۹۰درصد از دوهزار هکتار گندی‌ شاپور دیگر نیست- آن‌جا واقعا "گندی شاپور" است؟

02:34 ۲۶ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 79 0
۹۰درصد از دوهزار هکتار گندی‌ شاپور دیگر نیست- آن‌جا واقعا ˮگندی شاپورˮ است؟

از یک سو مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی شاپور از حجم تخریب‌ها ۹۰ درصدی گندی شاپور یاد می‌کند و می‌گوید "از حدود چهار دهه گذشته با طول حیات ۱۸ قرنی "گندی‌شاپور" در خوزستان برابری می‌کند و از سوی دیگر یک باستان شناس پیشکسوت نامیدن این محوطه را به «گندی شاپور» بدون وجود هیچ سند باستان‌شناسی اشتباه می‌داند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، با پایان نمایش مستند «وِه اَنتیوک شاپور» که سه‌شنبه ۲۹ آبان در تالار استاد شهناز در خانه هنرمندان برگزار شد،یعقوب زلقی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخهدر مورد وضعیت این محوطه‌ی تاریخی اظهار کرد: در بخش حفاری‌ها و دست یافته‌ها در گندی‌شاپور فقدان پژوهش وجود دارد، محوطه‌ای حدود دو هزار هکتار که عرصه تاریخی است و پژوهش‌ها در آن صرفا محدوده‌های شهری را در برمی‌گیرد.

او با اشاره به بررسی‌هایی که در این محوطه‌ی تاریخی انجام شده، افزود:‌ تا کنون آثار و بناهای زیادی با پهنه جغرافیایی شاید بیش از ۵۰ کیلومتر دورتر از گندی‌شاپور و در خارج از حوزه شهری جغرافیایی خوزستان شناسایی کرده‌ایم، از شمال و شمال شرق خوزستان به دزفول، شوش، اندیمشک و در نهایت استان لرستان و حتی کاوش‌های سد بختیاری یا پل «طاق اشکناده» (شکسته) نمونه‌هایی وجود دارند که آن‌ها از نظر پلان،‌ فونداسیون، مواد و مصالح کاملا با سازه آبی برابری می‌کند.

وی با تاکید بر این‌که تا کنون توانسته‌اند، اتفاق خوبی در این زمینه رقم بزنند، نمونه‌ی ان را مطالعات نقشه‌برداری در گندی‌شاپور دانست و ادامه داد: اهمیت این مطالعات در سایت‌های تاریخی اولویت بحث مطالعات نقشه‌برداری و عرصه و حریم گندی‌شاپور را در دستور کار قرار می‌دهد.

او ادامه داد: در بحث بازنگری گندی‌شاپور و بررسی‌های گیرشمن در دهه ۴۰ میلادی، بیش از دو هزار محوطه تاریخی در این منطقه ثبت شد که شاید ۹۰ درصد آن‌ها امروز دیگر وجود خارجی ندارند.

زلقی با اشاره به گمانه‌زنی‌هایی توسط آدامز در این محوطه در زمان کشف منطقه، ازو جود آثار زیادی از باقی مانده‌های معماری شهر خبر داد و افزود: از دهه ۵۰ شمسی براساس اصلاحات عرضی که در کشور شکل می‌گیرد، از طریق احداث سد و ظرفیت‌های گسترده آن‌جا، این مناطق به صورت بسیار سریع در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و از اوایل دهه ۵۰ فعالیت‌های گسترده‌ای در آن رخ می‌دهد.

کشاورزان هر سال چهاردوره کشت در گندی‌شاپور دارند!

او با تاکید بر اینکه حجم تخریب در حدود چهار دهه گذشته با طول حیات ۱۸ قرنی گندی‌شاپور برابری می‌کند، گفت: اتفاق خوبی که توانسته‌ایم در این زمینه رقم بزنیم، مطالعات نقشه‌برداری گندی‌شاپور است. اهمیت این مطالعات در سایت‌های تاریخی اولویت بحث مطالعات نقشه‌برداری و عرصه و حریم گندی‌شاپور را در دستور کار قرار می‌دهد. در بحث بازنگری گندی‌شاپور و بررسی‌های گیریشمن در دهه ۴۰ میلادی بیش از دو هزار محوطه تاریخی را در این منطقه ثبت کرده است که شاید ۹۰ درصد آن‌ها امروز وجود خارجی دیگر نداشته باشند.

