ساخت و ساز در دولتخانه صفوی تکذیب شد

10:42 ۲۸ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 58 0
ساخت و ساز در دولتخانه صفوی تکذیب شد

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: در طراحی بازارچه صنایع دستی دولتخانه صفوی هیچ ساخت و سازی اتفاق نیفتاده و حتی آجرفرش مسیر به‌صورت خشکه‌چین است و برای این کار یک سانت ملات استفاده‌ نشده، اسکلت سازه‌ها نیز فلزی است که تک‌تک روی سطح زمین قرارگرفته‌اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، چندی است که این موضوع در میان برخی مدیران شهری مطرح شده است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حیاط دولتخانه صفوی که یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر قزوین محسوب می‌شود ساخت و ساز کرده است؛ لذا ایسنا به سراغ مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین رفته تا صحت این مسئله را بررسی کند.    
محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: در کنار آموزش و احیاء هنرهای سنتی، یکی از وظایف ذاتی سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری تأمین فضای مناسب برای عرضه محصولات تولیدکنندگان صنایع‌دستی است.
وی افزود: درواقع شاید بتوان گفت در حال حاضر بزرگ‌ترین چالش صنایع‌دستی کشور بازار است.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: یکی از راهبردهایی که کارشناسان این موضوع چه در حوزه‌های دانشگاهی و چه در حوزه تجربی به آن رسیده‌اند ایجاد بازارهای فروش صنایع‌دستی است که پیش‌از این به‌صورت پراکنده در تک‌واحدهای صنفی در خیابان‌های مختلف انجام می‌گرفت.
وی بیان کرد: بعد از یک مقطع زمانی فروش محصولات صنایع دستی به بورس تبدیل شد؛ به‌عنوان‌مثال در تهران در خیابان شهید نجات‌الهی یا بخش‌هایی از خیابان طالقانی و در اصفهان نیز در میدان نقش‌جهان این تجربه اتفاق افتاد؛ در قزوین هم ما این پیشنهاد را ابتدا در راسته وزیر مطرح کردیم که بتوانیم یک راسته از محصولات صنایع‌دستی و سوغات قزوین داشته باشیم.
حضرتی‌ اظهار کرد: خوشبختانه این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت، راسته‌ بازار وزیر که عملاً تعطیل بود و فقط در مناسبت‌ها و جشن‌ها مردم در آن رفت‌وآمد داشتند به یک معبر اقتصادی تبدیل شد، در ادامه سازمان میراث فرهنگی اصرار داشت که در نقاط دیگر شهر قزوین و در سایت‌های تاریخی دیگر نیز این اتفاق بیافتد.
وی تصریح کرد: در همین راستا یک بازارچه دیگر که جنبه آموزشی نیز داشت در مجموعه خانه داعی راه‌اندازی شد، سپس مدیرکل امور بانوان وقت استانداری خانم بیدخام نیز پیشنهاد داد که مجموعه دیگری برای بانوان تولیدکننده صنایع‌دستی راه‌اندازی شود.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: در ادامه با رایزنی‌هایی که اتفاق افتاد با سرمایه‌گذار مجموعه مهر و ماه توافق کردیم که بخش‌هایی از آن مجموعه را به تولیدکنندگان صنایع‌دستی اختصاص دهند، پیشنهاد دیگری برای افتتاح بازارچه صنایع‌دستی در ضلع جنوبی عمارت سردار مفخم مطرح شد اما چون آنجا بحث مالکیت داشت عملاً متوقف شد.
وی اظهار کرد: پیشنهاد راه‌اندازی یک بازارچه در مجموعه چهل‌ستون و دولت‌خانه صفوی به میان آمد و با توجه به اینکه در ایام نوروز و روز قزوین در آن مکان بازارچه صنایع‌دستی داشتیم پیشنهاد شد این طرح به‌صورت یک بازارچه موقت در مجموعه دولت‌خانه صفوی سامان یابد.
حضرتی‌ خاطرنشان کرد: جبهه شرقی زمین چوگان که یک فضای خالی و بلااستفاده بود با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بدون اینکه دولت یک ریال هزینه کند برای این کار در نظر گرفته شد، در این بازارچه ما غرفه‌هایی طراحی کردیم که به‌صورت پرتابل و سازه‌های سبک و قابل‌انتقال است.
