حقوق بشر نباید دستاویزی برای اهداف سیاسی باشد

14:49 ۲۸ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 58 0
حقوق بشر نباید دستاویزی برای اهداف سیاسی باشد

معاون حقوقی قوه قضاییه در دیدار با مشاور منطقه‌ای یونیسف گفت: از سازمان‌های بین المللی به خصوص سازمان یونیسف انتظار می رود اقدامات کشور ایران را در زمینه ارتقای حقوق کودکان و نوجوانان به مجامع و مراجع بین المللی و سایر کشورها به خوبی منعکس کند و حقوق بشر نباید دستاویزی برای اهداف سیاسی باشد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از  قوه قضاییه، ذبیح اله خدائیان امروز (چهارشنبه) در دیدار با خانم ایزابلا کاسترو جیووانی مشاور منطقه ای و رییس بخش حمایت از کودک دفتر منطقه ای خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف با اشاره به جایگاه والای انسان در قرآن کریم و کرامت ذاتی که در شرع مقدس اسلام از آن برخوردار است تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس اعتقادات دینی قدم های موثری در بسط و توسعه حقوق بشر و به خصوص حقوق اقشار آسیب پذیر جامعه برداشته است.
وی اقدامات جمهوری اسلامی ایران را در بخش های مختلف و با محوریت حمایت از کودکان، چشمگیر توصیف و یادآور شد: آن چه که در این نشست به عنوان اقدامات کشور مطرح شده است تنها دربردارنده عملکردی است که توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و  با همکاری یونیسف انجام شده است.
خدائیان با بیان اینکه قوانینی که طی یک دهه گذشته به تصویب رسیده و یا در مراحل نهایی تصویب هستند از مترقی ترین قوانین جهان به شمار می رود خاطرنشان کرد: این قوانین توسط دستگاه قضایی و همکاری سایر قوا تهیه و تدوین شده است که از جمله آن می توان به آیین دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان اشاره کرد.
 وی با برشمردن پیش بینی مسئولیت تدریجی برای کودکان و نوجوانان معارض قانون در آیین دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان تصریح کرد: بر این اساس کودکان و نوجوانان مشمول مجازات پیش بینی شده برای  بزرگسالان نمی شوند؛ بلکه مشمول اقدامات تامینی و تربیتی خواهند شد.
معاون حقوقی قوه قضاییه تدوین لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را که هم اینک در آستانه تصویب نهایی و تبدیل به قانون است از دیگر اقدامات تقنینی دستگاه قضایی در این حوزه برشمرد و افزود: این لایحه دستگاه ها و وزارتخانه های متعدد را مسئول حمایت از کودکان و نوجوانان می کند و بر اساس آن دفاتر حمایت از کودکان و نوجوانان در قوه قضاییه، پلیس و وزارتخانه های متعدد تشکیل می شود.
وی در ادامه تشریح ابعاد مختلف حمایتی این لایحه خاطرنشان کرد: در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تکالیفی برای وزارتخانه هایی مانند آموزش و پرورش در جهت فراهم کردن امکان تحصیل رایگان این طیف پیش بینی شده و همچنین این نهادها مکلف شده اند که برای پیشگیری از بروز رفتارهای مخاطره آمیز و تهدید کننده سلامت روحی و روانی کودکان و نوجوانان تلاش کنند.
وی جرم انگاری هرگونه خشونت نسبت به اطفال را از دستاوردهای مهم لایحه یادشده برشمرد و افزود: در قوانین و مقررات ما قاضی ویژه رسیدگی به جرایم کودکان و نوجوانان، مددکاران اجتماعی و همچنین پلیس ویژه کودکان و نوجوانان که متفاوت از پلیس بزرگسالان خواهد بود پیش بینی شده است.
معاون حقوقی قوه قضاییه در خصوص معرفی این اقدامات به سایر کشورها تصریح کرد: ترجمه قوانین و لوایح موجود علاوه بر اینکه منجر به معرفی دستاوردهای جمهوری اسلامی می شود؛ بی تردید گام مثبتی در جهت راهنمایی سایر کشورها در حوزه حقوق کودکان و نوجوانان به شمار می رود.
