جزییات جمع‌آوری گازهای همراه در مناطق نفت‌خیز جنوب

16:13 ۲۴ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 64 0
جزییات جمع‌آوری گازهای همراه در مناطق نفت‌خیز جنوب

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، جزییات جمع‌آوری گازهای همراه در این مناطق را تشریح کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سعید کوتی در نشستی خبری که ظهر امروز در نمایشگاه نفت اهواز برگزار شد، با تاکید بر این‌که بحث جمع‌آوری گازهای همراه، همواره در صنعت نفت مطرح بوده است، گفت: برای جمع‌آوری گازهای هر کدام از فلرها در مناطق نفت‌خیز جنوب برنامه‌ریزی شده و قرار است حدود 90 درصد از گازهای همراه جمع‌آوری شود.
وی افزود: عمده گازها در میادین کوچک است که امکان احداث تاسیسات جمع‌آوری در آن‌ها نبوده، اما برای این میادین برنامه‌هایی در نظر داریم.
مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه بهسوزی فلرها در نقاطی که مجاور مناطق مسکونی است آغاز شده، افزود: یکی از این فلرها، فلر اهواز بنگستان 3 بوده که پشت ورزشگاه غدیر قرار دارد و فلر بعدی که جمع‌آوری خواهد شد در اهواز 2 است که 90 درصد پیشرفت داشته است.
کوتی با اشاره به همکاری بخش خصوصی در جمع‌آوری گازهای همراه، گفت: به طور کلی از نظر ایمنی، فلر خاموش معنی ندارد و شمعک آن باید روشن باشد، اما روشن بودن شمعک، گازسوزی تلقی نمی‌شود.
وی با اشاره به قرارداد جمع‌آوری گازهای همراه مارون 3، مارون 6 و منصوری که در ابتدای سال با بخش خصوصی امضاء شد، اظهار کرد: مارون 3 تا ماه آینده راه‌اندازی می‌شود و تاکنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
به گفته مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، برای جمع‌آوری فلرها 23 کارخانه کوچک راه‌اندازی می‌شود که صفر تا 100 تجهیزات آن ایرانی است و باعث اشتغال‌زایی نیروهای بومی می‌شود.
استقبال بخش خصوصی از پروژه‌های جمع‌آوری گازهای همراه کوتی با بیان این‌که بخش خصوصی از پروژه‌های گازهای همراه استقبال بسیار خوبی کرده است، توضیح داد: در این راستا مناقصه‌ها برگزار شده و برنده آن مشخص شده است که برخی پروژه‌ها راه‌اندازی شده و برخی در حال احداث است و با انجام این پروژه‌ها گاز و گاز مایع به میزان گاز تولیدی کشور اضافه می‌شود؛ در واقع گاز به میزان تولید گاز طبیعی و مایعات به خوراک پتروشیمی‌ها تبدیل خواهد شد.
آخرین اخبار از پروژه آماک وی در ادامه با اشاره به پروژه آماک نیز، گفت: در این پروژه بخشی از گاز اسیدی باقی مانده که به دلیل مشکلاتی که در ماشین‌آلات وجود داشته انجام نشده است، اما این پروژه سال‌هاست که ادامه دارد.
جزییات قرارداد با هلدینگ خلیج فارس و مارون مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در ادامه از امضای قرارداد با هلدینگ خلیج فارس و مارون خبر داد و گفت: این‌ دو حاضر به سرمایه‌ گذاری شدند و طبق قرارداد، گازهای جمع‌آوری شده توسط هلدینگ خلیج فارس خوراک بیدبلند 2 را تامین می‌کند و مارون تثبیت و افزایش تولید پتروشیمی از مارون را فراهم می‌کند.
کوتی ادامه داد: مارون 167 میلیون دلار در هشت پروژه سرمایه‌گذاری کرده و حجم گازی که جمع‌آوری می‌کند، 7.3 میلیون فوت مکعب است و هلدینگ خلیج فارس نیز یک میلیارد و 49 میلیون دلار سرمایه‌ گذاری کرده که حجم گازی جمع‌آوری شده توسط آن، 120 میلیون فوت مکعب است.
وی ادامه داد: سایر پروژه‌ها که منابع آن از محل داخلی جمع‌آوری می‌شود، به 44 میلیون و 3.3 تیلیارد ریال سرمایه نیاز دارد که ارزش گاز هر یک میلیون فوت مکعب، بین دو تا چهار هزار دلار است.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیشکسوتان خواهان خرید سهام پرسپولیس شده‌اند
یک بار دیگر و در حالی که روزهای پرالتهابی را در فوتبال باشگاهی و ملی پشت سر می‌گذاریم بحث خصوصی شدن تیم‌های استقلال و پرسپولیس بر سر زبان‌ها افتاد تا باز هم این شائبه به وجود بیاید که وزارت ورزش و جوانان با سوار شدن بر موج احساسات هواداران میلیونی این دو باشگاه، قصد تغییر افکار عمومی را دارد.
