هرجا که نیازمندیم، دشمن تحریم‌مان می‌کند-باید مانند جزیره‌ای در شبکه جهانی فناوری باشیم

17:08 ۱۸۲ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 243 0
هرجا که نیازمندیم، دشمن تحریم‌مان می‌کند-باید مانند جزیره‌ای در شبکه جهانی فناوری باشیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: حمله‌های سایبری به زیرساخت‌های حیاتی، یکی از روش‌های دشمنان در جنگ‌های نوین است و این احتمال وجود دارد که همانند یک جنگ نظامی به زیرساخت‌های حیاتی کشورها حمله شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار  غلامرضا جلالی طی سخنانی در سومین کنفرانس ملی توسعه پایدار و پدافند غیرعامل که در وزارت کشور برگزار شد با بیان اینکه دسته ای از تهدیدات جاری هستند، یعنی همواره در لیست تهدیدات موجود قرار دارند اما جایگاه‌شان تغییر می کند، گفت: مثلا در حوزه تهدیدات نظامی مقام معظم رهبری فرمودند جنگ نخواهد شد و این یعنی تهدید نظامی اگرچه وجود دارد اما امروز در اولویت دشمن بدلایل مختلف نیست و به صورت جدی کشور را مورد توجه قرار نمی‌دهد. این موضوع دلایل مختلفی دارد که از این جمله می‌توان به قدرت بازدارندگی و دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.
وی تهدیدات سایبری را یکی دیگر از تهدیدات نوین و موجود برای کشور دانست و گفت: سایبر در حوزه زیرساخت‌ها نفوذ کرده و حمله‌های سایبری به زیرساخت‌های حیاتی، یکی از روش‌های دشمنان در جنگ‌های نوین است و این احتمال وجود دارد که همانند یک جنگ نظامی به زیرساخت‌های حیاتی کشورها حمله شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به رشد روزافزون فناوری‌ها و امکان ترکیب تهدید و فرصت در آن،  اظهار کرد: فناوری با رشد سریعی که داشته برخلاف کاربردها و خدماتی که می‌تواند به مردم ارائه دهد، تهدیداتی را نیز در قالب خود، به وجود آورده است‌. وجود سایبر در زیر ساخت‌ها به کشورهای تولیدکننده اشراف اطلاعاتی کامل می‌دهد . فناوری اطلاعات تلفیق شده از نوعIOT در سرمایه‌های فیزیکی امکان مدیریت و کنترل کشورها را کاهش داده و این اشراف کنترل را به سمت کشورهای تولید کننده فناوری سوق داده است و از جهت دیگر قابلیت‌های درون رگولاتوری در فناوری و کنترل‌گریزی در ذات فناوری‌های نو دیده می‌شود که قابلیت‌های مدیریت، کنترل، اداره و و بهره‌گیری مستقل را از دولت‌ها می‌گیرد.
جلالی تهدیدات ترکیبی را یکی دیگر از تهدیدات نوین برای کشور دانست و گفت: سایبر، گسترش فناوری و شبکه‌های اجتماعی موجب شده تا یک تهدید ترکیبی شکل گیرد؛ یعنی دشمنان با استفاده از فضای سایبر و به وسیله شبکه‌های اجتماعی می‌توانند تهدیدات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی برای کشور ایجاد کنند. ویژگی این تهدید این است که مردم محور اصلی آن هستند و با استفاده از شبکه اجتماعی که امروز تبدیل به یک رسانه فراگیر شده است و جای رسانه‌های رسمی را گرفته، اهداف خود را پیش می‌برد.
وی افزود: روند فناوری بسیار سریع است و بعضاً تحت اختیار و کنترل دولت‌ها نیست، به همین دلیل کشورها تحت تأثیر فناوری‌هایی هستند که از آن‌ها استفاده می‌کنند. این فناوری‌ها می‌توانند تولید داخلی باشند یا از کشورهای صاحب تکنولوژی و فناوری وارد شود. هوشمندسازی اشیاء موجب شده که هرچیزی قابل کنترل و مدیریت شود این هوشمندسازی بر همه حوزه‌ها تاثیر گذاشته و آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است.