خدائیان در ادامه این دیدار به عملکرد معاونت حقوقی دستگاه قضا با هدف فرهنگ سازی و آموزش متولیان و دست اندرکاران حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان پرداخت و گفت: طی بازه زمانی 1384 تا 1397 بیش از 30 کارگاه در استان های مختلف با حضور قضات، پلیس، مسئولان کانون‌های اصلاح و تربیت، و مددکاران اجتماعی در راستای حقوق کودک و نوجوانان  برگزار کرده ایم.
وی در ادامه به برگزاری 4 همایش بزرگ با عناوین محیط حامی کودک، بررسی ابعاد کودکان بی سرپرست، نوآوری های قوانین در زمینه اطفال و نوجوانان و چشم انداز حقوق کودک طی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: در این همایش ها که حدود 1000 نفر از اندیشمندان و صاحبنظران و حقوقدانان حضور فعال داشته اند.
 معاون حقوقی قوه قضاییه کتاب‌های منتشر شده توسط معاونت حقوقی را در این حوزه  بیش از ده عنوان اثر برشمرد و اضافه کرد: مهم ترین عناوین آثار یادشده شامل «مجموعه تنقیح شده قوانین ومقررات مربوط به اطفال و نوجوانان»، «مجموعه تنقیح شده اسناد بین المللی مربوط به اطفال و نوجوانان»، «مطالعات تطبیقی به منظور شناخت قوانین و مقررات کشورهای دیگر و استفاده از تجارب آنها، آلمان، مالزی، ترکیه، آفریقای جنوبی و نیوزیلند»، «حقوق کودک، مطالعه تطبیقی در اسلام و اسناد بین المللی»، «گزیده اسناد بین المللی حقوق کودک»، ترجمه کتاب «راهنمای دست اندرکاران و سیاست گذاران پیرامون عدالت در موضوعات کودکان قربانی و شاهد جرم»، « راهنمای آموزشی دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان به قضات» و «راهنمای آموزش حقوق کودک به مشاوران و مددکاران اجتماعی نظام عدالت ویژه اطفال ونوجوانان» است.
خدائیان همچنین به ابعاد آموزش های عمومی قوانین و مقررات در این حوزه پرداخت و اعلام کرد: تهیه چندین پویا نما (انیمیشن) با موضوعات مختلف، تهیه موشن گرافیک های متعدد، تهیه مستند «ده گام »با موضوع دستاوردهای قوه قضاییه در حوزه حقوق اطفال و نوجوانان و تهیه کتاب حقوق کودکان به زبان ساده از جمله اقدامات معاونت حقوقی قوه قضاییه با هدف آموزش های عمومی در این حیطه بوده است.
وی با بیان اینکه به اعتقاد ما حقوق بشر نباید دستاویزی برای اهداف سیاسی باشد تصریح کرد: این امر که از سوی برخی مجامع بین المللی با ناقضان حقوق کودکان و نوجوانان در برخی کشورها برخورد عادلانه ای نمی شود مایه تأسف شدید است که نمونه بارز آن ظلمی است که در حق کودکان مظلوم یمن توسط آل سعود و یا علیه مردم مظلوم فلسطین به خصوص کودکان توسط کشور اشغالگر اسرائیل انجام می شود و البته ما در این خصوص اقدام شایسته  و بازدارنده ای از سوی مجامع بین المللی با موارد یادشده مشاهده نکرده ایم.
معاون حقوقی قوه قضاییه در پایان ضمن ابراز خرسندی و قدردانی از همکاری مطلوب دفتر یونیسف در ایران با قوه قضاییه اعلام کرد: درصدد هستیم تا همایش بین المللی در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان در شرع مقدس اسلام با همکاری یونیسف در آینده برگزار کنیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شب یلدا با سرباز کوچک امام
فروش ویژۀ کتاب «سرباز کوچک امام» به مناسبت شب یلدا با تخفیف 15 و 30درصدی آغاز شد.
ˮسوئیسˮ آماده راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران
یک روزنامه انگلیسی امروز چهارشنبه گزارش داده سوئیس در آستانه راه‌اندازی مکانیسمی است که هدف آن مجاز کردن فروش غذا، دارو و کالاهای پزشکی توسط شرکت‌های این کشور با استفاده از یک کانال مستقل پرداختی است.
اجرای مرحله تکمیلی بندرگاه چندمنظوره خمیر آغاز شد
بندرعباس - ایرنا - کار اجرایی مرحله تکمیلی بندرگاه چند منظوره بندر خمیر با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی آغاز شد.
