ساخت و ساز در دولتخانه صفوی تکذیب شد

10:42 ۸۹ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 164 0
ساخت و ساز در دولتخانه صفوی تکذیب شد

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: در طراحی بازارچه صنایع دستی دولتخانه صفوی هیچ ساخت و سازی اتفاق نیفتاده و حتی آجرفرش مسیر به‌صورت خشکه‌چین است و برای این کار یک سانت ملات استفاده‌ نشده، اسکلت سازه‌ها نیز فلزی است که تک‌تک روی سطح زمین قرارگرفته‌اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، چندی است که این موضوع در میان برخی مدیران شهری مطرح شده است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حیاط دولتخانه صفوی که یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر قزوین محسوب می‌شود ساخت و ساز کرده است؛ لذا ایسنا به سراغ مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین رفته تا صحت این مسئله را بررسی کند.    
محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: در کنار آموزش و احیاء هنرهای سنتی، یکی از وظایف ذاتی سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری تأمین فضای مناسب برای عرضه محصولات تولیدکنندگان صنایع‌دستی است.
وی افزود: درواقع شاید بتوان گفت در حال حاضر بزرگ‌ترین چالش صنایع‌دستی کشور بازار است.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: یکی از راهبردهایی که کارشناسان این موضوع چه در حوزه‌های دانشگاهی و چه در حوزه تجربی به آن رسیده‌اند ایجاد بازارهای فروش صنایع‌دستی است که پیش‌از این به‌صورت پراکنده در تک‌واحدهای صنفی در خیابان‌های مختلف انجام می‌گرفت.
وی بیان کرد: بعد از یک مقطع زمانی فروش محصولات صنایع دستی به بورس تبدیل شد؛ به‌عنوان‌مثال در تهران در خیابان شهید نجات‌الهی یا بخش‌هایی از خیابان طالقانی و در اصفهان نیز در میدان نقش‌جهان این تجربه اتفاق افتاد؛ در قزوین هم ما این پیشنهاد را ابتدا در راسته وزیر مطرح کردیم که بتوانیم یک راسته از محصولات صنایع‌دستی و سوغات قزوین داشته باشیم.
حضرتی‌ اظهار کرد: خوشبختانه این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت، راسته‌ بازار وزیر که عملاً تعطیل بود و فقط در مناسبت‌ها و جشن‌ها مردم در آن رفت‌وآمد داشتند به یک معبر اقتصادی تبدیل شد، در ادامه سازمان میراث فرهنگی اصرار داشت که در نقاط دیگر شهر قزوین و در سایت‌های تاریخی دیگر نیز این اتفاق بیافتد.
وی تصریح کرد: در همین راستا یک بازارچه دیگر که جنبه آموزشی نیز داشت در مجموعه خانه داعی راه‌اندازی شد، سپس مدیرکل امور بانوان وقت استانداری خانم بیدخام نیز پیشنهاد داد که مجموعه دیگری برای بانوان تولیدکننده صنایع‌دستی راه‌اندازی شود.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: در ادامه با رایزنی‌هایی که اتفاق افتاد با سرمایه‌گذار مجموعه مهر و ماه توافق کردیم که بخش‌هایی از آن مجموعه را به تولیدکنندگان صنایع‌دستی اختصاص دهند، پیشنهاد دیگری برای افتتاح بازارچه صنایع‌دستی در ضلع جنوبی عمارت سردار مفخم مطرح شد اما چون آنجا بحث مالکیت داشت عملاً متوقف شد.
وی اظهار کرد: پیشنهاد راه‌اندازی یک بازارچه در مجموعه چهل‌ستون و دولت‌خانه صفوی به میان آمد و با توجه به اینکه در ایام نوروز و روز قزوین در آن مکان بازارچه صنایع‌دستی داشتیم پیشنهاد شد این طرح به‌صورت یک بازارچه موقت در مجموعه دولت‌خانه صفوی سامان یابد.
حضرتی‌ خاطرنشان کرد: جبهه شرقی زمین چوگان که یک فضای خالی و بلااستفاده بود با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بدون اینکه دولت یک ریال هزینه کند برای این کار در نظر گرفته شد، در این بازارچه ما غرفه‌هایی طراحی کردیم که به‌صورت پرتابل و سازه‌های سبک و قابل‌انتقال است.
