حقوق بشر نباید دستاویزی برای اهداف سیاسی باشد

14:49 ۸۸ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 164 0
حقوق بشر نباید دستاویزی برای اهداف سیاسی باشد

معاون حقوقی قوه قضاییه در دیدار با مشاور منطقه‌ای یونیسف گفت: از سازمان‌های بین المللی به خصوص سازمان یونیسف انتظار می رود اقدامات کشور ایران را در زمینه ارتقای حقوق کودکان و نوجوانان به مجامع و مراجع بین المللی و سایر کشورها به خوبی منعکس کند و حقوق بشر نباید دستاویزی برای اهداف سیاسی باشد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از  قوه قضاییه، ذبیح اله خدائیان امروز (چهارشنبه) در دیدار با خانم ایزابلا کاسترو جیووانی مشاور منطقه ای و رییس بخش حمایت از کودک دفتر منطقه ای خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف با اشاره به جایگاه والای انسان در قرآن کریم و کرامت ذاتی که در شرع مقدس اسلام از آن برخوردار است تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس اعتقادات دینی قدم های موثری در بسط و توسعه حقوق بشر و به خصوص حقوق اقشار آسیب پذیر جامعه برداشته است.
وی اقدامات جمهوری اسلامی ایران را در بخش های مختلف و با محوریت حمایت از کودکان، چشمگیر توصیف و یادآور شد: آن چه که در این نشست به عنوان اقدامات کشور مطرح شده است تنها دربردارنده عملکردی است که توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و  با همکاری یونیسف انجام شده است.
خدائیان با بیان اینکه قوانینی که طی یک دهه گذشته به تصویب رسیده و یا در مراحل نهایی تصویب هستند از مترقی ترین قوانین جهان به شمار می رود خاطرنشان کرد: این قوانین توسط دستگاه قضایی و همکاری سایر قوا تهیه و تدوین شده است که از جمله آن می توان به آیین دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان اشاره کرد.
 وی با برشمردن پیش بینی مسئولیت تدریجی برای کودکان و نوجوانان معارض قانون در آیین دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان تصریح کرد: بر این اساس کودکان و نوجوانان مشمول مجازات پیش بینی شده برای  بزرگسالان نمی شوند؛ بلکه مشمول اقدامات تامینی و تربیتی خواهند شد.
معاون حقوقی قوه قضاییه تدوین لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را که هم اینک در آستانه تصویب نهایی و تبدیل به قانون است از دیگر اقدامات تقنینی دستگاه قضایی در این حوزه برشمرد و افزود: این لایحه دستگاه ها و وزارتخانه های متعدد را مسئول حمایت از کودکان و نوجوانان می کند و بر اساس آن دفاتر حمایت از کودکان و نوجوانان در قوه قضاییه، پلیس و وزارتخانه های متعدد تشکیل می شود.
وی در ادامه تشریح ابعاد مختلف حمایتی این لایحه خاطرنشان کرد: در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تکالیفی برای وزارتخانه هایی مانند آموزش و پرورش در جهت فراهم کردن امکان تحصیل رایگان این طیف پیش بینی شده و همچنین این نهادها مکلف شده اند که برای پیشگیری از بروز رفتارهای مخاطره آمیز و تهدید کننده سلامت روحی و روانی کودکان و نوجوانان تلاش کنند.
وی جرم انگاری هرگونه خشونت نسبت به اطفال را از دستاوردهای مهم لایحه یادشده برشمرد و افزود: در قوانین و مقررات ما قاضی ویژه رسیدگی به جرایم کودکان و نوجوانان، مددکاران اجتماعی و همچنین پلیس ویژه کودکان و نوجوانان که متفاوت از پلیس بزرگسالان خواهد بود پیش بینی شده است.
معاون حقوقی قوه قضاییه در خصوص معرفی این اقدامات به سایر کشورها تصریح کرد: ترجمه قوانین و لوایح موجود علاوه بر اینکه منجر به معرفی دستاوردهای جمهوری اسلامی می شود؛ بی تردید گام مثبتی در جهت راهنمایی سایر کشورها در حوزه حقوق کودکان و نوجوانان به شمار می رود.