او همچنین از آسیب‌شناسی انجام شده برای این محوطه تاریخی خبر داد و افزود:‌ فعالیت‌های کشاورزی، ساخت‌وسازها، شخم زدن کشاورزان، حضور احشام و سرازیر شدن فاضلاب به محوطه، هویج‌شویی و مرغداری از مهم‌ترین آسیب‌هایی است که تا کنون به این محوطه وارد شده‌اند، از سوی دیگر کشاورزان در هر چهار فصل در این محوطه تاریخی کشت می‌کنند، بنابراین آبیاری زمین‌ها که به مرور باعث از بین رفتن کل محوطه نیز می‌شود را باید به آسیب‌ها اضافه کرد.

۹۰درصد از دوهزار هکتار گندی‌ شاپور دیگر نیست- آن‌جا واقعا

از ۲۰۰۰ هکتار، فقط ۴۰۰ متر کاوش شده/هنوز اثر ساسانی به دست نیامده

او با این وجود از برنامه‌ریزی ۱۰ ساله این پایگاه و ارائه‌ی آن به سازمان میراث فرهنگی خبر داد و افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پلان گندی‌شاپور تا ۱۰ سال آینده مشخص می‌شود،‌ ساماندهی اولیه و پیگیردی‌ سازه‌های آبی تاریخی گندی شاپور، یجاد زیرساخت‌های نسبی آب و برق و ...  نیز در دستور کار قرار می‌گیرند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه با اشاره به جدید بودن علم مطالعات ژئوفیزیک ، افزود: تا کنون فقط چیزی حدود ۴۰۰ متر از ۲ هزار هکتار را کاوش کرده‌ایم.

او ادامه داد: در محوطه‌ی کاوش شده نیز هنوز به هیچ اثری از دوره‌ی ساسانی نرسیده‌ام اما براساس جمع‌بندی‌ها گندی‌شاپور یک ناشناخته بزرگ در معماری،‌ نجوم،‌ ریاضی،‌طب،‌شهرسازی و مهندسی آب است و جای کار در حوزه‌های مختلف زیاد دارد. همچنین دست نوشته‌های خارج از جغرافیای ایران نیز باید در مورد این محوطه تاریخی بررسی شوند.

گندی‌شاپور را می‌توان بازخوانی کرد

محسن حبیبی، استاد معماری و شهرسازی دانشگاه تهراننیز در سخنانی گفت: خوزستان در دل متون به دل ایرانشهر موسوم است. پایتخت‌های مهم ساسانی ایرانشهر از زمان ساسانی اطلاق می‌شود و سراسر سرزمینی که به جهان فرهنگی ایران تعلق داشته،‌ ایرانشهر است. این واژه را در مقیاس یک شهر، منطقه و سرزمین داریم، بنابراین در صحبت از فرهنگ ایرانشهری هر سه مقیاس وجود دارند.

وی با بیان اینکه یک پیوند عمیق از گذشته تا امروز بین شهر و روستا وجود داشته، افزود: این وحدت که از قبل از اسلام وجوددارد را می‌توان گندی‌شاپور بازخوانی کرد. معماری و شهرسازی دوران ساسانی تا قرن چهار – پنج هجری مقاومت می‌کند تا جای شهر عوض شود.

او همچنین با اشاره به معماری دایره‌ای شکل بغداد گفت: اولین شهر ساسانی نیز چنین معماری دارد، از سوی دیگر واژه‌ها نیز در این زمینه اهمیت دارند، مانند بغداد که یک واژه فارسی است.

این مدرس دانشگاه در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد: نخستین رگه‌های بازار را در شهر ساسانی پیدا کردیم که در شارع بیرونی که ربظ خوانده می‌شود، معرفی شده است.

موبد اردشیر خورشیدیان، جراح و متخصص بیماری‌های چشمنیز گفت: ایرانیان از دیرباز از پیشگامان بسیاری از دانش‌ها مانند ستاره‌شناسی، حکمت، مهندسی،‌ دانش پزشکی، سرآمد جهانیان بوده‌اند و توانستند دستاوردهای بزرگی داشته باشند، بنابراین اکنون به راحتی می‌توان گفت که تاثیر فرهنگ و دانش ایرانی سرآمد است.

