کاری کنیم مردم به سریالمان بخندند نه خودمان!

00:23 ۱۸۰ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 302 0
کاری کنیم مردم به سریالمان بخندند نه خودمان!

نویسنده سریال‌های «دنیای شیرین دریا» و «تولدی دیگر» معتقد است که اگر با این وضعیت کار کمدی تولید کنیم مردم نه تنها به سریالمان نمی‌خندند بلکه به ما می‌خندند و می‌گویند از درد مملکت و مردم خبر نداری؛ مگر اینکه کمدی سیاسی و جنسی کار کنیم که آن‌هم ممنوع است.

ایسنا

علی خودسیانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره نیاز و سلیقه مخاطبان تلویزیون اظهار کرد: نیاز و سلیقه مخاطب مطرح است؛ مخاطب نیاز دارد که از سختی و مشکلات فارغ شود اما سلیقه مخاطب ایرانی به این سمت رفته که اصولا  راحت‌تر گریه می‌کند تا اینکه راحت‌تر بخندد. در واقع یک سمت مخاطب است و یک طرف تولیدکننده و سازمان صداوسیما که ارائه‌دهنده است. 
او با اشاره به سختی‌های کار طنز در کشور بیان کرد: در طنز، خنداندن بسیار سخت است چون مخاطبان ما راحت نمی‌خندند. نوشتن کار کمدی با موقعیت‌های کمدی کار دشواری است و محدودیت‌های بی‌شماری در این راستا وجود دارد و ممکن است برخی احساس کنند که به آن‌ها توهین شده است. برای همین صداوسیما و عوامل یک سریال به دنبال دردسر برای خود نیستند. گاهی سریال طنز که به سمت خنداندن می‌رود، به لودگی تبدیل می‌شود چون موقعیت کار طنز تکراری شده و مسائلی که باعث خنده است، ممنوعیت دارد؛ بنابراین به سمت برنامه‌هایی می‌رویم که محتوای غم و اندوه دارند.
نویسنده سریال‌های «خواستگاران» و «نوعی دیگر» اضافه کرد: انتهای سریال‌هایی که محتوای غم و اندوه دارد، ممکن است مخاطب را به گریه بیاندازد اما یک سریال کمدی از ابتدا تا انتها باید بخنداند و این مساله سخت است. بنابراین برای عوامل یک سریال هم راحت‌تر است که به سمت غم و اندوه بروند. کدام یک از برنامه‌سازان و نویسندگان ما شرایطش را دارند که کار کمدی انجام دهند؛ همه دچار هزار دغدغه و مشکل هستند.
خودسیانی بیان کرد: برای مثال در یک سریال، بازیگری حق خود را مطالبه می‌کند و می‌گوید اگر حقم را ندهید بازی نمی‌کنم و به او می‌گویند بازی نکن. بنابراین سریال را خراب می‌کنند و در نهایت هم بازیگر مقصر می‌شود، در صورتی که بازیگر قرارداد بسته و اگر عوامل نمی‌توانند هزینه پرداخت کنند یا برنامه‌ریزی کنند چرا با او قرارداد بسته‌اند. در واقع هجمه علیه بازیگر درست می‌کنند اما چرا سازمانی که وظیفه تامین بودجه را دارد زیر سوال نمی‌برند یا تهیه‌کننده‌ای که نمی‌تواند بودجه را تامین کند. بازیگر می‌تواند بازی نکند اما نویسنده مجبور است ادامه دهد و کارگردان هم اگر بخواهد نیاید، تهیه‌کننده کارگردان دیگری را جایگزین او می‌کند.
او تصریح کرد: با این وضع چه کسی می‌تواند کار کمدی بنویسد و چه کسی در آن بازی کند. تنها دو یا سه نفر از افرادی که در گذشته برای تلویزیون کار کمدی می‌کردند، موفق بودند مانند رضا عطاران. اما در حال حاضر عطاران هم حاضر نیست به تلویزیون بیاید به دلیل اینکه در سینما قرارداد می‌بندد و دستمزد می‌گیرد؛ بنابراین چه لزومی دارد با تلویزیون کار کند. می‌گویند کار کمدی بنویس، می‌گویم باشد. اما باید حداقل درصدی از پول کار قبلی که باقی مانده یا کار جدید را بدهند تا دغدغه نداشته باشم.
نویسنده سریال‌های «فصل زرد» و «من نه منم» اظهار کرد: اوضاع روحی، روانی و اقتصادی هنرمند خوب نیست، هنرمند خارج از مردم نیست. به نظرم سازمان صداوسیما فقیر نیست. من به عنوان یکی از اعضای این کشور اعتماد ندارم به این حرف که می‌گویند سازمان پول ندارد. می‌گویم اگر پول نداری آیا این مسئله که پول هنگفتی بابت تبلیغات کنکور گرفتی دروغ است؟ این پول‌ها را چه کردی؟ چرا این همه پول حیف و میل می‌شود. بنابراین وقتی کار جدید می‌دهند می‌گویم تا مقداری از دستمزد را ندهند کار را شروع نمی‌کنم.
خودسیانی در پایان گفت: می‌گویند برای نوشتن متنی که ۱۰ میلیون دستمزد دارد، پنج میلیون تومان بگیرید. اما من زمانی می‌پذیرم که بازیگری که ۵۰ میلیون می‌گیرد نیز ۲۵ میلیون دریافت کند. اما وقتی می‌بینم دستمزد بازیگر را می‌دهند، من هم می‌گویم برای چه دستمزد نویسنده که یک دهم هزینه‌های دیگر است را نمی‌دهید. همه سریال‌ها و برنامه‌های ما با اسپانسر پخش می‌شود و سوء مدیریت وجود دارد. اگر با این وضعیت کار کمدی تولید کنیم مردم به ما می‌خندند و می‌گویند از درد مملکت و مردم خبر نداری. مگر اینکه کمدی سیاسی و جنسی کار کنیم که آن هم ممنوع است. بنابراین از کمدی چه می‌ماند جز اینکه همدیگر را مسخره کنیم؟ چه نوع کمدی کار کنیم که مردمی که صورتشان را با سیلی سرخ می‌کنند، بخندند؟ امیدواریم وضعیت بهتر شود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