دین‌محمدی: خدا را شکر نیومایر و گرو رفتند
پیشکسوت شناخته‌شده تیم فوتبال استقلال تهران بعد از مدت‌ها به ورزشگاه آزادی رفت تا بازی این تیم را مقابل پدیده از نزدیک تماشا کند، اما به دلیل کیفیت بد بازی، بین دو نیمه ورزشگاه را ترک کرد!
جنگ پرسپولیس و الغرافه بر سر آقای خیریت!
با توجه به مخالفت الغرافه، احتمال بازگشت طارمی به پرسپولیس ضعیف است. مگر اینکه در روزهای پیش رو اتفاق جدیدی رخ بدهد و طارمی مدیران الغرافه را برای صدور رضایت‌نامه مجانی راضی کند.
وضعیت سخت حسین حسینی در استقلال
سیدحسین حسینی بی‌میل نیست که درنیم فصل به تیم دیگری برود اما باشگاه استقلال این دروازه‌بان را به هیچ تیمی نمی‌دهد و حتی به او اعلام کرده به جای این کارها تلاش کند به ترکیب اصلی برگردد.
نقل و انتقالات استقلال در غیاب شفر
نیم فصل لیگ برتر به پایان رسیده و به زودی تیم‌ها وارد بازار نقل و انتقالات می‌شوند.
زمان حضور ترابی در پرسپولیس مشخص شد
هافبک تیم ملی فوتبال ایران پس از همراهی این تیم در رقابتهای جام ملت های آسیا به تمرینات پرسپولیس می رود.
حرکت نردبانی استقلال در نیم فصل اول
کارشناس فوتبال و بازیکن پیشین تیم ملی با تاکید بر اینکه تعطیلات طولانی مدت لیگ برتر به برخی تیم ها لطمه خواهد زد گفت: با این حال برخی تیم ها هم از این وضعیت سود خواهند برد.
طارمی در بین ۱۰ گلزن برتر فوتبال قطر در ۲۰۱۸
مهاجم ایرانی الغرافه در بین ۱۰ گلزن برتر فوتبال قطر در سال ۲۰۱۸ قرار گرفت.
علل بیدار شدن با استرس
ممکن است بارها صبح خود را با استرس آغاز کرده باشید اما چه چیزی منجر به این حالت روحی می‌شود؟
مرغ از دلار هم جلو زد!
بنابر اعلام اتحادیه پرنده و ماهی، قیمت مرغ در ادامه روند افزایشی خود، به ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان در مراکز خرده فروشی رسیده است. افزایش بی رویه قیمت مرغ سوژه طنز روزنامه قانون شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نهیب وزیر دفاع به آمریکا و غرب
وزیر دفاع خطاب به آمریکا و کشورهای غربی گفت: امروز شما ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به کشور‌های منطقه می‌فروشید و بعد به ما می‌گویید که چرا موشک دارید؟! همه برای دفاع از خودشان باید تجهیز شوند.
حسینی نه ضمانت می‌گیرد، نه مجوز جدایی!
سیدحسین حسینی بی میل نیست که درنیم فصل به تیم دیگری برود اما باشگاه استقلال این دروازه بان را به هیچ تیمی نمی دهد وحتی به او اعلام کرده به جای این کارها تلاش کند به ترکیب اصلی برگردد.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
تاکید کمیسیون امنیت ملی بر تقویت بودجه دفاعی در جلسات مشترک با مسئولان مربوطه
رییس کمیته‌ دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید به بودجه دفاعی در اصلاحات بودجه سال ۹۸ توجه شود، گفت: در همین راستا کمیسیون امنیت ملی در جلسات مشترک با مسئولان برنامه‌ریز حوزه دفاعی بر لزوم توجه و تقویت بودجه دفاعی تاکید کرد.
بازگشت ترکیه و آمریکا به مرحله تقابل در شمال سوریه
تهران – ایرنا – تنش میان آنکارا و واشنگتن در شمال سوریه با تهدید و ارعاب نیروهای نیابتی دو طرف در این منطقه طی روزهای گذشته آغاز شد و اکنون خبرها از نوعی توافق پنهانی برای کاهش این تنش ها آن هم با استفاده گروه جدیدی از نیروهای کُرد حکایت دارد.
پیشنهاد اخذ بهای تمام شده آب از مشترکان پرمصرف
اوپک اختیاری ندارد!
قطر 20 میلیارد دلار در آمریکا سرمایه گذاری می کند
18 هزار لیتر سوخت قاچاق در عسلویه کشف شد
بیش از یک هزار و 800 کارت سوخت در فارس باطل شد
شورای تامین یزد به بحث ممنوعیت توسعه صنایع پرآبخواه ورود کرد
مراکز توزیع سوخت یورو 5 در شمال آذربایجان غربی به 33باب رسید
نمایندگان سه استان درباره بحران آب به سران قوا نامه نوشتند
گاز بخشی از مرکز شهر اهواز و ملاشیه قطع می شود
مهلت ثبت درخواست کارت سوخت المثنی تمدید شد