مستندهای برگزیده تلویزیون معرفی شدند-تقدیر از احمد ضابطی‌جهرمی

18:49 ۹۳ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 184 0
مستندهای برگزیده تلویزیون معرفی شدند-تقدیر از احمد ضابطی‌جهرمی

در اختتامیه دومین جشنواره تلویزیونی مستند از احمد ضابطی جهرمی، مستندساز باسابقه و استاد دانشگاه تقدیر شد.او در سخنانی از اهمیت مستند سخن گفت و با بیان اینکه "مستند مفهموم گسترده و سیالی است"، اظهار کرد: نقطه‌ای که مستند و داستان به هم آمیخته می‌شود، می‌تواند محل تجلی ما باشد. به شبکه مستند پیشنهاد می‌کنم این زمینه را هم تجربه کند و مطمئنم می‌تواند مورد تحسین قرار بگیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، مراسم اختتامیه دومین جشنواره تلویزیونی مستند عصر امروز (۳۰ آبان ماه) با حضور جمعی از مستندسازان، برخی مدیران تلویزیون همانند رضا پورحسین (قائم مقام سیما)، سلیم غفوری (مدیر شبکه مستند)، شهاب اسفندیاری (رییس دانشگاه صداوسیما) و برخی هنرمندان همچون علیرضا زرین دست، همایون اسعدیان، بهروز افخمی و احمد ضابطی جهرمی در دانشکده صداوسیما برگزار شد.

امیرحسین مدرس که اجرای این مراسم را برعهده داشت در ابتدای مراسم یادآور شد که امسال بخش عکس نیز به جشنواره تلویزیونی مستند اضافه شده است.

در ادامهسلیم غفوری، مدیر شبکه مستنددر سخنانی اظهار کرد: برای این دوره از جشنواره تولیدات مستند نزدیک به ۳۰۰ اثر به جشنواره ارسال شد که در این میان بالغ بر ۶۰ اثر در سه بخش کوتاه، نیمه بلند و بلند انتخاب شدند و در قالب ۴۵ باکس تلویزیونی در شبکه مستند به نمایش درآمد.  

او با بیان اینکه آثار ارسال شده به این دوره از جشنواره تولیدات مستند دارای تنوع موضوعی و از کیفیت نسبی خوبی برخوردار بودند، گفت: به طور کلی سینمای مستند ما در سال‌های اخیر از رشد کیفی و کمی خوبی برخوردار بوده است. به جرأت می‌توان گفت در سال‌های اخیر مستندهای سینمایی ما از سینمای داستانی جلوتر هستند. بر همین اساس هم مستندهای زیادی توانسته‌اند در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی به خوبی بدرخشند.
مدیر شبکه مستند با بیان اینکه سینمای مستند قدم‌های خوبی در انعکاس واقعیت‌های جامعه و بیان نقاط کور تاریخ برداشته است، یادآور شد: امیدوارم این روند با این سرعت و همت رو به پیشرفت و گسترش باشد و بتوانیم با کمک همه دوستانی که به بدنه سینمای مستند تعلق دارند، روزهای درخشان‌تری را برای سینمای مستند کشورمان شاهد باشیم.

غفوری افزود: این جشنواره با حمایت خانه مستند و سازمان اوج شکل گرفت. هدف اصلی این جشنواره این بود که بتواند پلی میان مستتدسازان و تلویزیون و نزدیک شدن به مخاطبان مستند باشد که خوشبختانه در برگزاری پنج فصل از این جشنواره شاهد این بودیم که این ارتباط دوسویه برقرار شد.

همچنیناحسان محمدحسنی، مدیر عامل موسسه فرهنگی اوجبا اشاره به حمایت مالی این سازمان از تولید آثار نمایشی، خاطرنشان کرد: واژه اسپانسر به سازمان اوج نمی‌چسبد. وقتی از واژه اسپانسر استفاده می‌شود یاد موسسات مالی و برخی کالاها می‌افتم، در حالی که اوج سازمانی است که هوشمندانه طرحی را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند.