وی تصریح کرد: هر زمان آزادسازی مجموعه دولت‌خانه صورت گرفت و ما خواستیم مطالعات باستان‌شناسی را انجام دهیم این بازارچه جمع‌آوری می‌شود، در طراحی این بازارچه هیچ ساخت و سازی اتفاق نیفتاده و حتی آجرفرش مسیر به‌صورت خشکه‌چین است و برای این کار یک سانت ملات استفاده‌نشده و اسکلت سازه‌ها نیز فلزی است که تک‌تک روی سطح زمین قرارگرفته‌اند.
اشتغال‌زایی برای 70 هنرمند در بازارچه دولتخانه صفوی  مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: نکته بسیار مهم این است که این مجموعه عملکرد بسیار خوبی پیداکرده و مورد استقبال مردم و صنعتگران صنایع‌دستی قرارگرفته است، در شرایطی که حوزه صنعت و کشاورزی به خاطر مشکلات عدیده با چالش‌های بزرگ روبه‌رو است در این غرفه‌ها برای حدود 70 هنرمند اشتغال‌زایی شده است.
وی تأکید کرد: گردشگری یک فرصت است و صرفاً به آمدن و دور زدن در سعدالسلطنه محدود نمی‌شود، مسافری که به قزوین می‌آید باید در شهر توقف کند و از محصولات صنعتگران صنایع‌دستی خرید کند ضمن اینکه این موضوع با راهبردهای کلان کشور به‌خصوص امسال که به فرموده مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی است همخوانی داشته و عینیتی از همین مسئله است.
حضرتی‌ در ادامه با اشاره به اینکه در بازارچه صنایع دستی دولتخانه صفوی هیچ ساخت و سازی صورت نگرفته بیان کرد: تعجب می‌کنم افرادی که در مقام تصمیم‌گیری برای شهر هستند قادر به تشخیص تفاوت ساخت‌وساز با نصب یک سازه سبک پرتابل که قابلیت انتقال در هر زمانی را دارد، نیستند.
وی عنوان کرد: قاعدتاً مدیریت و سازمان‌دهی روزبازارها با شهرداری است، اما تعریف بازارچه صنایع‌دستی با روز بازار متفاوت است به‌حسب اینکه در بازارچه صنایع‌دستی خریدوفروش صورت می‌گیرد نمی‌توان آن را روزبازار عنوان کرد.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: کسانی این موضوع را مطرح می‌کنند که خودشان بازاری هستند و می‌دانند که صنایع‌دستی با محصولات بازار متفاوت است و هندوانه، خیار و بادمجان نیست بلکه صنایع‌دستی پشتوانه فرهنگی و هنری دارد و کالای ایرانی محسوب می‌شود که محصول هنر و اندیشه یک صنعتگر بومی است.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که با نگاهی مغرضانه به مسائل می‌نگرند قطعاً هنر را نمی‌بینند وگرنه آن‌هایی که در بازارچه صنایع دستی دولتخانه صفوی فعالیت دارند هنرمندانی هستند که صنایع‌دستی تولید می‌کنند، صنایعی که نماد تاریخ و فرهنگ ما هستند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دیپلماسی علمی ایران توسعه می یابد
کاشان- ایرنا - قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل از اجرای طرح های پژوهشی مشترک با کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، مجارستان و هند خبر داد.
نگاه ویژه به اثربخشی پژوهش شود
رشت - ایرنا - رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با تاکید بر ضرورت توجه به پژوهش و نقش آن در رشد اقتصادی و تامین رفاه اجتماعی، خواستار نگاه ویژه به اثربخشی پژوهش شد.
90 درصد مشکلات کشور توسط کارآفرینان قابل حل است
زاهدان - ایرنا - رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران گفت: 90 درصد مشکلات کشور توسط کارآفرینان و تنها 10 درصد از سوی دولت قابل حل شدن است بنابراین به کارآفرینان باید اهمیت ویژه ای داد.
تب هم نشینی در طولانی ترین شب سال - فرنگیس حمزه یی*
بندرعباس- ایرنا- یلدا آغاز چله ‌نشینی برای دیدن لبخندهای کسانی است که در بلندترین شب سال مهتابی پرنور می شود تا نگاه‌ ها، طعم لبخند و امید به زندگی بگیرد و هر آنچه روزگاری سرمشق خوبی ها بوده تکرار شود.
خود مراقبتی نیاز امروز زنان - سارا خدادادی*
سمنان - ایرنا - آموزش های خود مراقبتی در زنان، مهم ترین اصل در پیشگیری و کنترل هر بیماری از جمله سرطان محسوب می شود که با فرهنگ سازی لازم در کنار غربالگری اصولی، مشکل شیوع آن در جامعه برطرف می شود.
