردن این پیشنهاد انجام دهد.
خدایی تصریح کرد: به نظر می‌رسد میزان افزایش دستمزد در شرایط کنونی در قالب احیای ستاد بن، عملیاتی‌تر باشد تا بتوان بخشی از افزایش هزینه‌های اقتصادی که صدمات جبران ناپذیری را بر زندگی کارگران وارد کرده است را تامین کرد.
وی به فعالیت ستاد بن کارگری قبل از سال 1384 اشاره کرد و گفت: احیای ستاد بن در گذشته مسبوق به سابقه بوده است و با گسترش تعاونی‌های کارگری می‌توان راهکاری برای بهبود معیشت کارگران اتخاذ کرد.
وی تاکید کرد: چنانچه میزان دستمزد کارگران به هر شکل ممکن ترمیم نشود قطعا آثار جبران ناپذیری را بر سلامت جسمی و روانی آنان برجای خواهد گذاشت و قطعا با عملیاتی کردن پیشنهادات مطرح شده در شورای عالی کار از قبیل ارائه بن یا کالا می‌توان به افزایش قدرت خرید کارگران کمک کرد.
قانون کار امروزه بیکارترین قانون در کشور است نماینده کارگران در شورای عالی کار در ادامه با اشاره به فرا رسیدن 29 آبان، سالروز تصویب قانون کار گفت: قانون کار امروزه بیکارترین قانون در کشور است.
وی با تاکید بر اینکه قانون کار در کشور ما قانونی است که قابلیت تبدیل شدن به مترقی ترین قانون جهان را داراست ، اظهار کرد: قانون کار بالاترین رتبه از لحاظ انطباق با قوانین سایر کشورها را دارد.
خدایی سه مولفه امنیت شغلی، تامین معیشت و تشکلات کارگری را به عنوان سه اصل و محور اصلی مطرح شده در قانون کار بیان کرد و گفت: این سه مولفه مطالبه همه کارگران در همه جای دنیا با همه عقیده‌هاست که در قانون کار ایران به وضوح دیده شده و بدان پرداخته شده است.
وی با اشاره به آسیب هایی که به قانون کار وارد شده است، عنوان کرد: رواج قراردادهای موقت آسیب جدی به اجرایی شدن مفاد این قانون وارد کرد و موجب سوء استفاده از این قانون شد و با این عمل بستر بی خاصیت شدن مفاد این قانون آغاز شد.
وی با تاکید بر اینکه با رواج قراردادهای موقت، کارگران با حربه قرارداد موقت از امنیت شغلی محروم شدند، تصریح کرد: سالها این قانون به عنوان ضد تولید و ضد اشتغال مطرح بود اما با این وجود مشکلات تولید و اشتغال لاینحل باقی ماند.
خدایی در ادامه گفت: متاسفانه شنیده‌ها حاکی از ایجاد فضایی برای خروج کارگران بخش کشاورزی از شمول قانون کار است و عده ای در نهایت تاسف بی‌تشکل ترین کارگران کشور که در بخش کشاورزی فعالیت دارند را نشانه گرفتند. این آسیب‌ها امروز برای کارگران است و فردا دامن کل جامعه را فرا خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: درخواست افزایش دستمزد به جهت زندگی بهتر نیست بلکه به دلیل جبران کاهش قدرت خرید و وضعیت اسفناک اقتصادی کارگران است. کاهش قدرت خرید موجب کاهش چرخه تولید، عرضه و مصرف شده است.
این فعال جامعه کارگری در کشور با تاکید بر اینکه در نظر نگرفتن معیشت کارگران به منزله در نظر نگرفتن مصالح کشور است، گفت: مطالبات کارگران مطالبات صنفی است و اعتراض آنان نسبت به معیشت و نان است.
وی به بروز برخی مشکلات جامعه کارگری در نتیجه خصوصی سازی‌های ناصحیح اشاره کرد و افزود: اگر خصوصی سازی واقعی اتفاق می‌افتاد بسیاری از مشکلات واحدهایی که در سایه خصوصی سازی ناصحیح بوجود آمده است برطرف شده یا اصلا بوجود نمی‌آمد.
خدایی خاطر نشان کرد: کارگران خود را بانیان و صاحبان انقلاب می‌دانند و اعلام می‌کنیم ضمن حمایت از کلیت نظام از حقوق حقه خود کوتاه نخواهیم آمد.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آسیب جدی به شبکه برق استرالیا در پی طوفانی شدید
بیش از ۵۵ هزار خانه در "سیدنی" و "سنترال کاست" استرالیا پس از این که طوفانی شدید ساحل "نیو ساوث ولز" را درنوردید، با قطعی برق مواجه شدند.
درآمد‌های نفتی ایران در هفت ماهه امسال
گزارش بانک مرکزی درباره عملکرد بودجه ۷ ماهه سال جاری نشان می‌دهد ۱۰۱ هزار میلیارد تومان درآمد از محل نفت و فرآورده‌های نفتی وجود داشته است که حاکی از رشد ۵۵.۱ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال است.