جلالی شناخت ماهیت دارایی‌های کشور را بسیار مهم دانست و گفت: باید کارکرد دارایی‌های کشور را را به خوبی شناخت و دانست که این زیرساخت آیا دیگر زیرساخت‌های کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ آیا زیرساخت ما هوشمند و متصل به سایبر است یا خیر؛  از سوی دیگر از چه نسل از فناوری‌های نوین برخوردار است؟ هوشمند سازی اشیاء و زیرساخت‌ها موجب می‌شود که تخریب یا آسیب در یک جز در دیگر اجزای زیرساخت تاثیر بگذارد و آن را از فعالیت باز دارد. هوشمند سازی اشیاء همچنین موجب برنامه‌ریزی و کنترل از راه دور می‌شود.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل نفوذ، کنترل، دسترسی، مدیریت ، تخریب و انهدام را از ویژگی‌های هوشمندسازی زیرساخت‌ها برشمرد و گفت: ویژگی هوشمندسازی زیرساخت‌ها امکان جنگ سایبری و زامبی‌سازی را به اشیا و زیرساخت‌ها می دهد که اجزا و زیرساخت با نفوذ دشمن می‌توانند علیه کشور به‌کار گرفته شوند. بنابراین تهدیدات سایبری از جمله نفوذ، دسترسی، اشراف اطلاعاتی، دستکاری در برنامه‌ها، دستور توقف سرویس، تخریب زیرساخت‌ها و انهدام آن از طریق حملات سایبری نیز به زیرساخت‌های هوشمند اضافه می‌شوند.
وی با اشاره به ترکیب فناوری‌ها در تهدیدات نوین گفت: به دلیل ترکیب فناوری‌ها در تهدیدات نوین یک فرد به تنهایی نمی‌تواند با ابعاد مختلف تهدیدات مقابله کند. پس باید با همکاری و هماهنگی اقدامات پیشگیرانه را انجام داد؛ باید با هوشمندی از قابلیت‌های مختلف فناوری بهره‌مند شویم و با شناخت دقیق تهدیدات با آن مقابله کنیم. نگاه ما به فناوری باید بومی، ایرانی و اسلامی باشد، ما می‌توانیم در شبکه جهانی باشیم اما یک شبکه بومی ایجاد کنیم و قابلیت جزیره شدن را داشته باشیم، از سوی دیگر نباید مهره دیگران در حوزه علم و فناوری شویم. رویکرد اساسی ما عبارت است از حضور در شبکه جهانی، طراحی یک شبکه برقی و مستقل در شبکه جهانی با قابلیت‌ تداوم ارزش‌های اسلامی در آن، اضافه کردن قابلیت «شبکه‌ای- سلولی» به شبکه‌ای که در شرایط تهدید و اضطرار، با سلولی‌کردن آن از تهدیدات مصون باشیم.
جلالی تاکید کرد: باید در حوزه‌های حیاتی و مهم به خود کفایی کامل برسیم، زیرا در هر حوزه‌ای که ما نیاز داشته باشیم، دشمن آن را تحریم می‌کند. پس باید با عملکرد درست براساس استراتژی‌ای که مقام معظم رهبری انتخاب کرده‌اند، یعنی همان مقاومت در برابر دشمن، پیش برویم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم خرداد
روزنامه های خراسان رضوی روز پنجشنبه دوم خرداد ماه 1398 مطالب متنوعی منتشر کردند که عنوانهای برجسته آنها مرور می شود.
گزینه جذاب اما پر ریسک استقلال!
سرمربی جوان استقلال در مدت کوتاه حضور خود به عنوان سرمربی نشانه هایی از جدیت برای دنیای جدید و حرفه تازه اش را نشان داده است.