اولویت ستادمبارزه باموادمخدر توانمندسازی دانش آموزان است
اهواز - ایرنا - مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: این ستاد تمام اولویت خود را بر توانمندسازی دانش آموزان و والدین آنها در برابر آسیب های اجتماعی متمرکز کرده است.
ضعف مدیریتی علت ساخت و سازهای غیرمقاوم است
کرمان - ایرنا - رئیس انجمن مهندسی زلزله ایران گفت : به دلیل فقدان مدیریت جامع نگر در برنامه های توسعه ای شهرها، ضعف حاکمیت ، پاسخگو نبودن مسئولان ، عدم مدیریت تخصصی و کارآمد شاهد توسعه ناسازگار و آسیب پذیر در حوزه ساخت و سازها هستیم.
راه اندازی کانال ویژه مالی، نماد رابطه فعال ایران و اروپاست
لندن – ایرنا – تام برک نماینده پارلمان انگلیس از حزب لیبرال دمکرات در واکنش به خبر یک روزنامه انگلیسی درباره راه‌اندازی کانال مالی ایران در سوئیس تصریح کرد این مساله نشان می‌دهد که رابطه ایران با شرکای اروپایی همچنان فعال است.
ایران با حفظ برجام، آمریکا را منزوی کرد-اروپا فعالترعمل کند
مسکو - ایرنا- رئیس مرکز مطالعات ایران در انستیتو شرق شناسی روسیه با تمجید از سیاست ایران در حفظ برجام که به انزوای آمریکا منجر شد ، اظهار داشت: روسیه و ایران در شرایطی که هر دو کشور در برابر تحریم های یک جانبه آمریکا قرار دارند باید همکاری های خود را در حوزه های مختلف گسترش دهند.
آسوشیتدپرس:یمنی ها با سرمای شدید وگرسنگی مواجه هستند
تهران - ایرنا - خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل ازبنیاد'آکسفام' ودیگر نهادهادی بین المللی امدادرسانی گزارش داد، نیمی از یک میلیون آواره یمنی در معرض تهدید قحطی و با هوای رو به انجماد مناطق کوهستانی مواجه هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد
سنندج - ایرنا - مدیرکل فرودگاه های استان کردستان گفت: به علت شرایط نامساعد جوی و کاهش دید افقی، پروازهای فرودگاه شهدای سنندج لغو شد.
خیران کشور 12 هزار میلیارد ریال به ساخت مدرسه کمک کردند
اراک - ایرنا - رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور گفت: خیران مدرسه ساز کشور 12 هزار میلیارد ریال در سال جاری برای ساخت، بازسازی و مقاوم سازی فضاهای آموزشی کمک کردند.
واکنش ابتکار به حادثه آتش‌سوزی در مدرسه زاهدان
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نسبت به حادثه آتش‌سوزی مدرسه‌ای در زاهدان واکنش نشان داد.
قطاری که تهرانی‌ها را نیم ساعته به شمال می‌رساند
اتصال متروی تهران به آمل عنوان طرحی است که با عنوان گسترش خطوط ریلی مطرح شده،اما به گفته کارشناسان ذیربط، تحت این عنوان و در قالب بودجه‌های استانی توجیه‌پذیر نیست، این پروژه هزینه بالایی را به استان مازندران وارد کرده و چنانچه با بودجه استانی اجرایی شود فاقد توجیه اقتصادی است.
چرا یک شبه پس از اعتراضات مردم استیضاح وزیر اقتصاد کلید نخورد؟
از دی ۹۶ که فشار اقتصادی به گوش مسئولان رسید تا شهریور ۹۷ استیضاح وزیر وقت اقتصاد به درازا کشید اما اکنون برای دغدغه شخصی یک نماینده، یک شبه ۴۰ امضا برای استیضاح وزیر جمع می شود!
تب هم نشینی در طولانی ترین شب سال - فرنگیس حمزه یی*
نمایش چله نشینی البرزی ها در آستانه یلدا
چله شو؛ شب فرهنگی زنانه در مازندران
چله شو؛ شب فرهنگی زنانه در مازندران
موزه شدن ساختمان قدیمی شهرداری قائمشهر، دور یا نزدیک
اطلس میراث طبیعی ایران تهیه می شود
افتتاح تالار مرکزی رشت، بزرگترین پروژه فرهنگی فجر 97 است
سکوت سنگین «یلدا»
قبرهای 600 ساله در تربیت حیدریه شناسایی شد
مونسان: کاروانسرای فیروزکوه، تخلیه و تحویل میراث فرهنگی می شود