سفر وزیر خارجه آلمان به کویت
وزیر خارجه آلمان به منظور دیدار و گفتگو با مقامات کویت، برلین را به مقصد این کشور ترک کرد.
نشاط اجتماعی در ارتقای سلامت جامعه موثر است
کرج-ایرنا- معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: افزایش نشاط اجتماعی در ارتقای روحی و سلامت مردم و کاهش مرگ و میر تاثیر بسزایی دارد.
سازمان های مردم نهاد صدای بیماران را به مجامع جهانی برسانند
اراک -ایرنا - سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: سازمان های مردم نهاد صدای مظلومیت بیماران در موضوع مشکلات دارویی ناشی از تحریم ها را به گوش مجامع جهانی و بین المللی برسانند.
تخلیه باغ وحش ˮچِسترˮ انگلیس در پی آتش‌سوزی
مسئولان باغ وحشی در شمال انگلیس اعلام کردند: اواخر روز گذشته (شنبه) در پی وقوع آتش‌سوزی در بخش "مونسون فارست" این باغ وحش که بزرگ‌ترین بنای سرپوشیده مخصوص حیوانات در انگلیس به شمار می‌رود، مجبور به تخلیه تمامی بازدیدکنندگان این باغ وحش شدند.
نرخ دلار ۴ رقمی شد
بررسی بازار ارز حاکی از آن است که امروز دلار با روند نزولی کار خود را آغاز کرد و این روند تاثیر محسوسی در بازار طلا و سکه داشته است.
درخواست مدیرکل سازمان ملل برای بررسی پرونده خاشقجی
دبیر کل سازمان ملل امروز یکشنبه خواستار انجام تحقیقات موثق در مورد قتل روزنامه نگار منتقد عربستانی شد.
دانشگاه ها ملزم به برگزاری کلاس معلولان در طبقه همکف شدند
تهران- ایرنا- دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور اعلام کرد: با پیگیری های این دبیرخانه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی بخش نامه ای به همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور از آنها خواسته تا کلاس درس معلولان را در طبقه همکف برگزار کنند.
وقوع زلزله ۶.۲ ریشتری در اندونزی
مرکز لرزه ‌نگاری آمریکا از وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۲ ریشتر در اندونزی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هتل‌ها به لیست بایدهای وزارت نیرو اضافه شدند
موضوع توزیع لوازم کاهنده مصرف آب، چند سالی است که ازسوی وزارت نیرو مطرح و اقداماتی نیز در این حوزه انجام شده است. این‌بار این وزارتخانه از افزایش همکاری با هتل‌ها در حوزه مدیریت مصرف آب خبر داده است.
قیمت خرید دلار در بانک‎ها در 25 آذر 97
قیمت خرید دلار امروز در شعب ارزی بانک‌ها ۹ هزار و ۹۰۵ تومان تعیین شد.
افتتاح سومین نمایشگاه حمل‌ونقل با حضور وزیر راه و شهرسازی
وزیر راه و شهرسازی صبح امروز (یکشنبه) با حضور در مصلای تهران سومین نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته را افتتاح کرد.
فرمانده قرارگاه منطقه ای سپاه در شمال شرق کشور درگذشت
مشهد- ایرنا- سردار جانباز قدرت‌ الله منصوری فرمانده قرارگاه منطقه‌ ای ثامن الائمه(ع) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شمالشرق کشور بامداد امروز 25 آذر پس از یک دوره بیماری دعوت حق را لبیک گفت به یاران شهیدش پیوست.
چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟
تردیدی نیست که سخنان آقای احمدی‌نژاد درباره امکان پرداخت یارانه 900 هزار تومانی یک موضع و برخورد سیاسی و در تقابل با واقعیت‌های اقتصاد کشور است اما این اظهارنظر را در دو زاویه مبانی نظری و واقعیت‌های اقتصادی ایران می‌شود تحلیل کرد.
شریعتمداری: مطالبه گری ازمسئولان در دستور کار شورای اشتغال است
شرکت‌های رده‌بندی ایرانی برای دورزدن تحریم‌ها فعال شده‌اند
توسعه شبکه حمل و نقل اولویت نخست ماست
اورهال کامل یک هواپیمای برجامی در ایران
تعاونی‌ها در واگذاری‌های شستا در اولویتند
جزییات اقدامات دولت برای حل مشکل لاستیک خودروهای سنگین
افتتاح سومین نمایشگاه حمل‌ونقل با حضور وزیر راه و شهرسازی
جویندگان شغل در اردکان به مراکز کاریابی مراجعه کنند
56درصد طرح اشتغال پایدار روستایی بروجرد محقق شد
60 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در فردیس پرداخت شد