ساخت و ساز در دولتخانه صفوی تکذیب شد

10:42 ۱۸۴ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 223 0
ساخت و ساز در دولتخانه صفوی تکذیب شد

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: در طراحی بازارچه صنایع دستی دولتخانه صفوی هیچ ساخت و سازی اتفاق نیفتاده و حتی آجرفرش مسیر به‌صورت خشکه‌چین است و برای این کار یک سانت ملات استفاده‌ نشده، اسکلت سازه‌ها نیز فلزی است که تک‌تک روی سطح زمین قرارگرفته‌اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، چندی است که این موضوع در میان برخی مدیران شهری مطرح شده است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حیاط دولتخانه صفوی که یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر قزوین محسوب می‌شود ساخت و ساز کرده است؛ لذا ایسنا به سراغ مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین رفته تا صحت این مسئله را بررسی کند.    
محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: در کنار آموزش و احیاء هنرهای سنتی، یکی از وظایف ذاتی سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری تأمین فضای مناسب برای عرضه محصولات تولیدکنندگان صنایع‌دستی است.
وی افزود: درواقع شاید بتوان گفت در حال حاضر بزرگ‌ترین چالش صنایع‌دستی کشور بازار است.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: یکی از راهبردهایی که کارشناسان این موضوع چه در حوزه‌های دانشگاهی و چه در حوزه تجربی به آن رسیده‌اند ایجاد بازارهای فروش صنایع‌دستی است که پیش‌از این به‌صورت پراکنده در تک‌واحدهای صنفی در خیابان‌های مختلف انجام می‌گرفت.
وی بیان کرد: بعد از یک مقطع زمانی فروش محصولات صنایع دستی به بورس تبدیل شد؛ به‌عنوان‌مثال در تهران در خیابان شهید نجات‌الهی یا بخش‌هایی از خیابان طالقانی و در اصفهان نیز در میدان نقش‌جهان این تجربه اتفاق افتاد؛ در قزوین هم ما این پیشنهاد را ابتدا در راسته وزیر مطرح کردیم که بتوانیم یک راسته از محصولات صنایع‌دستی و سوغات قزوین داشته باشیم.
حضرتی‌ اظهار کرد: خوشبختانه این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت، راسته‌ بازار وزیر که عملاً تعطیل بود و فقط در مناسبت‌ها و جشن‌ها مردم در آن رفت‌وآمد داشتند به یک معبر اقتصادی تبدیل شد، در ادامه سازمان میراث فرهنگی اصرار داشت که در نقاط دیگر شهر قزوین و در سایت‌های تاریخی دیگر نیز این اتفاق بیافتد.
وی تصریح کرد: در همین راستا یک بازارچه دیگر که جنبه آموزشی نیز داشت در مجموعه خانه داعی راه‌اندازی شد، سپس مدیرکل امور بانوان وقت استانداری خانم بیدخام نیز پیشنهاد داد که مجموعه دیگری برای بانوان تولیدکننده صنایع‌دستی راه‌اندازی شود.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: در ادامه با رایزنی‌هایی که اتفاق افتاد با سرمایه‌گذار مجموعه مهر و ماه توافق کردیم که بخش‌هایی از آن مجموعه را به تولیدکنندگان صنایع‌دستی اختصاص دهند، پیشنهاد دیگری برای افتتاح بازارچه صنایع‌دستی در ضلع جنوبی عمارت سردار مفخم مطرح شد اما چون آنجا بحث مالکیت داشت عملاً متوقف شد.
وی اظهار کرد: پیشنهاد راه‌اندازی یک بازارچه در مجموعه چهل‌ستون و دولت‌خانه صفوی به میان آمد و با توجه به اینکه در ایام نوروز و روز قزوین در آن مکان بازارچه صنایع‌دستی داشتیم پیشنهاد شد این طرح به‌صورت یک بازارچه موقت در مجموعه دولت‌خانه صفوی سامان یابد.
حضرتی‌ خاطرنشان کرد: جبهه شرقی زمین چوگان که یک فضای خالی و بلااستفاده بود با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بدون اینکه دولت یک ریال هزینه کند برای این کار در نظر گرفته شد، در این بازارچه ما غرفه‌هایی طراحی کردیم که به‌صورت پرتابل و سازه‌های سبک و قابل‌انتقال است.
وی تصریح کرد: هر زمان آزادسازی مجموعه دولت‌خانه صورت گرفت و ما خواستیم مطالعات باستان‌شناسی را انجام دهیم این بازارچه جمع‌آوری می‌شود، در طراحی این بازارچه هیچ ساخت و سازی اتفاق نیفتاده و حتی آجرفرش مسیر به‌صورت خشکه‌چین است و برای این کار یک سانت ملات استفاده‌نشده و اسکلت سازه‌ها نیز فلزی است که تک‌تک روی سطح زمین قرارگرفته‌اند.
