تاثیرات سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش

16:30 ۱۷۸ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 233 0
تاثیرات  سند تحول بنیادین  در آموزش و پرورش

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: سند تحول بنیادین زیباترین جلوه آموزش و پرورش بوده که ششم ابتدایی فندانسیون یک انسان انقلابی را تربیت می‌کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حمیدرضا حاجی بابایی در مجمع سالیانه بسیج فرهنگیان استان همدان، اظهار کرد: جایگاه آموزش و پرورش در چندجا به چشم می خورد، از جمله چشم انداز ۲۰ ساله، نقشه جامع کشور، سند تحول بنیادین، سیاست های کلی در ابلاغیه رهبری، برنامه ششم و قوانین عادی و دائمی وجود دارد. زمزمه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از اوایل سال ۸۱ وجود داشت و در سال ۸۳ شروع و سال ۸۸ زمانی که بنده وارد وزارت شدم تصویب شد و پنج، شش سال کار تحقیقاتی انجام می دادند که اگر ورود بنده نبود تاالان نیز بی سرانجام می ماند.
وی گفت: در طول ۸ ماه کار، سند تحول بنیادین را در شورای عالی آموزش و پرورش پیگیری کرده و همه آقایانی که سند را نوشته بودند، جمع و به اجماع مصوب کردیم. شورای عالی آموزش و پرورش، شورای حوزه علمیه قم و شورای عالی فرهنگی نیز بر شیوه نگارش سند نظارت کردند.
وی با بیان این‌که «هیچ سندی در شورای عالی فرهنگی همانند سند تحول بنیادین تصویب نشده است»، تاکید کرد: نقشه جامع علمی کشور نیز همزمان بااین سند تصویب شد.
رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان این‌که «ارتقاء جایگاه استادان، فناوران و معلمان در این سند مورد توجه قرار گرفته است»، عنوان کرد: سند تحول بنیادین هیچ چیز برای معلمان کم نداشت و اگر سند اجرایی شود هیچ معلمی آسیب نمی بیند.
وی گفت: در سال ۹۰ سند تحول بنیادین رونمایی شد و ابتدا تقدیم مقام معظم رهبری و پس از تائید ایشان آن را اجرا کردیم.برای تنظیم اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و نظام رتبه بندی معلمان یک سال تمام وقت گذاشتیم و ۱۷ پردیس دانشگاهی ایجاد و همان سال ۲۳ هزار و ۵۰۰ دانشجو در سال اول ثبت نام کردیم.
وی با بیان این‌که «در سال ۹۱ هیچ معلم تخصصی وجود نداشت»، تصریح کرد: در طول 10 سال تعداد خانم ها و آقایان در آموزش و پردرش برابر می شد و معلمی به جز مدرک لیسانس ابتدایی استفاده نکردیم. در آموزش و پرورش ۷۰ درصد روش تدریس و ۳۰ درصد علم است که در دانشگاه برعکس است و ۳۰ درصد روش تدریس و ۷۰ درصد علم است. سال ۹۱ نظام شش، سه، سه را اجرا کردیم که نظام سه، سه، سه در مرحله بعدی آن است، در سال ۶۷ باید اجرایی می‌شد اما تا سال ۹۱ کار آن به تاخیر افتاده است. سال ۹۱ طرح شش، سه، سه را اجرا کردم که طرحی کلیدی بود و معتقدم اگر این طرح را در آن سال اجرا نمی کردیم، سند اجرا نمی شد.سخت ترین استان های ما در اجرای سند، اصفهان و تهران بودند که سخت ساماندهی شدند و مابقی استان ها نهایت همکاری راداشتند.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس به سنگ‌اندازی های موجود در راه اجرای سند اشاره و عنوان کرد: برساس قانون آموزش و پرورش، باید هرسال ۳۰ هزار نفر معلم استخدام می‌کردند و از متوسطه کسی را ابتدایی نمی‌آوردند ولی هرگز این کار راانجام ندادند. پس از خارج شدنم از وزارت آموزش و پرورش گفتند که ۲۰۰ هزار نیروی مازاد وجود دارد و این در حالیست که در دوران وزارت مدعی بودند که معلم کم داریم و مدام در حال تناقض گویی بودند.پنج سال است که دولت به آموزش و پرورش معلم نداده و دنبال تعطیل کردن دانشگاه فرهنگیان بودند، در حالیکه تعطیلی دانشگاه مصادف با اجرای ۲۰۳۰ می شد.