اعزام گلبالیست‌ها به ژاپن برای کسب سهمیه بدون هیچ تدارکاتی!
سرمربی تیم ملی گلبال مردان گفت: از بازیهای پاراآسیایی جاکارتا تا به الان هیچ برنامه خاصی برای تیم ملی گلبال نداشتیم و باید با دست خالی برای کسب سهمیه پارالمپیک 2020 به ژاپن برویم.
نخستین ماموریت بزرگ ژاوی بعد از خداحافظی از مستطیل سبز
نشستن روی نیمکت السد در دیدار برابر الدحیل در لیگ قهرمانان آسیا، نخستین ماموریت بزرگ ژاوی بعد از خداحافظی از مستطیل سبز خواهد بود.
مسقط گزینه جدید میزبانی ذوب آهن از النصر عربستان
سایت عربی کوره از مسقط عمان به عنوان محتمل‌ترین گزینه برای میزبانی دیدار ذوب آهن و النصر عربستان خبر داد.
درخواست ˮائتلاف شوم عربیˮ برای میزبانی جام‌جهانی!
سه کشور عربی امارات، عربستان و بحرین برای میزبانی جام جهانی زیر 20 سال درخواست میزبانی دادند.
زندانیان در خراسان جنوبی 30 میلیارد تومان بدهی دارند
بیرجند - ایرنا - مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی گفت: 175 زندانی جرایم غیرعمد در زندان های استان داریم که بیش از 30 میلیارد تومان بدهکار هستند.
تولید گندم در اصفهان بیش از 2 برابر شد
اصفهان- ایرنا- کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: میزان تولید امسال محصول گندم این استان نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر افزایش یافته است.
سایه سنگین خشکسالی در کرمان
کرمان - ایرنا - تاثیرات کاهش نزولات و خشکسالی در استان کرمان در سالهای گذشته چنان عظیم بود که بارش های خوب بهاری سال جاری اثر ملموسی بر سفره ها و منابع آبی این دیار کویری نگذاشته و همچنان صرفه جویی باید در اولویت باشد.
‌دولت در دفاع از طرح جامع مدیریت شهری پیشقدم شود
عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها گفت: انتظار می‌رود دولت با دفاع از طرح جامع مدیریت شهری و روستایی به تقویت مجموعه شوراها و شهرداری‌ها کمک کند.
سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان
خرم آباد - ایرنا - وقوع سیل نوروز 98 در لرستان و طغیان رودخانه ها و تخریب زیرساختها و کاشانه مردم ،ضرورت احداث و تکمیل سدهای بزرگ و تاثیرگذار در استان را بیش از پیش نمایان کرد.
احیای «نهاد مطالعات طرح‌های شهری» پس‌از ۱۲سال از انحلال در دوره احمدی‌نژاد
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص جزئیات تفاهم‌نامه سه‌جانبه مدیریت شهری، در مورد ایجاد نهاد مطالعات و طرح‌های توسعه شهری توضیحاتی را ارائه کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مصرف امگا 3 بر بدن ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد
یک عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان گفت: مصرف امگا 3 بر بدن ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد.
تولد فیفا بدون انگلیسی‌ها
فیفا در حالی در بیست و یکم می سال ۱۹۰۴ تاسیس شد که بریتانیا نام خود را در این سازمان به ثبت نرساند.
سپاهان؛ تیمی که از این رو به آن رو شد
با مشاهده عملکرد سپاهاهان در فصل ۹۸-۹۷ متوجه می‌شویم این تیم با تغییر سرمربی خود و جذب بازیکنان بزرگ موفق شد عملکرد بد فصول قبل خود را جبران کند و تا آخرین بازی فصل شانس قهرمانی داشته باشد. این نتیجه را اگر با وضعیت سپاهان در فصل قبل که خطر سقوط به دسته اول را هم احساس می‌کرد مقایسه کنیم متوجه کار فوق‌العاده این تیم می‌شویم.
پایان اما و اگرها برای وزنه‌برداران جوان - اعزام کامل تیم به قهرمانی جهان
تیم ملی وزنه‌برداری جوانان ایران با ترکیب کامل در مسابقات قهرمانی جهان شرکت می‌کند.
قضاوت اولین داور ایرانی در دوچرخه سواری المپیک ۲۰۲۰
داور ایرانی برای قضاوت در رقابت‌های دوچرخه‌سواری جاده المپیک ۲۰۲۰ انتخاب شد.
صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه
وام هایی که دیگر کارایی ندارد!
صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- چهارشنبه 1 خرداد
رسانه ‌های استانی میان تصمیم‌ های کارگروه کاغذ سردرگم هستند
واکنش شهردار مشهد به واگذاری برخی زمینها
روزهای سرنوشت ساز کاغذ
نشریات محلی مازندران کاغذ دولتی می گیرند
«پایتخت ۶» برای نوروز ۹۹ نهایی شد
445 هزار تولید رسانه ای و دیجیتالی دارای کد شامد است
مدیران اجرایی به روابط عمومی اعتماد و باور داشته باشند