حلقه ارتباطی دانشگاه و معدن ابزاری مستحکم در برابر تحریم
تهران ایرنا- همزمان با هفته معدن موضوع شکست تحریم های ظالمانه دشمن به عنوان مهمترین محور مورد بحث محافل دانشجویی در بخش معدن و اهل حرفه است، بگونه ای که از حلقه ارتباطی دانشگاه ومعدن به عنوان ابزاری مستحکم در مقابل این دسیسه دشمنان یاد می شود.
نامه کدخدایی به لاریجانی درباره استانی شدن انتخابات
سخنگوی شورای نگهبان طی نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس، نظر این شورا درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را اعلام کرد.
تخفیف 90 درصدی هزینه صدور پروانه ساخت در محله چاهستانی ها
بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان گفت: تخفیف ها و مشوق های خوبی جهت ساخت واحدهای مسکونی جدید در محله چاهستانی ها در نظر گرفته شده که از جمله آن می‌توان به تخفیف 90 درصدی در هزینه صدور پروانه ساخت و همچنین تخفیف های نظام مهندسی اشاره کرد.
چگونه استخوان‌های سالم داشته باشیم؟
با افزایش سن استخوان‌ها نحیف‌تر و ضعیف‌تر شده و تراکم خود را از دست می‌دهند و از همین رو با گذشت زمان آسیب‌پذیرتر می‌شوند.
یک سناتور دیگر ادعای ترامپ علیه جان کری را تکرار کرد
سناتور جمهوریخواه آمریکایی مدعی شد جان کری به ایرانی‌ها گفته با ترامپ مذاکره نکنند و منتظر باشند ببینند در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا چه اتفاقی رخ خواهد داد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران - ایرنا - طرح استیضاح ترامپ ازسوی دمکرات ها، دیدار ظریف با اهالی رسانه، جاری شدن سیلاب در سمنان بر اثر بارش ها، تشدید اختلاف ترامپ با دموکرات ها، مخالفت 62 سازمان مردم نهاد آمریکایی با جنگ، دیدار دانشجویان با مقام معظم رهبری، اختلافات بر سر برگزیت و پیشنهاد تازه ترزامی از مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکست سلطان- عکس
تصاویر دیدنی از شکار ناموفق شیرها که به گله فیل ها در پارک ملی بوتسوانا حمله کرده بودند.
لو رفتن نقشه جدید ترامپ!- کاریکاتور
افزایش تنش‌های اقتصادی میان آمریکا و چین که با تحریم اقتصادی دو شرکت چینی هوآوی و ZTE از سوی دولت ترامپ شدت بیشتری به خود گرفته، سوژه کارتونی از نیکولا لیستس شد.
عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم خرداد
روزنامه های خراسان رضوی روز پنجشنبه دوم خرداد ماه 1398 مطالب متنوعی منتشر کردند که عنوانهای برجسته آنها مرور می شود.
گزینه جذاب اما پر ریسک استقلال!
سرمربی جوان استقلال در مدت کوتاه حضور خود به عنوان سرمربی نشانه هایی از جدیت برای دنیای جدید و حرفه تازه اش را نشان داده است.
ناوگروه شصت‌ویکم نیروی دریایی ارتش در بندرعباس پهلو گرفت
دریادار فدوی: این روزها دشمنان ما سر و صدای زیادی می‌کنند
گرفتاران در چنبره قدرت طلبی رمز و راز حیات ابدی شهادت را درک نمی کنند
سرلشکر باقری: آموزه‌های قرآنی پشتوانه اقتدار و اوج‌گیری نیروهای مسلح است
امیر سرتیپ صباحی‌فرد :تحرکات دشمن در عمق مرزها را بصورت شبانه‌روزی رصد می‌کنیم
بیانیه وزارت دفاع به‌مناسبت روز ملی بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف
نیروی هوایی از آمادگی مطلوبی برخوردار است
بازدید امیر اسماعیلی از سایت موشکی خارک
بازدید فرمانده نیروی هوایی ارتش از پایگاه‌های بوشهر، بندرعباس و اصفهان
تقوای ملت ایران مانع از به ثمر نشستن توطئه‌های دشمن می‌شود