تاثیرات سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش

16:30 ۸۷ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 204 0
تاثیرات  سند تحول بنیادین  در آموزش و پرورش

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: سند تحول بنیادین زیباترین جلوه آموزش و پرورش بوده که ششم ابتدایی فندانسیون یک انسان انقلابی را تربیت می‌کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حمیدرضا حاجی بابایی در مجمع سالیانه بسیج فرهنگیان استان همدان، اظهار کرد: جایگاه آموزش و پرورش در چندجا به چشم می خورد، از جمله چشم انداز ۲۰ ساله، نقشه جامع کشور، سند تحول بنیادین، سیاست های کلی در ابلاغیه رهبری، برنامه ششم و قوانین عادی و دائمی وجود دارد. زمزمه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از اوایل سال ۸۱ وجود داشت و در سال ۸۳ شروع و سال ۸۸ زمانی که بنده وارد وزارت شدم تصویب شد و پنج، شش سال کار تحقیقاتی انجام می دادند که اگر ورود بنده نبود تاالان نیز بی سرانجام می ماند.
وی گفت: در طول ۸ ماه کار، سند تحول بنیادین را در شورای عالی آموزش و پرورش پیگیری کرده و همه آقایانی که سند را نوشته بودند، جمع و به اجماع مصوب کردیم. شورای عالی آموزش و پرورش، شورای حوزه علمیه قم و شورای عالی فرهنگی نیز بر شیوه نگارش سند نظارت کردند.
وی با بیان این‌که «هیچ سندی در شورای عالی فرهنگی همانند سند تحول بنیادین تصویب نشده است»، تاکید کرد: نقشه جامع علمی کشور نیز همزمان بااین سند تصویب شد.
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان این‌که «ارتقاء جایگاه استادان، فناوران و معلمان در این سند مورد توجه قرار گرفته است»، عنوان کرد: سند تحول بنیادین هیچ چیز برای معلمان کم نداشت و اگر سند اجرایی شود هیچ معلمی آسیب نمی بیند.
وی گفت: در سال ۹۰ سند تحول بنیادین رونمایی شد و ابتدا تقدیم مقام معظم رهبری و پس از تائید ایشان آن را اجرا کردیم.برای تنظیم اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و نظام رتبه بندی معلمان یک سال تمام وقت گذاشتیم و ۱۷ پردیس دانشگاهی ایجاد و همان سال ۲۳ هزار و ۵۰۰ دانشجو در سال اول ثبت نام کردیم.
وی با بیان این‌که «در سال ۹۱ هیچ معلم تخصصی وجود نداشت»، تصریح کرد: در طول 10 سال تعداد خانم ها و آقایان در آموزش و پردرش برابر می شد و معلمی به جز مدرک لیسانس ابتدایی استفاده نکردیم. در آموزش و پرورش ۷۰ درصد روش تدریس و ۳۰ درصد علم است که در دانشگاه برعکس است و ۳۰ درصد روش تدریس و ۷۰ درصد علم است. سال ۹۱ نظام شش، سه، سه را اجرا کردیم که نظام سه، سه، سه در مرحله بعدی آن است، در سال ۶۷ باید اجرایی می‌شد اما تا سال ۹۱ کار آن به تاخیر افتاده است. سال ۹۱ طرح شش، سه، سه را اجرا کردم که طرحی کلیدی بود و معتقدم اگر این طرح را در آن سال اجرا نمی کردیم، سند اجرا نمی شد.سخت ترین استان های ما در اجرای سند، اصفهان و تهران بودند که سخت ساماندهی شدند و مابقی استان ها نهایت همکاری راداشتند.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس به سنگ‌اندازی های موجود در راه اجرای سند اشاره و عنوان کرد: برساس قانون آموزش و پرورش، باید هرسال ۳۰ هزار نفر معلم استخدام می‌کردند و از متوسطه کسی را ابتدایی نمی‌آوردند ولی هرگز این کار راانجام ندادند. پس از خارج شدنم از وزارت آموزش و پرورش گفتند که ۲۰۰ هزار نیروی مازاد وجود دارد و این در حالیست که در دوران وزارت مدعی بودند که معلم کم داریم و مدام در حال تناقض گویی بودند.پنج سال است که دولت به آموزش و پرورش معلم نداده و دنبال تعطیل کردن دانشگاه فرهنگیان بودند، در حالیکه تعطیلی دانشگاه مصادف با اجرای ۲۰۳۰ می شد.
وی با بیان این‌که « ۴۰ هزار مربی پرورشی را برای تدریس برسرکلاس ها بردند»، عنوان کرد: وخامت وضعیت نیروی آموزش و پرورش نتیجه فعالیت فانی وزیر سابق و عسگری آزاد بوده است. ۱۹۰۰ خانم و آقا با مدرک لیسانس و فوق لیسانس به عنوان خدمت گذار وارد آموزش و پرورش شدند و به عنوان معلم برسر کلاس ها رفتند.