او اظهار کرد: هنرمندان کشور به ویژه مستندسازان به لحاظ فکر، اندیشه و محتوا نسبت به مدیران جمهوری اسلامی همگراتر هستند. خوشبختانه به کمک خداوند و با همت و تلاش دوستان مستندساز امروز آثار مستند به لحاظ کمی و کیفی در داخل و خارج کشور از جایگاه خوبی برخوردار و در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری رشد جهشی داشته است: این جایگاه مدیون جدیت، خلاقیت و پیگیری دوستان مستندساز است که خودشان را به مدیران فرهنگی جمهوری اسلامی ثابت کرده‌اند.

مدیرعامل موسسه فرهنگی اوج با اشاره به مخاطبان خارجی مستندهای ایرانی، اظهار کرد: آثار مستند در ارتباط با مخاطبان داخلی در موقعیت مناسبی قرار دارند، اما در خارج از کشور مزرعه تشنه‌ای از مخاطبان وجود دارد که تشنه دیدن آثار فیلمسازان کاربلد و خوش فکر ایرانی هستند. در این شرایط بهترین کار ما مدیران فرهنگی این است که مسیر رسیدن آثار را به مخاطب خارجی فراهم کنیم.

محمدحسنی همچنین با اشاره به تاثیر نگاه فیلساز بر اثری که تولید می‌کند، با بیان اینکه "جهان فیلمساز روایت اثر را جذاب می‌کند"، خاطرنشان کرد: آنچه در آثار مستند خارجی جذاب است، سایه انداختن روایت آنهاست که در تمام حوزه‌ها و حتی در مستندهای حیات وحش از آن بهره می‌گیرند. در این میان در کشور ما روایت انقلاب اسلامی مظلوم واقع شده است. شاید برخی خطاهای مدیران فرهنگی باعث شده که مستندسازان دیگر تمایلی به ساخت مستندهای انقلابی ندارند. بر همین اساس اگر بتوانیم از روایت مستندسازان از انقلاب اسلامی بهره ببریم، حتما در جذب مخاطب خارجی هم موفق خواهیم بود.


به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم با حضور رضا پورحسین، شهاب اسفندیاری، همایون اسعدیان، سلیم غفوری و احسان محمدحسنی از احمد ضابطی جهرمی،  مستندساز، تدوینگر، پژوهشگر و استاد دانشگاه تقدیر شد.

ضابطی جهرمیپس از پخش فیلمی از او، در سخنانی ضمن تشکر از متولیان برگزاری این مراسم، بیان کرد: خوشحالم که این مراسم در محل خدمت من برگزار می‌شود؛ زمانی که شنیدم مراسم قرار است در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه صداوسیما برگزار شود، خیلی خوشحال شدم. این تشکر قطعا موجب می‌شود که عزم من برای ادامه کار بیشتر شود.

او ادامه داد: آثاری که از شبکه مستند پخش می‌شود را می‌بینم و متوجه شدم که این شبکه در سال‌های اخیر افق‌های جدیدی را تجربه می‌کند و اتفاقا در برخی تجربه‌ها هم شجاع است. در دیداری که اخیرا با مدیر شبکه مستند داشتم پیشنهاد دادم که دانشکده آماده است برای مشارکت در تولید مستند کمک کند.

این مستندساز فرم ملی سینمای کشور ما را فرم مستند دانست و یادآور شد: مستند مفهموم گسترده و سیالی است، اما نقطه‌ای که مستند و داستان به هم آمیخته می‌شود، می‌تواند محل تجلی ما باشد. به همین خاطر هم پیشنهاد می‌کنم شبکه مستند این زمینه را هم تجربه کند و مطمئنم می‌تواند مورد تحسین قرار بگیرد.

او فیلم مستند را فیلم فرهنگ و زندگی دانست و با بیان اینکه مستند نزدیک‌ترین فاصله را با مخاطب دارد، خاطرنشان کرد: فیلم مستند برای ما شکل میهنی است و می‌تواند به یکپارچگی و وحدت ملی کمک کند و جهان هم می‌تواند از این فرم صدای ما را بشنود. در نتجیه هر نوع حمایتی از مستند که در شکل تجلی ملی صورت بگیرد می‌تواند به نفع کشور باشد. من تمام عمر حرفه‌ای خود را صرف این کار کنم و با تربیت نیروهای متخصص تلاش می‌کنم شرمنده میهن باشکوهم نشوم.