وی با بیان این‌که « ۴۰ هزار مربی پرورشی را برای تدریس برسرکلاس ها بردند»، عنوان کرد: وخامت وضعیت نیروی آموزش و پرورش نتیجه فعالیت فانی وزیر سابق و عسگری آزاد بوده است. ۱۹۰۰ خانم و آقا با مدرک لیسانس و فوق لیسانس به عنوان خدمت گذار وارد آموزش و پرورش شدند و به عنوان معلم برسر کلاس ها رفتند.
وی با بیان این‌که «نظام تعلیم و تربیت نظامی پویاست»، عنوان کرد: برنامه ششم که مجلس نوشته و شورای نگهبان تایید کرده قانون و لازم الاجرا است. دوسند تحول بنیادین و برنامه ششم دو طرحی است که بنده در طول خدمت آنها را نوشته ام و می توان به جرات گفت که تنها برنامه ای است که دولت هیچ کمکی برای آن نکرد.
حاجی‌بابایی افزود: سخت ترین تحریم‌های ایران در سال ۹۱ بود که همه دنیا ما را تحریم کرده بود و به جایی رسید که کمترین فروش نفت در این سال منجر شده بود اما با وجود بودجه ۱۰۴ میلیارد تومانی و بودجه عملیاتی، ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای آموزش و پرورش اختصاص دادیم یعنی ۱۵.۵ درصد، ولی در سال ۹۵ از ۲۸۳ هزار میلیارد بودجه تنها ۲۸ هزار میلیارد یعنی کمتر از ۱۰ درصد، سهم بودجه آموزش و پرورش بوده و در سال ۹۷ بودجه ۴۲۰ میلیارد و بودجه آموزش و پرورش ۳۲ هزار میلیارد و معادل ۸ درصد است. افراد زیادی در دولت بر خصوصی سازی آموزش و پرورش تاکید دارند در حالیکه این امر خیانت است ورهبری به شدت مخالفت کرده‌اند.
وی به مشکلات پیش دانشگاهی در کشور اشاره و عنوان کرد: در پیش دانشگاهی اتفاقات بسیار بدی رخ می‌داد و لکه نچسب آموزش و پرورش بود. مخالفان طرح کلاس ششم تنها در ایران نبودند و حتی رادیو آمریکا حتی مخالف می‌کرد.
وی بااشاره به مخالفت های پیش روی سند بیان کرد: یکی از ایرادات سند این بود که شما ۷۰ درصد آن را تغییر داده اید در حالیکه دانشگاه فرهنگیان و نظام رتبه بندی معلمان، مهمترین و کلیدی ترین اتفاقاتی بوده که در آن وارد شده است. معلم باید قدرتمندانه و باعزت به دانشگاه فرهنگیان بیاید و بعد از آن تدریس کند.مدارس غیردولتی برای کم شدن بار مدارس دولتی ایجاد شده نه اینکه بهترین معلمان و بهترین دانش آموزان را جذب کنند تا آمار قبولی کنکور آنها بالارود.
حاجی بابایی با بیان این‌که«کسانی که می خواهند وزیر آموزش و پرورش را استیضاح کنند به علت این است که می‌خواهند وی سیاسی باشد و مدیران سیاسی را وارد کند» ابراز عقیده کرد: دولت ادعای اعتدال را دارد وبااین وجود مدیرانی منصوب می‌کنند که سیاسی مطلق هستند.
وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش باید در دولت اولویت نخست قرار بگیرد.
وی با بیان این‌که «تا کسی دلش با معلم جفت و جور نشود، درد معلم را درک نخواهد کرد»، گفت: نظام رتبه بندی تاکنون اجرایی نشده و ویژه معلمان است که اگر اجرایی شود خدماتی ها نیز براساس آن حقوق دریافت خواهند کرد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

آسیب حاد اجتماعی در مناطق سیل زده خوزستان به وجود نیامده است
اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: ارزیابی میدانی تیم های اجتماعی در مناطق سیل زده خوزستان نشان می دهد که هنوز آسیب اجتماعی حاد و غیرعادی به وجود نیامده و میزان تبعات ناشی از آن در اینگونه مناطق بالا نرفته است.
جابجایی روستاهای درحریم رودخانه ها  حداقلی انجام می شود
اهواز - ایرنا - معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: نتیجه بررسی در خصوص جابجایی روستاهای در حریم رودخانه های خوزستان نشان می دهد که باید این اقدام در صورت وجود ضرورت جدی به شکل حداقلی انجام شود.
معاون اقتصادی وزیر کشور: مطالبات قطعه سازان را پیگیری می کنیم
همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور گفت: تا پایان هفته آتی گزارشی از وضعیت شرکت های قطعه ساز خودرو برای رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال و مطالبات این شرکت ها را از خودروسازان کشور پیگیری می کنیم.