وی با بیان این‌که «نظام تعلیم و تربیت نظامی پویاست»، عنوان کرد: برنامه ششم که مجلس نوشته و شورای نگهبان تایید کرده قانون و لازم الاجرا است. دوسند تحول بنیادین و برنامه ششم دو طرحی است که بنده در طول خدمت آنها را نوشته ام و می توان به جرات گفت که تنها برنامه ای است که دولت هیچ کمکی برای آن نکرد.
حاجی‌بابایی افزود: سخت ترین تحریم‌های ایران در سال ۹۱ بود که همه دنیا ما را تحریم کرده بود و به جایی رسید که کمترین فروش نفت در این سال منجر شده بود اما با وجود بودجه ۱۰۴ میلیارد تومانی و بودجه عملیاتی، ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای آموزش و پرورش اختصاص دادیم یعنی ۱۵.۵ درصد، ولی در سال ۹۵ از ۲۸۳ هزار میلیارد بودجه تنها ۲۸ هزار میلیارد یعنی کمتر از ۱۰ درصد، سهم بودجه آموزش و پرورش بوده و در سال ۹۷ بودجه ۴۲۰ میلیارد و بودجه آموزش و پرورش ۳۲ هزار میلیارد و معادل ۸ درصد است. افراد زیادی در دولت بر خصوصی سازی آموزش و پرورش تاکید دارند در حالیکه این امر خیانت است ورهبری به شدت مخالفت کرده‌اند.
وی به مشکلات پیش دانشگاهی در کشور اشاره و عنوان کرد: در پیش دانشگاهی اتفاقات بسیار بدی رخ می‌داد و لکه نچسب آموزش و پرورش بود. مخالفان طرح کلاس ششم تنها در ایران نبودند و حتی رادیو آمریکا حتی مخالف می‌کرد.
وی بااشاره به مخالفت های پیش روی سند بیان کرد: یکی از ایرادات سند این بود که شما ۷۰ درصد آن را تغییر داده اید در حالیکه دانشگاه فرهنگیان و نظام رتبه بندی معلمان، مهمترین و کلیدی ترین اتفاقاتی بوده که در آن وارد شده است. معلم باید قدرتمندانه و باعزت به دانشگاه فرهنگیان بیاید و بعد از آن تدریس کند.مدارس غیردولتی برای کم شدن بار مدارس دولتی ایجاد شده نه اینکه بهترین معلمان و بهترین دانش آموزان را جذب کنند تا آمار قبولی کنکور آنها بالارود.
حاجی بابایی با بیان این‌که«کسانی که می خواهند وزیر آموزش و پرورش را استیضاح کنند به علت این است که می‌خواهند وی سیاسی باشد و مدیران سیاسی را وارد کند» ابراز عقیده کرد: دولت ادعای اعتدال را دارد وبااین وجود مدیرانی منصوب می‌کنند که سیاسی مطلق هستند.
وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش باید در دولت اولویت نخست قرار بگیرد.
وی با بیان این‌که «تا کسی دلش با معلم جفت و جور نشود، درد معلم را درک نخواهد کرد»، گفت: نظام رتبه بندی تاکنون اجرایی نشده و ویژه معلمان است که اگر اجرایی شود خدماتی ها نیز براساس آن حقوق دریافت خواهند کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تعامل دانشگاه و جامعه برنامه‌ریزی نیاز دارد؛دستوری نیست-دلیل اثرگذارنبودن پروژه‌های علوم‌انسانی
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه این نگرش که دانشگاه‌ها تنها در توسعه مرزهای دانش به صورت جزیره‌ای مؤثر باشند، مطرود است، گفت: اگر دانشگاه می‌خواهد بماند، متحول شود و ارتقا یابد، مسیر ناگزیر آن پیوند با جامعه است و اکنون که ۴۰ سال تجربه را پشت سر داریم، باید در این زمینه اولویت‌بندی‌های واقعی را شناسایی و خلاءها و به هم ریختگی‌های روابطی که موجود است را ساماندهی کنیم.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
صهیونیستها بر مدار شکست
تهران - ایرنا - رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر به دنبال هشت سال بحران سازی در سوریه و بی نتیجه بودن همه تلاش هایش، به شکست در این کشور اعتراف کرد.
هنرمندان معلول دیر بوشهر6 مقام کسب کردند
بوشهر- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن معلولان شهرستان دیر استان بوشهر گفت: هنرمندان بازیگر معلول این شهرستان در جشنواره منطقه ای تئاتر مهر آیین خلیج فارس 6 مقام کسب کردند.
اعتقاد «پزشکیان» بر اصلاح ساختار آموزش و پرورش
زاهدی: فرهنگیان و مدیران آموزش و پرورش بیانیه اخیر رهبری را ترویج کنند
پایان سومین جلسه بررسی بودجه-‏ادامه‬ بررسی در جلسه نوبت عصر مجلس
فقط از ۲۰ درصد ظرفیت ۱۱ بندر اصلی ایران استفاده می‌شود
گزارش ایسنا از دومین روز بررسی لایحه بودجه ۹۸-ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه تروریستی زاهدان
تصمیمات حوزه کشاورزی، مبنای کارشناسی و علمی ندارد
با تصویب مجلس؛ میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی تعیین شد
اعلام وصول طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان
راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی در سال ۹۸
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه تروریستی زاهدان