خدائیان در ادامه این دیدار به عملکرد معاونت حقوقی دستگاه قضا با هدف فرهنگ سازی و آموزش متولیان و دست اندرکاران حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان پرداخت و گفت: طی بازه زمانی 1384 تا 1397 بیش از 30 کارگاه در استان های مختلف با حضور قضات، پلیس، مسئولان کانون‌های اصلاح و تربیت، و مددکاران اجتماعی در راستای حقوق کودک و نوجوانان  برگزار کرده ایم.
وی در ادامه به برگزاری 4 همایش بزرگ با عناوین محیط حامی کودک، بررسی ابعاد کودکان بی سرپرست، نوآوری های قوانین در زمینه اطفال و نوجوانان و چشم انداز حقوق کودک طی سال های اخیر اشاره کرد و گفت: در این همایش ها که حدود 1000 نفر از اندیشمندان و صاحبنظران و حقوقدانان حضور فعال داشته اند.
 معاون حقوقی قوه قضاییه کتاب‌های منتشر شده توسط معاونت حقوقی را در این حوزه  بیش از ده عنوان اثر برشمرد و اضافه کرد: مهم ترین عناوین آثار یادشده شامل «مجموعه تنقیح شده قوانین ومقررات مربوط به اطفال و نوجوانان»، «مجموعه تنقیح شده اسناد بین المللی مربوط به اطفال و نوجوانان»، «مطالعات تطبیقی به منظور شناخت قوانین و مقررات کشورهای دیگر و استفاده از تجارب آنها، آلمان، مالزی، ترکیه، آفریقای جنوبی و نیوزیلند»، «حقوق کودک، مطالعه تطبیقی در اسلام و اسناد بین المللی»، «گزیده اسناد بین المللی حقوق کودک»، ترجمه کتاب «راهنمای دست اندرکاران و سیاست گذاران پیرامون عدالت در موضوعات کودکان قربانی و شاهد جرم»، « راهنمای آموزشی دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان به قضات» و «راهنمای آموزش حقوق کودک به مشاوران و مددکاران اجتماعی نظام عدالت ویژه اطفال ونوجوانان» است.
خدائیان همچنین به ابعاد آموزش های عمومی قوانین و مقررات در این حوزه پرداخت و اعلام کرد: تهیه چندین پویا نما (انیمیشن) با موضوعات مختلف، تهیه موشن گرافیک های متعدد، تهیه مستند «ده گام »با موضوع دستاوردهای قوه قضاییه در حوزه حقوق اطفال و نوجوانان و تهیه کتاب حقوق کودکان به زبان ساده از جمله اقدامات معاونت حقوقی قوه قضاییه با هدف آموزش های عمومی در این حیطه بوده است.
وی با بیان اینکه به اعتقاد ما حقوق بشر نباید دستاویزی برای اهداف سیاسی باشد تصریح کرد: این امر که از سوی برخی مجامع بین المللی با ناقضان حقوق کودکان و نوجوانان در برخی کشورها برخورد عادلانه ای نمی شود مایه تأسف شدید است که نمونه بارز آن ظلمی است که در حق کودکان مظلوم یمن توسط آل سعود و یا علیه مردم مظلوم فلسطین به خصوص کودکان توسط کشور اشغالگر اسرائیل انجام می شود و البته ما در این خصوص اقدام شایسته  و بازدارنده ای از سوی مجامع بین المللی با موارد یادشده مشاهده نکرده ایم.
معاون حقوقی قوه قضاییه در پایان ضمن ابراز خرسندی و قدردانی از همکاری مطلوب دفتر یونیسف در ایران با قوه قضاییه اعلام کرد: درصدد هستیم تا همایش بین المللی در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان در شرع مقدس اسلام با همکاری یونیسف در آینده برگزار کنیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
هیات منصفه مطبوعات: کریمی قدوسی مجرم نیست
اجرای حکم ۹۵ نفر در پرونده‌های اقتصادی اخیر
هیچ کاروان مواد مخدر مخدوش کننده امنیتی در کرمان وجود ندارد
رسیدگی به ۵ پرونده قاچاق در لرستان
جلسه دادگاه برای مراسم قسامه در مازندران تجدید شد
نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه برگزار می‌شود
شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا
حکم قطعی متهمان پرونده شرکت کلاهبرداری دومان توکان صادر شد
وضعیت آیت‌الله مؤمن تغییری نداشته است
عفو گسترده برای قوه قضاییه، دولت و زندانی مفید است