او اضافه کرد: همه به این اصل آشنا هستیم که دست کم دانشگاه جندی شاپور به تدبیر شاپور اول ساسانی برای ایجاد شهری دانشگاهی در حدود ۱۷۵۰ سال پیش بنیان گذاشته شد در دوران انوشیروان به اوج شکوفایی رسید. هدف این بود که همه دانشمندان برای تبادل اطلاعات جمع شوند و تبادل افکار داشته باشند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بغض از علم پزشکی در گذشته صحبت کرد و از طبقه بندی پزشکان در گذشته صحبت کرد: در ابتدا سه دسته پزشک وجود داشتند «پزشک کاری» یا گیاه‌پزشک که به زبان امروزی پزشک داخلی نامیده می‌شود. «داد پزشک» یا «پزشک قانونی دادگستری»، «کارت پزشک»‌ یا «جراح»، اما بعد از پیامبری آشور و زرتشت دو دسته پزشک دیگر که یکی از آن‌ها «پزشک بهداشت» یا «روان‌پزشک» بود نیز به این گروه‌ها اضافه شد.

سودابه مجاوری کارگردان فیلم مستند وه آنتیوک شاپورگفت: این فیلم هفت قسمت سریال مستند دارد که از شبکه مستند مرکز خوزستان به زودی پخش می‌شود. در هر بخش موضوعات مختلفی مانند موضوعات مختلفی مانند پزشکی،‌ تاریخ، کاوش‌های باستان‌شناسی و موارد دیگر مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

وقتی سند باستان‌شناسی هنوز به دست نیامده، چرا می‌گوئید «گندی شاپور»

به گزارش ایسنا، با پایان صحبت‌های سه کارشناس در مورد تاریخ و علم در گندی‌شاپور، فرهاد رهبر، باستان‌شناس پیشکسوت، یک سوال مطرح کرد.

او خطاب به سازندگان این فیلم مستند پرسید؛ «براساس کدام اسناد اعلام می‌کنید این محوطه "گندی شاپور" است؟ ان هم وقتی هنوز از مطالعات و کاوش‌های باستان‌شناسی خود هیچ سندی به دست نیاورده‌اید؟»

رهبر همچنین خطاب به خبرنگار ایسنا در این زمینه توضیح داد: باستان‌شناسان معمولا به ۴۰ تا ۵۰ درصد از  متون تاریخی استناد می‌کنند و برای تائید صد درصد محوطه‌های تاریخی نیاز به اسنادی داریم که از آن محوطه ها در زمان کاوش به دست امده باشد، داریم.

وی به محوطه‌ی تاریخی هگمتانه نیز اشاره کرد و گفت: دوستانِ  باستان‌شناسم می‌گویند هگمتانه پایتخت مادهاست، در حالی که بیش از چند فصل در این محوطه کاوش شده  اما هنوز هیچ اثری از دوران ماد در این محوطه به دست نیاورده‌اند،‌ معتقدم این به آن معناست که باید جای دیگری را در برای به دست آوردن محوطه‌ی مادها جستجو کرد.

او با تاکید بر این‌که باستان‌شناسان در گندی شاپور نیز هنوز حتی یک سفال از دوره‌ی ساسانی پیدا نکرده‌اند، ادامه داد:‌ بر چه اساسی فیلمی مانند «وه انتیوک شاپور» ساخته می‌شود، وقتی هنوز هیچ سند باستان‌شناسی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

رهبر با بیان این‌که متون هم می‌توانند اشتباه کنند، افزود:‌ چطور می‌توان از شهری به این بزرگی و با این عظمت هیچ اثری به دست نیاورد؟

در حالی رهبر این صحبت را مطرح می‌کند که آبان ماه سال گذشته، محمدرضا عصاری، رییس دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول اعلام کرد: «سابقه تاسیس ۱۷۵۰ ساله دانشگاه باستانی جندی‌شاپور دزفول، سوم نوامبر ٢٠١٧ در فهرستیونسکوثبت شد.»