اشتغال‌زایی برای 70 هنرمند در بازارچه دولتخانه صفوی  مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: نکته بسیار مهم این است که این مجموعه عملکرد بسیار خوبی پیداکرده و مورد استقبال مردم و صنعتگران صنایع‌دستی قرارگرفته است، در شرایطی که حوزه صنعت و کشاورزی به خاطر مشکلات عدیده با چالش‌های بزرگ روبه‌رو است در این غرفه‌ها برای حدود 70 هنرمند اشتغال‌زایی شده است.
وی تأکید کرد: گردشگری یک فرصت است و صرفاً به آمدن و دور زدن در سعدالسلطنه محدود نمی‌شود، مسافری که به قزوین می‌آید باید در شهر توقف کند و از محصولات صنعتگران صنایع‌دستی خرید کند ضمن اینکه این موضوع با راهبردهای کلان کشور به‌خصوص امسال که به فرموده مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی است همخوانی داشته و عینیتی از همین مسئله است.
حضرتی‌ در ادامه با اشاره به اینکه در بازارچه صنایع دستی دولتخانه صفوی هیچ ساخت و سازی صورت نگرفته بیان کرد: تعجب می‌کنم افرادی که در مقام تصمیم‌گیری برای شهر هستند قادر به تشخیص تفاوت ساخت‌وساز با نصب یک سازه سبک پرتابل که قابلیت انتقال در هر زمانی را دارد، نیستند.
وی عنوان کرد: قاعدتاً مدیریت و سازمان‌دهی روزبازارها با شهرداری است، اما تعریف بازارچه صنایع‌دستی با روز بازار متفاوت است به‌حسب اینکه در بازارچه صنایع‌دستی خریدوفروش صورت می‌گیرد نمی‌توان آن را روزبازار عنوان کرد.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: کسانی این موضوع را مطرح می‌کنند که خودشان بازاری هستند و می‌دانند که صنایع‌دستی با محصولات بازار متفاوت است و هندوانه، خیار و بادمجان نیست بلکه صنایع‌دستی پشتوانه فرهنگی و هنری دارد و کالای ایرانی محسوب می‌شود که محصول هنر و اندیشه یک صنعتگر بومی است.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که با نگاهی مغرضانه به مسائل می‌نگرند قطعاً هنر را نمی‌بینند وگرنه آن‌هایی که در بازارچه صنایع دستی دولتخانه صفوی فعالیت دارند هنرمندانی هستند که صنایع‌دستی تولید می‌کنند، صنایعی که نماد تاریخ و فرهنگ ما هستند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

واکنش جالب نیمار به رفتار جنجالی اش
ستاره پاری ‌سن‌ ژرمن به اقدام جنجالی اخیر خود واکنشی جالب نشان داد.
توخل سرانجام نگران اخراخش شد!
سرمربی پاری ‌سن‌ ژرمن بعد از شکست برابر رنس در هفته پایانی اعتراف کرد که نگران اخراج از تیمش است.
ˮهوادارˮ، ˮفوتبالˮ و ˮرفتارهای هواداریˮ از نگاه یک جامعه شناس ورزشی
یک جامعه‌شناس ورزشی در تحلیل پدیده‌ هواداری در فوتبال و سنجش رفتارهای هواداران معتقد است که فوتبال به منزله یک میدان جنگ است که افراد به صورت نمادین در آن با یکدیگر می‌جنگند اما جنگی کنترل شده. او می‌گوید خشونت در فوتبال در مقایسه با سایر آمارهای خشونت اجتماعی بالا نیست.
رضائیان: تماشاگرنماها از باشگاه‌ها اخاذی می‌کنند
معاون باشگاه صنعت نفت آبادان معتقد است که برای کنترل امنیت در ورزشگاه ها نباید فقط به شماره گذاری صندلی‌ها توجه کرد،‌ بلکه باید بتوانیم اشخاصی که در ورزشگاه‌ها حضور دارند را شناسایی کرده و از دوربین های قوی برای کنترل رفتار آنان استفاده کنیم تا افراد ناهنجار را بعد از شناسایی جریمه کنیم.
توافق نهایی روزبه چشمی با الاهلی قطر
سایت الرای قطر از توافق نهایی "روزبه چشمی" با باشگاه الاهلی قطر سخن به میان آورد.