مستندهای برگزیده تلویزیون معرفی شدند-تقدیر از احمد ضابطی‌جهرمی

**اسامی برگزیده‌ها**

در بخش اهدای جوایز دومین جشنواره تلویزیونی مستند، در بخش مستندهای برگزیده از نگاه مردمی، تندیس بهترین مستند در بخش کوتاه با حضور غلام عباس انوری به عنوان یک شخصیت مردمی، به عبدالمجید علیجانی برای مستند "زمزمه ملکوت" تعلق گرفت.

تندیس بهترین مستند نیمه بلند از نگاه مردمی نیز با حضور ذوالقدر، نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در بخش فیلم نیمه بلند مردمی به ابوالفضل تاجیک برای مستند "فدیشه" تعلق گرفت.

همچنین جایزه بخش فیلم‌بلند با حضور بهروز افخمی به مهرداد حق‌شناس برای مستند "نبرد بیست و نهم" اهدا شد.


در بخش مستندهای برگزیده از نگاه فعالان رسانه، جایزه بهترین مستند در بخش کوتاه با حضور پیوند مرزوقی (دبیر بخش رسانه ایسنا) ضمن تقدیر از مستند "دریل"، به مهدی خالقی برای مستند "رویای روهینگیا" تعلق گرفت.

همچنین جایزه مستند برگزیده در بخش نیمه‌بلند با حضور علیرضا زرین‌دست، ضمن تقدیر از مستند "چنشتی‌ها" به محمد طالبی برای اثر "زبان مادری" اهدا شد.

جایزه مستند برگزیده در بخش بلند نیز با حضور مهدی عرفانی (سردبیر جام جم) به نادر معصومی برای مستند "زمانی برای زندگی" تعلق گرفت.

همچنین در بخش برگزیدگان عکس، در بخش تک عکس با حضور ساسان مویدی، به برگزیدگان جوایزی اهدا شد. جایزه برگزیده اول به پژمان مولایی تعلق گرفت.

در بخش مجموعه عکس نیز با حضور حسن قاعدی، عکاس و داور جشنواره به برگزیدگان اول تا سوم جوایزی اهدا شد. مهدی بلوریان به عنوان برگزیده اول این بخش معرفی شد.