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پوشش گیاهی شمال کشور آخرین حائل پیوند 2 صحرای خاورمیانه است
ساری - ایرنا -دانشمند علوم زمین و کشاورزی گفت: محیط زیست و طبیعت شمال کشور آخرین سنگر و باریکه در مقابل پیوند صحرای آسیای مرکزی و شمال آفریقا است که در صورت عدم تلاش برای حفظ ان با نابودی تنها پوشش گیاهی در این منطقه روبرو می شویم .
فرمانده مرزبانی ناجا با علمای سنی و شیعه خراسان رضوی دیدار کرد
مشهد- ایرنا- فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران عصر سه شنبه در سفر به خراسان رضوی با علمای اهل سنت و شیعه شهرستانهای مرزی تایباد، تربت جام و خواف واقع در شرق این استان دیدار و گفت و گو کرد.
پژوهش در بیابان لوت اولویت دارد
بیرجند - ایرنا - مدیر پایگاه ملی میراث جهانی بیابان لوت ایران گفت: بعد از ثبت جهانی بیابان لوت، تکمیل پژوهش ها یک اولویت بوده که در این بخش تمرکز بیشتر بر روی پوشش گیاهی و حیات جانوری است.
مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 زاهدان استعفا کرد
زاهدان - ایرنا - مدیر آموزش و پرورش ناحیه 2 زاهدان در پی حادثه آتش سوزی یک واحد آموزشی و به منظور ابراز همدردی با خانواده های داغدیده و مصدوم از سمت خود استعفا کرد.
تولیدکنندگان مرغ، گوش مردم را بریدند
تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه پرنده و ماهی تهران گفت: افزایش قیمت مرغ تا 13 هزار تومان درواقع سوءاستفاده یک هزار و 200 تومانی تولیدکنندگان از بازار است و با این قیمت در حال بریدن گوش مصرف کنندگان هستند.
نقشه راه آموزش های حرفه ای مدیریت زنان تهیه شد
رشت - ایرنا- مشاور وزیر و مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش گفت: نقشه راه برای آموزش های حرفه ای مدیریت زنان شاغل در وزارت آموزش و پرورش تهیه شده است.
خطوط تولید تجهیزات الکترواُپتیکی پیشرفته در اصفهان افتتاح شد
اصفهان - ایرنا - خطوط تولید تجهیزات الکترواُپتیکی پیشرفته روز سه شنبه با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در شرکت صنایع الکترواُپتیک وزارت دفاع در اصفهان افتتاح شد.
پرخاشگری مدیر بیمارستان در آمل کار دستش داد
ساری-ایرنا- انتشار رفتار نامتعارف سرپرست بیمارستان امام رضا(ع) شهر آمل در مازندران در فضای مجازی با یک بیمار تالاسمی، به قیمت برکناری این مدیر تمام شد.
جولان ماهیان خاویاری نارس در تور صیادان
ساری- ایرنا- طرح ممنوعیت صید ماهیان خاویاری از دریای خزر که با موافقت پنج کشور حاشیه این دریا از سال 2010 میلادی به اجرا گذاشته شد، اکنون نشانه های بارزی از موفقیت در بازسازی این ذخایر مهم آبزی را در آب های ایرانی بروز داده است.
مجلس به جای استیضاح وزیران به دنبال راهکار باشد
سمنان- ایرنا- رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان گفت: مجلس شورای اسلامی در بحث وزیران دولت تدبیر و امید به جای استیضاح به دنبال راهکاری برای پیشبرد امور باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازدید سفیر ایران در بوسنی از نمایشگاه زمستانی کتاب سارایوو
سفیر کشورمان در سارایوو در بازدید از چهاردهمین نمایشگاه زمستانی کتاب سارایوو از نزدیک با ناشران ایرانی و بوسنیایی حاضر در این نمایشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.
بازیگر زن «پدر سالار» و دخترش در کنسرت «علی زندوکیلی»
اکرم محمدی و دخترش در کنسرت علی زندوکیلی را در زیر می بینید.
ویدئو - بازدید شریعتمداری از ایسنا
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی صبح سه‌شنبه (۲۷ آذر) با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این خبرگزاری، با مدیران و خبرنگاران این رسانه به گفت‌وگو نشست.
تاکید سلطانی‌فر بر حمایت از بخش خصوصی برای توسعه صنعت تبلیغات
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در چارچوب سیاست‏‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالا و سرمایه‌ ایرانی، از ظرفیت‏‌های بخش خصوصی در حوزه تبلیغات استفاده می‏‌شود.
افشاگری حنیف از یک شرط‌ بندی بزرگ پیش از دربی
مدافع سابق تیم استقلال روایت جالبی از شرط بندی در فوتبال ایران را مطرح کرد.
«ژن خوک» برای جشنواره فیلم فجر آماده می‌شود
سند تحول 1404 روی میز «شهربرگ»
«خوب، بد، جلف 2» مجوز ساخت گرفت
برنده جایزه قیصر امین‌پور مهمان «کتاب‌باز» می شود
شبکه چهار سیما هم برای شب یلدا، دست به کار شد
«خندوانه» شب یلدا رسید
«بدون تاریخ، بدون امضا» از اسکار جا ماند
تئاترِ نه چندان کودکانه
جدیدترین مجوزهای صادره سینمایی و خانگی
اجرای «دال» با یک ویژگی خاص