وی تصریح کرد: هر زمان آزادسازی مجموعه دولت‌خانه صورت گرفت و ما خواستیم مطالعات باستان‌شناسی را انجام دهیم این بازارچه جمع‌آوری می‌شود، در طراحی این بازارچه هیچ ساخت و سازی اتفاق نیفتاده و حتی آجرفرش مسیر به‌صورت خشکه‌چین است و برای این کار یک سانت ملات استفاده‌نشده و اسکلت سازه‌ها نیز فلزی است که تک‌تک روی سطح زمین قرارگرفته‌اند.
اشتغال‌زایی برای 70 هنرمند در بازارچه دولتخانه صفوی  مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: نکته بسیار مهم این است که این مجموعه عملکرد بسیار خوبی پیداکرده و مورد استقبال مردم و صنعتگران صنایع‌دستی قرارگرفته است، در شرایطی که حوزه صنعت و کشاورزی به خاطر مشکلات عدیده با چالش‌های بزرگ روبه‌رو است در این غرفه‌ها برای حدود 70 هنرمند اشتغال‌زایی شده است.
وی تأکید کرد: گردشگری یک فرصت است و صرفاً به آمدن و دور زدن در سعدالسلطنه محدود نمی‌شود، مسافری که به قزوین می‌آید باید در شهر توقف کند و از محصولات صنعتگران صنایع‌دستی خرید کند ضمن اینکه این موضوع با راهبردهای کلان کشور به‌خصوص امسال که به فرموده مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی است همخوانی داشته و عینیتی از همین مسئله است.
حضرتی‌ در ادامه با اشاره به اینکه در بازارچه صنایع دستی دولتخانه صفوی هیچ ساخت و سازی صورت نگرفته بیان کرد: تعجب می‌کنم افرادی که در مقام تصمیم‌گیری برای شهر هستند قادر به تشخیص تفاوت ساخت‌وساز با نصب یک سازه سبک پرتابل که قابلیت انتقال در هر زمانی را دارد، نیستند.
وی عنوان کرد: قاعدتاً مدیریت و سازمان‌دهی روزبازارها با شهرداری است، اما تعریف بازارچه صنایع‌دستی با روز بازار متفاوت است به‌حسب اینکه در بازارچه صنایع‌دستی خریدوفروش صورت می‌گیرد نمی‌توان آن را روزبازار عنوان کرد.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: کسانی این موضوع را مطرح می‌کنند که خودشان بازاری هستند و می‌دانند که صنایع‌دستی با محصولات بازار متفاوت است و هندوانه، خیار و بادمجان نیست بلکه صنایع‌دستی پشتوانه فرهنگی و هنری دارد و کالای ایرانی محسوب می‌شود که محصول هنر و اندیشه یک صنعتگر بومی است.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که با نگاهی مغرضانه به مسائل می‌نگرند قطعاً هنر را نمی‌بینند وگرنه آن‌هایی که در بازارچه صنایع دستی دولتخانه صفوی فعالیت دارند هنرمندانی هستند که صنایع‌دستی تولید می‌کنند، صنایعی که نماد تاریخ و فرهنگ ما هستند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
ضرورت های پذیرایی مطلوب از مهمانان نوروزی در گچساران
اجرای طرح جامع گردشگری چهارمحال و بختیاری نیازمند عزم ملی است
69 طرح سرمایه گذاری گردشگری در سیستان وبلوچستان درحال اجراست
مازندران با سامانه ' سفر نما ' به استقبال نوروز 98 رفت
مازندران با سامانه ' سفر نما ' به استقبال نوروز 98 رفت
بازدید از موزه سیمین و جلال پولی شد
228 اثر تاریخی و فرهنگی درسلسله ثبت ملی شد
همدان در نمایشگاه بین المللی گردشگری خوب معرفی شد
دروازه‌ای به جهنم؛ کشف نشان‌های بلاگردان در انگلیس
کاخ ˮشمس پهلویˮ به روی گردشگران باز می‌شود