برای برگزاری جشنواره‌های فجر به آرامش بیشتری نیاز داریم
حسین انتظامی گفت: امسال در برگزاری جشنواره‌های فجر با توجه به شرایط حاکم بر کشور نیاز بیشتری به آرامش داریم که باید مورد توجه برگزارکنندگان جشنواره‌ها باشد.
نمایندگان مجلس روحانی و لاریجانی را تهدید کردند
جمعی از نمایندگان معترض مجلس در نامه ای به رئیس‌جمهور و رئیس مجلس اعلام کردند که اگر قرار است در پی استعفایی چنین دستورات عاجلی صادر شود بنابراین ما هم استعفا خواهیم داد.
زیر و بم «ترنج» و «ترنجستان»ها - هشت گروه صنایع فرهنگی برای مخاطبانمان تدارک دیده‌ایم - با تأسیس ترنجستان‌ها، کتابفروشان جبهه انقلاب جرأت پیدا کردند
وظیفه ما به عنوان ترنج و مجموعه مافوقمان یعنی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، نظارت محتوایی و بروزرسانی فروشگاه و تکثیر این فروشگاه‌ها و حمایت از بچه های جبهه فرهنگی انقلاب است.
تصمیم گیری ها براساس منافع استانها انجام شود
شهرکرد- ایرنا- نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اتحاد، همدلی و نگاه عادلانه به استانهای کشور گفت: احترام به قانون و نظرات کارشناسی ملاک تصمیم گیری در حوزه آب باشد.
آیت‌الله صافی گلپایگانی: هیچ عبادتی بالاتر از رفع مشکلات نیازمندان نیست
آیت‌الله صافی گلپایگانی، رفع مشکلات نیازمندان را بالاترین عبادت دانست و گفت: هیچ فردی نباید در کمک به فقرا کوتاهی کند، زیرا فقط در این صورت است که می‌توانیم مشکلات زندگی مستضعفان را برطرف کنیم.
ورود رییس مجلس شورای اسلامی به بندرخمیر هرمزگان
بندرعباس- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی در دومین روز از سفر خود به استان هرمزگان بعد از ظهر امروز چهارشنبه پس از بازدید هوایی از خطوط نفتی بوشهر به جاسک دقایقی پیش وارد بندرخمیر شد و مورد استقبال فرماندار، امام جمعه و جمعی از مسوولان این شهرستان قرار گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد
سنندج - ایرنا - مدیرکل فرودگاه های استان کردستان گفت: به علت شرایط نامساعد جوی و کاهش دید افقی، پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد.
خیران کشور 12 هزار میلیارد ریال به ساخت مدرسه کمک کردند
اراک - ایرنا - رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور گفت: خیران مدرسه ساز کشور 12 هزار میلیارد ریال در سال جاری برای ساخت، بازسازی و مقاوم سازی فضاهای آموزشی کمک کردند.
واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
قطاری که تهرانی‌ها را نیم ساعته به شمال می‌رساند
اتصال متروی تهران به آمل عنوان طرحی است که با عنوان گسترش خطوط ریلی مطرح شده،اما به گفته کارشناسان ذیربط، تحت این عنوان و در قالب بودجه‌های استانی توجیه‌پذیر نیست، این پروژه هزینه بالایی را به استان مازندران وارد کرده و چنانچه با بودجه استانی اجرایی شود فاقد توجیه اقتصادی است.
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟
از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!
علیزاده طباطبایی: قانونگذار باید از متخصصان برای تصویب قوانین استفاده کند
آیت‌الله علوی گرگانی: به داد مردم برسید!- نباید از صبر مردم سوءاستفاده شود
ماهی پلو شب یلدا با طعم کوسه
اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات سال ۸۸
مشکلات اقتصادی در کمک‌های مردمی به ستاد دیه تاثیری نداشته است
رئیس سازمان تعزیرات: مخالف افزایش ضابطه مند قیمت خودرو نیستیم
توضیحات دادستان زاهدان درباره پرونده آتش سوزی مدرسه‌ای در این شهر
درمانگاه شبانه روزی ندامتگاه قزلحصارافتتاح شد
آوایی: در حوزه مالکیت فکری به یک انقلاب آموزشی نیاز داریم
درخواست اعاده دادرسی پرونده باقری درمنی به دیوان عالی کشور پست شد