در بخش داوری فیلم‌ها نیز مستند کوتاه آک آپ آس به کارگردانی محمد علی هاشم زهی، بخش نیمه بلند همشهری جنگ به کارگردانی احمد زائری و بخش بلند ده برادر به کارگردانی محسن علیدادی تندیس‌های جشنواره مستند تلویزیونی را دریافت کردند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لاوروف: آمریکا قصد تجزیه سوریه را دارد
وزیر خارجه روسیه ضمن انتقاد از مواضع واشنگتن در قبال دمشق اعلام کرد آمریکا در تلاش برای تجزیه سوریه است.
تقاضای کاذب در بازار ایجاد نکنیم
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه نباید صحبتهایی شود که در بازار تقاضای کاذب ایجاد شود گفت: التهاب در بسیاری از بازارها بر اثر جو روانی و حرف بوده، برخی افراد شاید به دنبال ایجاد رونق کاذب باشند و امیدوارم این گونه نباشد.
اقدام ارزشمند مدافع منچستریونایتد
مدافع جوان تیم منچستریونایتد بعد از دریافت اولین حقوق خود، برای تیم سابقش یک دستگاه مینی بوس خرید.
نصرالله عبداللهی: تقابل استقلال با منصوریان برای مردم حساس است- اختلاف شفر و خطیر در تیم تأثیرگذار نیست
نصرالله عبداللهی، مشاور مدیرعامل باشگاه استقلال گفت: دیدار با ذوب‌آهن به مانند همه بازی‌های لیگ است، اما حضور علیرضا منصوریان روی نیمکت ذوبی‌ها برای مردم این دیدار را حساس می‌کند.
برنامه خاصی برای حذف کنکور دکتری نداریم - آمار ۱۰۰ هزار نفری دانشجویان دکتری در کشور
وزیر علوم با تاکید بر اینکه برنامه خاصی برای حذف کنکور دکتری نداریم گفت: البته بخشی از دانشگاهها متقاضی پذیرش دانشجوی دکتری به صورت مستقیم هستند که هنوز این درخواست‌ها مورد بررسی قرار نگرفته است.
مرکز آمار: نرخ تورم در بهمن ماه  2.9 درصد رشد کرد
تهران- ایرنا- مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم در 12 ماه منتهی به بهمن ماه امسال به 23.9 درصد رسید که نسبت به همین میزان در دی ماه گذشته 2.9 درصد افزایش نشان می‌دهد.
برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نیجریه پس از تعویق یک هفته‌ای
انتخابات ریاست‌جمهوری در نیجریه که یک هفته به تعویق افتاده بود، امروز شنبه در این کشور آغاز شد.
شایعه نگران کننده در مورد شجاع
نزدیکان به پرسپولیس معتقدند شاید مدافع سرخپوشان بین دو تا سه هفته نتواند برای این تیم به میدان برود.
تحریم‌ها عامل سنجش عیار مسئولیت و کارآمدی مدیران کشور- دولت به‌جای دیدار با سران سایر قوا به دنبال راهکارهای اجرایی باشد
حسین محمودی اصل گفت:عدم نظارت و توزیع مناسب یارانه ها از سوی دولت، منجر به رانتی بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان برای سود جویان و دلالان شد و این مساله به ما می گوید، تحریم‌ها می‌تواند در برخی اوقات حتی نعمت یا فرصتی باشد تا ما عیار مدیریتی مسوولین را مورد سنجش قرار دهیم.
تقویت رابطه دانشگاه و دستگاه اجرایی در دستور کار است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: در اجرای سند آمایش سرزمین استان دنبال این هستیم که رابطه بین دانشگاه و دستگاه های اجرایی برقرار و تقویت شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لاوروف: آمریکا قصد تجزیه سوریه را دارد
وزیر خارجه روسیه ضمن انتقاد از مواضع واشنگتن در قبال دمشق اعلام کرد آمریکا در تلاش برای تجزیه سوریه است.
تقاضای کاذب در بازار ایجاد نکنیم
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه نباید صحبتهایی شود که در بازار تقاضای کاذب ایجاد شود گفت: التهاب در بسیاری از بازارها بر اثر جو روانی و حرف بوده، برخی افراد شاید به دنبال ایجاد رونق کاذب باشند و امیدوارم این گونه نباشد.
اقدام ارزشمند مدافع منچستریونایتد
مدافع جوان تیم منچستریونایتد بعد از دریافت اولین حقوق خود، برای تیم سابقش یک دستگاه مینی بوس خرید.
نصرالله عبداللهی: تقابل استقلال با منصوریان برای مردم حساس است- اختلاف شفر و خطیر در تیم تأثیرگذار نیست
نصرالله عبداللهی، مشاور مدیرعامل باشگاه استقلال گفت: دیدار با ذوب‌آهن به مانند همه بازی‌های لیگ است، اما حضور علیرضا منصوریان روی نیمکت ذوبی‌ها برای مردم این دیدار را حساس می‌کند.
برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نیجریه پس از تعویق یک هفته‌ای
انتخابات ریاست‌جمهوری در نیجریه که یک هفته به تعویق افتاده بود، امروز شنبه در این کشور آغاز شد.
وحدت رسانه ها عامل اصلی مقابله با هجمه روانی دشمنان است
یزد نو دیگری برای یزدی ها ‏در جزیره قشم ‏
تصویربرداری سریال «گاندو» در ترکیه ادامه دارد + عکس
۷ هزارمین شماره روزنامه «ایران» منتشر شد
ساخت سریال‌های «موسی (ع)» و «سلمان فارسی» با فرمت جدید
تیترهای 28 بهمن ماه روزنامه افکار مردم
کاسبی عجیب با زندانیان بزرگ
هادی‌آباد؛ انباشت مشکلات 50 ساله در یک محله
نیاز پایتخت به بیداری
35 سال فعالیت در مسیر دشوار اطلاع رسانی