اعلام شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران؛ ۱۵ میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش سقف شهریه دریافتی برای مدارس غیردولتی تهران را برای مقطع ابتدایی ۹ میلیون و۴۰۰ هزار تومان، برای مقطع متوسطه اول ۱۱ میلیون تومان و برای مقطع متوسطه دوم ۱۵ میلیون تومان اعلام و اظهار کرد: میزان افزیش شهریه مدارس، بر حسب الگو و بر اساس شاخص‌هایی تعیین شده و به این ترتیب منطقه به منطقه و حتی مدرسه به مدرسه متفاوت است.
آذربایجانی: کاهش دعاوی قضایی نیازمند تعامل جدی سه قوه است
یک وکیل دادگستری گفت: اینکه قوه قضائیه تصور کند که مشکل کثرت نزاع و دعاوی مسأله قضائی بوده و فقط از طریق قضائی حل می‌شود اشتباه است بلکه این موضوع نیازمند تعامل جدی پیشگیرانه بین هر سه قوه است.
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه
صف طولانی‌ کشتی‌های حامل کالای اساسی در بنادر جنوب، روحانی: صدای ذلت و تسلیم از ایران و ملت بلند نخواهد شد و علی ربیعی سخنگوی دولت شد از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
ویدئو - شب نوزدهم ماه رمضان در دانشگاه تهران
مراسم احیای نوزدهمین شب ماه مبارک رمضان در سراسر کشور برگزار شد. در تهران هم مساجد و حسینیه‌ها از جمله مسجد دانشگاه تهران، مانند هر سال، میزبان خیل عظیمی از مؤمنان و روزه‌دارانی بود که با دعا و مناجات، شب را به سحر رساندند.
پر جمعیت‌ترین منطقه پایتخت را بشناسید!
مرکز آمار و رصد شهری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اقدام به ارائه اماری کرده است که این آمار نشان میدهد پراکندگی جمعیت در مناطق ۲۲ پایتخت به چه شکل است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش جالب نیمار به رفتار جنجالی اش
ستاره پاری ‌سن‌ ژرمن به اقدام جنجالی اخیر خود واکنشی جالب نشان داد.
ˮهوادارˮ، ˮفوتبالˮ و ˮرفتارهای هواداریˮ از نگاه یک جامعه شناس ورزشی
یک جامعه‌شناس ورزشی در تحلیل پدیده‌ هواداری در فوتبال و سنجش رفتارهای هواداران معتقد است که فوتبال به منزله یک میدان جنگ است که افراد به صورت نمادین در آن با یکدیگر می‌جنگند اما جنگی کنترل شده. او می‌گوید خشونت در فوتبال در مقایسه با سایر آمارهای خشونت اجتماعی بالا نیست.
رضائیان: تماشاگرنماها از باشگاه‌ها اخاذی می‌کنند
معاون باشگاه صنعت نفت آبادان معتقد است که برای کنترل امنیت در ورزشگاه ها نباید فقط به شماره گذاری صندلی‌ها توجه کرد،‌ بلکه باید بتوانیم اشخاصی که در ورزشگاه‌ها حضور دارند را شناسایی کرده و از دوربین های قوی برای کنترل رفتار آنان استفاده کنیم تا افراد ناهنجار را بعد از شناسایی جریمه کنیم.
ورزشکاران از نوشیدن قهوه در سحر پرهیز کنند
یک متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: قهوه به دلیل داشتن کافئین زیاد به شدت ادرار آور است و سبب دی‌هیدراته شدن بدن می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود که ورزشکاران از مصرف قهوه در هنگام سحر پرهیز کنند و نوشیدن قهوه را به زمان بعد از افطار موکول کنند.
واکنش سرمربی بارسلونا به احتمال برکناری
ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا، در کنفرانس مطبوعاتی پیش از فینال کوپا دل ری حاضر شد.
مسجد جامع بافق؛ فراموش‌شده یا در حال مرمت؟
مجتمع خدمات رفاهی و گردشگری در عجب شیر بهره برداری شد
زیبایی ربوده شده!
ایجاد هفت موزه جدید در گیلان-لزوم بازنگری در قوانین میراثی بندر انزلی
سومین شهر زیرزمینیِ همدان رو شد
وزیر کشور از شال امیری کرمان رونمایی کرد
طرح راهنمای گردشگری نابینایان در شیراز رونمایی شد
شهر زیرزمینی نوش آباد بازگشایی می‌شود
افتتاح مجدد موزه ادب و عرفان اهر بعد از ۷ سال + تصاویر
اماکن اقامتی آذربایجان غربی برای پذیرش گردشگران ورزشی آماده است