بهسازی جاده بستان - مرز بین المللی چذابه در خوزستان به پایان رسید
اهواز - ایرنا - فرماندار دشت آزادگان گفت: تعمیر و بهسازی جاده بستان - چذابه و انتقال آب سیلاب از روی این جاده در نقطه ای دیگر روز یکشنبه به پایان رسید و جاده برای تردد خودروها باز شده است.
گردشگر دوچرخه سوار پس از 18 ماه رکاب زنی به خوزستان رسید
اهواز - ایرنا - دوچرخه سوار و گردشگر ایرانی پس از 18 ماه و چند روز رکاب زنی و عبور از استان های مختلف کشور میهمان خوزستانی ها ست.
میزان گرد و غبار در حمیدیه خوزستان به 3.8 برابر حد مجاز رسید
اهواز - ایرنا - میزان گرد و غبار در ساعت 17 روز یکشنبه در حمیدیه 3.8 برابر حد مجاز اعلام شد.
مدیرعامل پالایشگاه تبریز: واحد قیرسازی آلاینده نیست
تبریز- ایرنا- مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز در خصوص شائبه های آلایندگی واحد قیرسازی این شرکت گفت: واحد قیرسازی ما به هیچ عنوان آلایندگی ندارد و یکی از واحدهای تکمیلی پالایشگاه می باشد که در راستای تکمیل زنجیره تامین، توزیع و محصولات راه اندازی شده است.
رعدوبرق جان یک نفر را در اسلام آبادغرب گرفت
کرمانشاه- ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان کرمانشاه گفت: یک نفر در شهرستان اسلام آبادغرب عصر امروز (یکشنبه) بر اثر اصابت صاعقه جان خود را از دست داد.
از جویدن 10میلیارد تومان اعتبار توسط ملخها تا گلایه هاشمی از سه قوه
استان ها - ایرنا - تخصیص 10 میلیارد تومان به مبارزه با ملخ ها، نقش شرکتهای نفتی در ممانعت آبگیری بخشی از هورالعظیم، به گور بردن آرزوی شکست ایران، اعلام وزیر مبنی نداشتن کمبود معلم، گلایه هاشمی از سه قوه، زنانی با دلهای کبود و ترمیم جراحت تحریم گزیده ای از اخبار 24 ساعت گذشته است که بر روی خروجی استان های ایرنا قرار گرفته است.
یک هزار و 220 راس دام در سیل خوزستان تلف شدند
اهواز - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت:یک هزار و 220راس دام سبک و سنگین در جریان وقوع سیلاب فروردین امسال در خوزستان تلف شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
پاکستان از کشف ذخایر نفتی جدید ناامید شد
تهران- ایرنا- دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان از متوقف شدن عملیات اکتشاف نفت و گاز در سواحل کراچی خبر داد و گفت هیچ ذخایر نفتی در این منطقه کشف نشده است.
اعتبار فرهنگی ستاد احیا دریاچه ارومیه به 362 میلیارد ریال رسید
ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه اعتبار فرهنگی مصوب این ستاد از بدو تاسیس/1393/ تاکنون به 362 میلیارد ریال رسیده، گفت: 131 میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافته است.
معاون اقتصادی وزیر کشور: مطالبات قطعه سازان را پیگیری می کنیم
همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور گفت: تا پایان هفته آتی گزارشی از وضعیت شرکت های قطعه ساز خودرو برای رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال و مطالبات این شرکت ها را از خودروسازان کشور پیگیری می کنیم.
دستمزد کارگران، کمتر از نصف حداقل نیاز آنهاست
بازدید اعضای کمیسیون عمران از پروژه مرکز پژوهش زلزله شناسی و مهندسی زلزله
برگزار کنندگان اجتماعات 7 روز قبل، مجوز درخواست کنند
قوامی: حداقل ۴۴۰ هزار تومان افزایش حقوق توسط دولت اعمال شده است
تاکید وزیر صمت بر نبود نگرانی برای تامین کالاهای اساسی در کمیسیون امنیت ملی مجلس
عوارض 5 درصدی شهرداری برای حمل و نقل برون شهری
نحوه تامین نیازمندیهای کشور با حضور وزیر صمت بررسی شد
فعالان سیاسی برای برگزاری پرشور انتخابات تلاش کنند
دولت حکم قانون برنامه و بودجه در افزایش حقوق ها را کامل اجرا کرد
ایران در تولید واکسن دام و طیور خودکفا شود